ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2013
GR. VÂRSTĂ: < 16 ani
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 14.01.13
JUN-2012

Amintirile, o dovadă a trăirilor...

Îmi aduc aminte că drumul până acolo a fost un coşmar, datorită altitudii. Dar ceea ce am văzut a meritat tot efortul. Am cunoscut un loc în care natura este neatinsă de zgârie-nori sau mall-uri, în care aerul este curat asemenea unei picături de ploaie, iar apa este limpede ca lumina zilei.

Aveam doar 13 ani, eram o adolescentă dornică să cunoască frumosul. Şi o excursie propusă de unul dintre cei mai buni diriginţi (căruia îi voi fi veşnic recunoscătoare pentru ce m-a învăţat), era ocazia oportună. Undeva la începutul verii, un autocar cu 15 elevi năzdrăvani pornea către lacul Sf. Ana, în masivul Ciomatu. Aflasem de la dl. diriginte că este singurul lac vulcanic de la noi din ţară, dar noi, elevii, nu prea înţelegeam din teorie ce reprezintă aceasta. Am pornit la drum dis-de-dimineaţă, entuziasmaţi de ideea distracţiei şi a relaxării.

Am ajuns acolo în jurul prânzului, când razele solare răsfăţau peisajul.

Priveliştea era de-a dreptul minunată. Verdele care reprezintă viaţă înconjura lacul de jur împrejur, iar prin apa răcoritoare se zărea adâncul. Ne-am jucat cu apa, dar aceasta se scurgea printre degete aşa cum face şi viaţa, am făcut multe poze la care acum privim melancolici acum că „am crescut” şi am petrecut câteva ore relaxante alături de profii noştri dragi. Dar timpul repede s-a scurs şi a venit momentul să plecăm.

Însă acolo, la lacul Sf. Ana mi-am dat seama că frumuseţea nu o găsim în cluburi, haine ori bijuterii fine. Frumuseţea înseamnă lumina zilei, natura, Soarele ori stelele. Şi am mai învăţat că bucuria vine din lucrurile simple, nu din cele sofisticate. Bucuria vine din suflet şi din relaţiile cu cei dragi. Familia, prietenii şi un peisaj rupt parcă dintr-o filă de poveste, sunt de ajuns pentru a fi fericit.

Mulţumesc, dl. Diriginte!

Trimis de georgiana92 in 15.01.13 21:11:23
Validat / Publicat: 16.01.13 09:10:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BALVANYOS

VIZUALIZĂRI: 2292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgiana92); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.01.13 22:00:50]

@georgiana92: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Setul de impresii şi recomandări aparţinând unui autor sub 16 ani, va fi publicat, cf cutumei, fără note. Notele vor fi restaurate după mutarea în secţiunea sau categoria AmfostAcolo jr., preconizată a fi înfiinţată în viitor pe sait.

Articolul, (excelent scris - felicitări!) pare a se referi totuşi doar la excursie (caz în care va fi mutat la rubrica potrivită). Dacă totuşi aţi fost cazaţi la Vila Nagy Lak, poate ar fi bine să ne spui ceva mai multe despre aceasta. O poţi face folosind link-ul Editează impresii de sub articol.

Am dori însă o confirmare asupra cazării, pentru a decide în consecinţă.

Mulţumim,

[16.01.13 09:08:52]

Şi mie mi-a plăcut "review"-ul.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Lacul Sfanta Ana" (deja existentă pe site)

Dacă autoarea a avut cumva un sejur la Vila Nagy Lak ZETEA, este invitată să scrie un articol distinct dedicat cazării acolo. (link direct pentru adăugare set de impresii Vila Nagy Lak: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=8257)

adryana
[16.01.13 09:47:46]

un rw. scris si pornit din sufletul unui copil, felicitari din toata inima.

georgiana92AUTOR REVIEW
[17.01.13 20:13:23]

@webmaster: Mulţumesc pentru aprecieri. Sunt de acord ca articolul să fie mutat la rubrica pentru excursii la lacul SF. ANA, iar despre cazarea la vila Nagy Lak imi voi posta impresiile în curând. MULŢUMESC MULT!

adryana, georgiana92
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: