ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2017
ÎNSCRIS: 27.01.09
AUG-2017

Un loc minunat / Un peisaj de vis

Stiu că avem o țară frumoasă, dar să faci baie la 946 m altitudine, când în București este caniculă... merită orice sacrificiu.

Singurul lac vulcanic din România te întâmpină cu un drum greu de acces. De la Bixad, dreapta dacă veniți din București sau stânga dacă veniți dinspre Tușnad, sunt 9 km de drum prost si 7 km de drum cu asfalt perfect. Am mai fost și in 2011 și era la fel de prost.

Pentru a ajunge la lac trebuie să știți că se plătește accesul auto și nu puteți merge mult pentru sunt mașini parcate pe marginea drumului, pe serpentine, cam 1 km.

Cabana Lacul Sfânta Ana se află sus, înaintea porțiunii unde se coboară spre lac. Lângă ea este singurul camping din zonă, care mai nou are gard electrificat ca să nu mai intre urșii.

Șansele de a întâlni ursul pe aici sunt cam 80%. Poate nu mă credeți, dar la ora 17.30 ursoaica cu 4 pui se plimbau în zona lacului, din păcate noi deja urcasem și nu am apucat să facem poze.

Tot sus, în afara campingului se putea pune cortul, dar acum totul este îngrădit, a devenit zona privată. Aici puteți întreba de ghidul care vă conduce timp de 1 oră prin Tinovul Mohos. Aici mergeți doar pe o cărare de lemn pe lăngă lacuri sau zone mlăștinoase cu vegetație specifică.

Pe maulul lacului Sfânta Ana găsiți bere, de la 6 lei în sus, dar de mâncare doar hot-dog sau colac secuiesc. Asta pentru că lumea pune mici sau carne pe grătarele deja amenajate.

Noi am făcut baie în lac în minivacanța de Sf. Marie. Temperatura aerului era cam 28 de grade, iar apa lacului cam 16-18 grade (asa aproximez eu). Cu alte cuvinte, puteți face baie fără probleme.

Noi am stat cu cortul, iar prețul era de 50 lei /mașina intrată în camping. Un pic cam scump dacă sunt doar 2 pers în mașină... dar în bani intră lemnele de foc și o sticlă de 5 l de apă plată pentru că nu există surse de apă potabilă. Există dușuri și toalete, care deși sunt puține, sunt curățate des.

Nu vă bazați prea mult pe cumpărături din Tușnad. Sunt 2 magazine și un Penny (care are închide duminica la ora 18) în care nu găsiți mare lucru. Poate doar băuturi reci.

Eu recomand zona pentru că puteți face o plimbare în Tușnad, puteți urca 40 min prin pădure către Turnul de lângă Tușnad, un punct de Panorama, puteți face plajă și baie în Lacul Sfânta Ana, puteți vizita rezervația Tinovul Mohos.

Trimis de SirAndrei in 17.08.17 12:35:03
Validat / Publicat: 17.08.17 15:46:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

VIZUALIZĂRI: 3491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SirAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul Sfânta Ana

Mihai18
[17.08.17 22:43:13]

Apreciez hotărârea dv. de a vizita această zonă mirifică. Foarte utile sunt sfaturile oferite cititorilor. Am fost de mai multe ori acolo, pe jos, prin pădure, cu plecare din Tușnad și de mai multe ori cu mașina, prin Bixad. Perioada de vîrf a acestei zone a fost în anul 1992 când Lacul Sf. Ana era în administrare privată și era mult mai curat, cu interdicții de a face baie în lac, foc pentru grătare, folosirea aparatului de radio și altele. Ulterior, lucrurile s-au mai degradat.

Câteva cuvinte despre urși. În urmă cu 2-3 ani un turist scria că sunt patrule de jandarmi care protejează turiștii. Atenție, nu vă duceți aproape să fotografiați ursul și în niciun caz, nu folosiți blitzul, în caz contrar vă poate costa viața. Rog cititorii să mă scuze dacă repet ce am scris acum doi ani. În amurg, în masivul Bucegi, zona Babele, erau mulți turiști, printre care si trei fete din SUA. Un urs a trecut prin apropiere, ingorând turiștii. Una dintre cele 3 fete s-a apropiat mai mult si l-a fotogrfaiat. Flama bitzului a iritat ursul care a sfâșiat-o și fata a murit prin șoc mehoragic. Nu este o poveste „vânătorească” este caz real, de natură juridică și eu am cercetat cazul până la soluția penală. Deci mare atenție.

Cu bine.

anemarie29
[01.06.18 11:13:23]

buna ziua, stiti cumva daca dinspre Baile Tusnad pana la Lacul Sf ANA cati km faci cu masina? daca nu intri acolo cu masina, tot trebuie sa platesti parcarea ei? ca turist daca mergi pe jos tot trebuie sa platesti? la Baile Tusnad ati fost? ce e de vazut? izvoarele sunt gratuite? multumesc.

SirAndreiAUTOR REVIEW
[01.06.18 20:57:51]

Puteți sa nu plătiți dacă lăsați mașina in parcarea de sus sau pe marginea șoselei. Am fost la și la Tușnad de 2 ori pana acum. Puteti vizita un foișor considerat punct de atracție in pădure sau lacul. Accesul la izvoare nu este restricționat. Doar ca apa... e greu de băut ) știți, mirosul este... deosebit De la Tusnad la Sf Ana sunt 25 km, dar asta se poate consulta ușor google maps.

Mihai18
[02.06.18 15:08:41]

@anemarie29:

La Lacul Sf. Ana poți ajunge în 2 feluri.

-pe jos, plecând din Tușnad și urcând-coborând un munte, până în căldarea lacului, cca. o oră de mers și este bine să ai un mic bidon cu apă, altfel în zona de sus a ascensiunii plătești cu 1 leu paharul cu apă. Ajunși la lac, nu este taxă de intrare.

- cine călătorește cu autoturismul, de la Bixad, cca. 15 km. Dacă lași mașina la cca. 1 km. de lac, nu plătești parcarea și nici intrarea, dar te poți întâlni cu Moș Martin.

Perioada de glorie a fost anul 1992 când zona era în administrarea unui om rațional, dar nu a durat mult și s-au fost reluate obiceiurile românești (fum de la grătare, scăldatul în apa, manele, etc.)

anemarie29, Mihai18, SirAndrei
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: