ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
    ÎNSCRIS: 17.05.10
    JUL-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 9 luni

Lacul Sfanta Ana

Anul acesta am fost in concediu la Baile Tusnad impreuna cu familia. Am fost cazati in Baile Tusnad la pensiunea Csomad despre care am scris in alt review

A doua zi am decis sa mergem sa vedem lacul Sf. Ana. Drumul din Tusnad pana la Bixad a fost bun, insa, din Bixad, inca vreo 17 km pana la Sf. Ana este prost, plin de gropi. Dar peisajul este superb, drumul trece prin padure, intrerupt uneori de vai splendide.

Dupa cabana Panorama Sf. Ana ajungem la un loc de taxare, daca vroiai sa urci inca 1, 5 km. pana la lac cu masina taxa era 10 lei iar daca alegeai sa lasi masina acolo plateai 5 lei. Noi am ales sa urcam cu masina, fiind si cu bebelusa.

Am ajuns intr-o parcare amenajata, curata si pazita. Si dintr-odata, dupa copaci a aparut lacul. Am fost luati prin surprindere de frumusetea lui. O intidere de smarald strajuita de paduri verzi. Ce sa mai, locul este de vis. Am revenit si a doua si a treia zi, am facut plaja. Apa era destul de calda, ceea ce m-a surprins.

Fiind si weekend, o gramada de lume la plaja. Pe alocuri sunt amenajate gratare, poti veni cu carbuni, carne etc. Foarte des intalnesti batute in cuie pe busteni, scrumiere.

De asemenea la tot pasul sunt cosuri de gunoi si toate astea ajuta pentru a pastra locul foarte curat. Nu vezi nici macar o hartie pe jos si parca si oamenii se sfiesc in fata frumusetii naturii sa lase gunoaie pe jos.

Oricum, va recomand cu caldura locatia. Puteti petrece zile de vis in sanul naturii.

Trimis de stancuandreea* in 21.08.10 12:00:30

VIZUALIZĂRI: 3367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stancuandreea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [21.08.10 21:20:56] »

Ma bucur sa aud ca nu mai este mizerie. Zona intotdeauna a fost frumoasa, insa era o vreme cand numarul mare de turisti (unii cu mai putin bun simt) o faceau sa arate ca un enorm cos de gunoi.

abbilbal* [19.09.10 01:00:16] »

Din păcate multe zone rămân în urma turiştilor ca după trecerea unui potop. De la hărtii la urme de vetre găseşti orice. Parcă la toţi le este greu să adune resturile ce tot ei le fac. Păcat că toate acestea se răsfând şi asupra celor cu bun simţ.

Şi mai este o problemă. Dacă înainte mai erau duşi pionierii, uteciştii sau militarii să facă curat prin păduri şi pe malul râurilor, acum nu mai are cine face acest lucru. Pionieri nu mai sunt, militarii sunt plătiţi şi ca atare au pretenţiile lor, aşa că "muncă voluntară" nu mai face nimeni.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [19.09.10 16:19:30] »

"muncă voluntară" nu mai face nimeni.

sper ca data de 25 septembrie să te convingă de exact contrariul.

tudort [13.08.12 12:19:25] »

Zona este destul de curata, dar mai ales datorita administratiei rezervatiei naturale care curata zilnic zona - altfel, se poate vedea ce mizerie lasa "turistii" la cativa metri de camping.

abbilbal*, tudort, urjanclaudiu
    Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: