ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2022
ÎNSCRIS: 20.11.15
AUG-2017

încărcat de pe telefon!

Targu Ocna turistica

Targu Ocna este un orasel micut de munte, dar frumos din judetul Bacau. Pentru ca am fost aici de cel putin 10 ori de-a lungul anilor am hotarat sa fac un review si despre acest loc minunat si ce poti vizita prin imprejurimi.

Pentru a ajunge la Targu Ocna am folosit traseul Ploiesti-Buzau-Ramnicu Sarat-Focsani-Adjud-Onesti-Targu Ocna distanta fiind de aproximativ 245 km.

Intre Buzau si Adjud soseaua era impecabila, se merge pe o banda si jumatate, dar foarte bine, in rest drumul este mai putin bun. Cel putin asa era in 2017.

Intotdeauna pe drum ne-am oprit la Mausoleul de la Marasesti.

Mausoleul de la Marasesti este un monument istoric dedicat eroilor din primul razboi mondial. Acesta a fost ridicat in locul unde trupele romane au castigat luptele de la Marasesti.

La poarta mausoleului gasesti de o parte si de alta a drumului national 2 parcari destul de mari unde poti lasa linistit masina.

Curtea mausoleului este foarte mare, se merge un pic de la poarta pana la intrare.

Taxa de vizitare imi aduc aminte ca avea o valoare infima, in prezent nu mai stiu valoarea deoarece ultima data am fost in aprilie 2017.

Acesta era singurul obiectiv pe care îl vizitam in drumul nostru ori de cate ori mergeam spre Targu Ocna. De fiecare data ma bucuram la fel de mult. De mic copil am tot mers in aceasta directie avand rude la Targu Ocna.

Ca obiective de vizitat in Targu Ocna o sa enumar pe cele care le-am vazut eu. Poate mai sunt si altele dar nu le-am vizitat.

Salina Targu Ocna

Intrarea in mina se facea cand am fost eu cu autobuze mai mici. Se coboara pana la 240 m adancime unde se ajunge in baza de agrement.

Un alt obiectiv deosebit din mina este Bisericuta Sfanta Varvara facuta integral din sare si se afla la adancimea de 200 m.

Mina este foarte mare, comparativ cu cea de la Slanic Prahova pe care am mai vizitat-o.

Are multe atractii atat pentru copii cat si pentru adulti.

Temperatura din mina este constanta pe toata perioada anului, aproximativ 12-13 grade.

In baza de tratament ai mai multe facilitati, unele gratuite altele contra cost: teren de fotbal, tenis, handbal, mese de ping pong, sah, table, biliard, karturi, loc de joaca pentru copii etc.

Pe una din galeriile salinei gasesti un lac sarat si o cascada care vin in completarea peisajului minei.

Recomand cu drag vizitarea Salinei.

Un alt obiectiv ar fi Manastirea Magura Ocnei, manastire ortodoxa, de maici. Aici am fost doar de 2 ori.

Se ajunge tot din Targu Ocna, aproximativ 5 km, pe un drum serpuit, asfaltat, urcand pe muntele Magura, este asemanator cu drumul de urcare din Busteni catre Manastirea Caraiman. Acest drum se lasa spre dreapta din soseaua care merge de la Targu Ocna catre minunata statiune Slanic Moldova.

Este un drum foarte frumos, prin padure, nu mai vorbesc de aerul curat de care te bucuri cand ajungi sus. Linistea si frumusetile locului te cuceresc instantaneu.

Pe langa manastire, era si un mic muzeu in care puteai sa si urci contra cost si sa ai parte de o superba priveliste asupra intregului oras.

Statiunea Slanic Moldova

Se afla la aproximativ 17 km de orasul Targu Ocna. Este situata la altitudinea de 530 m, pe valea paraului Slanic. Este o statiune cu sezon permanent, cu un aer pur lipsit de praf si de particule cu potential alergen.

Este o statiune balneara renumita pentru izvoarele termale pe care le are. Aceste minunate ape trateaza numeroase boli digestive, metabolice, renale etc.

Pentru ca este destul de cunoscuta ca statiune nu vreau sa intru in foarte multe detalii ce se gasesc pe internet la o simpla cautare. Nu vreau sa plictisesc cititorii.

Noi de cate ori am fost aici, lasam masina parcata la primul izvor, si o luam la pas pe traseu de la primul izvor pana la ultimul, ne bucuram efectiv de aerul minunat de acolo, de peisaj, de sunetul paraului, deoarece se merge pe langa el.

Cu multi ani in urma exista si o pastravarie cu mai multe bazine, nu stiu daca mai este si acum. Cand ajungeam la capatul traseului erau terase, multe tarabe de suveniruri, pe partea dreapta cum urci pe sosea este o cascada frumoasa, tot in zona tarabelor.

Parcul din centrul statiunii cu bisericuta sunt o alta atractie turistica. In urma cu multi ani in parc era o portiune de flori unde se scria data din flori si se schimba zilnic.

Inchei acest review prin a recomanda aceasta zona, incepand cu oraselul Targu Ocna cat si imprejurimile, deja mi s-a facut dor de ceea ce inseamna Slanic Moldova si ma gandesc serios sa ajungem iar vara aceasta. ????

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Targu Ocna, judetul Bacau

Trimis de deeutza in 19.03.22 13:27:19
Validat / Publicat: 19.03.22 18:25:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU OCNA [BC]. A mai fost în/la: Aceeasi zona de vreo 10 ori de-a lungul anilor

VIZUALIZĂRI: 821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.03.22 18:24:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Tîrgu Ocna și împrejurimi, TÎRGU OCNA [BC]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Tîrgu Ocna și împrejurimi: