ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2012

Prima data in Corfu la Firefly

Ajunsi in Corfu, coboram de pe ferry in Lefkimi si ne pornim, agale, spre nordul insulei. Aveam cateva statiuni trecute pe lista ca posibile locuri de cazare, printre ele fiind si Moraitika, sfatuiti de cativa prieteni care fusesera aici. Asa ca ne oprim in Moraitika, si, stiind de Firefly, ne-am zis ca merita macar sa il vedem si sa ne hotaram apoi. Pozele vazute pe AFA erau incurajatoare, asa ca am vrut sa ne convingem de realitate.

Habar n-aveam insa cum sa ajungem acolo. Stiam ca e dupa magazinul Coop, asa ca dupa ce l-am vazut am luat-o la dreapta, am coborat cam 200 metri pe langa cateva pensiuni, magazine de suveniruri si un hotel si, in loc sa o luam la dreapta, am mers tot inainte, pe aleea ingusta care duce spre plaja. Cand am vazut ca drumul se ingusteaza si nu mai putem inainta, am dat in marsarier, direct peste panoul de reclama al Firefly-ului. Proprietarul, Nikos, a venit la noi si, foarte amabil, ne-a aratat camerele de la parter.

Spre norocul nostru erau libere 2 camere de jos, asa ca ne-am ales una si am fost incantati ca, neavand vecini alaturati, vom avea liniste. Si am avut, pret de cateva zile, pana cand a venit un cuplu de tineri romani foarte galagiosi, si, langa ei, o familie tot de romani cu copii mici care se trezeau dimineata pe la 6 si urlau din fata camerei ca vor ba una, ba alta. Lucru pe care nu-l intalnesti la alte natii, dar poate ca asa suntem noi romanii, mai mamosi...

Sa revin la cazare. Apart-hotelul este format din 2 corpuri de cladiri unite. In primul se afla la parter taverna si receptia, la etaj sunt camere dispuse cu fata la mare si intrarea dinspre curte (6 camere). Intrarea in fiecare camera se face de pe balconul comun. In cel de-al doilea corp, in care am stat si noi, sunt doar camere, dispuse la fel, spre mare, cu intrarea din curte, un rand de camere la parter si unul la etaj. Accesul la etaj se face pe o scara laterala.

Camera

Am avut norocul sa stam la parter, in al doilea corp de cladire, cu fata spre mare (dar nu am vazut-o din cauza vegetatiei din fata). Sunt 5 camere pe nivel. Noi am stat in primul an la camera 1, in al doilea la camera 2. Camera, ca si toate celelalte de la parter, are balcon deschis, dotat cu masuta si scaune de plastic, pe care ne lasam prosoapele la uscat. Nu a disparut niciodata nimic (prosoape, costume de baie, papuci de apa, masca, ochelari de apa), chiar daca accesul pe balcon si in camera era la indemana oricui.

Camera spatioasa, cu parchet laminat pe jos. Se facea curatenie cam la doua-trei zile (maturat, spalat pe jos, golit cosul de gunoi etc). In camera sunt 2 paturi, unul dublu si inca unul suplimentar (dar destul de lat sa doarma 2 copii pe el). Asternuturi albe, curate, paturi de rezerva. Langa paturi noptiere mici. Vizavi de paturi este o masuta (deasupra ei oglinda) si un scaun din lemn. Tot mobilirul este de fapt din lemn vopsit cu alb. Dulapul se afla in coltul camerei si are un neajuns, dupa parerea mea- poti doar sa atarni sau sa agati haine pe umerase, nu are sertare. (Insa are o cutie de valori- interesant concept!) De aceea noi foloseam patul suplimentar pe post de dulap. Televizorul este fixat pe peretele de vizavi de pat. Cu toate ca erau doar posturi grecesti (ba, mint, parca erau si vreo 2-3 in engleza!) il mai deschideam pentru fundalul sonor, ca ne placea cum suna!

Camerele sunt zugravite in culori placute, galben sau portocaliu, cu un perete contrastant vopsit intr-o culoare mai puternica. Decoratiunile, niste tablouase cu flori uscate, au fost confectionate de fiica propietarilor, si sunt diferite in fiecare camera. Deasupra patului sunt si aplicele.

Usa de la balcon este din sticla si are obloane din lemn vopsite maro inchis pentru a proteja de soare. (foarte utile dimineata, eu nu pot dormi daca imi bate lumina in ochi, asa ca a fost ok). In fata usii perdelute subtiri galbene sau portocalii.

Deasupra usii de intrare aparatul de aer conditionat pe care noi nu l-am folosit nici macar o data pentru ca n-a fost cazul. Nu stateam destul de mult in camera ziua incat sa se incalzeasca atat de mult, iar seara si noaptea se lasa o racoare de trebuia (eu sunt mai friguroasa!) sa ma acopar cateodata. Dimineata insa era super bine, iar daca ne era cald ieseam pe terasa sau in curte.

Bucataria

Aflata pe hol, vizavi de baie, langa usa de la intrare. Dotata cu de toate, de la plita electrica, vase, tacamuri, pahare, cesti, oale, tigai si tot ce mai puteai dori ca sa gatesti serios. La noi n-a fost cazul, mai faceam cate un ou fiert si cafea dimineata, dar de gatit macar in vacanta scap! Mancam in oras si doar dimineata luam micul dejun in camera (aprovizionarea de la magazinul Coop din apropiere, proprietarul, Alex, extrem de prietenos, ne tot oferea sa gustam tot felul de produse. Anul urmator si-a amintit de noi "How are you, my friends? Bine ati venit! " si ne-a oferit la plecare un magnet de frigider si inca vreo 2 chestiute mici cadou!).

Frigiderul a fost cea mai utilizata piesa din bucatarie. Mic, incorporat in mobila de bucatarie, format din frigider si un raft pt congelare. Racea teribil, asa ca ne-am bucurat la maxim de el!

Baia

Nu foarte mare dar destul de incapatoare, foarte curata si ingrijita. Dotata cu cadita de dus si perdea (din aia care se lipeste de tine- detesc senzatia!). Suport pentru dus, gresie crem, noua. Dulapior de baie cu oglinda, pahare, hartie igienica si sapun. Uscatorul de par mic dar functional in dulapul din baie. In baie aveam galeata si mop, utile dupa dus, din cauza perdelei (pe care n-o foloseam) se aduna multa apa in baie, asa ca aveam cu ce aduna apa. Prosoape albe, curate, schimbate tot la 2-3 zile.

Balconul

Foarte spatios, cu masa si scaune albe din plastic. Deschis, fara balustrada, puteam cobora in gradina de langa hotel. De multe ori ne scoteam masa si scaunele afara si luam masa sau stateam la o cafea sub maslinul vechi, scorburos, care cred ca are peste o suta de ani.

Casa proprietarilor

Este in curte, lipita de hotel, dar despartita total de el. Alba, cocheta, ingrijita. Aici locuieste toata familia care se ocupa de hotel (sunt cateva familii). Aveau mai multe pisici si pisoi, care dormeau intr-o lada pusa pe terasa lor. In fata casei au gradina cu legume si o mica livada cu maslini si smochini.

Parcarea

Se putea parca si in spatele hotelului (unde de fapt erau locurile propriu-zise de parcare) dar, in caz de nevoie puteai parca si in fata. Langa parcare era si o piscina mica, din plastic, adanca de vreo 1 metru daca nu ma insel, care nu era folosita de nimeni. Totusi foarte curata, am intrat intr-o zi ca sa nu zicem ca am plecat de aici fara sa o incercam. Piscina asezata intr-o zona cu flori si 2 bananieri (care aveau banane! - pentru prima data am vazut banane in realitate in pom!).

Taverna

Am sa revin intr-un review viitor la ea. Pot mentiona insa ca am servit masa aici in cateva randuri si totul a fost foarte bun si la preturi decente.

Plaja se afla cam la 100 metri de hotel, in capatul unei alei pe care se poate merge doar pe jos. De o parte si de alta sunt copaci si stuf, si langa o gradina erau cateva familii de pisici cu pisoi (o multime de pisici negre, probabil ca primele pisici din Corfu au fost negre, si de aici culoarea!).

Per ansamblu sederea noastra aici a fost extrem de agreabila, in ambii ani. Nu am avut nici un motiv de repros, amabilitatea si promptitudinea proprietarilor precum si locatia hotelului facandu-ne sa plecam de aici pe deplin multumiti!

Trimis de luciaoradea in 03.08.14 13:58:53
Validat / Publicat: 03.08.14 15:04:11

VIZUALIZĂRI: 3044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apart-hotel Firefly- partea dinspre mare si taverna

AleDia [12.02.15 12:06:29] »

@luciaoradea - Frumoasa descriere! Plaja e cu nisip sau cu pietricele?

AleDia
Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: