ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2009
ÎNSCRIS: 30.07.09
SEP-2007
1 AD. + 1 COPII

Paris la vie en rose

Paris... cea mai frumoasa capitala (dupa parerea mea). Cele 5 zile pe care le-am petrecut acolo au fost un adevarat vis... o adevarata relaxare si incursiune in istoria frantei. Dupa ce ne-am cazat (undeva la periferie...) am luat metroul si ne-am oprit in centrul Parisului, am ramas muta de uimire... sa vad cu ochii mei Champs Elysees si sa ma plimb pe aceasta strada pe care o vezi numai in filme... dupa aceasta plimbare ne-am oprit la Arcul de triumf... unde am admirat fantanile arteziene... iar apoi in Gradinile palatului Luxemburg unde ne-am odihnit ascultand muzica de fanfara.

In urmatoarele patru zile: cu harta turistica si cea a metrourilor in mana am pornit iar in expeditie de dimineata plecam din hotel si ne intorceam seara (si tot nu am avut timp sa vizitam tot)... am vizitat Turnul Effel, Catedrala de la Notre Dame, Biserica Sacre Coeur, Panteonul, Sorbona, Louvre, Cartierul La Defance, Moulin Rouge (numai pe exterior), cartierul Montmartre (cartierul artistilor... care te duce la vremurile de demult)...

Totul a fost superb... parca rupt de realitate... fascinatia acestui oras are ceva aparte. Recomand pentru concedii romantice si luna de miere.

Apropo a fost singurul concediu... in care absorbita de atractiile turistice nu am facut shoping... deci va dati seama... (aviz sotilor).

Trimis de ghecamelia in 04.11.09 15:33:05

VIZUALIZĂRI: 2167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 turnul effel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -50 PMA (din 3 voturi)

[04.11.09 15:47:59]

poate ar trebui scris mai mult despre hotelurile unde ati stat....despre zonele vizitate...!!! asa cu totii stim ca parisul e un oras minunat.....de mai mult de 1000 puncte...!!!

ghecameliaAUTOR REVIEW
[04.11.09 15:51:55]

imi cer scuze...dar daca nu ai fost atent..... am enumerat locurile vizitate si am atasat si poze...zic eu destul de explicative...daca ai nelamuriri iti stau la dispozitie cu raspunsuri

[04.11.09 15:54:11]

pozele nu au aparut pe site inca...ideea era de hotel...o scurta descrie daca se poate. Un hotel bun si recomandat face jumate dintr-un review bun.

ghecameliaAUTOR REVIEW
[04.11.09 16:14:06]

din pacate despre hotel nu pot sa zic de bine... Am luat biletele la 530 E/pers, bilet de avion, taxe, hotel de 3* cu mic dejun... insa la banii astia am fost cazati la periferie Porte de Bagnolet un hotel de sportivi handicapati (sincer imi scapa numele acum). Dar nu m-am dus la Paris sa stau in hotel ci sa vizitez Parisul... Daca ar fi sa acord un punctaj hotelului as acorda 20% (atata ca am avut o baie si un pat unde sa dorm... oricum ajungeam in hotel numai la caderea noptii), iar la mic dejun numai croasante cu gem si ceai... , dar ceea ce am vazut la Paris au acoperit neajunsurile cazarii.

Per ansamblu am fost multumita de excursie. Data viitoare probabil voi cere un hotel in centru... pe langa Louvre... am vazut acolo hoteluri luxoase cu majordomni la intrare. Dar desigur biletul probabil nu va fi tot la 500 de euro/ pers.

[04.11.09 17:32:35]

ok...mersi mult...ideea e ca trebuie scris si de hotel pentru ca altii sa se fereasca daca experienta dvs a fost negativa

ileanaxperta*
[04.11.09 21:08:16]

Si noi am fost cazati tot la periferia estica a Parisului la statia de metrou Port de Bagnolet, la Hotelul Etap de 2*. Nu stiu daca facea parte din grupul Ibis, dar erau lipite unul de altul. Nici noua nu ne-a placut hotelul, camerele fiind f. mici, baie, de asemenea, nici dulap nu era, asa ca...Greu cu bagajele si miscat pe acolo. Dar, ca si tine, veneam numai noaptea pt. dus si somn. Iar MD la fel, portie frantuzeasca...idem. Importante intr-o vacanta sunt, parerea mea, impresiile de calatorie cu care vii acasa (ce vezi, cum, cat, unde) si impactul pe care acestea le lasa asupra turistului, fie placute sau mai putin. Dar e doar parerea mea.

[05.11.09 07:39:47]

nu cred ca e sint problema cele citeva randuri despre hotel....Asa cum si tu vrei sa afli, cu siguranta, date despre hotelul la care vei fi cazata asa isi doresc si altii. Poate hotelul ala e plin de gandaci sau furnici (mi s-a intamplat acum ceva ani...in RO desigur) si nu poti dormi noaptea. Nu cred ca am lezat pe nimeni rugand sa puna aceste informatii pe site...!

Costi
[23.12.09 11:57:04]

@ileanaxperta

"Si noi am fost cazati tot la periferia estica a Parisului la statia de metrou Port de Bagnolet, la Hotelul Etap de 2*. Nu stiu daca facea parte din grupul Ibis, dar erau lipite unul de altul."

Etap şi Ibis sunt două lanţuri hoteliere care aparţin aceluiaşi grup hotelier internaţional, Accor.

Etap sunt hoteluri de categoria "buget", dar care, pentru preţul plătit îţi oferă tot confortul minim necesar şi, mai ales, curăţenie exemplară (pe oriunde am fost condiţiile au fost aceleaşi), iar Ibis sunt hoteluri din clasa "economic" (categoria imediat superioară), mai elegante, dar nu cu pretenţii exagerate.

În multe locuri, cele două hoteluri se găsesc împreună. De exemplu, cele de la aeroportul din Luxembourg au aceeaşi recepţie iar în restaurantul de la Ibis e acces direct şi din Etap).

În general, preţurile la Etap sunt în jur de 50 euro camera dublă (care are şi al treilea pat, suprapus), iar la Ibis în jur de 80 euro.

E drept, la Etap, pentru trei persoane cu multe bagaje, camera poate părea mică, dar dulap au toate camerele (eventual lipseşte uşa, dar este cu siguranţă un loc prevăzut cu umeraşe, unde să-ţi pui hainele şi valizele). Eu am stat la mai multe hoteluri Etap, şi în Franţa şi în Germania şi peste tot standardul era acelaşi, deci mă îndoiesc că hotelul Etap de la Porte Bagnolet să facă excepţie, mai ales că şi eu am stat la un Etap din estul Parisului, la Porte de Pantin şi totul a fost O. K.

La noi în ţară, Accor deţine în prezent doar vreo patru hoteluri Ibis, dintre care unul este la Constanţa, chiar lângă plajă.

Am auzit că vor inaugura şi două hoteluri Etap, unul la Timişoara şi altul nu ştiu pe unde.

Oricum, eu apreciez foarte mult hotelurile grupului Accor (şi în general ale unor grupuri hoteliere), pentru că, dată fiind standardizarea, ştii de la început la ce te aştepţi, niciodată nu eşti în situaţia de "pomul lăudat".

Accor, care are hoteluri în toată lumea mai deţine şi hoteluri de categorii superioare, de tip Novotel şi Sofitel.

ileanaxperta*
[23.12.09 15:33:54]

@Costi, se poate sa ai dreptate in ceea ce priveste cum ai perceput tu marimea camerelor de la hotelurile Etap. Eu am scris cum le-am perceput noi, in speta aici, eu. Camera era mica, cu doua paturi alaturate si unul suprapus perpendicular cu cele de jos. Iar sub scara se facea o bara unde atarnau, ce-i drept, 3 umerase mici. Atat. Pe ele ne-am asezat gecile, mai ales ca le-am folosit in fiecare zi, avand un noroc chior de vreme racoroasa si in unele zile si ploioasa, pe deasupra. Doar atat incapea. Restul le-am asezat "expozitie" de-a lungul barei de sus a patului superior. Intelegi cum, nu? Si grosul, bineinteles, in geanta de voiaj. Loc de bagaje? Ioc. Nu am avut dulap, asta stiu f. sigur, pt. ca eu cum ajung intr-o camera de hotel, aranjez bagajul, astfel sa avem si loc suficient, pt. a nu ne impiedica pe acolo. Noi am avut o geanta mare de voiaj pe care-am depozitat-o la geam, undeva jos, sub minuscula masa de pe colt, unde era si un minuscul televizor. Sa ne vezi cand in ultima zi ne-am cumparat de la Auchan-ul de langa hotel un troler maaare, caci nu ne mai incapeau lucrurile in geanta de voiaj... Atunci inghesuiala...

Stiu ca pretul la Etap era 48 Euro/noapte/camera, era chiar scris afara, dar la cat am platit noi pe un loc un circuit de 13 zile cu sedere Paris 3 zile, a fost mai mult decat super bine:285 euro plus 3,5 mil. lei/persoana, transportul cu autocarul. A fost bine, nu? la cate locuri extraordinare am vazut si la cate minunatii am fost "partasi"!...

Curat in camera, asa e, dar oricum, nu ne-a deranjat asa de mult largimea camerei sau lipsa acesteia, pt. ca, asa cum am scris, veneam in camera doar seara pt. un dus si un somn intr-un pat curat. Atat. Important pt. noi a fost Parisul in sine cu tot ce am vizitat, cu tot ce de fapt inseamna Paris...

Costi
[23.12.09 16:08:15]

Evident că suntem de acord, ca în multe alte cazuri (afinitate turistică mare), pentru că şi noi gândim la fel: în privinţa hotelului, acesta este suficient să fie curat şi să aibă minimul necesar (pentru noi asta însemnă toaletă/baie/duş proprii, TV, parcare (că mergem cu maşina personală, ne-am lecuit de alte variante şi se lăsăm pentru mai târziu) şi internet (de preferat wireless). Tocmai de aceea prefer hotelurile Etap (sau Formula1 sau de care or mai fi ele). Toate rezervările le facem singuri, alegerea fiind după aceste criterii şi folosind site-urile consacrate pentru rezervări on-line, care de foarte multe ori prezintă oferte foarte convenabile. De exemplu, am stat odată în Stuttgart la un hotel de 4 stele cu 50 euro camera dublă, când preţul afişat la recepţie era de trei ori mai mult. Niciodată nu am avut surprize neplăcute, niciodată nu mi s-a întâmplat să ajungem la hotel şi să nu ştie cei de-acolo de rezervare.

Costi, ghecamelia, ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: