ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2014
STATUS: SILVER
SEP-2014

Descoperă zona / plaja Corbu

Plaja Corbu

Recent am citit pe aici impresii despre plajă neamenajata de la Corbu. Am ajuns şi eu pe această plajă. Este superb, fără dezminţiri, fără umbrelute, fără "hai la porumb", "hai la nămol". Fără nimic din ceea ce ştiţi in mod obişnuit cã se intampla pe plajă.

Accesul nu este cel mai facil, dar este posibil chiar şi cu auto. Aşadar am ajuns pe plajă şi spre surprinderea mea am constatat cã plajă are o lăţime impresionantă, cred cã 100 metri de nisip, iar in apă poţi să mergi aproape 20 - 30 metri fără cã apă să treacă de genunchi.

Este adevărat cã plajă este cu maracini, dar asta e farmecul plajei de la Corbu. Este un loc de adevărată relaxare la mare. Cel mai apropiat vecin de plajă era la 100etri cel putin. Din păcate a ajuns in concediu şi nesimţirea. Adică puţinii turişti care au trecut pe acolo au lăsat şi urmăcu toate ccã existau chiar şi coşuri pentru gunoi.

Oricum rămâne un loc preferat pentru relaxare.

Trimis de adrian.seres in 10.09.14 15:21:40
Validat / Publicat: 10.09.14 15:54:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CORBU / CAPUL MIDIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian.seres); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

dorgo [10.09.14 19:08:55] »

@Adrian... Da! Interesanta plaje dar stati sa vedeti si partea nevazuta a Lunii, iata un comentariu de pe "Forumul" plajei (Internet) scris de Vidoc Oldrock

"Da, aveti dreptate, este o Romanie Naturala si Ecologica! Dar, dai de localnici mai putin scoliti, educati si total fara bune intentii de diverse etnii care-si spala caii urat mirositori in Marea Neagra, plimba vacile si oile printre lumea si asa putina de pe plaja plina de balega si strica aerul, DE NU-TI MAI VINE ALTA CURA IN NATURA! (https://www.youtube.com/watch?v=BAxgpyBlIeA)

Ai curajul sa-ti desfaci cortul peste noapte? ATENTIE, Sacalii nu au frica de oameni!... Daca esti sollo=tu cu prietena sau sotia, ... nu cred ca ai inconstienta crasa de a ramane! Masina-ti ajunge la fier vechi iar de tine... nu mai vorbesc. Mai bine la Eforie Sud unde gasesti oricand cazare si cu 50 de lei /noapte, relativ civilizat, sau la Balcik cu 15 Leva/noapte =35 de lei, fara stres. Din 2013 politia bulgara a rarit infractorii oferind siguranta turistilor (precum la Castelul Peles unde este paza armata si militarizata permanent.

PS... si-n Dobrogea, dupa cum bine stiti, mai exista si mititica "vaduva neagra", cel mai periculos paianjen din tara...

Eu cred ca la Corbu e bine sa vii dimineata si sa pleci seara...

adrian.seres [10.09.14 19:14:45] »

@dorgo: da. Ai dreptate. Poate nu m-am exprimat cum trebuie, si eu sunt de aceisi parere, sa vi dimineata si sa pleci seara.

ninaa [23.02.15 12:26:07] »

@dorgo - draga Dorgo,

comentariul este pentru plaja Vadu, unde se ajunge mai greu cu autoturismul si e intradevar pustiu. In schimb, la Corbu a navalit poporul raman si a ras tot precum termitele, nu mai e nimic virgin, e mai degraba comparabil cu un cartier rau famat de la capatul Capitalei. Se aplica legea junglei, fiecare face ce vrea - de genul ma imbat si ascult muzica la maxim toata noaptea, ca doar de-aia am venit la mare, arunca gunoiul unde vrea, desi sunt pubele de gunoi la fiecare 50 metri, fac gratare langa cortul tau desi tu ai dat cateva sute bune de Euro pe el, sau in papuris si lasa focul nesupravegheat, etc.

In week-end si la marile sarbatori - Rusalii, Sf Maria este imposibil sa suporti aceasta plaja. Vorbesc din perspectiva turistului care merge de 2-3 ori pe an acolo si am trait live evenimentele.

Cam pe joi seara- vinery dimineata curg masinile de week-end continuu, cu tot felul de personaje, care mai de care mai dornice sa-si etaleze aurul si muschii. Acum 2 ani de Sf Maria au fost 5 masini cu nr de Galati, au mutat toate corturile de pe palja din zona lor pana la 200 metri distanta. Nu a rezistat nimeni langa ei, poti sa realizezi ce show au facut! Politia nu se baga pt ca nu e zona amenajata.

Nu-ti convine, muta-te la pensiune...

Edy2535 [07.06.15 11:52:44] »

As dori sa stiu cum este la Plaja Corbu? Exista conditii de campare la cort, locuri unde sa poti sa mananci, toalete, curatenie?

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adrian.seres, dorgo, Edy2535, ninaa