ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.09.09
JUN-2009

O escapada la Dunare

Plimbarea la Galati... he he... are o poveste interesanta. Pe o canicula de transpirai doar cand beai apa, am hotarat ca ne-ar prinde bine o iesire din oras.

Am plecat la drum avand ca destinatie Vulcanii Noroiosi. Odata ajunsi in Buzau, stand la un semafor am vazut indicatorul catre Galati si i-am zis prietenului meu, haide si noi. Nu aveam mult timp sa analizam... si uite-ne facand dreapta catre Galati...

Am parcurs drumul cam in 2 ore... ca am mai facut si o oprire la umbra, insuportabila canicula.

Am mers direct pe faleza Dunarii, cautand racoarea ce venea dinspre apa.

Ne-am plimbat un picut, dupa care am zis sa mergem sa vedem daca exista vreun vaporas pentru o plimbare pe Dunare, dar ghinion tocmai ce plecase ultimul vaporas din ziua respectiva, care facea plimbarea intre Galati si Braila. Pentru doritori ultimul vaporas pleaca la ora 18, iar pretul biletului este de 25 lei/pers. Un pret acceptabil, as spune.

Intr-o astfel de situatie nu mai aveam ce face si am mers la una din terasele dupa malul Dunarii sa ne racorim cu o apa. Am avut parte si de senzatii neasteptate in momentul in care a trecut un vas pe Dunare, terasa noastra a inceput sa se miste... si am simtit o ameteala cum ma cuprinde... numai asta imi lipsea.

Dupa ce ne-am racorit am mers pe faleza sa mai facem cateva poze... si apoi am luat-o incetisor spre casa.

Vom mai reveni cu siguranta pentru a face plimbarea cu vaporasul.

Trimis de alinush_geo in 21.01.10 00:15:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GALAȚI.

VIZUALIZĂRI: 3842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinush_geo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 impingator pe Dunare

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.01.10 09:50:58]

bun, plimbare, plimbare, da' nici chiar asa! sa nu spui practic nimic despre oras...

inteleg, sa nu fi vazut manastirea fortificata "Sf. Precista" ctitorita de Vasile Lupu in 1647 (o legenda spune ca ar fi fost sapat si un tunel pe sub fluviu, pentru refugiu), daca spui ca ai mers pe faleza, e imposibil sa nu fi remarcat expozitia de sculptura in aer liber ce se intinde pe o lungime de cativa km (!!! ) pe malul Dunarii...

pentru cei interesati, mai sunt si 4 muzee mari in oras (al marinei, de istorie, de istoria naturala si de arta).

Teatrul "Nae Leonard" [ http: //www. tmnl. ro/ ] ofera spectacole deosebite cu artisti binecunoscuti (din toate genurile muzicale, de la revista pana la opera! )

tot mai pe langa Dunare, cei interesati pot casca gura la santierul naval, sa admire navele in diverse stadii de montaj.

de evitat: evident, combinatul siderurgic ("padurea cu fiare" cum o botezasem in urma cu vreo 25 de ani, cand mergeam acolo impreuna cu niste colegi, sa punem ceva echipamente in functiune), principalul poluator al zonei... nu cred ca are rost sa spun povesti despre cazare, ca sigur nu mai sunt azi valabile, nici despre conditiile de masa de atunci, cand nu gaseai de baut la restaurant decat sampanie (!!! )... noroc cu pescuitul, ca altfel nici carne nu se putea manca...

[21.01.10 17:17:30]

Eu sunt din Galati! Dar nu cred ca doriti amanunte de la un localnic! Mai bine las un "turist", altfel spuneti ca-s "grandoman"...

E bine ca ti-a placut faleza..., combinatul siderurgic mai mult ca sigur ca NU (sunt mai simpatice cele petrochimice) Oops! Am uitat sa zic ca-s ing. petrochimist, deci stiu comparatia intre cele doua!

Referitor la faptul ca nu au ajuns la niciun obiectiv din cele enumerate de dragos6, este din cauza ca NU EXISTA NICIUN indicator care sa-ti zica ca exista ceva in orasul acesta!!! (sigur s-ar fi dus la M.Precista daca stia ca este la 4 minute de debarcaderul unde au baut berea...)

alinush_geoAUTOR REVIEW
[21.01.10 17:23:46]

Nu mi-as fi dorit sa vad combinatul, avem si destula zona industriala, poate prea multa, dar cu siguranta ne-ar fi facut placere sa mergem la M Precista, dar chiar nu era nici un indicator si nu am fi vrut sa ne ratacim asa cum am patit in Braila.

Dar dupa cum am spus vom reveni pentru plimbarea cu vaporasul pe Dunare.

ms65
[18.02.10 10:11:11]

Am fost si eu cateva zile in Galati. Ce mi s-a parut mai deosebit, pentru ca nu am mai vazut in alt oras din tara, a fost turnul de televiziune care are in varf un restaurant, Perla Dunarii, unic in Romania. Este singurul restaurant care funcţionează pe două niveluri si este situat la o inaltime de 100 m fata de suprafata solului. In varf se ajunge cu un lift pentru care se plateste (mie mi-au cerut 5RON). Chiar daca suferiti de rau de inaltime, invingeti-va teama pentru ca nu veti regreta, veti ramane impresionaţi de priveliştea oferită. Atasez cateva poze ca sa va dati seama.

[19.02.10 12:50:24]

pt ca-s din GL nu am voie sa zic nik'...

dar macar pot sa va recomand sa urcati atunci cand bate vantul - atunci este alta senzatie!!!

un aspect demn de remarcat este faptul ca fiecare masa are buton de apelat chelnerul (la nevoie) - nu esti nevoit sa-l astepti sau sa-l cauti prin bucatarie!

cum gasesc poze cum le pun...

david
[19.02.10 14:45:18]

gusphi spune si tu ce preparate culinare gasim acolo in restaurant

Chiar nu vrei sa spui nika?

[19.02.10 15:07:44]

pai am voie?

meniul nu este specializat... bucatarie internationala...

restaurantul este amenajat de jur-imprejurul turnului si deci, poti viziona orasul si combinatul si dunarea (adica portul mineralier, punctul "trecere bac", portul "docuri") si muntii dobrogei si dealurile Rep Moldovei!!!

Acum imi dau seama ca este UNIC in tara!!!

Acum imi dau seama ca nimeni nu promoveaza acest fapt!!! : ( ( (

Miss Butterfly
[19.02.10 15:12:28]

Pai, gushpi, daca spui ca este UNIC in tara si prea putin promovat... atunci de ce nu-ti incerci norocul postand cateva randuri despre el? sau chiar si despre orasul tau... la urma urmei nimeni nu poate spune ceva mai concret si la obiect decat un locuitor al lui. Datele si informatiile furnizate de tine ar putea fi folositoare viitorilor turisti. Eu zic sa ne scrii cate ceva... vezi dupa aceea decizia webmasterului... anyway... tu ne scrii pentru a ne informa si pentru a ne imparatasi din minunatiile orasului tau, nu! ? ! ? Niste aprecieri sincere din partea comunitatii valoreaza mult mai mult decat un respect contorizat/cuantificat in PMA-uri.

Mi-ar face placere sa citesc si despre orasele noastre, incluzand obiectivele turistice etc; ar aduce un suflu nou pe site, avand in vedere ca in ultima perioada nu am citit decat despre Grecia (posturi extrem de captivante, recunosc); chiar astept sa vad cum va promovati voi, cei din Galati, orasul...daca nu este promovat prin intermediul reclamelor, macar, voi, locuitorii sa faceti ceva pentru a-l aduce in vizorul turistilor. (chiar si in lipsa PMA-urilor)

[19.02.10 15:41:31]

aaa...bine...nu-s scriitor, dar voi incerca!

normal, dupa ... dupa ... POIANAAAAA!!!

david
[19.02.10 15:56:00]

Am sunat pe varu de la Galati si mi-a spus ca la Perla Dunarii se duc miresele furate de la nunti si care asteapta sa fie rascumparate .

[19.02.10 16:15:17]

nu stiam eu de ce e mereu inghesuiala acolo (de fete) !

oare asa de multi miri se dumiresc (prea tarziu) ce au facut ?

alinush_geo, david, Dragoș_MD, gushpi, Miss Butterfly, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Galați și împrejurimi: