ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2014
DIN: Vaslui
ÎNSCRIS: 19.05.14
MAY-2014

Sfaturi pentru SEJURUL VISAT la Paris... (partea I)

Planificat de multi ani (initial ca voiaj de nunta...), sejurul despre care va voi povesti a fost, prin prisma asteptarilor, unul care a depasit (aproape toate) standardele.

As dori, mai intai, sa-i ajut pe cei care doresc sa faca o plimbare la Paris in urmatoarea perioada (am beneficiat la randul meu de sfaturile expuse in review-urile de pe AFA). INCEPEM!!! :) (o sa sar de la una la alta...)

Toate booking-urile au fost facute individual fara aportul unui operator de turism (mai scapati de comisioane si de comoditatea angajatilor si a schemelor clasice ofertate).

Rezervati hotel linga o gura de metrou. Va va ajuta mult la sfarshitu zilei cind veti fi rupti de picioare si abia va veti mishca spre hotel. Linga metrou pentru a fi asigurati ca aveti mobilitate maxima.

Ar fi bine sa fie in partea sudica a centrului caci tarifele sunt mai potolite (oricum sunt mari peste tot in Paris).

Straduiti-va si alocati cat mai mult timp alegerii hotelului ca macar sa aveti garantia ca sunteti fresh a doua zi (majoritatea hotelurilor sunt in cladiri vechi si insonorizarea e o problema... in ambele sensuri :)) Informati-va si faceti cit mai multe rezervari online de acasa caci va vor ajuta mult la cozile infernale ce se formeaza inevitabil (Eiffel Tower, Montparnace Tower, Louvre, Saint-Chapelle, si in general la toate obiectivele unde exista politica skip-line -» cea mai facila metoda de a le vedea care sunt: va uitati in listele de la card pass-uri).

Obligatoriu sa va cumparati pass-uri pentru metrou/autobuz/RER care sa acopere cat mai mult din sederea dvs. la Paris (va salveaza chiar si pina la 50% din bugetul pentru transport local).

Dk aveti posibilitatea vizitati Louvre intr-o zi de Duminica: in afara sezonului in prima din luna e gratuit iar in sezon e clar mai putina lume, chiar daca aparent cozile sunt la fel de lungi (difera viteza de avansare :)).

Nu va faceti iluzii ca veti putea vedea intr-o zi mai mult de 10% din ce are de oferit Louvre. Faceti un tur punct ochit - punct lovit, caci chiar si asa vi se va parea infernal de aglomerat (Mona Lisa, Venus din Milo, apartamentele lui Napoleon, s. a. m. d).

O buna sugestie ar fi sa vizitati Parisul primavara sau toamna pentru a evita mirosurile locurilor si oamenilor amplificate de disconfortul termic (oricum sunt turisti in orice sezon, oricum ar fi vremea - mai capricioasa primavara si toamna).

Folositi cu incredere si productivitate autobuzurile turistice etajate dar mai ales pe cel de la L open T our al companiei de transport local Paris. Are patru linii si traseele cele mai diversificate si acoperitoare in tot Parisul.

Cand sunteti la galop prin Paris (daca ar fi sa il savurati ar tb sa aveti un concediu de o luna pe putin...) va recomand sa va reincarcati energia cu s/w care sunt foarte diversificate si proaspete sau cu crepes cu sunca si brinza. Dupa buget, puteti manca la un bistro, caci oriunde v-ati duce meniurile sunt cvasi-similare: pui, rata, vita, salate, desert sau platou de brinzeturi si nelipsitele si impersonalele s/w-uri care sunt de o mie de ori mai bune decat cauciucurile care sunt servite in fast-food-urile consacrate ca Mc D, Kf C, S ub way sau mai stiu eu ce nebunie multinationala. Cel mai bun lucru la acestea din urma e Internetul.

Apropos, nu va faceti iluzii ca veti beneficia de net bun/moka ca pe la noi. Din acest pdv suntem cu 10 secole inaintea vestului ca disponibilitate pt conectivitate si viteze de transfer. Nu va luati solutii si SIM-uri locale pt net ca sunt mult mai scumpe decit cele din tara (poate rezistati fara o saptamana ca doar sunteti in concediu, nu?!). Dk trebe neaparat sa postati instant pe FB atunci incercati sa va limitati la wifi-urile care le gasiti caci astfel veti aloca un buget prea mare pt nevoile de comunicare pe inernet. Dk vedeti fete cu clipboard-uri in mana, prin fata obiectivelor: sunt romance, de etnie, smechere nevoie mare. Refuzati-le prin gesturi sau prin indiferenta. Daca aveti neshansa sa isi dea seama k sunteti romani nu scapati fara sa faca un mol ca la rugby in jurul vostru pina scot ceva: tzigari, 2-3 euroi sau chiar sa va faca la buzunare (oricit de pregatit v-ati considera).

Apropos, portret robot de hot de buzunare: in afara de co-national care cred ca ii veti identifica usor mai sunt o categorie, magrebienii si mai nou si cu tupeu mare, cei de prin partile indiei (indieni, pakistanezi si alte natzii amarate...). Aspect si mod de operare: toti sunt apoape curati si ingrijiti si cu borsete/genti pe umar, fac diversiuni cu intrebari sau imbrinceli si se axeaza mai mult pe rucsaci si gentile doamnelor. Oricum sunt altii/unii care parca ii invita sa ii "buzunareasca". Aveti grija in metrou si in RER.

Nu va fie lene si mergeti la doua strazi mai departe de obiectivele importante si veti gasi souvenir-uri si snack-uri mai ieftine, chiar la jumatate. Oricum cred ca la Paris am gasit cele mai penale si mai kitch-oase obiecte de luat souvenir. Parca sunt fc la mishto, ca pentru turisti tampi si orbi. Cele originale din locatiile vizitate sunt, cred, printre cele mai scumpe care le-am gasit pe mapamond, si am cam fost pe ici-colea.

Aveti grija la comerciantii de culoare cu patura de pe trotuare: chiar dk sunt deschisi negocierii pt ieftinele care le vand, pot deveni brusc foarte agresivi sau chiar violenti. La fel si indienii nostri cand se simt incoltiti de politia (in civil) sau deconspirati de conationali (obisnuiti cu tzepele de la alba-neagra).

Folositi toaletele automate de cite ori va convine, caci in jurul obiectivelor se plateste la cele amenajate si sunt cozi mari. Folositi cu incredere B atobusul caci plimbarile pe Sena sunt la fel de bune ca si la companiile consacrate dar are avantajul ca opreste mai des si prin urmare nu goneshte ca nebunu sa mai faca o tura. Adica se preteaza mai bine sa faci foto chiar daca sunt aproape acoperite. To be continued... :)

Trimis de paris2014 in 19.05.14 18:55:33
Validat / Publicat: 20.05.14 07:19:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paris2014); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.05.14 07:19:03]

@paris2014: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie Paris" (deja existentă pe sait)

Dabator
[21.05.14 23:53:09]

@paris2014: Nota maximă pentru debut. Parcă mi-ar plăcea însă să citesc (cel puțin din partea ta) impresii care să nu fie presărate cu "messengisme" genul: dk în loc de dacă, precum și alte exemple asemănătoare.

Dabator
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: