ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2022
ÎNSCRIS: 07.08.12
APR-2022

încărcat de pe telefon!

Din nou la Sovata

Pe lângă faptul ca am fost mai fost și în copilărie la Sovata, de mai mulți ani venim în fiecare an pentru tratament la Praid și chiar dacă nu ne- am cazat de fiecare dată în Sovata (deși ne- ar plăcea acest lucru dar este mult mai scump decât la Praid, cost la care se adaugă transportul dus- întors și parcarea la Praid... deci dacă mergi pentru tratament 2 săptămâni nu este practic... apoi dacă ajungi mai târziu riști să nu mai găsești masa la care sa stai în salină), oricum venim de fiecare dată cu plăcere în vizită.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadrul natural în care este amplasată stațiunea este încântător, multă vegetatie și multă liniște. În urma cu câțiva ani s- au făcut niște lucrări de modernizare, dar pe an ce trece ar mai trebui și altele.

În parculetul din centru am văzut ca era în construcție cred o fântână arteziană.

De anul acesta s- a introdus și parcarea pe bază de aplicație de- a lungul străzii principale (5 lei / oră, dar de pe card îți ia 5,6 lei). Mai este o parcare foarte mare cum intrii în stațiune pe dreapta, una lângă lac (vis- a- vis de lac) și alta tot aproape de Lacul Ursu (de la giratoriu stânga 100 m, pe partea dreaptă... se pot parca și autocare). Mai era o parcare veche pe strada principală, dar anul acesta, în locul ei a răsărit... un hotel.

Am înțeles că vor să renoveze și fosta baza de tratament de lângă Lacul Ursu... dar nu ca să se poată face tratament pentru asigurați ca până nu demult, ci pentru a face un hotel de 4* (vom vedea dacă "gura târgului" are dreptate).

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Este o stațiune pentru toate vârstele și toate anotimpurile. Majoritatea hotelurilor au centru spa interior. În exterior se poate face baie în sezon în Lacul Ursu (cu program de pauză la prânz...), Lacul Alunis, Lacul Negru (aici este și o piscina exterioară cu apă sărată încălzită) și în pădure, mai spre oraș este un lac unde este accesul liber, dar la care nu am fost niciodată (cândva era accesul liber la Lacul Roșu, de lângă muntele de sare, dar odată cu modernizarea... a fost îngrădit).

În pădure este Lacul Tineretului pe care vara va puteți plimba cu barca / hidrobicicleta.

ATENȚIE! Lacul Paraschiva este cu apa dulce și accesul este interzis. Din nefericire, în 2018 un grup de tineri din Satu Mare au ignorat acest lucru și am fost martori când pe unul dintre ei l- au scos mort de acolo. Rămânând cu această amintire urâtă, de atunci nici nu ne mai putem plimba în jurul acestui lac.

Pentru sezonul de iarna există pârtie de ski.

Sunt mai multe restaurante. Pentru tranzit, noi am fost multumiti de restaurantele hotelurilor Mureș, Relax si restaurantul "Ciuperca Mică". Pe strada principală exista si un restaurant autoservire, dar nu l-am încercat. Exista mai multe gelaterii, în schimb nu este nicio cofetărie sus în stațiune (doar în oraș jos).

Atenție la prețurile de achiziție ale suvenirurilor! La piață (cum intrii în stațiune pe stânga), am găsit cu 30 lei mai ieftin un produs pe care l- am cumpărat de lângă lac)

Trimis de danutza_ang in 27.06.22 08:07:28
Validat / Publicat: 27.06.22 09:04:21

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza_ang); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Lacul Ursu din fața

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sovata: