ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
AUG-2006

O asezare de maicute harnice si iscusite

Varatec a fost una dintre manastirile pe care, cu toate ca le-am vizitat fara a fi intru-totul de acord, mi le amintesc cu placere. Era vara, cald la noi la ses, cald si in zona Neamtului, dar parca nu chiar asa.

Porniseram de dimineata sa prindem cat mai multe cruci si rugaciuni si nu care-cumva sa ramana vreo manastire nemteana cu pragul necalcat, asa ca ne astepta o zi lunga si... lunga.

Prima manastire, cum pleci din Piatra Neamt catre Targu-Neamt este Varatec, o gasesti pe un drumeag ros de vreme (asa era in 2006), in mijlocul unui satuc de toata frumusetea. Nu are nimic din aerul de izolare monahala pe care il simti cand te apropii de manastirile bucovinene, mandre stane de piatra intre munti, Varatec e una cu satucul al carui nume il poarta, e inima asezarii linistite de oameni harnici, e centrul de gravitatie al unei localitati creata de dragul credintei si linistii.

Manastirea in sine este alcatuita dintr-o biserica de o frumusete si simplitate care iti inspira liniste si curatenie, cu doua turle cilindrice, inalte, cu acoperisuri in forma de clopote si cu peretii albi si modesti. De jur imprejur cladiri raspandite aleatoriu, fara ordinea geometrica atat de des intalnita la alte manastiri, cladiri mai mari, impunatoare, dar si casute simpatice aruncate ici, colo, totul insailat cu alei de piatra ce strabate curtea cu iarba arbusti si flori minunate.

Aici, aspectul de gradina de flori pe care il intalnesti la mai toate curtile manastirilor, mai cu seama cele de maici - care cred ca au secretul lor in ale gradinii - este cu totul aparte, vegetatia te inconjoara si nu iti lasa senzatia de izolare, de separare, pe care o simti in alte manastiri. Probabil pentru ca aici nu am observat o imprejmuire fortificata, e drept, este o manastire relativ recent construita in comparatie cu suratele ei inconjurate de ziduri groase ce au prins vremuri mai aspre.

Aici e un furnicar, nu poti sa nu observi o activitate intensa a maicutelor, o forfota continua prin curtea manastirii si prin imprejurimi, locul seamana foarte bine cu o localitate localitate a carei comunitate este bine organizata si toata lumea stie ce are de facut.

Pe langa activitatile pe langa biserca, specifice vietii monahale din toate manastirile, aici se vede o activitate laica intensa, pe langa piosenie, castitate si credinta, in ochii maicutelor de aici poti citi harnicie, ambitie si spirit intreprinzator.

Am aflat ca nimeni in aceasta manastire nu sta degeaba, sunt organizate zilnic activitati de aprovizionare si lucru efectiv in cadrul numeroaselor ateliere unde maicutele presteaza de zor.

Gasesti aici ateliere de pictura de icoane, de broderie de haine pentru fetele bisericesti si tesatorie de covoare. Deasemenea, o activitate importanta este cea a brutariei proprii a manastirii, dar si a fabricutei de conserve si siropuri unde se valorifica fructele culese de pe domeniul staretiei si mierea produsa de harnicele albine ingrijite de pe langa aceasta.

O mare grija este atribuita si zonei de primire a turistilor ce intentioneaza sa-si mai curete sufletul in apropierea acestui loc sfant, se ofera cazare in case special puse la dispozitie si mancare buna preparata de maicute (buna, daca nu nimeresti in post, se intelege).

Muzeul manastirii este alt motiv de mandrie pentru harnicele maicute, aici se pastreaza dovezile unei istorii bogate mai ales in evenimente spirituale si culturale, multi dintre marii oameni de cultura ai Moldovei venind in trecut la Varatec ca la o adevarata Mecca a inspiratiei si linistii izvorate din spiritualitate, in cautarea adevarului.

De aceea m-a impresionat Varatec, inainte aveam impresia ca oamenii astia se calugaresc si au o viata de trantori, stau toata ziua si se roaga si asteapta de pomana, sau un turist pe care sa-l usureze de marunt pe la poarta cu bilete de intrare si iconite de iarmaroc cu stampila "sfintit", dar aici m-am convins ca nu-i asa, aici sunt maicute harnice, istete si demne de admiratie. De atunci suspiciunea de mai sus planeaza doar asupra preotilor...

Trimis de valimi in 27.10.10 15:27:30

VIZUALIZĂRI: 5696 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastirea Varatec - O asezare de maicute harnice si iscusite - sotia nu rateaza ocazia de a aprinde lumanari

zena*
[27.10.10 15:38:20]

Nici odata la o manastire nu se sta degeaba. Trebuie sa se gospodareasca singure. Si ce nu pot produce in curtea manastirii trebuie cumparat. Banii de unde daca nu din vanzare.

sandu.53
[27.10.10 17:34:38]

o manastire deosebita cu multe flori, inconjurata de o natura aparte cu multe paduri in jur! uite ca am gasit si multa sensibilitate in acest review si sper ca in timp dupa ce vei vizita si mai multe manastiri cu calugari sa-ti inlaturi total suspiciunile (ai vizitat Manastirea Neamt?) daca da, astept un review! mie mi-a placut cele scrise asa ca... puncte!

[27.10.10 17:50:09]

@sandu53, fii sigur ca n-am scapat fara sa vizitez Manastirea Neamt.

Multam fain.

magdalena
[27.10.10 18:21:10]

Si mie mi-a placut aceasta manastire pe care am vizitat-o cu mare drag.

De ce nu ai fost de acord sa o vizitezi? ...

Alina Morar
[27.10.10 21:55:30]

Este vreo manastire pe care nu ai vizitat-o?

[27.10.10 23:12:06]

@valimi

Cum se face ca, toate pozele tale, urcate la acest review, scris dupa o vizita in 2006, sunt datate 19.09.2010, atunci cand ai fost in sejur la Pojorata?

La fel cum, la review-ul scris la destinatia Manastirea Putna, din 2007, ai cel putin o poza din 24.09.2010?

Nu vreau sa spun eu, ce incerci sa faci, fi amabil si lamureste-ne. Detin pozele la care am facut referire (ele sunt deja proprietatea saitului, dupa ce le-ai urcat), asa ca, am proba materiala.

Cum la primul review, nu am luat atitudine si am ajuns la o recidiva, problema o sa fie lamurita de @administrator.

[28.10.10 06:57:06]

@wm 15, te rog sa observi ca nu toate pozele sunt datate 19.09.2010, cel putin primele 3 sunt din 2006 - sigur, cand am fost la Varatec si la Agapia si la alte manastiri din Neamt, dupa cum am scris in review-ul meu (click aici). Anul acesta cand am fost la Pojorata am trecut din nou, am facut fotografii si le-am folosit la acest review. La fel s-a intamplat si cu Manastirea Putna, acolo insa mai fusesem in 2007, sejur depre care am scris pe site (click aici), doar ca trebuie facuta legatura intre review-uri.

[28.10.10 07:05:51]

Nu, @valimi corect si fair-play ar fi fost sa-ti datezi cele 2 review-uri, Septembrie 2010, data ultimei vizite, si sa renunti la PMA standard, nu sa incerci sa ocolesti regulamentul, asa cum ai facut datandu-le 2006 si 2007. Dar, eu zic sa asteptam decizia @administratorului.

ioned
[28.10.10 07:55:00]

in pozele P01, P02, P03 este soare si personajele sunt in maneca scurta, pe cand in celelalte fotografii afara ploua si personajele sunt imbracate gros.

Ma gandeam sa votez, dar m-am uitat mai atent.

[28.10.10 08:35:59]

Am recitit regulamentul ala pe care zici tu ca vreau sa-l ocolesc, la

Capitolul 2 - Recomandari si reguli ce privesc FOTOGRAFIILE incarcate pe site; B] NU SUNT ACCEPTABILE PE SITE:

1. Fotografii care nu va apartin (nu au fost realizate de catre utilizatorul care le incarca) -- "imprumutate" de pe net, de exemplu.

2. Fotografii duplicat sau care prezinta acelasi cadru dintr-un unghi foarte apropiat

3. Fotografii care nu contin informatie utila pe langa cea "personala" -- de exemplu "Burta mea fotografiata de aproape, plutind in piscina": -)

4. Fotografii ale altor persoane in ipostaze compromitatoare ori ofensatoare, postate fara acordul acestora.

5. Fotografii despre care se poate aprecia ca nu respecta legea sau morala

6. Orice alte fotografii pe care proprietarii le incadreaza, pe baza unor motive justificate sau a unor banuieli, ca fiind innaceptabile.

Imi pare rau, nu iti pot da dreptate, nu stiu in ce categorie le incadrezi tu, regulamentul nu te ajuta.

webmasterXY*
[28.10.10 09:19:49]

@valimi, sunt 2 chestii total independente:

- era vorba despre impresii, nu despre poze;

- daca e sa ne legam si de citatul dat de tine din regulament si concluzia trasa ("regulamentul nu te ajuta"), iti recomand sa citesti mai cu atentie punctul 6!

@ioned > votul utilizatorilor ar trebui sa fie dat independent de (deocamdata presupusele) tentative de a castiga in plus ceva puncte, ale autorilor. Cand votezi, normal ar fi sa recompensezi munca de a scrie niste informatii care iti plac si/sau iti sunt deosebit de utile. Lucru care nu are nicio legatura cu cate PMA are acel review si cum le-a obtinut. Ar trebui sa fie doar masura utilitatii articolului, din punctul tau de vedere.

[28.10.10 09:25:05]

Nu fotografiile sunt subectul contestarii, @valimi, ci datarea review-ului.

Punctele standard raman, pentru ca din cate se pare vizita in 2006 este reala si referibila ca atare, in ciuda vechimii

Povestea imi lasa insa un gust amar. Si sunt convins ca nu sunt singurul.

[28.10.10 10:43:01]

Imi pare rau ca mi-am consumat timpul si banii pe benzina atunci cand m-am abatut din drumul spre Pojorata, in duminica din 19.09.2010 pentru a face fotografii (prin ploaie, cu copilul asteptand in masina) in locurile despre care aveam de gand sa scriu review-uri si unde fusesem acum cativa ani, pe vreme mai buna, tocmai pentru a le face mai utile userilor si turistilor care cauta impresii despre obiective turistice. Daca nu ploua, puteam colinada in voie si anul acesta pe acolo si scriam impresii proaspete. Asta e, n-a fost sa fie.

Manastirile, insa, sunt la fel de sute de ani, nu cred ca s-au invechit atat de mult in patru ani incat impresiile mele sa fie complet nefolositoare.

Multumesc colegului pentru report.

RobertCodescu
[01.11.10 07:56:55]

@valimi FOARTE CORECT!!! Ca poate "refacem" regulamentul conform normelor europene!!! NU de alta dar chestia cu MAXIM 10 reviewuri pe destinatie e cam aiurea! La "Manastiri Oltenia si Muntenia" sunt MULT MAI MULT de 10 manastiri in aceasta zona cred ca 10 sunt DOAR in Prahova!!!

Asa ca... Oricum PMA-urile sosesc acum de la mine! TOATE cele 400!

[01.11.10 08:17:12]

@RobertCodescu, poti sa dai te rog un link exact la regulamentul unde ai gasit tu aceasta limita? ! ?

Daca nu, incearca te rog pe viitor sa scrii numai dupa ce esti sigur ca ceea ce publici nu este eronat!

Alina Morar, magdalena, sandu.53, valimi, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Văratec [Văratec]: