ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUN-2022

Spectaculosul Canion de sare

Sejurul meu la Praid a durat trei zile. Cum eram singur și în salină nu rezistam mai mult de două ore acolo, trebuia musai să găsesc alte activități prin zonă, ca să-mi consume timpul. Așadar am fost o zi la Sovata la Lacul Ursu. În altă zi am vrut să văd ce atracții sunt în Praid. În afară de binecunoscuta salină mai era un mic muzeu al fluturilor, care de data asta nu m-a tentat, dar și ștrandul cu apă sărată din localitate. Doar că acesta se deschidea abia de la 1 iulie, după plecarea mea din zonă, așa că nici aici nu am putut ajunge.

Am ales să vizitez un traseu mai puțin cunoscut și mult mai puțin vizitat și anume canionul de sare. Muntele de sare a fost separat din două motive, primul activitatea umană și al doilea pârâul Corund. Acestea la un loc, au format un adevărat defileu prin muntele de sare. Pe vremuri aici se făcea exploatarea la suprafața a sării. Canionul de sare mai este denumit și Rezervația Naturală Dealul Sării!

Am ajuns în jurul orei 11 la intrarea în acest defileu. Drumul pornește chiar din zona salinei și sunt indicatoare ca să ajungi la locul faptei. De la salină nu cred că am făcut mai mult de două minute, cu mașina. Am parcat-o pe un câmp viran și chiar am fost mirat, că nu a venit nimeni să-mi ceară vreo taxă de parcare, cum este practica prin zonă.

La intrarea pe traseu era însă o gheretă, unde mi s-a cerut o taxă de acces de 10 lei. Chiar nu mi-a părut rău de această taxă văzând cum este îngrijit și organizat traseul. Cel de la ghișeu a vrut să-mi dea un pliant, dar i-am spus că nu este nevoie, nu mă rătăcesc.

După ce se trece de urmele exploatării muntelui de sare de la suprafață, se intră într-o pădurice. Pe jos, pe cărare este ori pietriș ori podețe de lemn. Din loc în loc este câte o băncuță pentru relaxare. Fiind singur pe acolo și fiind într-o zonă unde urșii sunt la ei acasă, nu mi-am permis să stau să mă relaxez, ci din contra eram cu urechile ciulite. După vreo 5-6 minute de mers prin pădure am intrat în defileul de sare.

Canionul de sare se întinde pe vreo trei kilometri și are o formă elipsoidală, cu diametru variabil între 1,2 și 1,4 kilometri... Ocupă în total vreo 80 de hectare și este o arie protejată. Cert este că este una dintre cele mai interesante, cel mai bine conservate și spectaculoase zone din domeniul salin, de la noi din țară. Pentru mine personal a fost o premieră să văd așa ceva și mi-a plăcut foarte tare.

Cum spuneam există un traseu amenajat foarte frumos cu podețe ori parapeți de protecție, cu puncte de informare turistică, cu panouri explicative, dar și cu zone de odihnă.

Eu cu nu mi-am luat harta zonei, de la punctul de informare turistică, așa că am mers după capul meu. Mi-a plăcut atât de mult acest traseu, că l-am parcurs de capul meu, întâi așa cum mi-a venit mie, apoi cum era în harta explicativă a zonei. Traseul este ușor și cu atenție poate fi parcurs de toată lumea. Cu atenție spun că uneori alunecă, uneori poți da de zone sărate care ți se strivesc pur și simplu sub picioare ori poți da chiar de nămol.

Aici am admirat doline de sare, pereți verticali de sare, chei de sare, v-ați prins aici totul este legat de sare. Pe panourile explicative, o să vedeți în poze sunt explicate toate formele geografice întâlnite, dar și proprietățile benefice ale sării sau utilitatea acesteia. Totul mi s-a părut foarte bine pus la punct și foarte interesant!

Am petrecut mai bine de două ore în zonă, asta cu toate că începuse o ploaie măruntă și totul devenea mai alunecos. Dar când ceva te fascinează, nu te mai încurci și nu te mai împiedici de aceste mici amănunte.

Foarte interesant este pârâul Corund, care este ori cu apă dulce ori cu apă sărată. Explicația este că el intră în Canionul de Sare cu apă dulce și și-a format pe fund un strat de argilă care-l protejează de sare și astfel nu devine sărat. Ei bine tocmai acum este partea mai interesantă. În momentul când plouă zdravăn, de pe versanții muntelui de sare se scurge apă sărată!!! Astfel pârâul Corund se transformă din unul cu apă dulce, în unul cu apă sărată. În aceste condițiuni peștii de apă dulce sunt amețiți tare și mulți nici nu supraviețuiesc. Este momentul când apar sătenii dornici de o pradă facilă, care vin și culeg pur și simplu peștii din apă.

Important este că după ce apele pârâului Corund devin nesărate, acesta este iar repopulat cu pește de săteni, de autorități, chiar nu știu. Probabil ultima variantă este cea corectă.

Mi s-a părut această incursiune la canionul de sare, foarte interesantă și spectaculoasă și dacă mai ajung prin zonă, sigur voi mai face acest mini traseu. Evident acest lucru vă recomand și vouă, dacă ajungeți prin Praid. Două ore și jumătate am parcurs acest traseu și pe toată această perioadă nu am mai văzut picior de om, dar nici de urs, lucru care m-a bucurat tare!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

este o locație spectaculoasă ce merită cu prisosință descoperită.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

O recomand tuturor iubitorilor de natură, mai ales că este un traseu accesibil tuturor.

Trimis de robert in 24.11.22 09:57:06
Validat / Publicat: 24.11.22 12:31:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 canionul de sare

[24.11.22 10:12:19]

rog https://www.youtube.com/watch?v=bpNbiDwflqI

mersi frumos!

[24.11.22 12:30:27]

[24.11.22 12:41:29]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertPHONEAUTOR REVIEW
[24.11.22 12:43:11]

@webmaster: mersi frumos!

liviu49
[24.11.22 13:28:05]

Taci ca i-am luat-o lui @mishu si la vot si la ecou!

Anul trecut cand am fost si la Praid, dupa vizita de dimineata la salina, am plecat la Tg. Mures sa vizitam Gradina Zoo, apoi la intoarcere am oprit in Sovata (nu ca sa-l vad pe tata) si am facut un tur de lacuri, in jurul lacului Ursu. Am mers dupa aceea sa vizitam Muntele si Canionul de sare. Cum era destul de tarziu grupul s-a impartit in alte doua minigrupuri. Un grup a ramas (cu o masina) sa viziteze muntele si canionul, iar alt grup, cel cu bucataresele s-au intors la pensiune. Cum in prima masina, cea cu vizitatorii erau deja 6 persoane, eu m-am retras cu bucataresele.

Dar, la intoarcerea vizitatorilor (se inserase deja) acestia mi-au povestit cu lux de amanunte cat de frumos a fost, cat de mult mi-ar fi placut si mie, etc. Si ca sa ii cred mi-au aratat si pozele facute special pentru mine.

Si uite asa, cu ce mi-au povestit ei, cu ce ai prezentat in articol as putea sa ma laud ca Am Fost Acolo.

Numai bine si calatorii placute!

[24.11.22 13:44:31]

@liviu49:

Taci ca i-am luat-o lui @mishu si la vot si la ecou!

-hai că ai fost tare, m-ai făcut să zâmbesc. Pentru asta cobor în beci și beau un vin!

Mă bucur că ai fost acolo doar virtual și confirmi cele spuse de mine! Data viitoare sunt convins că nu-l ratezi!

Mulțumesc mult pentru vizită și comentariu! Toate bune vă doresc!

[24.11.22 19:21:00]

@liviu49:

Taci ca i-am luat-o lui @mishu si la vot si la ecou! Pentru asa ceva, dupa ce termin de scris ecoul, cobor in bucatarie si beau o bere.

nu e corect, eu am vazut articolul prima , doar ca programul de lucru nu-mi permitea astfel de "arogante", si ce m-am ofticat cand am vazut ca a scris @robert ceva. Nu am putut decat sa mut mailul intr-un folder special (am un folder numit "Articole AFA") asteptand momentul cand o sa il pot citi (la fel si pe celelalte salvate).

Deh, unii isi pot permite in miezul zilei sa si coboare sa isi ia o bere, eu nici asta, ca asta mi-ar mai tebui, sau poate ca atunci ar fi bine, cu engleza ma descurc bine, dar cred ca mi s-ar dezlega limba si la franceza si ar fi benefic .

Ce pot spune, ma bucur ca citim articole care ne plac.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.11.22 19:28:32]

@robert:

Tare-mi plac și mie plimbările tihnite, pe drumuri de munte sau pe cărări mai puțin umblate! Recent, când am fost la Predeal, mi-am dorit să fac pietonal drumul din centrul stațiunii până la Cabana Trei Brazi, dar cum eram singură și cum și pe acolo urșii sunt la ei acasă... m-am abținut. Și recepționerele de la hotel m-au sfătuit în același sens.

Mă bucur că tu ai reușit să-ți duci plimbarea până la capăt, în acel loc cu totul deosebit și nu te-ai întâlnit cu Moș Martin.

[24.11.22 19:32:21]

@robert:

si tu Brutus? Nu pot sa iti spun varianta romaneasca, ti-o spun cand ne vedem.

Asa cum spuneam mai sus, am vazut articolul tau la cateva minute dupa ce aparuse, insa eram intr-un training de 4.5 ore si interactiv, asa ca eram blocata si cum nu fac parte din categoria care doar sa voteze articolul (sa dea bifa care conteaza ignorand pozele), mi-am asumat acest risc, insa acum nu ai scapat de mine.

Avand in vedere povestile tale despre aceasta zona, acum ca ai povestit, si acest loc, cred ca mi se face pofta tot mai mult sa ajung pe acolo. Foarte frumoasa drumetie ai facut, mi-a placut cum este ingrijit si locu, insa as fi avut si eu aceeasi teama de urs.

Tu spui ca nu ai intalnit lume, sa dam vina pe perioada in care ai mers acolo? sau pe faptul ca locul nu este prea cunoscut? sau pe comoditatea oamenilor?

Nu stiu, insa este un loc unde merita sa ajungi. Felicitari, votat cu mare drag.

liviu49
[24.11.22 20:06:46]

@mishu: " Deh, unii isi pot permite in miezul zilei sa si coboare sa isi ia o bere ".

Daca imi dai voie sa-mi permit sa te combat am sa-ti spun ca biroul meu nu e in cine stie ce cladire de birouri. Biroul meu, de mai bine de doi ani, este in dormitorul personal, care se afla la etajul casei in care locuiesc de 45 de ani (impliniti duminica 13.11), iar bucataria unde era berea mea se afla la parter. De baut am baut berea nu imediat, ci spre sfarsitul pauzei de masa in care ma aflam cand am citit articolul si am scris ecoul. Printre picaturi mai reusesc sa citesc si pe AFA, dar baza e dupa terminarea programului. Dar ma bucur, asa cum spuneai si tu, ca putem citi ce ne place.

Numai bine si calatorii placute!

[24.11.22 20:15:00]

@liviu49:

si biroul meu e acasa spre norocul meu, insa in perioada 11:00 - 15:30 chiar nu mi-am putut permite decat o scurta pauza, asa incat oftam gandidu-ma la articol.

Insa in final conteaza doar sa ne bucuram de calatoriile pe care le facem si din confortul casei noastre. Sa ne auzim de bine si

... etajul casei in care locuiesc de 45 de ani (impliniti duminica 13.11)

la cat mai multi ani petrecuti acolo cu sanatate si bucurii alaturi de cei dragi.

[24.11.22 20:15:24]

@iulianic:

- ce tare! Chiar anul trecut pe vremea asta am făcut această drumeție și am prins o vreme superbă! Vezi aici articolul:https://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=106206&d=re-descopera-predealul--predeal

Am scăpat și de data asta de moș Martin!!! Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu!

[24.11.22 20:21:37]

@mishu:

- din punctul meu de vedere este vorba doar despre comoditatea oamenilor. dacă la salină coboară zilnic mii de oameni, la ștrand bănuiesc la fel este clar că nu poate fi vorba de altceva. Dar fiecare cu optiunile lui.

Merită zona! Este frumoasă, ai ce face, se mănâncă bine bonus poți avea ceva senzații tari cu moș Martin! ; -)

Și eu, și eu! Brutus să fie! Mersi frumos pentru vizită și comentariu!

Rodel
[26.11.22 21:39:02]

Canionul de sare! Ce interesant, n-am știut până acum că avem așa ceva. Dar nici nu am fost în zonă, spre regretul meu.

Felicitări pentru impresii și poze!

[27.11.22 10:11:30]

@Rodel: mulțumesc frumos pentru vizita și comentariu! Recomand zona este foarte ofertantă din punct de vedere turistic.

iulianic, liviu49, mishu, robert, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația Naturală Muntele și Canionul de Sare: