ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2011
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUL-2011

Cam scump pentru ce ofera, de fapt

Elli Kokinou - De ginete

Chiar nu am fost niciodata in luna iulie, la mare in Grecia, pentru ca ma temeam de temperaturile ridicate! De data aceasta insa, cand am primit invitatia unor prieteni, suna al naibii de tentant si nu am avut puterea de a refuza.

Asadar ne-am horatat cam repede, cu 2 saptamani inaintea plecarii si recunosc ca am cam plecat cu ‘’temele nefacute’’, doar cu informatiile vechi acumulate de-a lungul anilor, din reviews-urile voastre. Ma bazam totusi pe prietena cu care mergeam , care din ianuarie se pregatise pentru aceasta vacanta, scotand la imprimanta absolut tot ce s-a scris despre insula Corfu, de cand exista site-ul acesta! Ne gandeam ca vom citi pe drum, dar n-a fost deloc asa!

Ma mai bazam si pe amabilitatea colegului @Ionescunic (care ‘’batatorise’’ toate potecile din Corfu), care inaintea plecarii mi-a dat instructiuni precise, iar cand am ajuns acolo a avut din nou grija sa se asigure ca nu ratez prea multe obiective importante! Si, pentru ca prietenii mei aveau un voucer cu reducere oferit de site-ul AmFostAcolo, castigat de baiatul lor de doar 15 ani, am fost nevoiti sa alegem acelasi loc de cazare, in Moraitika o localitate pe pe coasta de est a insulei. Am ales sa mergem toti 5 cu o singura masina, pentru a nu cheltui prea mult cu drumul, fery-boatul, etc, aceasta nefiind prima vacanta din anul acesta si sper ca nici ultima!

Drumul- a fost lung, fara peripetii. Am plecat din tara prin vama Jimbolia, pe la ora 19, prin Serbia, Macedonia. Dupa ce am trecut prin Zrenianin, am ocolit Beogradul prin Smederevo, Pancevo si Kovin, intrand pe autostrada care duce in sud, prin Nis. Am avut doua puncte de taxare, de 6 si 2 euro. In Macedonia am platit de 4 ori autostrada, dar putin, nu stiu exact, cam 3-4 euro. Am facut multe pauze, pentru ca eram 5 persoane in masina si era necesar sa mai oprim sa ne dezmortim picioarele, sa mancam, iar soferul sa-si mai revina. Era cald, dar i-am multumit in gand celui care a inventat servetele parfumate! Noi fetele am mai dormit, eu fiind campioana la acest ‘’sport’’!

In Grecia intram bucurosi dupa miezul noptii, cam obositi, dar parca mai conta? ! Tot anul am suspinat dupa Grecia si oriunde am mai fost in vacante, tot de Grecia mi-a fost dor si ma intorc de fiecare data la ea, ca la o mare dragoste! Sunt in stare sa economisesc tot anul, sa renunt la multe placeri, doar ca sa pot trece macar o data vama in care scrie mare de tot asa: Welcome to Hellas’’!

Dupa vreo ora de la intrarea in Grecia deja eram pe Autostrada Egnatia Odos, pe care am mers pana la ziua. Foarte frumoasa, cu multe tuneluri, cu leandri care strajuiesc soseaua in ambele parti. Am avut doar un singur punct de taxare, am platit 2,80 euro.

Traversarea cu fery-boatul-am ajuns in portul Igumenitsa dimineata, dar nu am mai prins fery-boatul de 8 catre Lefkimi, ci am mers cu urmatorul la 10,30. Portul frumusel, dar mai mic decat imi imaginam eu. Erau si cateva nave mai mari, de croaziera. Puteam sa aleg varianta tranferului de pe continent pe insula cu un fery-boat mai mare, care ne-ar fi dus in capitala insulei, Kerkira, dar am ales varianta pana in Lefkimi, deoarece acest port era mai in sud si ne era mai usor de ajuns in Moraitika, unde aveam cazarea.

Un alt aspect a fost si timpul mai scurt de mers, dar si pretul mai mic. Sunt mai multe chioscuri care vand bilete pentru Lefkimi, dar este deschis doar acela care vinde bilete pentru prima cursa care pleaca in urmatorul momentul, restul sunt inchise. Am platit 6 euro de persoana si 26 de euro de masina.

Fery-boatul era cam gol, daca erau vreo 50 de persoane si vreo 20 de masini si un autocar, care era din Romania. Drumul pe apa a fost o placere. Imaginea portului cu cat ne indepartam de mal era tot mai frumoasa, apoi in larg se vedeau alte insule mai mici, cateva salupe, barcute si fery-boaturi, etc. Am facut multe fotografii si deja de pe-acum simteam gustul vacantei!

Ajunsi in micul port Lefkimi, un pic ne-am simtit dezamagiti, pentru ca este extrem de mic, amintindu-ne de Pessada, din insula Kefalonia, unde am ajuns traversand marea din insula Zakynthos. Aici nu opresc decat fery-boaturile care leaga insula de continent, cu portul Igumenitsa.

Drumul de la Lefkimi pana in Moraitika a durat aproape o ora, cu toate ca pe harta nu sunt multi km, dar stiti cum sunt drumurile intr-o insula! Este o zona cam pustie aici, dar nu m-am grabit sa-mi fac deja o impresie negativa. Cum iesi din port, pe stanga, la vreun km, este un magazin Lidl (preferatul meu si in Ungaria), de unde te poti aproviziona cu tot felul de produse alimentare de buna calitate si la un pret excelent. Un alt magazin Lidl am mai vazut pe stanga, la iesirea din Kerkira, cand am plecat sa urcam pe Varful Pantokrator.

Am ajuns, in sfarsit in Moraitica, dupa ora 12, plecati de acasa, din Sannicolau-Mare, de seara, de la ora 18, deci cu drum, cu pauze, cu tranferul pe insula, cu asteptarea orei de plecare a fery-boatului, in total vreo 18 ore. Cum am ajuns acolo, ne-am bucurat ca am gasit rapid la sosea indicatorul cu numele FireFly, si am mai mers un pic pe o straduta ingusta si am si ajuns.

Nu aveam prea multe asteptari de la aceasta cazare, dupa ceea ce am citit aici, pe site reviews-urile colegilor, stiam ca este ceva modest, dar daca am acceptat de bunavoie sa merg aici, este doar pentru faptul ca ador viata la tara si de dragul prietenilor care ne-au invitat. Nu ma speriau povestile cu insecte in camere, sobolani morti prin curte, pisici obraznice, etc. Ma bucuram ca marea e atat de aproape, ca si cand ar fi fost in spatele gradinii mele. Pentru asta am ales aceasta locatie! Si nu a fost rau deloc.

Chiar atunci mai soseau cativa turisti sa se cazeze si l-am intalnit si pe domnul Valentin, ghidul agentiei bucurestene de unde am cumparat biletul, acela care ar fi trebuit sa ne asigure asistenta turistica in insula, pe toata durata sejurului.

Am fost intampinati de catre gazde cu un cocktail de bun venit, un gest frumos, dupa care am primit cheile de la camera, noi avand camera 7, la etaj. Prietenii nostri au avut camera tripla, lipita de-a noastra.

Dupa aceasta a sosit bomba, adica am primit informatia ca ghidul este nevoit sa plece imediat in tara, din cauza unei probleme de sanatate a tatalui sau, iar ca agentia nu a trimis un inlocuitor din tara. Si nici nu stie sa ne lamureasca cand va trimite, sau daca se va mai intampla acest lucru. Am fost mahniti de acest lucru, pentru ca nu mi se parea un lucru corect, cand platesti niste servicii si descoperi ca le-ai platit degeaba.

Pentru mine intr-un sejur extern, prezenta unui ghid este un lucru necesar. Daca nu doream ghid, puteam foarte bine sa ne cazam singuri undeva, mai ales ca eram cu transport individual si ar fi fost la un pret mult mai mic, se gaseau astfel de camere usor la 30, nu 50 de euro acolo, pentru ca insula nu era atat de aglomerata, precum ma asteptam eu, chiar daca era sezon de varf. Problema era ca poate erau turisti din tara care erau la prima iesire externa, care nu cunosteau o limba straina si se bazau pe prezenta unui ghid roman. Noi ne descurcam, dar nu mi se parea corect sa fim inselati astfel. Altfel as fi sunat agentia din Bucuresti sa vad ce raspuns ar fi pregatit.

Seara a venit o doamna, vorbitoare de limba engleza sa ne vanda excursii, la un pret mult mai mare decat altele de pe piata si e logic ca daca nu aveam ghid in limba romana nu aveam de ce sa platim acelasi lucru la un pret mai mare. , ca sa-mi vorbeasca acolo tot in engleza.

Aceasta a fost cea mai mare nemultumire a mea, pentru care voi scadea nota acordata sejurului cumparat de la o agentie, cu un pret care este cam mare pentru ceea ce ofera de fapt acest hotel, cotat a fi hotel de 3 stele. Pretul pentru o persoana pe 7 zile de cazare, cu transport individual era din 19 iulie 175 de euro de persoana, deci 350 de euro o camera dubla, adica 50 de euro pe noapte. Nu era inclus in pret aerul conditionat, dar exista si era contra cost. Internetul teoretic era, parola era afisata la panoul de la intrare, cei cu telefon mai puteau sa-l foloseasca, eu am incercat o singura data, pe laptop si semnalul era foarte slab si nu am reusit sa ma conectez.

Am inceput cu minusurile, dar voi continua cu partea frumoasa…

Apartament-Hotel Fire Fly, cum este denumit corect – este situat in nordul localitatii, intr- superba gradina de maslini, leandri, bananieri si youka. Este asezat pe doua niveluri, noi am primit camere la etaj. Intrarea se facea dintr-un hol exterior, comun, prin spate. La intrare in dreapta se afla baia, in stanga chicineta complet utilata, apoi dormitorul si balconul.

Ne-am intalnit cu 2 familii din Bucuresti care erau acolo pentru a 3 a oara si acest lucru m-a bucurat, gandindu-ma ca nu poate fi chiar atat de rau, precum ne imaginam noi. Si ne-a mai soptit ca ar fi mai bine daca am primi camere la etaj. Ei veneau cu autocarul si stateau doar pe plaja din Moraitika, sau pescuiau. Nu erau multi turisti cazati, din 16 camere cate am retinut ca ar fi, daca erau ocupate doua jos si 5 sus. De fapt nici statiunea si nici chiar insula nu era aglomerata.

Restaurantul

La intrare era amenajata taverna, destul de mare, curata si frumoasa, cu meniuri si preturi bune. Noi doar o data am mancat aici, am ales Stifado, a fost delicios, servire exemplara si am ramas uimita cum baiatul care ne servea se straduia sa invete sa vorbeasca limba romana si sa stiti ca o facea sistematic si cu rezultate bune, capatand si-o dictie frumoasa.

Am fost serviti si din partea casei cu pepene si vin bun. Imi placea ca meniul era afisat in multe locuri si in limba romana. Seara, am observat ca veneau multi turisti care erau cazati in alte locuri, chiar daca acest hotel avea o locatie un pic mai izolata, nesituandu-se pe artera principala. Erau cateva mese unde se putea servi si in curte, la umbra maslinilor batrani. Tot acolo erau si niste balansoare pentru copii.

Camera era orientata cu fata catre mare si chiar se zarea putin de la balcon. Intr-o dimineata am fotografiat rasaritul, surprins dintr-un anumit unghi, printre maslinii din curte, de sus, din balcon Camera era luminoasa, zugravita in culori placute, cu draperii dragut si avea si obloane. In balcon aveam o masa cu 2 scaune, din plastic. In apropiere era o alta cladire in care banuiam ca locuiesc proprietarii. Mobilierul era de culoare alba. Pe pereti erau cateva tablouri mici si niste corpuri de iluminat.

Exista si televiozor, dar nu-mi amintesc sa-l fi deschis, dulap pentru haine cu 2 usi (plus 4 umerase), 2 noptiere si-un mic birou cu oglinda, un scaun si 2 paturi. Lenjeria si prosoapele erau foarte albe si curate, iar pe dulap mai erau niste paturi de rezerva. Sub unul din paturi mai era o saltea, pentru familiile care ar fi avut copii.

Lenjeria si prosoapele ne-au fost schimbate de 2 ori, curatenie ne facea destul de des, iar cand ne intalnea doamna care se ocupa de acest lucru, intotdeauna ne intreba daca avem nevoie de ceva.

Baia

Destul de mare pentru noi, cu faianta alba, chiuveta obisnuita, oglinda, wc, totul curat. Mai era un dulapior in care era uscatorul de par si a fost foarte util.

Daca la capitolul camera nu am avut nemultumiri, aici este unul singur, iar acesta nu este foarte mare: la baie perdeaua de la dus era rupta rau, statea aruncata sus, pe suportul ei si din acest motiv apa de la dus patrundea si-n restul baii, pana se scurgea prin canalizare pe jos, pentru ca nu era foarte inalt spatiul care delimita dusul de restul baii.

Am rezolvat problema sacrificand un prosop de-al nostru si asezandu-l la iesirea din baie pe jos, pentru ca sa nu ducem apa in restul camerei. Sau ar fi trebuit doua randuri de slapi, unul pentru in baie si altul pentru in camera. Era un mop in baie, dar tot s-ar fi carat pe slapi apa. Acest lucru s-a intamplat si in baia prietenilor nostri, din spusele lor, deci cu putina bunavointa s-ar putea rezolva si aceasta mica neplacere, zic eu.

In baie am gasit in prima zi hartie igienica si cam atat, dar este cotat ca hotel de 3 stele. Apa functiona si rece si cea calda, ba chiar era prea fierbinte si trebuia sa o mai racim.

Curtea –era plina de maslini. In rest gazon si cam atat. Piscina era cu apa foarte calda si curata, dar niciodata nu era nimeni in ea, marea fiind cea mai potrivita optiune in acest caz.

Mi-ar fi placut mai mult aici daca jardinierele ar fi fost pline de flori. Pentru ca ele existau, dar erau goale sau cu cate o floare trista in ea si consider ca acest aspect ar infrumuseta cu mult imaginea acestui loc. Sau mai clar, ar da viata! Poate se simte lipsa unui ochi vigilent si a unei maini pricepute de femei, pentru ca am vazut pe acolo mai mult barbati, care lucrau la bar, la bucatarie si la taverna.

Cu pisicile nu am avut nici un fel de treaba, locuind la etaj, dar le mai urmaream uneori din balcon, dimineata. Intr-adevar sunt ciudate, mai frumoase sunt pisicile noastre, astea erau atat de lungi, de parca ar fi niste canguri. Tantari erau cativa, dar aveam de acasa pregatit antidotul. Alte probleme cu insectele nu am intampinat.

Ceea ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca mereu era liniste. Nu era departe de artera principala, cu tavere si magazine. Masina am o parcat-o la intrare, sub leandri. Pana la mare este foarte putin de mers, cam 2-3 min, drumul are cateva denivelari in unele locuri si daca vrei sa mergi noaptea si nu esti atent pe unde calci te poti impiedica. La dus, in dreapta cararii sunt boscheti de 5 metri. Cu astia m-am obisnuit, ca-n Lefkada drumul catre cele mai frumoase plaje treceau tot prin boscheti.

Gradina de maslini era foarte frumoasa. Personalul amabil si zambitor. Am stat, ca de obicei, foarte putin in camera, plecam pe la 8-9 si ajungeam pe intuneric. Cred ca doar 2 zile din 7 nu am plecat din Moraitica. Consider, totusi ca este necesar aerul conditionat in iulie si parerea mea e ca ar trebui inclus in acest pret, de 5o de euro pe noapte, spun acest lucru pentru ca am stat in insula Lefkada la acelasi pret intr-un apartament, cu vedere la mare 5 persoane, in aceeasi perioada si asa mi se pare mie normal. Puteti citi aici

Concluzia – este un loc bun, dar pretul de la agentie este cam mare (o spune o balanta care cantareste cum stie ea mai bine) ! Daca cineva citeste pe-aici si se remediaza aceste lucruri (asigurarea serviciilor unui ghid, micsorarea pretului de la agentie sau introducerea gratuita a aerului conditionat in pretul actual si inlocuirea perdelei de la baie), as putea spune ca este un loc minunat! Si sunt convinsa ca atunci nu vor fi camere goale, chiar pe timp de criza, dar…fiecare cu afacerea lui! E doar parerea mea, pe care am dreptul sa mi-o spun, cum ati facut si voi inaintea mea.

Am fost pentru prima data in insula Corfu! Am incercat in cele cateva zile s-o descoperim cate un pic. Ne-am simtit bine aici si cred ca am avut o vacanta reusita, la care s-a adaugat si-un motiv special, acela de a ne intalni aici cu fiul nostru, care de 2 ani nu mai locuieste in tara, aflat si el in vacanta in insula, cu prietenii. Si-a fost frumos, ca pe vremuri, cand mergeam impreuna si era mic!

Trimis de georgiana in 04.08.11 17:21:20
Validat / Publicat: 04.08.11 20:08:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 13187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Autostrada Egantia Odos

mariana [05.08.11 08:59:46] »

Inclin sa-ti dau dreptate si este foarte trist sa vad ca la 2 ani dupa ce am fost si noi acolo baile sunt tot inundate, concluzie: instalatii defecte (sau prost montate). In schimb vad ca ati avut parte de curatenie.

Te astept cu detalii despre locurile in care ai fost. Imi pare rau sa aud ca Valentin a avut probleme. Pentru noi a fost un ghid exceptional si un om nemaipomenit si acum dupa 2 ani, Gordana isi aduce aminte cu placere cum a innotat cu delfinul nenea Valentin.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.08.11 09:27:09] »

@georgiana: ce mica e lumea! Din cate vad, si tu ai avut sejurul incepand cu 19 iulie, exact ca si mine! Chiar ca puteam sa ne intalnim!

As mai posta si eu cateva impresii din Corfu, dar sunt nevoit sa aman pe saptamana viitoare (cel mai devreme), ca astazi, daca tot incepe week end-ul, fac o escapada la mare (la noi!). Ma cheama marea!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.08.11 10:11:19] »

excelent review @georgiana... astept sa scrii si restul impresiilor despre Corfu!

krondia* [05.08.11 10:31:54] »

Mariana, curăţenia şi consumabilele sunt oferite drept bonus începând din acest an. În camera noastră gunoiul se ridica cam la două zile, se înlocuia hârtia de la toaletă şi se dădea puţin cu mopul prin baie. Noi am avut o singură bucată de săpun hotelier, din acela mic, este bine să îţi aduci tot ce îţi trebuie.

Georgiana, după ce scrii se pare că într-adevăr camerele de la etaj sunt mai bune. Am folosit şi noi 2 băi de la etaj, printre care şi cea de la camera 7, în perioada în care nu am avut apă şi perdeluţa de la duş era într-adevăr sfâşiată. Dotările camerei sunt cam aceleaşi, cu excepţia faptului că în locul măsuţei de toaletă cu sertare noi am avut o măsuţă de cafea, joasă. Pe de altă parte, camerele de la parter sunt mai răcoroase şi noi nu am avut nevoie de aer condiţionat la începutul lunii iulie.

Referitor la excursiile opţionale, doar croazierele cred că meritau luate de la ghidul agenţiei pentru că Mare tur al insulei este destul de sumar şi pe fugă. Noi ne-am descurcat întotdeauna doar pe cont propriu, dar este adevărat că sunt şi persoane care nu ştiu engleza sau nu pot închiria o maşină şi depind de serviciile agenţiei.

webmaster [06.08.11 10:39:17] »

Pentru iubitoarea noastra a taramurilor Greciei, am atasat o melodie frumoasa care sa ne aminteasca de aceasta superba tara, auditie placuta!

Marian Preda [06.08.11 20:41:43] »

Georgiana, ce te mai rasfata webmaster-ul... !!!

Pe buna dreptate, inca un rw minunat, alaturi de o melodie nemuritoare (chiar daca este... ,,preluata'') !

Ma bucur sincer ca ai avut parte de un sejur linistit (cu bune si rele...), cu peisaje splendide, cu vegetatie luxurianta, ce-ti aduce acalmie in suflet, in acest leagan al civilizatiei.

Astept cu emotie in suflet sa ,,vizitez'', Pestera Loutses, baile romane Acharavi, fortareata venetiana, muzeele ionice sau alte monumente arheologice...

Iti doresc cat mai multe vacante in Hellas!

georgiana [06.08.11 22:14:40] »

Multumesc webmaster pentru melodia frumoasa pe care mi-ai atasat-o!

@mariana,

Tu in 2010 ai fost, nu acum 2 ani cum scriai! Dar sfaturile tale ne-au ajutat mult, multumim.

@Johnnyredlabell,

Acum am ratat ocazia, n-avem ce face!

Bine ca tu esti mai aproape si de Marea Neagra si daca ''te cheama'' poti iute spune ''prezent''. Eu pana la cea mai apropiata mare am ceva de mers, vreo 7 ore pana la Trieste, in Italia, unde-i cea mai apropiata mare - Marea Adriatica!

@Sandu 53,

Multumesc pentru faptul ca de fiecare data imi citesti reviews-urile.

@krondia,

Camerele de la etaj sunt mai bune in primul rand ca au balcon si nu terasa, deci am scapat de urcatul pisicilor pe masa si de intrarea in camera, de cate ori as fi lasat usa deschisa, a fel de fel de insecte, soparle, etc. Poate ca jos era mai racoare, dar sus daca nu lasai deschis geamul de la baie, care era in directie opusa usii sa faca un pic de aer... mureai de cald.

In rest mie mi-a placut acolo, m-a deranjat mai mult ca nu a fost ghid. Poate nici nu aveam nevoie de el, dar in Zakynthos, in ambele sejururi am avut un ghid de nota 10 si recunosc ca am aflat multe secrete din insula, pentru ca el statea acolo din mai pana-n octombrie si stia tot. Aici... n-am avut pe cine innebuni de cap cu intrebarile, asta e...

Si daca careva ar fi avut o problema urgenta de sanatate si nu stia deloc o alta limba?? Iti imaginezi ce greu ar fi fost acolo, sa nu stii incotro s-o iei si nici cum sa explici ce te doare mai exact? De aceea spun ca intr-o tara straina prezenta unui ghid roman este foarte importanta, nu ca eu nu m-as descurca. De aceea multi prefera sa faca concediile in tara, tamandu-se ca vor fi neajutorati nestiind sa vorbeasca peste hotare.

@ Marian Preda,

Multumesc.

Am vizitat ce am putut si noi in insula, 7 zile trec repede, dar sper sa mai revin. Pot spune ca am avut cateva momente cand credeam ca insula Corfu o va ''detrona'' pe marea mea dragoste - Zakynthos, apoi... mi-am revenit. Las timpul sa treaca si apoi voi trage o concluzie mai potrivita. Problema ca de aici am plecat pentru 3 zile in insula Lefkada si acum cand incerc sa ma gandesc in urma, tot ultimile 3 zile imi revin in minte!

georgiana, johnnyredlabel, Marian Preda, mariana, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: