ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2010
ÎNSCRIS: 19.10.08
JUN-2010
2 AD. + 1 ( 6 ani ) COPII

Moraitika OK

Incep aceste randuri aducand multumirile mele agentiei Neotur si site-ului AFA, datorita carora a fost posibila aceasta frumoasa vacanta in insula Corfu (premiu pentru activitatea pe anul 2009).

Am sosit ieri din statiunea Moraitika si va impartasim si voua impresiile din acest minunat loc, la cald cum se zice, desi poate ar fi fost bine sa lasam totul un pic la decantat, dar am crezut ca informatiile aduse vor fi de un real folos mai ales celorlalti castigatori ai premiilor AFA.

Trei randuri despre Moraitika, o statiune aflata pe coasta de est a insulei Corfu la 18 km de capitala insulei Kerkyra (Corfu Town ) si la 22 km de Lefkimmi. Practic este unita cu statiunea Messonghi, despartindu-le un rau.

Accesul se face din portul grecesc Igoumenitsa cu ferry-boat-ul, pana la Lefkimmi. Avantajele sunt doua fata de Kerkyra: pretul mai mic 39 euro trei persoane + masina un dus si tipul mai scurt pana la destinatie (o ora fata de o ora si 40 minute). Pretul e acelasi si la intoarcere.

Hotelul Fire-Fly este situat in capatul nordic al statiunii, la 150 m de soseaua principala se strabate localitatea si 100 m de plaja, la umbra unor maslini evident. Hotelul dispune de parcare proprie, pe perioada sejurului a fost ocupata doar de masini din Ro. Am fost deci o mica comunitate de romani, nimic din comportamentul urat de care am mai citit pe aici nu l-am intalnit acolo.

Cu 16 camere dispuse la parter si etaj, acest hotel are restaurant propriu (taverna cum le place grecilor sa o numeasca), unde se poate manca micul dejun, pranzul si cina, toti cei cazati acolo beneficiaza de o reducere de 10 %.

Camerele sunt relativ mici, aprximativ 5/4 m, curate, cu TV, aer conditionat contra cost, balcon cu masa si scaune, balcoanele de la parter au acces direct in gradina. In camera sunt doua paturi, single, ce se pot uni la nevoie.

Camera noastra a avut 3 paturi (singura), noi facand deplasarea cu nepotica noastra de 6 ani. Voucher-ul specifica ca sejurul este pentru 2 adulti si un copil.

In hol este amenajata o bucatarie cu plita electrica cu doua ochiuri, chiuveta, frigider si minimul necesar (tacamuri etc. ).

Baia relativ mica cu dus, gresie, faianta, uscator de par, sapun, sampon, prosoape.

Piscina nu era functionala, nu stiu cauzele.

Curatenie iti faci singur, prosoapele s-au scimbat dupa trei zile.

La restaurant se pot servi specialitati grecesti si internationale, nu detaliez au facut-o colegii nostrii foarte bine in impresii culinare.

Acces la internet, la sosire va spun parola. Noi nu l-am folosit, am preferat sa lasam laptop-ul acasa, altfel riscam seara sa fac si ce fac prin tara (sa va citesc pe voi).

Tantarii dragutii de ei au spus prezent, asa ca daca luati aparatul de acasa e bine, daca nu nu-i bai 1,77 euro la magazin impreuna cu 20 pastile.

Cerul e brazdat de avioanele ce vin la aterizare in Kerkyra dar nu am lasat asa un amanunt sa ne provoace vreun disconfort.

In primele zile dimineata si seara era nevoie de o bluza mai groasa (sejur 1-8 iunie), in iulie si august nu e cazul.

La final un cuvant de multumire ghidului nostru Valentin, ne-a facut sejurul placut, ne-a informat, un profesionist.

Recomandarea mea: excelent loc de cazare pentru familii cu copiii, pentru cupluri de varsta a II a si a III a. Liniste, nu exista englezi galagiosi, betivi, majoritatea sunt nemti peste 30 ani.

Trimis de mariana in 09.06.10 19:24:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8689 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 hotel FIRE-FLY, vedere generala

[09.06.10 19:47:35]

Doamneeee, de cand asteptam sa va intoarceti sa ne povestiti cum a fost

Deci conditiile de cazare sunt bunicele iar locatia este una linistita, nu?

Ca sa ajungi la plaja se traverseaza soseaua?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.06.10 19:52:11]

Iata ca la nici 1 ora dupa ce am cerut, review-ul a si aparut, scris de Mariana e adevarat, dar cu atat mai bine, ma bucur ca nu ati intampinat probleme deosebite si ca poate v-a si placut. Cum v-ati descurcat cu nepoata la granita? Ati avut imputerniciri, asa-i?

[09.06.10 20:05:31]

A fost un sejur mai mult decat linistit, drumul spre plaja nu traverseaza nici un drum principal, se merge pe o alee din curtea interioara a hotelului 100 m pana la plaja.

De placut ne-a placut f mult; am avut imputernicire notariala de la ambii parinti, doar la iesirea din Romania au verificat acest lucru.

Traseul a fost prin Serbia si Macedonia, 1099 km pana in port la Igoumenitsa. Macedonia se traverseaza in 1 h si 40 minute, 180 km, fara oprire. Se merge numai pe autostrada cu exceptia unei mici portiuni din Macedonia si a 120 km in Serbia.

[09.06.10 20:07:29]

Bine ati revenit in tara, abia asteptam impresii la cald de aici, mai ales ca peste 3-4 zile mergem si noi, multumita AFA.

Mai vrem, te rugam, cateva pareri despre plaja de aici si despre apa, cam cat de calda era?

Si despre drum ce ne poti spune: ati fost cu masina?

Multumim. Un vot si de la noi.

[09.06.10 20:17:47]

Traseul Timisoara - Igoumenitsa l-am facut cu autoturismul propriu, 11 ore cu opriri (am fost cu nepotica, cald, inghetata etc). Serbia am traversat-o in 6 ore, 470 km, Macedonia 180 km, 1h 40 min, Grecia 382 km, 4 ore dar aici am vizitat si site-ul arheologic de la Dodona.

Plaja este relativ ingusta, cu pietricele, dar intrarea in mare este lina, un copil poate inainta linistit 80-100 m, in apa e nisip fin, nu sunt arici de mare. Asta la plaja din Moraitika de langa hotel. Apa e numai buna de baie, nu ne place apa calda.

Urmareste maine, voi posta impresii despre statiune.

[09.06.10 20:21:31]

Multumim mult pentru lamuriri, abia asteptam si restul informatiilor, maine. Era sa uit care e acum pretul la carburant in Grecia?

[09.06.10 20:24:45]

Mariana, ma bucur nespus ca v-ati simtit bine. Cred ca a fost frumos cu nepotica, copiii sunt tare dragalasi, spun, fa si vor tot felul de lucruri

Nu stiu de unde intelesesem eu, aiurea, ca se traverseaza drumul ca sa ajungi la mare. Mea culpa!

Cum au fost mic dejunul si cina la taverna hotelului? Crezi ca merita luat un sejur cu demipensiune acolo sau doar cu mic dejun?

Abia astept sa ne mai scrii si sa ne pui si poze!

pepsi70ro
[09.06.10 20:30:41]

Greu te mai lasi convinsa sa ne povestesti cate ceva din destinatiile tale. Acum ca ai ales-o pe cea mai recenta nu pot decat sa te felicit pentru naturaletea explicatiilor si despre promovarea unui hotel care cu siguranta merita mult. Felicitari @mariana!

[09.06.10 20:34:55]

Voucherul nu a inclus nici o masa, ce am comandat am si primit, portiile sunt OK (nu suntem niste mancaciosi).

La ce taverne sunt pe acolo, multe cu specific pescaresc, nu cred ca merita mai mult de mic dejun. Acum, tu fiind din Constanta, pestele probabil ca nu e o delicatesa pentru tine, dar pentru banatenii de campie ca noi, asta am vanat mai tot timpul.

Taverna lui Zak, la limita dintre Messonghi si Moraitika a fost o incantare pentru noi. Fructele de mare si iaurtul cu miere si nuca sunt miami-miami!!!

[09.06.10 20:49:15]

Da Ovidiu ai dreptate, sunt in urma tare cu impresiile, nu am postat nimic din Sucevita, plecarea in Grecia a fost foarte aproape de miniintalnirea AFA. M-am gandit ca Moraitika v-a interesa pe mai multi de pe site.

Cand am un pic de timp liber promit sa va mai povestesc cate ceva.

[09.06.10 20:51:05]

@mariana, eu am reducere 25% acolo, castigata tot aici. Cei de la agentie mi-au spus ca hotelul poate oferi mic dejun sau chiar demipensiune, contra-cost, suma pe care o achiti inca din Romania, fara reducere. Ma gandeam daca e bine sa platesc si pentru masa sau sa ma descurc acolo. Intelesesem ca mic dejunul este bufet suedez si cina este la alegere dintre 2-3 variante de meniu. Oricum, multumesc pentru informatii! Si...noi suntem mari mancatori de peste si alte vietati marine oriunde ne ducem

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.06.10 21:17:37]

Azi sunt la al 3-lea superbonus pe care il ofer Cred ca trebuia sa joc la loto

Era cat de cat animata statiunea (si aici nu ma refer la discoteci) sau la ora 8-9 era moarta?

[09.06.10 21:32:17]

Nu era moarta doar lesinata, eram la inceputul lunii iunie si in insula Corfu este extrasezon, lumea buna vine dupa 15 iunie cand se termina scoala...

Dar sa-ti si raspund, la 9 nu dormeau, absolut totul era deschis si la ora 23 dar dimineata chiar ca erau morti pana la 9-10. Senzatii tari in schimb erau in Kavos, 5 discoteci, plin de tineri beti si terase la greu, bani sa fie.

Si multumesc iar daca nu castigi la loto ne-ai castigat pe noi cei de aici!!!

Sanziana
[09.06.10 23:21:45]

@mariana, uite ca am si eu ocazia sa iti acord un vot.

ma bucur ptr voi dar asteptam si parerile partii adverse... adica Piti, cine stie ce mai auzim

De asemenea te asteptam cu... restantele

biancuta
[10.06.10 08:25:57]

Corfu e o destinatie de viitor pentru mine, de aceea informatiile tale imi vor fi foarte utile.

mirelab
[10.06.10 09:53:55]

Bine ati revenit! Multi va asteptam ca painea calda Multam de raspunsurile de pana acum, dar mai am si eu inca o intrebare:

avem si noi sejur in august, doua camere de 3 pers, si am inteles ca numai la parter sunt camere de 3 persoane (m-am impacat greu cu gandul ca nu o sa stau la etaj. Din cate vad in foto (P02), lipit de camerele de la parter, este taverna hotelului (sau nu? ). Nu deranjeaza acest lucru? galagie, miros de mancare, etc...

Abia astept sa treaca cele doua luni sa revedem Grecia. Odata ajunsi acolo sunt convinsa ca toate aceste amanunte vor fi mofturi

Vacante minunate!

ps: hihihi, am pus stampila cu nr 13

[10.06.10 10:51:30]

@ mirela, am s-o iau pe rand, am inteles ca in hotel este o singura camera cu 3 paturi posibil sa mai faca una. Da, este adevarat, restaurantul este langa camerele de la parter, 10 metri mai in fata dar in cele 7 zile cat am stat acolo nu am avut nici un fel de problema cu muzica care merge in surdina iar seara o opresc.

Bucataria este in partea opusa de camere, langa parcare, nu ajunge nici un miros.

Cat despre camere cele de la parter sunt mai racoroase decat cele de la etaj se incing pe parcursul zilei. Tot atat de adevarat e ca ai aer conditionat, care se plateste insa. In iunie nu a fost nevoie de AC, era placut afara.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.06.10 10:57:03]

mariana

Bine ati revenit! ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa si ca nu te-a dezamagit staiunea. Te asteptam cu noi povestiri din insula, pentru ca sunt sigura nu ati stat doar in camera si pe plaja din fata hotelului.

VB vot

mirelab
[10.06.10 10:57:47]

Saru'mana de vesti (mai ales cea cu privire la amplasamentul bucatariei) !!!

Abia asteptam si celelalte recomandari cu privire la imprejurimi (mi-am notat deja taverna recomandata). Pentru noi tavernele sunt ca un magnet in Grecia, sunt la fel de importante ca marea, plaja si peisajele

[10.06.10 11:02:41]

Cu scuzele de rigoare, peste o ora Piti pleaca in Muntii Retezat (nu pot sa-l las singur la greu) si trebuie sa aman episodul doi pentru duminica.

[10.06.10 12:18:31]

Multumim pentru toate informatiile. Acum putem pleca linistiti in Corfu.

Distractie placuta in Retezat, Mariana!

BOGDAN DSN
[10.06.10 14:42:21]

Bine ai revenit mariana... date importante despre locatie... mai sunt unii care vor ajunge pe acolo si era nevoie de aceste informatii. Multumim pentru ele si asteptam review despre cum s-au desfasurat cele 7-8 zile din Corfu.

adaiulia
[13.06.10 15:28:30]

Felicitari si un vot si de la mine.

georgiana
[14.06.10 23:58:10]

Bine ati revenit! Ma bucur ca v-a placut! Votul nr 18 vine cam cu intarziere, dar... eram plecata cand ati scris si mi-a scapat!

[17.06.10 11:45:46]

pretul la benzina este de 1,55 euro (pe insula) poate cativa centi mai mult sau mai putin in functie de statie iar aerul conditionat in camera se plateste, 5 euro /24 ore.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.07.10 19:05:52]

Daca tot m-am intors, am si eu o propunere muzicala potrivita sper: http: //www. trilulilu. ro/ionescunic/54aaf009a50c9c

webmasterXY*
[06.07.10 08:42:17]

Mariana am atasat melodia propusa de Nic. Sper ca alegerea sa fie si in asentimentul tau

[06.07.10 09:03:55]

Multumesc web99 si Nicu, merge ca o manusa la cazarea avuta in Corfu.

[07.07.10 19:27:31]

Apropo de fireflies... Mariana, ati vazut licurici noaptea prin gradina hotelului?

[07.07.10 19:33:49]

Anca

Ma bag eu ca... licuriciu in zer: nu am vazut pe insula Corfu ci numai pe continent la Konitsa. Desi sunt despartite doar de o suta si ceva de km cred ca nu le place aerul salin aici. Dar la munte seara zburau prin toate partile.

georgiana
[07.07.10 20:01:40]

Eu am vazut licurici o multime, @piti, in Lefkada, anul trecut, asa ca da-mi voie sa te contrazic, ca spuneai ca nu le place aerul salin!

[07.07.10 20:09:12]

Atunci ma duc sa caut intr-o carte de entomologie .

madalitza17
[15.02.11 12:55:12]

Foarte detaliat review si extrem de util. Nu ai omis nici un detaliu. Si eu am castigat o reducere la un astfel de sejur pentru activitatea din 2010. Magandeam si eu sa iau din tara micul dejun de la taverna lor. Ca sa nu ma complic prea tare dimineata dupa ce fac ochi. Ai idee care sunt orele de mese? Eu am o problema cu sculatul de dimineata si normal ca in vacanta nu ma dau jos din pat mai devreme de ora 10.00. De aceea, am de fiecare data probleme cu micul dejun pe care il ratez.

[15.02.11 13:34:55]

Din cate tin minte micul dejun se cam termina pana la acea ora, dar posibil sa te poti intelege cu cei de la hotel, sunt foarte amabili, cel mai sigur vei vedea la fata locului.

[02.02.12 13:40:31]

@mariana: Buna ziua,

Ma intereseaza daca stiti cumva o varianta de transport cu autocarul pana in Corfu, statiunea Agios Gordis.

Doresc sa achizitionez transportul separat si cazarea de la agentii.

Va multumesc

[02.02.12 15:43:08]

Salut Sebastian,

Sunt sotul Marianei. Deplasarea am facut-o cu autoturismul. Agentia (iti scriu pe privat, nu am voie sa fac reclama), sponsorul concursului de sfarsit de an AFA, a avut inclus in pretul biletului (premiului) transport cu autocarul din Bucuresti. Este foarte obositor, vezi si alte impresii (ex. ale userului ancamariagadea parca).

[02.02.12 15:45:06]

@piti: Buna,

Multumesc pentru raspuns si felicitari pentru premiu

pe mine ma intereseaza din Timisoara pana in Agios Gordis transport!

La hotel Belvedere

[02.02.12 20:07:10]

In cazul acesta, daca doresti sa achizitionezi transportul separat, ai doua variante:

- autocar, cea mai comoda varianta, te lipesti de un tour operator care are oferte de sejururi cu autocarul pe Corfu, cost aproximativ 90 de euro cu plecare din Timisoara + bilet traversare ferry Igoumenitsa - Kerkyra - Igoumenitsa 20 de euro + taxa trecere bac Bechet (pentru exemplu de tour operatori activeaza optiunea de primire mesaje de la membri AFA si pot sa-ti spun 2-3) - total aproximativ 120 euro dus-intors de persoana;

- avion, o varianta si mai comoda dar mai scumpa putin, tot asa te lipesti de un operator curse charter Timisoara - Kerkyra, pentru informatii si preturi te informezi la aeroport in Timisoara. Aici insa e bine sa achizitionezi biletul din timp pentru a nu te trezi cu surpriza de a nu mai fi locuri in cursa;

Ar mai fi o varianta tren + autocar dar e cu mult mai scumpa si cam aventuroasa ).

[02.02.12 20:21:49]

@danoradea: Buna seara,

Da... insa problema e ca nu prea sunt agentii care imi ofera acesta varianta din Timisoara pentru Hotel Belvedere din Agios Gordis, ma puteti ajuta dumneavoastra?

Va rog tare mult

[02.02.12 23:08:37]

Sansa sa gasesti o agentie care sa aiba transport cu autocarul pana la acest hotel este mai mica, dar vei gasi agentii care plaseaza turisti in aceasi localitate in care doresti tu sa mergi, totul este sa va corelati datele de plecare/sosire ca ele sa se suprapuna.

Totusi desi am fost in Agios Gordis eu nu tin minte acest hotel, dar poate ma insel, oricum ar fi indicat sa te asiguri in aceasta privinta.

Ti-am trimis pe privat mesaj cu o agentie care asigura curse de autocar spre diverse destinatii din Corfu, daca nu primesti mesajul activeaza-ti optiunea de a primi mesaje pe privat si anunta-ma sa-ti trimit denumirea operatorului din nou.

adaiulia, biancuta, BOGDAN DSN, danoradea, georgiana, ionescunic, madalitza17, mariana, piti, sebastian_26
Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: