ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2015
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Din nou prin Maramures

Buna ziua, am fost anul trecut in 2014 in Maramures si mi-a placut foarte mult si ma-m gindit ca sa revin daca mai am posibilitatea si tocmai am fost iar si in 2015 mai exact 20.07-26.07.

Cind am ajuns ma-m pus pe treaba si anume sa gasesc ceva ce anul trecut am omis, ma-m cazat la pensiunea CRISS&DEEA o super pensiune calitate pret si super de treaba patronii acesteia si foarte curata.

Nu se serveste mancare dar nu ma deranjat pentru ca ai obtiuni de exp eu prefer sa imi pregatesc singur ce vreau, dar poti merge si la restaurant unde chiar se maninca bine LA CASSA din Viseul de sus eu am fost foarte multumit de exp o ciorba radauteana-6,50 ron dar sunt foarte mari portiile cam pentru 2 persoane e una.

Am hotarit sa urc la Lacul Iezer si pe Vf. Pietrosu, cea ce am si facut, am vrut sa scap de aglomeratia urbana si de manele si sa respir aer curat, dar cind am ajuns la cabana Meteo sus pe munte am auzit iar manele care urlau la nebuni iar cabanieri niste domni foarte "civilizati" injurau de mama focului de puteai sa-i auzi din Borsa.

Lacul Iezer nu este mare ca luciu de apa dar e foarte curat si lin si are o adincime de max 5 metri dar ce ma uimit avea pastrav in el.

Pe urma am hotarit sa urc pe Vf. Pietrosu aici tin sa spun ca cei fara antrenament sa se lase pagubasii, adica eu am urcat neavind antrenament si mi-a tremurat picioarele 2 zile dar sus e un peisaj fantastic de frumos si e foarte rece cred ca erau cam 5 grade, la coborire a fost genocid dar asta e.

Am mai fost la Ocna Sugatag un strand cu apa sarata foarte frumos, apa are o salinitate de 60% de inot nici vorba pur si simplu mergi prin apa nu ai sanse sa te ineci.

Am fost o zi la Vatra Dornei tin sa spun ca drumul Borsa - Iacobeni - Vatra Dornei e dezastru nu il repara nimeni pentru ca e foarte circulat de camione cu lemne parca spunea la TV ca sa oprit defrisarile dar cred ca nu in Romania, pai daca te uiti pe drumul asta parca sunt trenuri nu camioane asa sunt de dese,

am fost cu telescaunu in Vatra Dornei circa 20 min pe internet spunea ca 45 de min dar e mai scurt in realitate pe urma am coborit la izvoarele minerale de unde am luat apa foarte bogata in fier, am plecat pe urma spre Manastirea Moldovita e foarte frumoasa fiind inconjurata numai de flori si se mai pastreaza vechile picturi exterioare, pe urma ma-m indreptat spre Manastirea Voronet aici este o mare de comercianti la intrare dar Manastirea pastreaza acelasi aspect traditional cu picturi vaste interioare si exterioare.

In alta zi am urcat la lacul Stiol linga Cascada Cailor, in afara de un semn care e la inceput cam orbecai dupa semne ca nu mai sunt, intr-un final a trecut si vacanta asta, a fost frumos,

a si apropo de Mocanita are un pret foarte piperat 54 de lei/pers pentru 10 brate de lemne cit consuma ea e cam mult,

in rest avem o tara frumoasa dar mai sunt multe de facut, multi straini ne viziteaza cel putin eu am intalnit foarte multi si se pompeaza multi bani in ea dar se evapora mai repede decit vin

Trimis de goposapiens in 05.08.15 14:05:40
Validat / Publicat: 05.08.15 14:49:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 1617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goposapiens); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Borsa-Lacul Iezer 2015

[05.08.15 14:49:19]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[05.08.15 14:51:45]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5815

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.08.15 17:15:26]

multi straini ne viziteaza cel putin eu am intalnit foarte multi

Din punctul asta de vedere sunt un ghinionist; intalnesc straini foarte rar prin Romania in vizite turistice.

In ultimii doi ani de peregrinari (si) prin tara singurii straini pe care i-am intalnit erau niste tineri de culoare. Insa nu erau turisti, lucrau la modernizarea soselei din defileul Jiului.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Borșa și împrejurimile: