ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2010
prieteni
PREȚ 50 euro pe zi ?

Vacanța / city-break la Paris

Turul ciclist al Parisului

Parizienii adora bicicleta si rolele. Amintirea marilor lor campioni pe “doua roti”, Luison Bobet si Jacques Anquetil, nu le da pace. Pe unele strazi gasesti rasteluri pline cu biciclete de inchiriat. Esplanada Trocadero de la poalele Turnului Eiffel este paradisul rolerilor, care au, din partea primariei, unele week-enduri rezervate doar lor. Atunci, circulatia auto e oprita si mii de roleri parcurg cei 4 km dintre Tour Eiffel si Notre Dame socializand. In acele momente, Parisul respira un aer mai curat. Unii tineri pornesc de langa Turnul Eiffel iar la Notre Dame au legat deja o preitenie. Prieteniile se leaga din mers. Unii ajung chiar si la mariaj, pe care-l pot oficia chiar si “la destinatie”, la catedrala Notre Dame, dar acolo ceremonia religioasa costa cam mult. Oricum e bine venita o astfel de actiune periodica, in orasul cu cel mai mare procentaj de celibatari din Franta si cu cel mai poluat aer al ei. In Paris bicilistii au piste numai pentru ei, trebuie sa fii atent pe unde calci!

Dar cel mai mare eveniment sportiv rutier al “Hexagonului” si poate al intregii planete, este Turul ciclist al Frantei. Noua vedeta a turului este americanul Lance Armnstrong, de 7 ori castigator al lui, care s-a mutat cu intreaga lui familie in Monte Carlo, pentru a se putea antrena mai usor in vederea acestui mare eveniment. De cand Armstrong a castigar tur dupa tur, au inceput sa adauge si americanii la preferintele lor sportive, pe langa basket, base-ball si fotbal american, … ciclismul.

Multi oameni privesc acest spectacol pe doua roti filmat din 4 helicoptere, mai ales datorita imaginilor sale spectaculoase "din natura", pe care le ofera Franta, tara care nu duce lipsa de nimic. Are cel mai mare areal de ski din Europa, un bogat palmares de cetati, castele si catedrale coplesite de verdele ordonat al gradinilor ce le inconjoara si de multa istorie, un litoral rasfatat de un soare generos si de jocul mareelor, campii bine intretinute si mereu cultivate si nu in ultimul rand un oras al iubirii si al luminii ce nu doarme niciodata, Parisul. Loc in care, in fiecare iulie, al fiecrui an, ia sfarsit “marea bucla” ciclista, prin 20 de “tururi de onoare” ce au loc intre Place de la Concorde si Arcul de Triumf.

In urma cu ceva ani, am asistat si eu la finalul unui astfel de tur ciclist, dar in afara de cefe de spectatori insirate de-a lungul traseului si un pluton multicolor si lung de biciclisti care faceau “vij-vij-vij” ca vagoanele unui tren de mare viteza ce trece printr-o gara de provincie, n-am vazut nimic! Am vrut si eu sa-l vad macar odata pe Lance Armstrong sau pe Jan Ullrich prin ingusta fanta verticala marginita de urechi si plete pe care spectatorii au intotdeuna bunavointa s-o ofere cu multa generozitate celor ce nu s-au trezit mai devreme ca sa-si ocupe un loc in fata.

Asa ca, mi-am zis eu, in orice rau e si un bine…cat va tine cursa eu ma duc prin cartierele mai excentrice si ieftine ale orasului sau prin anticariate ca sa-mi caut niste carti si albume iar cand cursa va fi gata iar Armstrong va fi primit pupicii de la “miss Franta” si “miss Paris” si cei 1,5 milioane euro, am sa apar si eu prin centru ca sa mai admir odata gradinile Tuleries, catedrala Notre Dame, vaporasele de pe Sena, arcul de Triumf sau Place de la Concorde.

Un coleg de pe acest site, imi scria intr-un ecou…”da, e bine prezentat hotelul “x”, dar as fi dorit si ceva mai multe imagini cu orasul…”

Ei, acum daca sarmalele sunt gata si am ceva mai mult timp liber, voi posta ceva mai multe imagini cu “orasul-lumina” sau cu “orasul medicament”, la care doar gandindu-ma, eu cel putin, incep sa ma simt mai bine.

Sper sa va placa si voua!

Cu cativa arginti in buzunar

In Turnul Eiffel ca un vers

Ma simt un gigant in Univers

La picioare, un covor de jar

Se stinge intr-un apus feeric

Sub geana blanda de-ntuneric

Clipa e scurta, infinitul mic

In Turnul Eiffel ca un vis

Deasupra batranului meu Paris

Anul nou fericit tuturor!

Dorgo

Trimis de dorgo in 30.12.10 12:43:30
VIZUALIZĂRI: 2011INFO ADIȚIONALE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: prin alte tari din Europa

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorgo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P03 Pista de biciclete in cartierul Pigalle

TEOANCA [30.12.10 13:13:41] »

Parisul il am proaspat in minte, din vara asta dar tot m-ai facut sa "revad" traseul de la Tour Eiffel la Notre Dame si ploaia care nu se mai oprea. Si coada de sute de turisti la catedrala, turisti care stateau cuminti in ploaia torentiala asteptandu-si randul.

Vij-vij-vij... zici. Si asta mi-as dori sa vad si sa aud acolo...

Si eu ma simt mai bine. Acum doar asa vij-vij plec eu, sarmalele mele nu sunt gata.

crima [30.12.10 15:35:44] »

@dorgo

Am vrut si eu sa-l vad macar odata pe Lance Armstrong sau pe Jan Ullrich

Bine ca nu i-ai asteptat, ca stateai mult si bine... ) Lance, dupa castigarea Turului (cu T mare) din 2005, s-a retras si a revenit abia in 2009. Iar Ullrich a fost exclus de catre echipa (T-Mobile), inainte de inceperea competitiei, in urma unui scandal de dopaj.

cei 1,5 milioane euro

Castigatorul a luat "doar" 450.000... Nu stiu daca Oscar Pereiro i-a incasat sau au ramas la castigatorul initial (descalificat), Floyd Landis.

valimi [30.12.10 15:42:38] »

O, uite cine este lovit de inspiratie in ajun, bravo!

Felicitari pentru a doua sau a treia revenire, la mai mare!

ninaa [30.12.10 21:38:12] »

Da, asa stiam si eu ca Lance s-a retras pt tratarea unui cancer la testicul de care zice el a scapat. Eu am rezerve dar deocamdata e pe val, nu?

crima [30.12.10 22:46:05] »

@ninaa

Nu...

A avut cancer in 1996, dupa asta au venit marile performante, cum ar fi castigarea Turului Frantei in 7 editii consecutive (1999-2005), dar si o medalie olimpica (bronz), la Sydney, in 2000. S-a retras din competitii in 2005, revenind in 2009, mai mult (zice el) pentru a promova lupta impotriva cancerului, fara a avea insa prea mare succes d. p. d. v. sportiv. Are totusi 39 de ani...

raoulp55 [31.12.10 13:57:56] »

@dorgo...

imi place mult cum lucrezi pe AFA... ai si ritm ai si rima... ce sa zic? esti tare... acum la sfarsit de an, stiind cat esti de altruist iti propun da cedezi si tu premiul tau, pentru cei loviti de viiturile din acest an din judetele afectate... PH, SV, ... Eu si @pepsi am cedat deja...

Iti doresc un an bun, cu sanatate si cu spor la treaba pe AFA...

liviadavidescu CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA [31.12.10 16:32:30] »

@dorgo, stii cu siguranta ca toate review-urile tale au ceva special... cel putin din punctul meu de vedere.

Sunt total in asentimentul tau... sportul e o religie pentru parizieni...

Felicitari pentru review... astept cu nerabdare si celelalte review-uri promise... anul acesta (azi), sau la anul (adica maine)... cand vrei tu... desi se pare ca daca scrii ceva azi... o sa asistam la stabilirea unui record absolut... pe AFA. O sa pot sa scriu si eu despre... cea mai ciudata zi pe AFA... cinci review-uri... de un singur autor... desi, la o adica... si cinci ar putea fi putine...

6 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    crima, liviadavidescu, ninaa, raoulp55, TEOANCA, valimi