ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2023
ÎNSCRIS: 09.02.17
OCT-2023
Cuplu

Paris, un vis împlinit

În perioada 5-7 octombrie 2023 am făcut o vizită de 3 zile în romanticul Paris şi am luat contact cu atmosera cochetă a acestuia.

Călătoria fusese programată în anul 2022, pentru când am avut bilete de avion la Blue Air, dar aceştia sistând zborurile am pierdut vacanţa. Aşa că anul acesta mi s-a împlinit dorinţa.

Am avut zbor la dus joi dimineaţa, iar de întoarcere sâmbătă seara. Aşa că ne-am bucurat trei zile pline de frumosul Paris. Am avut o vreme de toamnă foarte frumoasă în toate cele trei zile.

Am aterizat pe aeroportul Beauvais şi am luat autobuzul până în autogara Porte Maillot din Paris. Drumul trebuia să dureze cam 2 ore, dar la intrare în Paris s-a aglomerat traficul şi am făcut 3 ore.

Pentru cazare am ales hotelul Hotel Best Western Empire Elysees, hotel de trei stele cu mic dejun inclus, care este cam la 15 minute de mers pe jos de la autogară, într-o zonă destul de liniştită, curată, elegantă şi înconjurată de restaurante cu specific variat. Având doar bagaj de mână am mers pe jos până la hotel. Am putut lăsa bagajele la recepţia hotelului şi înainte de check-in şi după check-out, ceea ce ne-a făcut să ne bucurăm de vizitarea oraşului.

Am trecut pe lângă Arcul de Triumf, care este situat la intersecția a 12 bulevarde, dintre care cel mai celebru este Champs Elysees. Arcul se află în Piața Charles de Gaulle, denumită anterior Place de l'Étoile sau Piața Stelei, arcul fiind centrul stelei formate de cele 12 bulevarde.

Fiind nerăbdători să ajungem la Turnul Eiffel, simbolul Franței cel mai răspândit la nivel mondial, am pornit spre acesta.

Ajunşi pe malul Senei şi privind în partea dreptă am văzut construcția faimoasă pe schelet de oțel, Turnul Eiffel. Fiind considerat unul dintre cele mai faimoase, cele mai vizitate obiective turistice si unul dintre cele mai cunoscute monumente din lume, acest loc ne-a oferit un moment excepţional, transformând vacanţa într-o amintire de neşters.

După-amiază am mers pe impozantul boulevard Champs-Élysées, locul unde îşi au adresa marile branduri de lux. Acesta se intinde pe o distanta de aproximativ 2 kilometri, între Piaţa Charles de Gaulle şi Piata Concordia. De-a lungul strazii am admirat vitrinele brandurilor de lux, teatre, cafenele, restaurante.

Ce m-a surprins plăcut a fost faptul că la terase consumatorii stăteau ca la spectacol, toţi pe scaune cu faţa la stradă.

Vineri am mers cu metroul în cartierul Montmartre, cartier al artiștilor în secolul trecut, care și-a păstrat până în prezent aerul boem ale acelor vremuri.

Colina Montmartre, care se află la 130 de metri înălțime, este unul dintre locurile cele mai frecventate de turiști, oferind o panoramă superbă asupra oraşului. Basilica Sacre-Coeur tronează impunător de pe vârful dealului, oferind priveliști de neuitat asupra orașului. Ne-am plimbat pe străduțele pietruite ale cartierului și am admirat clădirile vechi.

Am ajuns şi la Moulin Rouge, celebrul cabaret cunoscut pentru dansul can-can, care își păstrează și astăzi aerul de epocă, în prezent fiind un loc de divertisment pentru vizitatorii din întreaga lume.

Am revenit pe jos la hotel bucurâdu-ne de frumosul oraş.

După-amiază am fost la Pantheon, dar am ajuns după ce închisese, aşa că l-am admirat doar la exterior. Faţada cladirii este construită după asemănarea Pantheonului din Roma.

În Piaţa Pantheonului am admirat şi clădirea Facultăţii de drept.

De aici ne-am îndreptat către Catedrala Notre Dame, considerată a fi un simbol al arhitecturii gotice franceze, ce ne-a impresionat prin măreţia sa arhitecturală la exterior. Aceasta este încă în renovare.

De aici ne-am întors pe jos pe malul Senei. Ne-am bucurat de Turnul Eifel luminat de mii de beculete, ceea ce ne-a oferit un spectacol vizual extraordinar. Nu degeaba Parisul mai este numit si Orasul Luminilor, de aceea cred ca ar trebui sa va faceti drum în jurul turnului, in prag de seara.

Sâmbătă, după ce am predate camera, am pornit la pas spre Galeriile Lafayette, clădire de zece etaje al cărei acoperiș este un dom din sticlă și metal. Aici unde am admirat cele mai luxoase branduri din lume. Am urcat pe terasa clădirii care oferă o panoramă foarte frumoasă a Parisului.

În această vacanţă nu ne-am propus să vizităm muzee, expozitii şi chestii de genul, deoarece trebuia alocat mult timp, ci doar să ne plimbăm, să admirăm străzi, clădiri, orice face parte din peisajul urban.

Trimis de Dida2017 in 25.12.23 21:42:54
Validat / Publicat: 25.12.23 22:54:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 3238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dida2017); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.12.23 21:48:51]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 113571&hid=1684.

[25.12.23 21:49:36]

Pentru cazare am ales hotelul Hotel Best Western Empire Elysees, hotel de trei stele cu mic dejun inclus, care este cam la 15 minute de mers pe jos de la autogară [... ]

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Best Western Empire Elysees scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a hotelului (mai ales că avem un singur alt review de acolo, mai vechi...).

[25.12.23 22:54:43]

[26.12.23 09:16:32]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Dida2017
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: