ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2010
ÎNSCRIS: 26.09.08
OCT-2010
single

Muzeul locomotivelor cu aburi Resita

Vreau sa repar o nedreptate facuta intr-un review anterior cand pomeneam de Resita ca un oras de tranzit spre locatiile din zona Carasului.

Resita a fost mult timp cel mai puternic centru siderurgic al Romaniei si unul din cele mai mari din Europa. Centru industrial de mare traditie favorizat de zacamintele de huila si minereu de fier din zona are o populatie eterogena, ca si toate orasele banatene cu multi locuitori de origine germana si austriaca.

Uzinele si Domeniile Resita - UDR fondat in 1771 de Maria Tereza a fost primul mare centru siderurgic european si a sustinut orasul timp de secole.

Revenind la pasiunea mea, locomotivele cu aburi, apar sub sigla UDR incepand cu anul 1872. primul model a fost proiectat de un inginer austriac si a fost numita "Resicza 2". In anii de dupa primul razboi mondial se produce locomotivele de succes " Regele Ferdinand" care a asigurat necesitatile Romaniei in ce priveste tractiunea feroviara iar o parte din ele au ajuns si pe caile ferate europene.

La UCMR Uzinele Constructoare de Masini Resita au fost construite aproape 800 de locomotive cu aburi pana in anii 1960 asigurand nevoia in continua expansiune a cailor ferate romane. Locomotivele cu aburi au fost in exploatarea CFR pana in anul 1980. din fericire am mai prins, copil fiind, sa mai vad in serviciu aceste minuni ale tehnicii inceputului de secol. Aceste creaturi fantastice aproape vii mi-au produs o impresie atat de puternica incat mi-au influentat si cariera, fiind primul cfr-ist din familie :)

Asadar in trecerea voastra prin Resita, in drum spre Semenic, Garana sau Clisura Dunarii opriti-va sa admirati muzeul in aer liber, fondat in anul 1972. Aici se afla expuse 16 modele de locomotive cu abur produse in decursul unui secol. Aici se afla si prima locomotiva "Resita 2" datata 1872. Acestea sunt expuse intr-un parc frumos si ceea ce este grozav e ca le poti atinge te poti urca pe ele si sa simti cu putina imaginatie ca un mecanic adevarat :)

Trimis de petrus95 in 07.11.10 21:32:54

VIZUALIZĂRI: 3156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petrus95); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 muzeul locomotivelor Resita

georgiana
[07.11.10 23:16:34]

Da, noi l-am vazut de cateva ori. Chiar e ceva inedit!

[08.11.10 07:51:22]

Ma fascineaza toate aceste locomotive vechi!!

Sper sa placa melodia atasata, si sa aveti o zi buna!

sandu.53
[08.11.10 09:11:41]

interesanta si deosebita pasiunea ta... ce pacat ca nu am stiut de existenta muzeului pentru ca am fost de doua ori la Resita in ultimul timp, am avut cazare acolo si era un loc de vizitat... ramane cu alta ocazie. felicitari pt. review!

Alex197019
[09.11.10 17:21:03]

Foarte interesant... Noi, resitenii ne mandrim cu asa ceva.

[09.11.10 19:49:27]

Alex197019 - ma bucur daca ti-am facut o placere. Sper sa ne scrii si alte impresii din zona banatului. am umblat prin cheile nerei si cheile carasului, prin semenic si garana dar ar fi binevenite niste informatii de la un om al locului.

o seara placuta!

Alex197019
[10.11.10 10:27:36]

Da si eu ma bucur pentru impresiile postate. Din pacate, nu am poze cu toate zonele Banatului care ar putea intari parerea buna despre aceasta zona. Ai putea vizita in zona Banatului: statiunile Valiug, Trei Ape din Caras-Severin (vara e superb acolo la aceste lacuri-reprezinta o oaza de relaxare).

De asemenea, tot in judet poti vizita Morile de apa de la Eftimie Murgu.

La fel, statiunea Poiana Marului, unde exista un lac de acumulare iar pe mal sunt multe pensiuni si cabane (o priveliste minunata).

Alt obiectiv: Cheile Beusnitei (langa Cheile Nerei) o zona superba... impreuna cu Lacul Ochiul Beiului...

Mai poti vizita localitatea Dognecea, unde exista 2 lacuri (cel mic cu nuferi, iar cel mare e amenajat pentru agrement vara e superb... biletul de intrare costa 2,5 RON/pers.). Daca treci prin Ocna de Fier nu rata Muzeul de mineralogie al d-lui Constantin Gruescu (e unicat in sud-estul Europei) !!!

Poti de asemenea vizita zona Anina-Oravita (exista un tren pe aceasta ruta face vreo 3 ore un drum) peisajul este superb!!!

Iarna este foarte frumos pe Muntele Mic (din Caransebes vreo 40 km). Este partie de schi si multe cabane, pensiuni...

Zona Baile Herculane este foarte frumoasa (statiunea e cam in paragina) dar imprejurimile sunt superbe (lacul 7 izvoare si drumul spre Baia de Arama), baile termale, strandurile...

Am sa mai postez ceva impresii cu poze, dar sa nu fiu asa grabit...

Toate cele bune

[11.11.10 01:32:40]

La Ochiul Beiului am fost si mi-a ramas intiparit si azi in memorie albastrul acela ireal.

Traseul de cale ferata Anina - Oravita l-am facut pe jos. Crezi ca puteam rata asa ceva

La Herculane am fost si saptamana asta in delegatie. Mi se pare trist. Chiar si gara acea superba, cea mai frumoasa din tara, se degradeaza pe zi ce trece...

Sunt multe locuri faine in zona aceea si multe lucruri de spus.

aida.alecu*
[12.11.10 22:55:02]

Muzeul are un program anume de vizita? Este pazit? (sau ne trezim ca fura tiganii locomotivele sa le vanda la fier vechi? !)

[13.11.10 09:42:42]

nu cred ca are program de vizita. este pur si simplu un parc. am vazut in parc gardieni publici dar nu sunt sigur ca pe "concetatenii" nostri ii impiedica acest lucru

[05.09.18 20:07:15]

Mutat în rubrica "Muzeul locomotivelor cu abur, REŞIŢA" (nou-creată pe sait)

aida.alecu*, Alex197019, georgiana, petrus95, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul locomotivelor cu abur:

• pagină generată în 0.048538208007812 sec