Vacan╚Ťa ├«n IEUD [MM] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
Pensiunea Ileana [?]

Col╚Ť de rai ├«n Rom├ónia

Pentru cei care caut─â lini╚Öte, locuri ╚Öi peisaje care ├«╚Ťi taie respira╚Ťia dar ╚Öi locuri ├«nc─ârcate de istorie din Maramure╚Ö. Locul ideal de a pleca spre toate aceste este localitatea Ieud din Inim─â Maramure╚Öului. ├Än localitate pute╚Ťi g─âsi ╚Öi o biserica din lemn veche de peste 400 de ani, ├«n care sa g─âsit ├«n 1925 cea mai veche scriere ├«n limba rom├ón─â fiind un obiectiv UNESCO. Localitatea fiind aproximativ la jum─âtatea distantei c─âtre cele mai importante atrac╚Ťii turistice [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Descoperă Ieud și împrejurimile
  • SEPTEMBRIE, 2022
  • de: iulianic [10.10.22]

Biserica de lemn Ieud Deal - monument UNESCO

Dup─â plimbarea cu Moc─âni╚Ťa pe Valea Vaserului, ├«n a doua parte a zilei aveam programat─â o vizit─â la Biserica de lemn din Ieud Deal, una dintre cele 8 biserici maramure╚Öene, de lemn, incluse ├«n patrimoniul cultural mondial UNESCO. A╚Öezat pe Valea Izei, ├«ntre Sighet, Vi╚Öeu ╚Öi Bor╚Öa, satul Ieud, atestat documentar din 1365, p─âstr─âtor de valori tradi╚Ťionale, etnografice ╚Öi folclorice, ne a╚Ötepta cu cele dou─â biserici-monument - Biserica din Deal ╚Öi Biserica din ╚śes. Ambele [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
  • IULIE, 2021
  • de: K_nu [03.08.21]

Casa Traditiilor - aproape de toate obiectivele Maramuresului

Despre drumul pana acolo, sau despre drumuri, nu se pot spune prea multe. Sunt drumurile noastre. Am f─âcut din Bucure╚Öti pana la destina╚Ťie pu╚Ťin peste 12 ore. Naviga╚Ťia, indiferent de program (sa nu facem publicitate), a func╚Ťionat perfect ╚Öi ne-a condus in fata pensiunii. Prima imagine a fost aceea a unei gospodarii maramure╚Öene foarte bine ├«ngrijite. [...] ÔÇö vezi review [+5 poze]
Descoperă Ieud și împrejurimile
  • de: mishu [23.11.17]

Sus in deal e-oÔÇŽ biserica, biserica Ieud Deal

Fusese o zi plina, mersesem cu mocanita vezi impresii, am vizitat manastirea Moisei vezi impresii, apoi Muzeul Tarancii Romane vezi impresii... iar acum ne retrageam spre casa... cum insa a doua zi plecam spre Cascada Cailor vezi impresii si apoi mai departe pana la Sighisoara, acum era momentul potrivit sa vedem si aceasta biserica. De ce trebuia sa o vedem? deoarece este printre cele mai vechi biserici din Maramures (secolul XIV), si face parte din patrimoniul cultural mondial UNESCO din [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
Muzeul Țărăncii Române [Dragomirești]
  • de: mishu [03.10.17]

Femeia si cinstirea ei - Muzeul Tarancii Romane, Dragomiresti

In firul normal al povestilor ar fi trebuit acum sa va spun ca dupa ce am plecat de la Manastirea Barsana (vezi impresii) am ajuns la locul de cazare care urma sa ne fie gazda doua nopti Casa Traditiilor ÔÇô Ieud (vezi impresii), de unde a doua zi am plecat sa facem mult dorita plimbare cu mocanita la Viseu de Sus (vezi impresii). Dar in aceeasi zi mai voiam sa vedem ceva si asta era Muzeul Tarancii Romane din Dragomiresti, Maramures. Din cate am auzit este singurul astfel de muzeu din tara. [...] ÔÇö vezi review [+42 poze]
  • de: mishu [18.09.17]

Traditii si suflet - Casa Traditiilor Ieud

Ca sa nu ziceti ca n-ati stiut, saptamana asta o dedic cazarilor. si asta deoarece pana sa apuc sa povestesc totul poate trece anul si poate ca unele cazari v-ar fi pe plac. Asadar daca nu va intereseaza subiectul cazari in Romania sariti articolele de saptamana aceasta, dar o faceti pe riscul vostru. Si am sa incep cu Ieud, pentru ca aveam in plan Mocanita, am zis sa cautam o cazare cat mai aproape de Viseu de Sus. Voiam insa sa fie ceva traditional si cum desi am gasit multe oferte, aveam [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
  • DECEMBRIE, 2016
  • de: mirelaradan [19.01.17]
  • NURECOMAND─é

Casa Traditiilor - marea dezamagire

Pentru ca de Revelion ne-am dorit ceva tradi╚Ťional, am ales sa ne facem rezervare in aceasta perioada la Casa Traditiilor din Ieud. Am achizi╚Ťionat pachetul de Revelion ├«n perioada 30.12-03.01.2017, pachet care dup─â spusele proprietarei trebuia sa includa: t─âiatul porcului, mers organizat la biserica pe data de 1 Ian., primit de colindatori, plimbare cu sania, demipensiune, cina festiva de Revelion ╚Öi petrecerea aferenta, port traditional daca dorim sa imbracam, sezatoare ╚Öi alte [...] ÔÇö vezi review
Muzeul Țărăncii Române [Dragomirești]
  • de: crismis [01.10.16]

ÔÇ×Numa'-at├óta mam─â e╚ÖtiÔÇŁ

Prima zi plin─â ├«n Maramure╚Ö. ├Äncotro? Dreapta sau st├ónga? Aproximativ aleatoriu, dreapta. Adic─â spre Bor╚Öa. Ieud - Bogdan Vod─â - apoi Dragomire╚Öti, unde ├«l rog frumos pe Tati s─â ├«ncetineasc─â, spre a localiza Muzeul ╚Ü─âr─âncii Rom├óne. Acest lucru se dovede╚Öte a fi mai simplu dec├ót ├«mi imaginasem, imediat dup─â biserica veche de lemn, pe partea st├óng─â a ╚Öoselei, z─ârim intrarea la muzeu. Parc─âm pe marginea drumului ╚Öi travers─âm. Frumoasa poart─â maramure╚Öean─â e [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • de: crismis [09.09.16]
  • RECOMAND─é

Hrană adevărată pentru trup și suflet

Greu de ales cazare pentru Maramure╚Ö! Foarte, foarte greu! P─âi, c├ónd m-am apucat s─â caut pe booking, cam trei sferturi din loca╚Ťii aveau referin╚Ťe bune ╚Öi foarte bune! Cum s─â le diferen╚Ťiezi?! Pe AFA, nu mai zic, mi-am prins urechile! Cam toat─â lumea era mul╚Ťumit─â de toat─â lumea! ╚śi-atunci?! ╚śi-atunci, ca de at├ótea alte ori, am cerut ajutor divin, adic─â am recurs la ÔÇ×alfabetul prin care Dumnezeu ├«mi vorbe╚ÖteÔÇŁ, ╚Öi anume intui╚Ťia. ╚śi intui╚Ťia m-a legat la ochi, m-a luat [...] ÔÇö vezi review [+45 poze]
  • de: Alecsia40 [07.09.16]

Se poate si mai bine

Am fost la Pensiunea Casa Traditiilor in luna august 2016. Am sa bifez intai plusurile acestei pensiuni: atmosfera placuta, stilul rustic, camerele spatioase, mancarea traditionala. La capitolul minusuri: fetele care pregateau si serveau masa au fost imbracate in costum traditional doar in seara in care proprietara a fost prezenta in pensiune. Aspectul neglijent al fetelor (purtau colanti si slapi atunci cand serveau masa) era deranjant. Sa mai adaug faptul ca una dintre fete se scobea [...] ÔÇö vezi review
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă