Vacan╚Ťa ├«n VERSAILLES / FRAN╚ÜA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
  • IUNIE, 2019
  • de: zlatna [09.12.19]

Paris ziua 2 - Palatul Versailles

Am avut pu┼úine zile la dispozi┼úie pentru vizitarea Parisului ┼či multe locuri de v─âzut. Cu toate acestea, o zi am dedicat-o Palatului Versailles. Versailles se afl─â la 22 de kilometri de Paris ┼či se poate ajunge cel mai u┼čor cu RER-ul ├«n aproximativ 30 de minute. Noi am optat pentru autovehiculul din dotare. Am l─âsat ma┼čina ├«n parcarea subteran─â din fa┼úa Catedralei Saint Luis, pre╚Ťul parc─ârii este de 2 euro/or─â. Coordonatele GPS pentru parcare sunt: N ÔÇô 48.799524 ╚Öi E ÔÇô [...] ÔÇö vezi review [+52 poze]
  • IULIE, 2019
  • de: myha_r [12.07.19]

În Paris pentru prima dată

Ast─âzi a fost prima zi de vizit─â in Paris. Trebuie sa recunosc c─â am citit numeroase p─âreri despre ce s─â faci si ce nu in Paris, am mai fost in cateva capitale europene pentru a nu fi luat─â prin surprindere de modul de organizare a unui ora╚Ö de asemenea dimensiuni, dar, nu e a╚Öa, nu po╚Ťi ╚Öti p├ón─â nu ajungi acolo. Pentru c─â in weekend e ziua Fran╚Ťei am decis ca ziia de azi sa o dedicam vizitarii Palatului Versailles. Fiind caza╚Ťi in zona Saint Ouen (hotel F1) am decis sa [...] ÔÇö vezi review
  • de: AZE [16.08.17]
  • RECOMAND─é

Versailles - orașul de lângă palat

Ca s─â ajungem la Palatul ╚Öi Gr─âdinile Versailles indiferent dac─â am ajuns cu trenul, autobuzul sau autoturismul inevitabil vom parcurge o parte din ora╚Ö. ╚śi dac─â ├«mi aduc aminte de ghicitoarea ce a fost mai ├«nt├«i oul sau g─âina, ├«n cazul ora╚Öului Versailles oul a fost primul adic─â palatul. A╚Öa am v─âzut o parte din ora╚Ö merg├ónd pe jos de la gar─â p├ón─â la palat iar la ├«ntoarcere av├ónd ceva timp ╚Öi un gram de energie am ocolit drumul de ├«ntoarcere la gar─â ╚Öi am explorat [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]
  • de: AZE [15.08.17]
  • RECOMAND─é

Palatul și grădinile Versailles (III)

Ziua de 23 aprilie 2017, ziua alegerilor ├«n Fran╚Ťa, ╚Öi ziua vizitei mele la Versailles, am l─âsat aceast─â ultim─â parte cu descrierea gr─âdinilor la urm─â. Adev─ârul este c─â pentru a vizita gr─âdina trebuie condi╚Ťie fizic─â iar pentru a o descrie... mult─â r─âbdare. Suprafa╚Ťa gr─âdinilor Versailles num─âr─â nu mai pu╚Ťin de 800 hectare ╚Öi asta mi-au sim╚Ťit cel mai mult picioarele. Arhitec╚Ťii care au lucrat proiectarea gr─âdinilor din 1630-prezent au fost Andre Le Notre, Charles Le [...] ÔÇö vezi review [+50 poze]
  • de: AZE [12.08.17]
  • RECOMAND─é

Palatul și grădinile Versailles (II)

A toutes les gloires de la France (sau ├«n vizit─â la Ludovic XIV ├«n alte cuvinte) A╚Öa cum am promis ├«n articolul anterior, voi intra ├«n apartamentele regilor Fran╚Ťei chiar ╚Öi ├«n dormitoarele regelui ╚Öi reginei. A╚Öa o onoare dar contra costul a 27 euro posibil─â vizita. Dar s─â nu crede╚Ťi c─â ve╚Ťi vizita tot palatul, ci doar o mic─â parte din acesta, esen╚Ťialul c├ót s─â v─â face╚Ťi o idee. Am stat la coad─â fix 58 de minute ├«n pia╚Ťa denumit─â Honour Countryard (numai bun─â [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
  • de: AZE [09.08.17]
  • RECOMAND─é

Palatul și grădinile Versailles (I)

Un italian, un francez ╚Öi un rom├ón pl─ânuiesc un picnic ├«n gr─âdinile Versailles Italianul spune: -Eu aduc m├óncarea Francezul spune: -Eu aduc b─âutura Rom├ónul spune: -Eu aduc nevasta ╚Öi copii A╚Öa un palat, a╚Öa un domeniu regal, a╚Öa un articol, trebuie ├«mp─âr╚Ťite aceste impresii care urmeaz─â, altfel nici eu nu mai r─âzbesc cu scrisul nici al╚Ťii cu cititul. Iar despre bancul de la ├«nceputul articolului: s-a mai schimbat pu╚Ťin situa╚Ťia: at├ót m├óncarea, b─âutura, nevasta [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • MAI, 2016
  • de: iuliaen [05.03.17]

Ce po╚Ťi s─â vizitezi la Versailles ├«ntr-o zi

├Än cele 7 zile c├ót am stat la Paris, am ales s─â dedic─âm o zi domeniului Versailles. Ne-am stabilit ca zi de vizitare s├ómb─âta din dou─â motive: -pentru c─â s├ómb─âta ne puteam bucura de Les Grandes Eaux Musicales -pentru c─â prognoza meteo ne promitea o vreme tocmai bun─â s─â vizit─âm ├«n voie gr─âdinile. De altfel, ziua ├«n care am vizitat Versailles a fost cea mai frumoas─â zi din tot sejurul nostru la Paris. Au fost 21 de grade Celsius, iar soarele a fost foarte generos. Cum [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • AUGUST, 2015
  • de: cristina47 [26.05.16]
  • RECOMAND─é

Am fost și eu la Versailles...

Am ales sa plecam la Paris intr-o luni, pentru a avea ziua de marti plina pentru Versailles. Citisem ca in ziua de marti, functionau fantanile muzicale. De la Gare dÔÇÖAusterlitz am luat RER C5 pana la Gare Versailles Chateau Rive Gauche. Am luat-o pe Avenue de Paris. Pana a ajunge in zona care interesa pe toata lumea, adica Palatul, am trecut pe langa ÔÇťHotel des Menus Plaisirs du RoiÔÇŁ, ne-am bagat un pic nasul fiindca mi-a placut numele. Nu stiam nimic despre acest loc. Acest [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
  • OCTOMBRIE, 2013
  • de: Jamy [23.05.16]

Versailles - Castelul regilor

Bine ai venit in locul unde prezentul se ├«nt├ólne╚Öte cu trecutul! Inca de la intrare simti ap─âsarea vremurilor trecute... Piatra cubica si galopul cailor de la poli╚Ťia calare inca imi r─âsuna in minte. O tr─âire spectaculoasa... Asteptam parca sa ap─âra tr─âsurile si doamnele cochete sa coboare la o plimbare prin gr─âdinile castelului! La Versailles am fost de 2 ori cu trenul. Se c─âl─âtore╚Öte foarte bine si rapid de la Paris cu trenul. De la gara pana la castel faci 10 minute de mers pe [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
  • APRILIE, 2015
  • de: diacrys* [14.03.16]

Gr─âdinile muzicale de la Versailles

Prefer s─â scriu un review separat despre aceste gr─âdini, despre care s-a scris p├ón─â acum la unison cu palatul. Da, ele reprezint─â un obiectiv care trebuie vizitat odat─â cu palatul Versailles (pentru c─â sunt ├«n acela╚Öi loc, au fost g├óndite ├«ntr-o logic─â unitar─â ╚Öi se completeaz─â reciproc) dar sunt, de fapt, extrem de diferite ├«n ceea ce prive╚Öte spa╚Ťiul, lumina ╚Öi impresia final─â. A╚Öadar, de╚Öi ├«n Palat rareori se poate avea o vizit─â tihnit─â, din cauza aglomera╚Ťiei, [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM