ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 19.11.09
    SEP-2010

OK la categoria 'economic' dar... foarte obositor cu autocarul

Introducere (a se citi optional)

Desi rezervarea pentru Corfu fusese facuta si anuntata de sor'mea cu ceva vreme inainte de nunta noastra, desi mi-am propus ca de aceasta data sa plec mai inarmata cu info decat o facusem vreodata, se pare ca lucruri pe cap am avut garla, timpul nu stiu bine cum, dar s-a comprimat si ne-am trezit ca nunta a trecut si tinerii casatoriti trebuiau sa plece, in cateva ore de acasa, pentru o luna si... bagajele nu erau facute, nu aveam geamantanele potrivite, hainele dorite erau in cosul cu rufe murdare si pisicile pareau sa ramana ale nimanui. Au urmat aceleasi discutii interminabile despre cine ce trebuia sa faca si n-a facut si aceleasi discutii inutile despre inutilitatea matelor in viata noastra (din partea lui, nu a mea, evident). Asadar, acelasi timp pierdut neconstructiv cu... fleacuri.

Apoi, ne-am mobilizat. Doar trebuia sa prindem autocarul care pleca din Bucuresti la 14:00. Am bagat intr-a cincea viteza si rezultatul a venit in 3 ore: ieseam din bloc cu cele 3 valize (ca deh, urmau 3 sejururi unul dupa altul), 2 rucsacuri, una bucata laptop, una bucata poseta vitala si, evident, ambele doua mate facute pachetel fiecare un cusca ei speciala.

Mai greu a fost cand toate acestea au trebuit sa incapa... intr-un Tico. A fost un fel de Circul Globus ambulant si inghesuit, cu bagaje facute gramada, cu pisicile mieunand ca deh, nu le place in masina si cu noi, mieunand si mai tare unul la altul.

Destinatia? Bucuresti, apartamentul sor'mii! Locul unde trebuia sa lasam copiii nostri cu blana, o parte din bagaje si super masina din dotare tocmai pentru ca, intre cele 3 sejururi de miere, nu aveam timp sa mai ajungem la noi acasa, la malul marii.

La autocar am ajuns ultimii, dar in timp util. Majoritatea grupului era formata din pensionari surdo-muti insotiti de cineva care le "traducea" tot ce se auzea si se intampla. Asadar, Dumnezeu imi ascultase ruga de a avea un drum linistit (ma rog, asa credeam eu). Autocarul nu era unul nici nou, nici vechi, insa clar facut de mama lui pentru rute scurte. Sotul meu saracul, avand 1,90 m, nu a avut nicio sansa sa stea relaxat. A stat, ori cu genunchii la piept, ori cu picioarele intinse pe culoar. Am plecat la timp, opriri s-au facut cam la 3 ore. Nu au lipsit lucrurile inerente: vesnicii nemultumiti, comentariile celor care nu erau nicioadata de acord cu ghidul, cei care saracii fac pipi non-stop, cei care vor sa manance non-stop, sandvisurile cu salam si mirosul lor "imbietor" (desi era interzis sa mananci in autocar, unii chiar nu au vrut sa se conformeze) si... consumul de lichior, in cinstea vacantei :))

Drumul ne-a rupt! Cand am ajuns la Igoumenitsa si ne-am imbarcat pe ferry eram extrem de fericita ca se va termina. Picioarele mele aratau ca doi butuci, ai sotului, la fel.

Am ajuns in Corfu Town la ora 9:00 insa, s-a intamplat un lucru care m-a dat peste cap. Mare parte din grup nu mergea la Fire Fly, in Moraitika, aveau doar biletul de autocar platit catre Neotur si trebuiau sa ajunga in Ipssos si zona Paleokastritsa, motiv pentru care noi, cele 6-7 familii care mergeam la Moraitika am stat in autocar pana la 13:30-14:00 cand, in final, dupa peripetii, am ajuns la destinatie. Asadar, in total, am stat 24 de ore in autocar. Eram atat de obositi incat incepusem sa plang. Nu mai vedeam nici marea, nici peisajul... nimic. Vroiam sa bat pe toata lumea de foame si oboseala.

Cazarea s-a facut foarte repede. Ni s-a dat fiecaruia cheia, ni s-a explicat de Valentin, ghidul de acolo, unde este fiecare camera, ne-am dus bagajele si apoi am coborat pentru prezentarea excursiilor optionale si inscrierea la ele. Am mancat un stifado delicios acolo, la taverna, si apoi... somn a scris pe noi.

Locatia hotelului este una foarte linistita, intr-o gradina de maslini, foarte aproape de mare, avand iesire la aleea ingusta ce duce inspre acolo. Curtea este curata si destul de ingrijita, cu loc de parcare, piscina gonflabila foarte curata si cateva pisici care mie, evident, mi s-au parut adorabile.

Exista doua cladiri: hotelul propriu-zis, cu doua niveluri (P+1), cu taverna la parter si alaturi, casa proprietarilor.

Am stat la etaj, in camera cu numarul 8, parca. Camera a fost cu doua paturi, micuta, dar foarte ok pentru 2 persoane. Mi s-a parut destul de curata. Avea mobilier alb, simplu, dar foarte dragut, peretii frumos zugraviti in culori calde, o perdea asortata si... giurgiuvele, preferatele mele.

Chicineta a fost curatica, practica si a avut strictul necesar.

Terasa a fost locul meu prefaerat, era plina cu flori de iasomie, dotata cu o masuta si doua scaune si... de aici zaream o bucatica de mare si joaca pisicilor.

Baia are boiler propriu, dus cu cadita si perdea si este foarte micuta. Ni s-a schimbat gunoiul de vreo 2-3 ori, prosoapele s-au schimat de 2 ori si lenjeria o data. Lucrul mai putin placut a fost mirosul de canalizare de la baie si faptul ca, atunci cand faceai dus, pe jos era multa apa. Insa, in cateva zile m-am obisnuit sa strang apa cu mopul si galeata din dotarea baii, si nici n-am mai bagat de seama acest aspect.

Oricum, se vede ca a fost recent renovat hotelul.

Mancarea la taverna este la preturi bune si foarte gustoasa. Noi am luat aici de cateva ori micul dejun si am incercat doar mancarurile lor traditionale, pe care le-au gatit excelent. De asemenea, foarte bune au fost si pastele de aici. Peste nu am incercat pentru ca, desi cam peste tot spun ca au peste proaspat, sunt putine locuri in Corfu unde intr-adevar este asa. Decat fresh frozen fish ca acasa, mai bine deloc. La Taverna Fire-Fly am mancat cel mai bun stifado de pe insula. Serios!

Locul care mi-a ramas in suflet a fost barul, unul foarte simplu, dar primitor, unde lucra unul dintre proprietari, Christo, barman de profesie, care avea un umor si optimism molipsitor si care ne prepara niste cocktailuri minunate. Mereu iti oferea cate ceva cadou: o bere, alune, un ceai. N-am sa uit felul de a fi si ospitalitatea lui niciodata.

Personalul, per ansamblu, mie mi s-a parut ok. Au fost receptivi, zambitori si foarte amabili. Avand in vedere ca am luat de cateva ori masa la ei, ca am stat la bar deseori de vorba, am apucat sa ii cunoastem bine pe cei doi frati care administreaza hotelul, Spiro si Christo, si pe baiatul primului, Nicolas, profesor de engleza la Universitatea din Salonic. Daca am cerut ceva, ne-au ajutat. Mai presus de toate mi s-au parut persoane extrem de discrete, care calca pe varfuri pentru a nu te deranja. Am aflat extrem de multe lucruri de la ei despre insula, cultura si traditiile lor, felul in care isi administreaza o afacere, modul de viata.

Concluzie? Locatia in sine si insula, pe care am strabatut-o in lung si-n lat, mi-au lasat amintiri foarte frumoase. Este un hotel pe care, daca il incadrati de la inceput la categoria economic, un fel de 2 margarete de-ale noastre, nu veti fi dezamagiti. Mie mi s-a parut rustic, intr-o atmosfera nepretentioasa, calda, de familie, foarte reprezentativ pentru ceea ce inseamna, exact, viata in Corfu.

Trimis de ancamariagadea* in 16.11.10 12:34:01

VIZUALIZĂRI: 4811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancamariagadea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera 8, Apart-Hotel Fire Fly, Moraitika, Corfu

ancamariagadea* [16.11.10 12:41:24] »

Initial nu am vrut sa profit de reducerea de 25% pe care am avut-o la acest sejur, datorata premiului de anul trecut , tocmai din pricina autocarului. Insa, exceptand acest inconvenient, Corfu merita toti banii. Am sa revin cu detalii.

adryana [16.11.10 12:52:23] »

@ancamariagadea,

sa stii ca ma bucur ca sunt prima care iti da un vot, am citit cu placere aproape toate impresiile scrise de tine si toate mi-au placut, intr-atat de mult incat uneori ma gandesc la ce ai patimit tu la hotel cu vecinu' ala inselat, cu prietena ta la Santorini... si ma revad pe mine, cand m-am casatorit, in 1992, ... ehei a trecut ceva, ... aveam si eu o mata, birmaneza, frumoasa, dormea cu noi in pat, era "copilu' nostru", mieuna cand ne simtea, inca de la lift, ca venim acasa, am mers cu ea la doctor, facea baie cu sampon... copil, ce mai... pana cand... o sa vezi ca vine o vreme cand toate astea vor fi amintiri... a aparut prima minune a noastra, o fetita mult dorita, dupa un an si un pic, cealalta minune... deh, nu a fost sa am gemene, si cand cea mica, prima, avea doar cateva luni si umbla de-a busilea, se repezea la biata mata si o smotocea si vroia sa bage in gura, plus ca si matei ii placea, doar pe perna ei sa doarma... stii cum am trimis-o la mama la curte pe biata mata? cu viteza a cincea ... a mai trait 7 ani si s-a stins... de batranete, dar i-a fost tare bine ei acolo... un vot din partea mea si felicitari, sa mai scrii asa frumos.

piti [16.11.10 12:58:59] »

Noi ti-am spus ca am mers cu autoturismul pana acolo, am facut doar 11 ore pana la port. Baia nu se inunda. In rest aceleasi impresii ca si ale tale.

O exceptie! Matele au fost cele mai urate vazute vreodata! Na c-am spus-o, chit ca te superi pe mine.

Sanziana [16.11.10 13:00:43] »

ca de obicei, stii sa gasesti si un strop de umor in ceva mai putin placut. oricum, cand esti il luna de miere nimic nu mai conteaza, as fi curioasa sa citesc un review scris de sotul tau )))))

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.11.10 13:03:19] »

Corfu + autocar = mare greseala. Brrr nu stiu cum ai putut face o asemenea chestie. Cu Tico era perfect pe insula.

Probabil emotiile inainte de nunta te-au facut sa iei decizii gresite

danoradea [16.11.10 14:14:28] »

Ma bucur ca v-a placut si voua acest hotel, intr-adevar nu este unul pentru pretentiosi, dar daca nu vrei lux eu unul zic ca e foarte ok. trebuie sa recunosc ca si noua ne-au placut "matele" intalnite acolo, mai ales ca vreo doua erau pui mici cand am fost.

In ceea ce priveste transportul parerea mea e ca nu e neaparat o greseala sa alegi autocarul, noi am fost in Grecia cu toate mijloacele de transport (mai putin autostopul , dar dupa varianta cu masina, cred ca autocarul e foarte ok. E drept ca are unele dezavantaje, dar daca reusesti sa treci peste ele nu vor fi probleme.

ancamariagadea* [16.11.10 15:04:10] »

@adryana, ma bucur daca ceea ce scriu iti place si daca randurile pe care le scriu, ca introducere, aduc zambetul pe buze. Eu sunt un om cu un simt al umorului extrem si, nu stiu cum se face ca, mereu am parte in viata de intamplari hazlii. Oare le atrag eu?

Despre mata, ce sa zic? Ma bucur ca i-ai oferit un alt camin... sunt destui cei care le alunga si gata. Sunt sigura ca a fost fericita la curte. Noi visam ca pana la venirea puilor nostri sa avem casuta noastra terminata si sa impacam pe toata lumea

@piti, din pacate nu am avut cum sa mergem cu masina, nu era pregatita pentru un astfel de drum, saraca. Sincer, noi nici nu am vrut sa mai profitam de reducerea in Corfu insa am primit excursia cadou de la sora mea. Intr-un fel am fost pusi in fata faptului implinit: Corfu cu autocarul. Legat de pisici, fiecare are dreptul la parerea proprie Eu, insa, vad toate animalele frumoase. Nu-mi amintesc sa fi vazut, in viata mea, vreo pisica urata, fie ea chioara, bolnava, agresiva etc, tot frumoasa mi s-a parut

@Sanzi, sotul meu este un fenomen. Desi a vazut locuri in care prea putini ajung si a umblat pe toate continentele, nu am reusit sa-l conving sa scrie. Nu vrea nici in ruptul capului. El zice ca n-are deloc talent, eu zic ca n-are nici macar 2 grame de rabdare. Un review al lui, despre vacanta noastra in Corfu, ar suna cam asa: "Am fost in Corfu gratis. M-a enervat drumul cu autocarul, imi venea sa ma intorc acasa si m-au durut 2 zile picioarele. Hotelul a fost ok, curat si mi-a placut mult macarea lor, cea de la taverna. Cel mai mult si mai mult mi-a placut tipul de la bar, extrem de amuzant, care spunea non-stop bancuri. Am inchiriat o masina, am condus doar eu si am facut 400 km in 2 zile. Pacat ca n-am avut cum sa fac off-road pe stradutele inguste de munte, decat partial si fara succes. Insula e deosebita, maslini peste tot. Mancarea a fost foarte buna, la fel si berea lor... Dar parca am mai zis de mancare, nu? ... A fost frumos,in concluzie."

ancamariagadea* [16.11.10 15:17:14] »

@Andox, chiar nu am vrut sa mergem cu Tico. Am considerat ca nu e o masina ok pentru un drum asa lung, desi saracul, din punct de vedere tehnic, era in regula. Bine ca am scapat de el ca si acum am cosmaruri Imi era atat de frica sa ies din oras in masina aia... Noi chiar renuntasem la a mai merge in Corfu, din motiv ca nu mai aveam o masina buna dar, s-a gandit sor'mea sa ne faca o surpriza si ne-a platit ea excursia... cu autocarul... asa, cadou, cu ocazia fericitului eveniment. A zis ca insula e prea frumoasa ca sa o ratam, doar pentru ca nu avem masina si suntem "mofturosi". Asadar, pusi in fata faptului implinit, am acceptat provocarea.

@danoradea, daca dupa ce ajungeam pe insula, la ora 9:00, ne duceau direct la hotel, ar fi fost putin mai altfel. Moraitika era la doar 15 km de portul din Corfu Town. Chiar daca nu ne puteau caza, camerele abia fiind eliberate, macar lasam bagajele acolo si ne mai miscam si noi oasele prin statiune. Iti dai seama? De la 9:00 pana la 13:30-14:00 am stat ca prostii in autocar, timp in care ceilalti turisti erau lasati in statiuni indepartate si mai faceau si scandal ca li se schimbase cazarea. Ce sa mai zic ca, la intoarcere, nu am avut ghid insotitor si, saracii soferi nici nu mai stiau pe cine sa impace: din jumatate in jumatate de ora cineva vroia pipi, papa, aer, duty-free etc. De mancat s-a mancat non-stop in autocar si mirosul nu era tocmai placut. Aerul conditionat ba era prea rece (ziceau unii), ba prea slab (ziceau altii), asa ca soferii au alternat: cu aer si fara aer, adica, ba inghetai, ba transiprai, motiv serios sa racesti.

Eu recomand celor de la Neotur, care mi s-a parut o firma serioasa si pe care ii apreciez pentru ceea ce au facut cu vila din Moraitika, atunci cand mai faciliteaza trasportul cu autocarul propriu altor agentii, sa tina totusi seama, in primul rand, de turistii sai. Sa-i duca la destinatie, nu sa-i plimbe 5 ore pe insula, aiurea. Si le mai recomand sa aiba mereu ghid insotitor!!! In rest, toata aprecierea mea.

Am mai fost cu autocarul la Istanbul, 12 ore, si chiar mi s-a parut ok si amuzant.

dananecula [16.11.10 23:25:33] »

Ancuta, splendid review-ul tau!

Am ras copios la fazele voastre tragi-comice si ti-am apreciat ca de fiecare data, stilul propriu, marca @ancamariagadea, care ma bine ispune totdeauna cand iti citesc review-rile.

Felicitari si te-asteptam cu noi povestiri adevarate de prin Corfu adunate!

Pozele sunt superbe si se pare ca ati vut o luna de miere bine meritata, presarata cu de toate

Cat despre autocar, iti dau perfecta dreptate. Noi anul trecut am fost pentru prima data cu acest mijloc de transport, tot asa, cale luuuga pana-n Turcia, dar sincer, a doua oara n-am mai indrazni sa facem greseala.

Vacante placute in continuare, dar cu masinuta voastra sau cu avionul. E mai comod si mai rapid !

Valentina69 [22.11.10 16:03:00] »

In primul rand Casa de Piatra! Ancuta si transmite salutari si sotului tau, un review plin de umor marca AncaMariaGadea ce merita din plin toate punctele. Cu drag sper sa ne mai revedem

dorgo [07.12.10 15:01:41] »

Casa de Piatra! Multa fericire si bucurii in viata!

Si eu am trecut prin amandoua, si prin casatorie si printr-un drum de Grecia, cand la Bucuresti saltam zglobiu c-aveam picioare de ciuta iar la destinatie de-abia ma taram, c-aveam picioare de elefant... apoi, dupa 2-3 ore cu ele asezate pe tavan, ca-n cantecul "Hei tramvai! "... mi-a trecut... dar am zis ca-n Grecia n-o sa mai merg niciodata dacat cu avionul...

Felicitari pentru review, mai ales ca in primvara vrem si noi sa facem un Corfu sau o Creta, inca nu ne-am decis...

mirelutza [31.01.11 21:58:56] »

(...).

Am ras sa mor la review-ul acesta; ai reusit sa ma binedispui draga mea, acum cand cu ochii cat cepele caut detalii despre acest sejur in eventualitatea castigarii unui asemenea premiu si de catre mine (premiul anual pe 2010). Un lucru e clar - sa nu merg cu autocarul plin de mosnegi sau cu miros de salam... , dar oare cat costa daca plec cu masina? Ai idee benzina cat ar fi? Mai ales acum cand e litrul 5 lei? Si cati km sunt pana acolo? Mersi de informatii.

@ si dr. dorgo , nu stiu de ce dar aveam impresia ca esti neinsurat !!!!!!

ancamariagadea* [01.02.11 14:34:25] »

@mirelutza, contacteaz-o pe @mirelab. Ea a fost acolo, cu masina, vara trecuta, si iti poate da detalii.

Daca ai intrebari sau nelamuriri despre acest sejur, nu ezita sa ma contactezi.

danoradea [01.02.11 15:51:40] »

@mirelutza pana acolo ai aproximativ 1050 de km, pe varianta Pitesti - Bechet - Sofia - Kulata - Moraitika, adica un total de 2100 km. Daca optezi pentru Ruse ar fi cam 2400 de km pe acolo, dar scapi de jecmaneala de la bac (ca sa nu mai vorbim de timpul pierdut pe acolo - vesnic este ceva, schimb de tura la ei sau la noi, inundatii, nu au chef de lucru, curenti, etc.).

Ar mai fi o varianta de 1150 de km pe la Vidin cu trece pe la sarbi si de acolo pe autostrada, dar necesita pasaport, ceea ce complica un pic lucrurile.

Noi am facut 2800 de kilometri dus - intors si ne-a costat anul trecut benzina 250 de Euro, dar luand in calcul ca am facut cam 200 de kilometri pe insula si am facut un plin la rezervor pe insula. E ceva mai scump cu masina decat cu autocarul, dar din punct de vedere al conditiilor nu se poate compara.

Pretul unui litru de benzina la greci ieri era de 1,591 Euro aproximativ, in functie de firma, pe insula ar fi bine sa ajungeti cu plinul facut, nu de alta dar aici benzina e mai scumpa cu pana la 10 - 15%, depinde unde alimentati.

In rest depinde doar de consumul masinii cu care mergeti.

madalitza17 [15.02.11 11:36:52] »

Frumos review. Insa as avea o intrebare "tehnica". Eu sunt patita cu boilerele si prin urmare am capatat o teama usor paranoida cand mai vad unul. Cum ear cu apa calda? A fost suficienta sau se racea cand ti-era lumea mai draga?

mirelab [15.02.11 11:44:46] »

@madalitza17, boilerele erau individuale, pe fiecare camera. Daca iei in calcul un consum normal pentru o familie si faptul ca vara - dupa ce te-ai prajit la soare - te speli cu apa calduta, eu zic ca nu ai sanse sa ramai fara apa calda la Fire Fly. Problemele cu ramasul fara apa calda apar acolo unde un boiler asigura apa calda pentru mai multe camere sau, mai rau, pentru o intreaga pensiune.

Vacanta placuta!

ancamariagadea* [15.02.11 12:03:08] »

@madalitza17, vin si eu cu o completare.

Inca de cand am ajuns acolo, ghidul ne-a atentionat ca apa, datorita bolerului, este foarte fierbinte. Si am testat pe propria-mi piele: daca dai drumul doar la apa calda, fara sa o potrivesti, si intri repede la dus... o sa zici "Aaau! ".

Acelasi lucru ni l-au spus si familiile cu care am fost. Asadar, apa este foarte fierbinte, o potrivesti cu multa apa rece si ajunge lejer pentru o familie

rodidoina* [17.02.11 00:01:25] »

Draga Mirelutza, am fost si noi vara trecuta pana in Corfu cu masina si costurile totale cu benzina au fost in jur de 250E la 2500km parcursi. Am plecat din Bucuresti noaptea pe la ora 23,30 si la ora 12,00 eram la Igoumenitza, la ferry.

Am alimentat la iesirea din Bulgaria spre Grecia, pentru ca citisem pe forumuri despre pretul benzinei la greci. Plinul ne-a ajuns pana in Corfu si la toate plimbarile pe insula. Am alimentat o singura data pe insula (intr-adevar, mult mai scump decat pe continent) si plinul asta ne-a ajuns pana la iesirea din Grecia cu un ocol la Vourvourou, unde am facut un popas de 2 zile inainte sa ne intoarcem in tara. Ce-i drept, masina noastra e modesta (Solenza) si consuma tot modest. Asta e avantajul ei. Oricum drumul de la Salonic la Igoumenitza, cei 350km de autostrada ne-au incantat. Nici n-am simtit cand am ajuns (ce-i drept eu nu conduc, asa ca imi e mai usor sa vorbesc). Oricum, drumul cu masina e cel mai placut. Nu am fost inca cu autocarul insa, datorita unor circumstante nefericite, va trebui sa ma reorientez spre acest gen de excursii si imi tot fac curaj si apoi citesc cate un review despre un drum nu prea placut cu autocarul si iar ezit. Dar o sa-mi iau inima in dinti.

judit60 [03.06.11 11:52:09] »

Am fost si noi anul trecut la Corfu cu masina. Noi am plecat din Targu Mures, si am innoptat la Naoussa in Grecia. In total am facut cam 3000 km. Sa sti ca merita sa mergi cu masina. Costurile s-au ridicat cam la 300 de Euro, dar masina noastra e una mai mica, un Seat Ibiza, si nu consuma atat de mult.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.06.11 09:27:04] »

salut,

inteleg ca ati inchiriat acolo o masina... imi poti spune te rog cat a costat, pt. cate zile si ce marca era? multumesc mult!

ancamariagadea* [22.06.11 23:49:14] »

Am inchiriat un Peugeot 107, 2 zile, 55 euro. Asta se intampla la finele lui septembrie. Ni l-au adus la hotel, cu plinul facut, l-am returnat la fel. Nu stiu in alte luni care erau tarifele

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.06.11 08:05:34] »

multumesc frumos pt. raspuns!

Mihai18 [12.05.15 22:20:01] »

@ancamariagadea - regret ca nu ati mai scris nimic din 2010. Insa, citind aceste impresii din calatoria ce a urmat dupa nunta dv. mi-a placut felul cum ati prezentat pregatirile de plecare, cu atatea griji, dar si cum ati petrecut acolo Eu,cat asi dori sa nu uit ceva, totusi pe drum sau ajuns la destinatie, constat ca mai era necesar sa mai iau si altele. De obicei, imi fac o lista inainte sa impachetez si imi este mai usor. Talentul dv. de a prezenta cum ati petrecut, m-a incantat. De altfel, am citit tot ce ati scris pana in prezent si va felicit. Doresc sa scrieti in continuare. Cu mult respect si vacante frumoase.

adryana, dananecula, danoradea, dorgo, judit60, madalitza17, mirelutza, piti, rodidoina*, sandu.53, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: