ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.05.09
AUG-2010

Mi-a cam placut

M-am urnit greu de tot catre Sovata.

Am luat harta, am inconjurat lacuri pe harta, am studiat descrieri AFA, am chestionat colegi care au fost acolo, am citit forumuri multe si am studiat toate site-urile cu pensiuni posibile. A fost cel mai lung si dificil proces de documentare la finalul caruia, indoindu-ma de capacitatile mele de alegere, am decis ca Sovata nu e pentru mine... de fapt, in nebunia care ma cuprinsese am mentionat, tare, raspicat: SOVATA nu ma merita deci eu nu merg: -)

Familia nu m-a bagat in seama, astfel incat intr-o duminica am plecat catre minunata zona. Drumul a fost lung, copiii s-au plictisit, am facut si pauze regulamentare, am mancat, am cantat, ne-am certat si intr-un final am ajuns. Ne-am dus la vila inchiriata, am descarcat bagajele, si deja primul semn de multumire a inceput sa se strecoare in sufletul meu. Vila era OK, cu paraul din spate care-mi fusese mentionat in email si nu-l bagasem de seama, dar care a reprezentat punctul forte si primul semn ca lucrurile vor sta bine.

Lacul Ursu

Am mers in fiecare dimineata acolo. Stateam la coada mare. Copiii se jucau pe o banca in apropierea casei de bilete cu bunicii, si-i chemam cand ma apropiam de casa. Ei nu se plictiseau la coada, eu aveam parte de cateva minute de liniste. Coada era de cel putin 30 persoane in jurul orei 9. 30-10 cand ajungeam acolo. Pretul biletelor mi s-a parut mare si faptul ca nu se poate intra cu aceleasi bilete si dupa-amiaza e cam nasol. Am gasit in fiecare zi loc pentru paturica noastra. Apa superba! Am plutit cu totii multumiti ore-n sir in apa curata (citisem la un moment dat ca apa e murdara, cu PET-uri iar realitatea a fost peste asteptarile mele), calda si foarte sarata. Ieseam din apa doar cat sa mancam o inghetata sau sa bem o bere la terasa si apoi ne intorceam iar in apa. Am plecat in fiecare zi la momentul pauzei (pentru somn de pranz, masa, activitati de dupa-amiaza). Peisajul frumos, lumea linistita, nu e muzica si desi e aglomeratie parca nimic nu m-a deranjat iar in lac fiecare om avea parte de spatiul lui.

Parcarea in statiune

Un punct important pentru noi. Vila era departe de centru; dimineata cand veneam la lac gaseam loc pe sensul unic care urca/ coboara pe langa Lac, cam la 5 min de mers pe jos. Pretul era de 6 RON/jumatate de zi sau 10 RON/ zi intreaga. Primesti chitanta frumoasa, de fapt un bilet de carton, colorat, pe care sa-l pui in parbriz. Seara cand ieseam la distractie parcam ori intr-o parcare cu plata undeva mai jos (2 RON) sau in cea centrala din sensul giratoriu (de langa hotel Danubius). Totul a fost OK, am gasit mereu locuri cand si unde am dorit (e posibil ca lupta zilnica pentru un loc de parcare in Bucuresti sa ne fi dezvoltat niste aptitudini aparte si de aceea totul sa ni se para mult mai simplu acolo)

Posibilitati de joaca pentru copii

Exista un castel gonflabil pentru descarcat ultimele farame de energie. L-am vizitat. In fiecare seara, desigur. 15 minute de sarituri costau 5 RON. Langa loc, parintii stau pe scaun si pot consuma inghetata, suc, apa de la o toneta de langa.

Trenuletul care face un tur al statiunii de 20 minute a fost foarte apreciat. Am circulat cu el, aproape in fiecare seara. In ultima seara, fiind tarziu am prins ultima cursa de trenulet si un grup vesel in el. Soferul s-a mulat foarte bine pe gustul grupului si a oferit un tur inedit, cu muzica multa, claxoane, mers in zig-zag, salutat toti oamenii de pe strada. Copiii erau cu gura pana la urechi (desi la ora aceea ar fi trebuit sa fie in pat).

Fantana arteziana are multe bancute in jur, mai veneau si alti copii si se realizau niste imprieteniri rapide si jocuri prin micul parculet de acolo.

Bazar unde aterizam mereu, in cautare de alte jucarii. Jucariile scumpe, aceleasi la toate tarabele, dar ne-am facut treaba cu ele.

Mancare

Am mancat kurtos colaci excelenti (nu se compara cu cei gustati aici la Bucuresti), porumbul fiert (despre care citisem pe AFA) e de tip dulce (gen fast-food) si asta m-a cam dezamagit, pastrav proaspat si bun peste tot pe unde am mancat, gulas si papricas, etc. Piata din Sovata, scumpa rau si destul de prost echipata. Exista supermarketuri in statiune (care se inchid la 22) si un Penny Market unde parcarea e plina dupa-amiaza si se sta la cozi destul de mari. Fructe putine si nu prea bune, am cam suferit din punctul asta de vedere. Am gasit toate articolele pe care le-am cautat, inclusiv niste carne proaspata pentru gratar. Nu am mancat seara la restaurant deci nu stiu cat de mult se asteapta. Multe restaurante au formatie live si se canta/ danseaza. Din acest motiv, strada principala, pe care se afla destule pensiuni renumite, e cam galagioasa (eu nu m-as caza acolo) dar cred ca e OK pentru cei care-si doresc ceva animatie si oricum banuiesc ca dupa 11-12 seara se asterne linistea si acolo.

Statiunea arata foarte bine, sunt flori multe peste tot.

Lumea linistita, destul de multe familii cu copii.

Trotuarul ingust, il trec la puncte slabe. Daca prindeai 2 oameni in fata ta prinsi in conversatie si la pas domol, cam stateai in spatele lor pana cand reuseai sa le transmiti ca vrei sa-i depasesti.

E curat. Nu am vazut caini vagabonzi sau pisici. Tantari la limita inferioara si inofensivi.

Aerul bun, cald in timpul zilei (cam 29-30 grade) dar racoare dimineata si seara, numai bun pentru plimbare.

Posibilitati de facut drumetii catre Praid, Cordund, Targu-Mures, Sighisoara.

Oamenii amabili, zambitori, mi-au multumit pentru cumparaturile facute la ei, am primit tot restul, mi-au luat in seama comentariile (i-am spus unei doamne ca avea niste struguri negri buni cu o seara inainte dar ca n-am apucat sa cumpar si a doua zi facuse comanda pentru altii). Am primit toate informatiile si explicatiile solicitate (unde-i benzinaria, unde gasesc o macelarie, care-i un anumit drum).

Am fost sfatuita sa nu ma duc vara, si mai ales in august pentru ca este varf de sezon si n-o sa-mi placa. VArful l-am simtit in momentul alegerii pensiunii pentru ca am dat cel putin 50 de telefoane ca sa gasesc ceva liber in acea perioada. Dar altfel nu m-a incomodat cu nimic varful; a fost o aglomeratie in care am simtit ca ma bucur si de liniste si nimic nu m-a deranjat!

In asteptarea autostrazii care sa ma duca pana acolo raman cu amintirile frumoase!

Trimis de ymca in 24.08.10 19:07:33

VIZUALIZĂRI: 5926 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ymca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
[24.08.10 19:21:45]

@ymca, ma bucur foarte mult ca ti-a placut statiunea! Sunt multe persoane care spun ca Sovata este o ''fosta'', dar eu cred ca statiunea incepe sa arate mai bine si sa devina o ''viitoare'', cel putin pentru moment si daca se continua in acelasi fel!

aishor
[24.08.10 21:31:18]

ce n-am inteles eu! pretul acela de 6 ron pe juma de zi, ori 10 ron pe o zi intreaga e la parcare sau la intrarea pe strand (lac) ?? Si, apropo: Cat e intrarea pe lac? M-ai facut curioasa...

[24.08.10 22:02:51]

Biancuta, clar votez si eu pentru "viitoare". Mie imi pare rau ca suntem atat de departe de zona, altfel o consider o alternativa excelenta pentru mers la munte/mare.

Aishor, era mentionat pretul pentru parcare. Pentru Lac 20 RON adultii si 15 RON pensionarii, copiii peste 3 ani- bilet pt toata ziua, dar sa ramai numai in perimetrul lacului. Sau 15 RON tarif unic, daca vii dupa-amiaza, dupa ora 3. E scump pentru o familie cu 4-5 membri platitori, timp de o saptamana. Daca vii pentru 1-2 zile atunci parca simti altfel preturile.

fluturas1*
[24.08.10 22:13:24]

Sovata imi aduce aminte de adolescenta mea, cand am ajuns si eu pe aici. Si de accea (reviw este f.interesant) iti voi da puncte.

dartax
[25.08.10 09:25:56]

Sa mai adaug faptul ca mai exista in spatele lacului un lac mai mic Alunis, cu apa mai calda si intrarea mai ieftina, iar in padure se gaseste un lac cu apa dulce unde se poate face baie si campa...

[25.08.10 10:08:44]

dartax, corect. noi eram cu copii mici dupa noi si caram cantitati impresionante de articole mai mult sau mai putin utile (colace, barcuta, veste, etc) si de aceea nu ne-am deplasat la Alunis. Oricum apa din Lacul Ursu a fost extrem de calda (in apa povestea un domn ca e a cincea oara cand vine la Sovata si e prima oara cand apa e atat de calda). Persoanele mai usor deplasabile decat noi pot merge linistite la lacurile mentionate de tine.

mi-ar mai fi placut sa gasesc o zona de joaca pentru copii amenajata de primarie, cu leagane, tobogane, etc (cele de plastic, colorate) cum exista pe aici peste tot printre blocuri.

La telefon mi s-a explicat de catre proprietarii pensiunilor ca perioada 20iulie-20 august este perioada cea mai aglomerata a anului, deci cine doreste sa petreaca la Sovata atunci e bine sa faca rezervare din timp (nu ca mine) sau sa aleaga o alta perioada.

stefan.b
[25.08.10 12:59:40]

Un review ok, care reflecta realitatea din statiune.

ymca ai dreptate, Lacul Ursu cam piperat. Intradevar si masa la restaurante este cam scumpa, dar cred ca datorita faptului sa sezonul este redus la perioada cat este deschis lacul.

Fata da anul trecut Sovata arata f. bine. Trotuare reparate, spatii verzi cu multe flori si fara gunoaie. Plimbarea cu minicarul este ok, mai ales ca ti se povestea despre statiune.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.08.10 20:27:29]

dartax, cred că e vorba despre lacul Paraschiva, dar trebuie să informăm corect oamenii: camparea este strict interzisă pe tot teritoriul rezervaţiei Lacul Ursu (care include si toate celelalte lacuri mai mici), la fel cu scăldatul in locurile neamenajate (lucru total ignorat din păcate de majoritatea turiştilor "ieftini"), precum şi folosirea nămolului şi aprinderea focului. ca să nu mai vorbim de urcarea pe muntele de sare şi/sau de "extragerea de mostre" geologice din zonă... evident, toate astea la rândul lor ignorate cu succes...

ymca, or fi fost moleşiţi de căldură atunci ţânţarii; acum însă, îşi cam scot pârleala cu pielea mea...

o să pun ceva poze in curând, când voi reveni si eu de aici. mai am vreo 2 zile de stat la saramură...

[27.08.10 10:18:57]

dragos, imi pare rau sa aud asta. (desi sunt off topic, mentionez ca mie mi se pare util, pentru review-urile din 2010, sa se mentioneze cantitatea de tantari si gradul lor de insistenta, pentru ca a fost un an cumplit si mi s-a intamplat, intr-o alta localitate montana, sa nu pot sta afara, sa respir aer curat, dupa orele 20, din cauza unor atacuri repetate si lipsite de bun simt, ale unor tantari imensi). Dar iti urez distractie placuta in continuare si astept impresiile si pozele tale!

as mai mentiona, ca fapt care pe mine m-a uimit (pentru ca nu mi-am pus nicicand problema asta), ca desenele animate de pe Minimax si CN sunt dublate audio in lb maghiara; asadar copiii s-au uitat cu stoicism la desene animate, neintelegand mare lucru (noroc ca am avut laptop la mine cu niste dvd-uri pentru ei si am alternat maghiara unui desen nou cu romana unui film vazut de 1000 de ori)

corinka
[27.08.10 10:29:23]

Sovata joaca un rol important in amintirile mele din copilarie. AmFostAcolo in 1987, la sfarsitul clasei I si am stat la Hotel Faget. Am mai fost cu niste prieteni de familie, care aveau si ei copii, asa ca distractia a fost maxima!

Am intiparita in minte imaginea Lacului Ursu, plimbarile in jurul lui, vata de zahar la discretie, un carusel in care ne-am dat si, la sfarsit - pentru ca tata nu a putut ramane tot sejurul - intoarcerea acasa cu trenul, prima calatorie cu trenul din viata mea.

gcorneille*
[01.09.10 09:00:40]

N-am mai fost la Sovata dinainte de '90, cred ca era prin '88, atunci mergeam in excursii cu autocarul de la Casa Pionierului. Amintirile de atunci sunt vagi dar impresia generala buna. Din cate inteleg merita sa revenim, oricum, avand in vedere programul acestei toamne probabil abia pe la primavara vom reusi. Oricum, un review util, votat (si) de mine.

aishor, biancuta, corinka, dartax, fluturas1*, gcorneille*, stefan.b, ymca
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sovata: