ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2018

Morile de apă de la Rudăria [Eftimie Murgu, CS]

ADNOTĂRI RUBRICĂ: Rezervația mulinologică Eftimie Murgu

Morile de apa din Cheile Rudariei

Va salut,

In urma cu 2 saptamani am avut ocazia sa ajungem in localitatea Eftimie Murgu din Caras Severin. Indreptandu-ne catre Baile Herculane, venind dinspre Bigar la un moment dat dupa ce se iese din localitatea Bozovici un indicator la dreapta anunta ca inspre localitatea Eftimie Murgu se afla ansamblu de mori. E un drum stricat in mare parte de vreo 6-7km dar se merita.

La capatul localitatii Eftimie Murgu incep Cheilei Rudariei. De-a lungul lor aveti ocazia sa vedeti mori de apa functionale in exercitiul functiunii. Localniicii sunt foarte amabili si te imbie cu diverse produse locale incepand cu malai si faina proaspat macinate si continuand cu gogosi si branzoaice, tuica de pruna, miere si diverse articole de artizanat.

Va recomand sa lasati masina in sat si sa luati la pas traseul. Nu o sa regretati. Prea multe nu am de zis; imaginile vorbesc mai mult.

Trimis de Traveleru' in 20.08.18 21:37:02
Validat / Publicat: 20.08.18 22:26:47

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveleru'); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [20.08.18 22:26:20] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Morile de apă de la Rudăria [Eftimie Murgu, CS], BOZOVICI [CS]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă România!]