ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2020
ÎNSCRIS: 26.07.13
JUN-2019
2 AD. + 1 COPII

Vacanta la Paris III - Aventura continua

Dupa cele 2 zile la Disneyland si o prima zi la Paris ne am propus sa valorificam la maxim facilitatile oferite de Paris Musseum Pass si sa mai vizitam inca trei obiective intr o zi.

Am inceput ziua la Invalides. Deplasarea am facut o data aceasta cu un autobuz care a ocolit destul de mult dar acest lucru a fost in avantajul nostru deoarece am avut ocazia sa vedem locuri noi.

Ansamblul Invalides este format din mai multe cladiri care contin muzee si monumente toate legate de istoria militara a Frantei dar si un spital si o casa de odihna pentru veteranii de razboi.

Partea rezervata Muzeului Armatei reprezinta circa o treime din intreg ansamblul si prezinta tot felul de elemente care au legatura cu armata franceza de a lungul existentei ei si anume arme, armuri, soldati in diverse perioade etc.

Elementul principal al acestui ansamblu este Domul Invalizilor, cea mai inalta biserica din Paris, care adaposteste mormintele unor personalitati marcante sin istoria Frantei si avand in prim plan mormantul lui Napoleon.

De la acest ansamblu muzeal ne am deplasat pe jos spre urmatorul obiectiv care avea sa fie Muzeul d ' Orsay... Am profitat din nou de cardurile Paris Musseum Pass, am sarit randul care era destul de mare si am intrat in muzeu.

Acest muzeu este unul dintre cele mai noi din Paris fiind inaugurat in 1986. Muzeul adaposteste in primul rand opere din perioada 1848-1914 de arta plastica si sculptura. Spre deosebire de Luvru acest muzeu mi s a parut foarte interesant deoarece adaposteste opere sa le zicem contemporane.

Urmatorul obiectiv vizitat a fost Palatul si gradinile Versailles. Deplasarea am facut o tot cu RER ul. Am poposit la Versailles pe la orele pranzului pe o caldura groaznica.

Ajunsi in Versailles primul lucru pe care l am facut a fost sa ne oprim la o terasa. Am mancat ceva autentic francez numit Galette facut practic dintr un soi de foaie de clatita pe care era asezat un ochi, bucatele de sunca si alte ingrediente. Va marturisesc cu sinceritate ca au fost delicioase, iar berea care a urmat ne a redat fortele sa ne continuam plimbarea.

Coada la intrarea in Palat era una imensa, dar se misca foarte repede. In interior era foarte aglomerat dar si foarte cald.

Palatul, impresionant prin marime dar si prin frumusete a fost resedinta regilor Ludovic XIV, XV si XVI.

Cel mai mult mi a placut galeria oglinzilor, locul unde a fost semnat celebrul Tratat de la Versailles.

Partea care nu mi a placut si chiar mi s a parut a fi un soi de teapa a fost faptul ca a trebuit sa platim accesul in gradina care in mod normal era inclus in pretul biletului deoarece in perioada verii se da drumul la apa in fantani. Sincer gradina nu m a impresionat decat prin marime.

Am revenit in Paris unde am luat cina la doi pasi de Arcul de Triumf si ne am dus la odihna.

Urmatoarea zi am inceput o la obiectivul nr 1 al Parisului si anume Turnul Eiffel. Deoarece nu aveam bilete ne am dus destul de devreme. Am scapat cam in 30 min de rand dar am avut si putin ghinion. Lifturile de jos si pana la al II lea etaj erau in revizie. Am urcat pe jos pana la nivelul II iar de acolo am luat liftul.

Turnul a fost construit intre 1887-1889 si are 324m inaltime si cantareste peste 10000 tone. La momentul la care a fost construit era cea mai inalta cladire din lume. Monumentul este inclus in patrimoniul Unesco si este vizitat de peste 5,5 milioane de turisti anual.

Cred ca este absolut inutil sa va spun cum este in varf. Practic ai tot Parisul la picioare si poti identifica multe din monumentele Parisului de la aproximativ 300 m inaltime. Legat tot de Turn pot sa va spun ca de la Trocadero seara privelistea este magnifica. La ora 23 incepea un joc de lumini pe care va sfatuiesc sa nu l ratati.

Dupa ce am coborat din Turnul Eiffel am facut o mica plimbare prin Montparnasse... Si aici am gasit niste cladiri foarte frumoase, ceva mai noi parca decat cele din zona ultracentrala.

Jumatatea a doua a zilei am rezervat o vizitarii Bazilicii Sacre Coeur si ulterior unei plimbari prin Montmartre.

Bazilica Sacre Coeur este o cladire impozanta construita in stil neobizantin intre anii 1875-1914. De altfel cladirea bazilicii a fost una dintre cladirile pe care le am remarcat din Turnul Eiffel.

De la Bazilica Sacre Coeur ne am indreptat catre restaurantul Bouillon Pigalle. Zona era plina de tot felul de magazinase de suveniruri detinute de arabi. Sincer a fost singura zona prin care am fost in Paris unde nu m am simtit foarte safe.

Restaurantul Bouillon Pigalle vi l recomand cu toata inima atat pentru mancarurile delicioase cat si pentru preturile rezonabile.

Dupa ce am mancat ne am continuat plimbarea in zona Pigalle apoi ne am continuat tot pe jos drumul inca vreo... 4km pana am ajuns la apartament.

Ultima zi la Paris ne am hotarat sa avem program de voie. Pana la urme nu a prea iesit chiar asa deoarece aplicatia de pe smartphone imi spunea seara ca am parcurs 29.78 km.

Dimineata fetele au fost la Galeriile Lafayette Hausman. Aici si au dat intalnire toate brandurile cunoscute si mai putin cunoscute. Spatiul in sine este grandios, as putea spune chiar opulent iar in privinta preturilor daca stati rau cu inima va sfatuiesc mai bine sa mergeti sa va plimbati intr un parc.

Dupa amiaza ne am decis sa mai vizitam din obiectivele turistice ale Parisului. Ne am deplasat cu un autobuz, fara aer conditionat la aproape 35 grade in Cartierul Latin. Am vizitat Gradinile Luxemburgului, o adevarata binecuvantare pe o asemenea caldura, apoi ne am indreptat spre Pantheon care la acea ora era inchis si ulterior tot mergand pe stradute am ajuns la Sorbona.

Deoarece in aceasta excursie am bifat multe din preparatele specific frantuzesti dar lipsea unul reprezentativ Coq au vin ne am hotarat sa mergem in locul unde cica se mananca cel mai bun coq au vin din Paris. Restaurantul Jacobine este un restaurant foarte cochet dar si foarte aglomerat. Ne am inscris pe o lista de asteptare si am revenit in circa 30 minute. Mancarea a fost exceptionala iar nota de plata de 100 eur pentru 3 persoane felul 2, desert si cate o bautura cat se poate de rezonabila.

De acolo am mers cale de multi kilometri pe jos pana la Turnul Eiffel pe care l am admirat din nou, ne am racorit putin in bazinul de la Trocadero si apoi ne am indreptat spre apartament.

Ultima jumatate de zi ne a gasit pe Champs Elysees cumparand suveniruri pentru cei dragi de acasa.

La ora 14 predam apartamentul iar seara aterizam la Iasi cu sufletele pline de bucurie, pentru ca am avut ocazia sa vedem locuri atat de frumoase.

Trimis de baron in 23.02.20 18:57:54
Validat / Publicat: 23.02.20 20:48:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baron); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 O alta vedere asupra Turnului Eiffel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[23.02.20 20:46:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța / city-break la Paris, PARIS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[22.03.20 09:41:50]

@baron: Citind cele 2 articole referitoare la vizita la Paris, cred ca aceleasi locuri as fi ales sa vizitez, probabil ca as fi facut si eu ca tine inainte de un obiective ceva mai vast asa ca Versailles,

O vacanta plina de amintiri frumoase, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: