ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUN-2010

Perfect pentru noi

Desi ne-am intors deja de 2 saptamani din aceasta frumoasa vacanta, abia acum am reusit sa gasesc timp pentru a imparti cu comunitatea AFA impresiile noastre, din pacate daca ne-am bucurat de concediu, a trebuit sa ne bucuram si de munca...

Vreau sa multumesc sponsorului - agentia NEOTOUR, site-ului AFA si Admin-ului nostru, cei care au facut posibila reintoarcerea noastra, mai devreme decat ne-am asteptat, in insula Corfu.

Desi cunosteam intr-o oarecare masura insula de la precedenta noastra vacanta, tinand cont ca de data aceasta eram cu transport propriu, imediat dupa debarcarea in portul din Kerkyra (pentru localnici) sau Corfu Town (pentru marea majoritate a turistilor) am decis sa pornim GPS-ul pentru a ne "facilita" drumul spre hotel. Drept urmare am stabilit ca destinatie Moraitika si am asteptat configurarea traseului. Si s-a tot configurat. In speta cu un ecran frumos negru, in mijlocul caruia trona maiestos un mic triunghi rosu ce se vroia a fi masina noastra. Dupa cateva secunde de uimire, si priviri curioase/ironice din partea celorlalti ocupanti ai masinii, mi-am dat seama ca GPS-ul era bun de aruncat la gunoi, chiar daca avea harta Greciei, se pare ca insula Corfu nu beneficia de acelasi tratament. A urmat inevitabilul: Si acum cum ajungem la hotel? Ti-am spus eu sa pui cu noi harta insulei (o aveam acasa din cealalta vacanta), etc.

Drept urmare m-am pus rapid in miscare, urmarind indicatoarele de Lefkimi, cei drept ratand unul in piata Spianada din Kerkyra, motiv pentru care am ajuns rapid in Kanoni. Cand mi-am dat seama ca ceva nu e in regula am oprit si eu ca tot romanul in mijlocul drumului (cei drept nu prea aveam unde altundeva, cei care au fost prin zona stiu de ce) si am cerut ajutorul unei localnice, foarte amabila de altfel in a ne lamuri cu exactitate unde ne aflam si pe unde sa o luam pentru a ajunge in statiune.

Reintorsi pe drumul cel bun nu ne-a luat mult sa ajungem in statiune, iar aici imediat ne-a intampinat un indicator cu taverna FireFly, asa ca am luat-o pe alee si cateva minute mai tarziu eram in camerele noastre.

Apart-Hotel FireFly e asezat intr-un colt linistit al statiunii, in apropiere de iesirea spre Kerkyra din statiune, in mijlocul unei frumoase gradini de maslini si nu numai. Hotelul este alcatuit din doua corpuri unite de cladiri pe doua nivele, primul corp avand camere la etaj, la parter fiind receptia, birourile si bucataria, iar al doilea corp adapostind camere si la parter si la etaj. De remarcat, ca de altfel peste tot in Corfu, dar si in restul Greciei multitudinea de flori din gradina dar si din jardiniere. Primul lucru o data ajunsi in camera a fost sa ne indreptam spre balcon pentru a vedea privelistea, si pot sa spun ca nu am fost dezamagiti, se vedea si marea, ca sa nu mai vorbesc de o tufa inflorita de iasomie care se termina la noi pe balcon si care ne-a ametit, in sens pozitiv, toata saptamana.

Camera nu facea risipa de spatiu, la fel nici minibucataria sau baia, dar pentru noi care venisem aici pentru soare, mare si explorarea insulei nu a contat absolut de loc.

Hotelul dispune de parcare proprie, avand si optiunea de parcare la umbra, mai exact sub maslini, foarte practica tinand cont de cele 37 de grade care se inregistrau la umbra la ora 10 dimineata. Piscina hotelului este de fapt o mini-piscina gonflabila cum vedeti prin cataloagele... , cu marimea de 5 pe 2 metri, dar care s-a dovedit foarte incapatoare pentru cei patru amatori de volei in piscina dupa ora 18. Piscina era dotata cu instalatie de filtrare, care functiona in fiecare noapte, plasa pentru curatat frunzele si pe care am folosit-o cu succes pe post de fileu. Peste zi, cand nu era folosita, era acoperita cu o husa, ceea ce avea ca rezutat o temperatura medie a apei de peste 27-28 de grade seara cand ne refugiam noi in ea.

Revenind la camere, acestea dispune-au de un mic televizor cu cateva canale, receptia acestora fiind destul de proasta, dar oricum nu prea ne-a interesat, seara mai urmaream doar din cand in cand rezultatele de la unele meciuri. Seiful era localizat jos in dulapul de haine, destul de ferit, de altfel l-am localizat si noi doar a doua zi. Datorita temperaturilor extrem de ridicate, aerul conditionat a devenit o necesitate dupa prima noapte, cand am avut momente in care oscilam intre a ma duce sa achit in acel moment contravaloarea lui (undeva pe la ora 2 noaptea), a ma duce sa fac o baie in mare sau a ma refugia in frigider - ultima varianta cazand din start datorita marimii frigiderului. Aerul conditionat se plateste 5 euro pe zi si vreau sa va spun ca face cam multa galagie.

Baia era un pic cam inghesuita, cu o scurgere la dus destul de greoaie, dar dotata cu tot ceea ce este necesar: sapun, sampon, uscator de par, etc. Prosoapele s-au schimbat o data pe parcursul sejurului, moment in care s-a facut si curatenie in camera, in restul sejurului ne-am intretinut curatenia noi, inclusiv golirea gunoiului, amanunte de altfel cunoscute de noi de la inceput.

Hotelul dispune de internet wireless gratuit pentru turisti, pe care trebuie sa recunosc ca nu l-am utilizat de loc pe perioada sejurului desi aveam laptop-ul la noi.

In fata cladirii principale se afla taverna hotelului, despre care nu va pot da detalii deoarece nu am reusit sa mancam la ea, pot sa spun insa ca am vazut destule persoane la pranz sau seara, care nu erau cazate acolo, semn ca mancarea era buna.

Chiar daca avioanele circulau de parca era podul aerian din Berlinul de Vest din urma cu ma bine de patruzeci de ani, trebuie sa recunosc ca nu am fost de loc deranjati de ele, de altfel dupa primele ore le-am ignorat cu desavarsire. Nu am auzit galagie nici din alte camere, desi ghidul nostru local Valentin, un tip foarte dragut de altfel, ne-a avertizat ca peretii sunt mai firavi de felul lor si transmit si cele mai mici zgomote, cum de altfel nu am avut parte nici de cheflii prin jurul hotelului.

Si nu in ultimul rand trebuie sa va povestesc despre tantari, din cate am inteles de la localnici o prezenta obisnuita in aceasta perioada a anului pe insula. Alcatuiau o armata redutabila, extrem de agresiva si de neinvins as putea spune de catre aparatul nostru cu lichid, dar redusi la tacere de aparatul cu pastile al prietenilor care ne-au insotit. Asa ca ori va inarmati cu pastile, ori organizati din cand in cand partide de vanatoare.

Per ansamblu noi am fost extrem de multumiti de conditiile de aici, de altfel ne interesa mai mult sa avem unde dormi si tine bagajele. Recunosc, carcotasii nu prea au ce cauta aici, nu vor gasi cele 3 stele cu care sunt obisnuiti in alte locuri. Pentru noi insa a fost o locatie aproape de nota maxima cu acces facil de la drumul principal, aproape de plaja - maxim 2 minute de mers pe jos, liniste, perfecta pentru a-ti reincarca bateriile dupa cateva luni de munca. Si nu in ultimul rand unde a-si reveni cu placere oricand.

Trimis de danoradea in 07.07.10 23:59:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Corfu, Rhodos, Atena

VIZUALIZĂRI: 4623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 FireFly - vedere dinspre mare al celui de al doilea corp de cladire, unde de altfel am fost cazati si noi

danoradea [08.07.10 00:12:06] »

Din cate am observat hotelul era intretinut de o familie de greci, in principal, care se ocupau cu mic cu mare de bunul mers al lucrurilor si care locuiau intr-o frumoasa casa aflata langa hotel, in aceasi gradina de maslini.

Ca un amanunt de tinut minte pentru viitori oaspeti ai hotelului, acestia sunt destul de sensibili in momentul in care turistii intentioneaza sa le traverseze partea lor de gradina, asa ca stati deoparte.

De remarcat cele 2 pisici ale lor care aveau si doi pui aflati in perioada in care incepeau sa descopere universul, asa ca va dati seama de ce spectacole am avut parte uneori.

pepsi70ro [08.07.10 08:48:30] »

Felicitari pentru vacanta reusita si pentru aceasta zona de invidiat. Cu tantarii am avut si noi probleme in Paralia, dar a fost un mic amanunt nebagat prea mult in seama. La anul poate voi ajunge si eu.

georgiana [08.07.10 10:06:57] »

Chiar ma intrebam de ce ''tace'' @danoradea!

Ma bucur ca ai revenit si ca a fost bine, e evident acest lucru, dupa tonul vesel pe care ai reusit cu succes sa-l dai acestui frumos review!

Asteptam pozele si alte povesti corfiote!

Foarte util!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [08.07.10 10:13:03] »

Bine ati revenit!

Citind cele scrise de tine, mi-am adus aminte de vacantele mele pe meleagurile grecesti.

Ratacitul (cu masina sau per pedes) se pare ca e un "must". Nu esti in "tendinte" daca ajungi la destinatie din prima. Dar parca asta e tot farmecul (nu atunci cand trebuie sa ajungi repede la cazare) si ajungi la concluzia ca drumul pana la destinatie face mai mult decat destinatia in sine.

In legatura cu tantarii, este o mare problema, in orice zona in care umiditatea si vegetatia abundenta isi unesc fortele.

M-au deranjat in prima mea incursiune in Grecia, dar tot atunci am descoperit, la niste turisti germani, lotiunile repelente Autan si Raid off.

De atunci au devenit partenerul meu constant de vacanta si ma protejeaza de micile insecte si in aer liber, nu numai in camera.

landronache [08.07.10 12:49:53] »

Frumos , sper sa ajungem si noi in toamna in acelasi loc ca si voi. Sper sa mai fie apa calda in septembrie la inceput.

danoradea [08.07.10 17:09:37] »

Bine v-am regasit pe toti . Ce-i drept sa stiti ca nu a fost deloc bine, ci chiar foarte rau, avand in vedere ca a trebuit sa ma intorc dupa numai o saptamana de relaxare. Cred ca daca era numai dupa mine ma intorceam acasa la 1 octombrie ... anul nu-l mai specific, dar banuiti voi.

Insula mi-a confirmat si de data asta ceea ce stiam deja despre ea, si in primul rand trebuie sa recunosc ca este singurul loc din lume unde am fost dar m-am simtit ca si acasa, in sensul pozitiv.

Am avut unele rezerve legare de statiune si de coasta estica a insulei, avand in vedere si faptul ca data trecuta fuseseram intr-una din cele mai frumoase locatii de pe insula, dar mi-au fost spulberate rapid.

Chiar daca plaja este din pietris cu nisip, intrarea aceea lina in apa, nisipul fin, apa calda si extrem de curata, culorile, oamenii mi-au placut si mai mult decat in Agios Gordis.

Tantari au fost un amanunt de care am uitat repede, oricum a doua zi nu mi-a mai pasat, prea frumos era tot.

@landronache acum 2 ani am fost in Corfu la sfarsitul lunii septembrie, pe coasta vestica unde temperatura apei e in general mai mica cu 1 pana la maxim 3 grade, dar apa tot avea in jur de 23-24 de grade, iar afara la umbra, temperatura ajungea la pranz chiar si atunci pe la 35 de grade.

Sanziana [08.07.10 18:09:01] »

ma bucur ca, in conformitate cu spusele Almonei, sunt si eu in "tendinte",neputandu-ma debarasa de obisnuita rataceala prin Grecia.

Intradevar Dan, "prietenii stiu de ce" ,si eu as fi ramas pana in noiembrie in Corfu.Un vot pentru ca imi aduci aminte de locuri de acum dragi mie desi si eu tot de vreo 2 saptamani doar m-am intors.

piti [08.07.10 19:42:04] »

La viteza asta de postare a impresiilor era cat pe ce sa-ti scap rewiev-ul tau. Vad ca esti pe aceasi lungime de unda cu ce am scris si noi. Ma bucur ca a fost o vacanta reusita, e adevarat prea scurta.

Cu un lucru nu pot fi de acord cu tine: pisicile de acolo au fost cele mai urate feline vazute vreodata de mine. Ma rog, un amanunt.

Ai dreptate, in Corfu nu ai timp de laptop, seara veneam franti de oboseala, noaptea somn sa putem hoinari in voie a doua zi. 400 tantari.

danoradea [08.07.10 21:00:27] »

E drept unele pisici erau mai urate, dar am vazut si multe foarte frumoase, , e drept si imi plac mult

ancamariagadea* [13.07.10 23:51:35] »

@danoradea, ai scris foarte frumos. Felicitari! Si, ca sa completez si eu cele spuse despre pisici... din punctul meu de vedere toate sunt frumoase sau...cel putin dragute

judit60 [19.07.10 14:59:11] »

Buna, si eu ma duc acum in august la Corfu cu masina privata,si am o intrebare, care este orarul ferryboaturilor?

Sunt in fiecare ora, sau cum ?

Iti astept raspunsul cu nerabdare

danoradea [19.07.10 15:17:12] »

Ferry-ul catre Kerkyra este la interval de o ora sau 2 ore, depinde de ziua si ora la care ajungi si faci traversarea. Acesta este perfect in cazul in care mergi in nordul sau in centrul insulei.

Tarife:

- 37 euro pentru masina

- 8,5 euro pentru o persoana

Traversarea se face in aproximativ o ora - maxim o ora si jumatate, depinde de cat de linistita e marea.

Ferry-ul catre Lefkimi circula la interval mai mare, daca tin bine minte la interval de 3 ore, plecare din Igoumenitsa la 8, 11, 14, 17 si este potrivit pentru cei care merg in sudul insulei, dar si in partea centrala.

Tarife:

- 27,10 euro pentru masina

- 6 euro pentru o persoana

Traversarea se face intr-o ora si 45 de minute sau in 2 ore si jumatate cu cel mai lent.

danoradea [19.07.10 15:21:43] »

Pentru detalii mai exacte poti suna la telefon: 00302665028294 sau 00302662029023 pentru Lefkimi sau 00302661032655 sau 00302661040002 pentru Kerkyra, sper ca nu au intervenit modificari.

danoradea [29.08.10 16:00:12] »

As ruga un web sa ataseze urmatoarea melodie: http://www.trilulilu.ro/mosh/804d4ab14a1226

webmasterJr [29.08.10 22:28:04] »

Adaugat coloana sonora ceruta!

cosminp [11.01.11 12:13:10] »

aceasta este locatia? click aici

danoradea [11.01.11 12:40:47] »

Intr-adevar este vorba de hotelul din adresa de mai sus, de altfel hotelul chiar daca apartine unei familii de greci, este populat cred ca in intregime de romani, fiind se pare gestionat de o agentie de turism romana.

cosminp [11.01.11 12:43:48] »

da. hotelul este gestionat de agentia prin care ai fost si tu.

iar pretul pentru vara asta, iniunie, este 129 euro/2 persoane/7 nopti.

apa este destul de calda inluna iunie incat sa poti intra in mare?

danoradea [11.01.11 13:10:08] »

Si inca cat de calda, datorita pozitionarii in partea dinspre continent a insulei, apa e foarte calda, noua chiar ne-a intrecut toate asteptarile, de altfel pe partea vestica a insulei temperatura apei e mai scazuta cu pana la 3-5 grade.

Sunt aproape convins ca in saptamana in care am fost noi depasea 24 de grade, au fost chiar doua dupa-amieze cand a fost excesiv de calda, dar nu ne-am suparat de loc, trebuie insa avut grija in aceasta perioada cu soarele, dupa cum spuneau si localnicii arde mai rau ca in luna august.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.01.11 13:51:46] »

In prima jumatate a lunii iunie apa a fost destul de rece de fapt cand am ajuns am avut ghinionul sa fie furtuna pe mare, asa ca primele 3 zile nu am facut baie in schimb ne-am putut plimba, in jurul datei de 12/13 iunie apa era placuta insa mult mai rece decat Egeea, incercata dupa doar o zi in Pelion si Skiatos!

mfiloteanu* [03.06.11 11:27:09] »

Anul acesta sper sa plecam si noi in Moraitika - Fire Fly. Sejurul este in perioada 26 sept. - 5 oct... Poate sa-mi spuna cineva care a fost in aceasta perioda cum a fost vremea? Nu ma intereseaza sa fac plaja, imi este interzis din motive medicale. Si cine a fost in mai-iunie 2011, as ruga sa-mi spuna cateva impresii. Multumesc

danoradea [03.06.11 22:43:03] »

Scuze de raspunsul intarziat, dar noi suntem pe drum... din nou in Grecia , de data asta spre Thassos.

Desprea vreme in Corfu in perioada septembrie/octombrie numai lucruri bune, cald dar nu exagerat, o medie de 26 - 28 grade, cu seri racoroase in general, apa marii calda, este de altfel perioada cea mai buna de explorat insula, cel putin asa spun localnicii. Este si o perioada in care ploua mai rar, de obicei ploile se cam termina prin 20 septembrie si revin pe la inceputul lui noiembrie.

Cat despre iunie anult trecut noi am prins o vreme foarte frumoasa, poate un pic prea calda.

Daca mai nelamuriri spune-mi si in masura in care voi mai avea net iti voi raspunde.

mfiloteanu* [04.06.11 16:19:27] »

Multumesc pentru raspuns. In Thasos am fost intr-un an de Paste. A fost foarte frumos. Nu rata seara greceasca de la taverna Theologos, nu iti va pare rau.

Si mancarea si bautura sunt bune iar distractia super. E una din putinele taverne unde se mai sparg farfurii. Pe continent acest obicei a fost interzis.

Sa nu uit Manastirea Sf. Arhanghel Gabriel, unde o sa vedeti o bucata din Crucea pe care a fost rastignit Isus Cristos. Nu trebuie ratat si turul insulei. Sejur frumos si ne mai intalnim.

almona, cosminp, danoradea, georgiana, judit60, landronache, mfiloteanu*, piti
Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: