ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
MAR-2007

Scurta plimbare prin Paris

Yves Montand - "Sous le Ciel de Paris"

In 2007 am fost a treia oara la Paris. Dupa ce in 1997 am stat 5 saptamani si ne-am plimbat de nu mai puteam de dureri de picioare, a doua plecare a fost in 1999 cand pe Arcul de Triumf era montat un ecran imens pe care era afisat numarul de zile ramase pana in anul 2000. Aduceti-va aminte ca se "prezicea" sfarsitul lumii in anul 2000.

Pentru ca pana acum vizitasem aproape tot in Paris, am preferat sa ma plimb. Deplasarea pe distante mari se face cu metroul, un mijloc de transport foarte eficace in Paris. Prima data iti iei o mica harta a traseelor de metrou. Pe harta turistica gasesti inscrise traseele si statiile de metrou, asa ca pe harta metroului doar iti alegi pe care ruta sa circuli. De regula, poti ajunge intr-un loc pe mai multe rute.

Noutatea pe care am vazut-o la metrou a fost trenul automat, fara mecanic. Asta se intampla pe o singura ruta, care avea statiile special amenajate. In fiecare statie este montat la marginea peronului (gen dunga alba de la noi) un fel de paravan inalt si transparent cu goluri din loc in loc, exact acolo unde se deschideau usile. Suprapunerea golurilor cu usile este la milimetru. Paravanul in partea de sus este arcuit catre tren, pentru ca daca cineva vrea sa arunce un obiect, actiunea sa fie dificila. Panourile au folie securizata pentru ca paravanul sa nu fie spart. Cand folia se murdareste, se schimba, nu se spala(!).

Plimbarea pe strazile Parisului, indiferent pe care, este o placere. De la prima vedere a Parisului am trait cu impresia, si acum sunt la fel, ca Parisul are un aer aparte, parca un miros specific. probabil ca si asta este un motiv, pe langa cel pur comercial, pentru care gasesti ca souvenir conserve cu aer de Paris (Air de Paris).

Urcand usor pe una din multele stradute comerciale, aici fiind unul din magazinele TATI, ajungi la Sacre Coeur. In fata intrarii am vazut o "statuie". De fapt era o persoana imbracata in haine dintr-o singura culoare si vopsita pe fata, care statea nemiscata, iar uneori, mai ales cand se opreau copii sa priveasca, se misca sacadat. astfel de imagini vezi mai multe prin Paris. In alta parte am vazut o copie a lui Charlie Chaplin sau statuia libertatii din SUA.

Daca mai mergi putin, ajungi in Montmartre si piata pictorilor, unde mai multi artisti isi expun operele si iti fac un portret contra cost. Tot acolo poti sa stai la terasa sa bei o cafea sau o bere. Mergand mai departe am ajuns la Academia de Muzica si apoi la Garnizoana. Am facut un efort si am ajuns in Place de la Concorde, a carei gradina este superba. De aici ajungi, mergand pe Champs Elysees, vezi Arcul de Triumf, de pe terasa caruia poti admira o panorama a orasului.

Locuitorii Parisului care circula cu tramvaiul au posibilitatea, ca printr-un abonament lunar, sa primeasca prin sms pe telefonul mobil informatii despre intervalul orar si ora exacta la care tramvaiul ajunge intr-o anume statie predefinita.

Daca vreti sa faceti cumparaturi, mergeti la turnul Montparnase, dar aveti grija ca preturile sunt cam sarite. Cumparaturi mai puteti face de la Galeriile La Fayette, unde preturile sunt tot sarite, dar de aici fac cumparaturi persoane cu nume sonore in showbizul international. Aici, de exemplu, cea mai ieftina curea de piele era 250 euro.

Daca vreti sa va cumparati lucruri normale, nu de fite si nu "scumpaciuni", mergeti in reteaua C&A, unde gasiti orice la preturi convenabile sau in magazine de cartier.

Plimbarea pe Sena este o adevarata placere. Aici puteti alege intre o croaziera obisnuita de 1-1, 5 ore sau o cina romantica pe un alt tip de ambarcatiune. de ambele va veti bucura.

Trimis de cosminp in 21.01.10 12:16:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 tramvai modern in paris

[21.01.10 12:36:44]

Aşa este, e plăcut să te plimbi fără un scop anume prin Paris, francezii chiar au un termen pentru asta: "se balader".

Două mici observaţii aş face.

1. Şi la turnul Montparnasse, sunt tot Galeries Lafayette, priveşte poza P03 de aici

2. Review-ul e postat greşit, trebuia să fie postat aici

Poate WB îl mută acolo.

Pe ce linie circula metroul fără conductor? Eu nu l-am văzut.

[21.01.10 12:42:10]

review-ul va fi mutat dupa ce pozele pe care userul pe incarca chiar in aceste momente vor fi validate.

[21.01.10 13:40:00]

chiar daca si la montparnase sunt galerii la fayette, prima galerie la fayette a fost acolo unde este si denumirea acesteia, deschisa cu peste o suta de ani in urma.

trenul fara conducator a fost inaugurat in 2007 (sau sfarsitul 2006, dar nu cred).

trenul circula pe linia 14 (am cautat pe net ca nu mai imi aduceam aminte). am gasit pe click aici (la comentarii), dar nu sunt de acord ca nu te descurci sau te ratacesti prin metroul parizian. mie mi s-a parut foarte usor si foarte clar sa circuli cu metroul. chiar dupa multi ani mi-am adus aminte si m-am descurcat usor.

[21.01.10 14:02:08]

si mai sunt si astea automate (doar ca nu e metrou, ci "tren" de suprafata | VAL = Vehicule Automatique Leger):

"Paris-Orly est relié à la station « Antony » du RER B par la navette ORLYVAL". Acest ORLYVAL click aici e un trenulet scurt (2 vagoane click aici) care face naveta intre terminalul de aeroport Orly Sud si statia de RER Antony, de unde in cateva minute esti in centrul Parisului.

si CDGVAL click aici intre Roissy Charles de Gaule si RER B.

[21.01.10 14:02:26]

da, am postat gresit aici, pentru ca este doar sena.

scuze

[21.01.10 14:20:15]

@cosminp

Bineînţeles, sunt şi galeriile Lafayette de pe lângă Operă.

Nu am spus că "nu te descurci sau te ratacesti prin metroul parizian".

Dimpotrivă, eu am circulat foarte mult cu metroul în Paris şi nu mi s-a părut complicat deloc.

Într-adevăr, dacă ai o hartă a liniilor de metrou, pe care o găseşti gratis în orice staţie, este foarte simplu.

De altfel, m-am descurcat fără probleme, pe oriunde m-am plimbat cu metroul, chiar şi în Moscova, unde este cel mai complicat (staţii pe trei niveluri) şi era şi problema cu limba (noroc că ştiu totuşi alfabetul), pentru că, peste tot au avut grijă să ofere indicaţii suficiente ca să ajungi unde trebuie.

[21.01.10 15:02:50]

stancosty, descurcatu' si ratacitu' la metrou era in legatura cu linkul pe care l-am dat.

saxonul
[21.01.10 15:06:20]

@cosminp: te citez si ma mir:

"Am facut un efort si am ajuns in Place de la Concorde, a carei gradina este superba". Poti dezvolta un pic ideea cu gradina asta "a lui Place de la Concorde"?

Daca te referi la Jardin des Tuileries, de unde ai tras concluzia ca ar fi gradina pietei Place de la Concorde?

[21.01.10 15:48:37]

nu trage dom' semaca! scuze saxonule, este vorba de gradinile Tuileries prin care ajungi la luvru. mai greseste omu'.

ancamariagadea*
[21.01.10 19:27:39]

Minunat! Imi doresc nespus sa ajung la Paris.

Va propun si o melodie frumoasa. Daca cosminp doreste il rog pe webmaster sa o ataseze acestui review frumos, daca nu, sa ramana doar un link in ecou.

click aici

[21.01.10 19:42:04]

cosminp, am atasat melodia propusa de ancamariagadea care sper sa fie si pe placul tau.

[21.01.10 20:46:41]

webmaster, multumesc pentru melodie. melodia asta, dar si altele la fel de frumoase, le auzi prin bistrouri si pe strada cantate foarte frumos la acordeon sau chiar la flasneta.

m-ai rupt cu muzica asta... mi-am adus aminte ca in '97 am gasit in gara la lille (parca) un album dublu cd numai cu muzica franceza.

[21.01.10 20:48:33]

daca vin la poiana si nu uit, va aduc muzica franceza

[21.01.10 20:53:03]

toate multumirile sunt pentru ancamariagadea, eu nu am fost decat intermediar

saxonul
[22.01.10 09:54:34]

@cosminp: gata, nu mai trag. Parisul este unul din putinele orase in care as reveni oricand pentru o vizita cat mai lunga.... Multumesc pentru impresii si pentru fotografii.

[22.01.10 10:30:57]

Atunci să trag eu...

Referitor la fotografiile P17, P18 şi P19, acestea reprezintă de fapt Palais Garnier (numit aşa după cel care a proiectat clădirea), unul din cele două sedii ale Operei Naţionale din Paris, mai exact aici îşi are sediul "Ballet de l'Opéra national de Paris". Se poate şi vizita. Celălalt sediu este l'Opéra Bastille.

De ce pe frontispiciul clădirii este scris "Académie Nationale de Musique", este explicat aici:

click aici

mirelutza
[27.01.10 13:07:08]

M-ai innebunit cu poze din Paris si cu intreaga ta impresie despre aceasta capitala minunata... Anul viitor implinesc 40 ani si voi cere sotului meu sa ma duca acolo! M-ai convins - anul 2010 destinatia noastra principala - Paris.

Ti-am dat si votul meu!

OvidiuB
[26.03.10 12:16:48]

Costi, cred ca lumea stie cladirea in P17 (Palais Garnier) ca Opera (National de Paris) Garnier - chair daca pe frontiscpiciu spune Academia de Muzica, iar Galeriile Lafayette sunt cele de langa Opera, recunsocute si de UNESCO (daca nu ma insel) ca monument arhiotectonic.

Celalat magazin cu satut de monument arhitectonic este La Samaritaine (aflat din pacate acum in renovare, dar pe care eu am avut ocazia sa-l mai prin deschis atunci).

dar recunosc, astea sunt detalii pe care doar cei impatimiti de Paris le considera importante. nu prea ai ce ne face!

Legat de linia 14, arhitectura speciala a statiilor exista si in 2000 cand am fost eu (mai precis revelionul 2000-2001), dar sincer sa fiu nu m-am uitat daca este automat sau nu.

[26.03.10 14:10:37]

@OvidiuB

Să ştii că n-am înţeles nimic din ecoul tău.

Nu îmi dau seama la ce te referi şi cred că nu ai citit cu atenţie ecourile mele, în contextul discuţiilor de aici.

[15.06.10 17:29:04]

nu e nici un tren fara conductor in paris! am stat 9 ani in paris!

[15.06.10 18:10:01]

@dom, nu-ti mustra constiinta pentru aceasta mica ignoranta.

la paris cred ca nici in 90 de ani nu reusesti sa afli tot.

[15.06.10 19:21:19]

eu am stat doar vreo 4 zile, da' tot am mers cu el! deci... exista!!!

[15.06.10 22:04:11]

dragos... daca ai mers tu cu el,sigur exista! nu incape indoiala! iti dai seama ce important esti frate??

[15.06.10 23:40:50]

iti dai seama ce important esti frate??

... si as putea sa mai citez din cateva ecouri ale tale, in care apelativul frate este cvasi'prezent.

@dom, cu siguranta ca odata poposit pe AmFostAcolo (apropos, bine ni te-ai alaturat!) ai observat ca dialogam "de la egal la egal", dar incercam sa folosim formule de adresare mai putin imprumutate din fata blocului.

Astept pe viitor ca interventiile tale sa se alinieze rigorilor site-ului.

[16.06.10 12:30:41]

@dom > da.

[16.06.10 12:42:13]

Cosmin: nu stiu unde ai vazut tu TRAMVAIE in Paris... ca nu exista asa ceva si nici nu au existat.

Poate confunzi micul Paris (bucurestiul) cu Paris (Franta) !!!

Ai afirmat" Locuitorii Parisului care circula cu tramvaiul au posibilitatea, ca printr-un abonament lunar... ". Te asigur insa ca NU exista tramvai in Paris. Esti sigur ca ai fost in Paris?

[16.06.10 12:43:33]

e bun asa Dragos! Tine-o tot asa! Ajungi departe!De asa oameni are tara nevoie!

[16.06.10 12:47:25]

Va rog sa reveniti on-topic si sa lasati contrele personale deoparte pe acest thread.

Daca vreti sa discutati despre altceva decat despre Paris, folositi cu incredere forumul sau mesajele private.

Multumesc.

[16.06.10 13:16:47]

WM7 > total on-topic;

Te asigur insa ca NU exista tramvai in Paris

daca pentru colegul nostru @dom cuvantul unui simplu turist nu este suficient (ca sa nu mai spun si de pozele graitoare atasate), poate crede in niste saituri oficiale:

click aici (istoric, prezentare)

click aici (hartile traseelor)

[16.06.10 13:49:18]

@dom

Pe lângă faptul că nu prea le ai cu bunele maniere, ai dovedit şi faptul că, deşi ai stat 9 ani în Paris, ai cam stat degeaba, cel puţin din punct de vedere turistic.

Deşi, ce e drept, e drept, ai circumstanţe atenuante, deoarece, între deceniul al VI-lea şi ultimul al secolului trecut, Parisul renunţase la tramvaie, pe acelaşi motiv stupid pe care l-a invocat şi primarul Constanţei. Oricum, pe vremea lui Chirac (primarul, încă neajuns preşedinte), lucrurile au început să se îndrepte.

Poate că tu ai fost la Paris prin anii '70, sau '80, când, ai dreptate, în Paris nu erau tramvaie, dar un pic de reţinere este bine să ai, totuşi!

[16.06.10 14:31:10]

ai dreptate Costi.

[17.06.10 09:02:55]

pozele 01 si 02 sunt facute in cel mai modern (de atunci, adica 2007) depou de tramvaie din paris.

leone
[06.11.10 18:31:06]

ai fost cu masina? sunt foarte interesat de o experienta la un hotel (pana la 3 stele), cu parcare proprie si mic dejun inclus, in zona acceptabila (exclud periferiile). Cine are asemenea date... il rog mult sa le faca publice... Multumesc! La fel pt Bruxelles, Amsterdam si Luxemburg...

[06.11.10 20:14:29]

din pacate, de fiecare data am fost pe calea aerului.

intradevar, parcarea este o problema in Paris.

leone
[07.11.10 10:36:32]

multumesc, oricum! Daca la Paris am mai gasit cate ceva si chiar rezonabil (ma refer la 12-15 E pe zi) pt parcare, "nenorocirea" vine la Amsterdam... Acolo, au atat de putin pamant incat nu-si permit sa-l lase pt parcari... Au un sistem de parcari centralizate, la periferii, unde iti lasi masina (pana la 4 zile, inclusiv), la un pret de circa 6-7 euro/zi si primesti gratuit, pt toti insotitorii, bilete la orice mijloc de transport spre centru si retur... Ingenios... Nu am fost, aceste date le am de pe net... Eu sunt un impatimit al calatoriilor cu masina, ce sa fac... ! In vara am rulat pana in Danemarca si sudul Suediei... Un fleac...

ancamariagadea*, cosminp, Costi, Dragoș_MD, leone, mirelutza, OvidiuB, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: