ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2021
PREȚ 540 lei
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

O zi în Tîrgu Ocna și împrejurimi

Târgu Ocna, Monumentul Eroilor și altele

De obicei la Târgu Ocna ne cazăm la Hotel Măgura. E a treia oară când mergem acolo. Dar nu despre asta vreau să scriu că am umplut deja 1000 de pagini cu asta și subiectu-i prohibit.

Acum ieșim din hotel, ne orientăm în direcția Slănic Moldova, trecem de o clădire (cam ponosită), ajungem la o benzinărie, facem stânga pe lângă benzinărie, coborâm spre lunca Trotușului, trecem de o bisericuță pe stânga, ajungem și la crâșma de pe stânga, pe dreapta e biserică adventistă într-o curte largă (sau ceva similar) și trecem podul pietonal peste Trotuș. Priveliștea, evident, toate cele de trebuință.

Ajungem la intrarea în parcul cu gard metalic ce are și clădire cu informare turistică, și ștrand și izvoare minerale, tocmai în partea cealaltă a parcului, pe lângă un cămin de bătrâni. Fix pe lângă izvoarele minerale e o spărtură în gard ce dă spre scările ce fac scurtătură ce duce spre Monumentul Eroilor de pe Măgura Ocnei. Scările ne scot în șoseaua pe care o traversează și intră pe secundar ce duce spre monument și spre biserica de sus.

Ajungem la biserica de la poale, cu cimitir în spate și care, parcă, e catolică, mai urcăm un pic și vedem clar intrarea în traseu, pe serpentine, pădure, foioase, bănci de piatră ce fac referire la diverse divizii din primul război: jandarmi, vânători de munte, altele la fel. Refuz să devin emo că nu sunt fan război astfel, refuz să-mi consum resursele înspre promovarea sa. Am fost pe-acolo, știm cum îi. Nu ne este dor să fim vânați cu arcanul. Astfel, rămânem în prezent, observăm și constatăm.

Pe măsură ce urcăm, poteca devine tot mai întortocheată și tot intersectează șoseaua. Tocmai ajungem la monument – închis - ne așezăm pe bancă și trece Fan curierul care ne trimite bezele din mers. Mă întreb cât are de gând să stea la măicuțe că poate ne dă un raid la coborâre. Și stăm. Șî stăm. Șîstăm. Șî ne plictisim. Și ne ia frigul. Și hotărâm să plecăm pe șosea că poate ne ajunge curierul din urmă. Și curierul nu și nu. L-or fi omenit măicuțele, ce să vină să ne salveze pe noi de pe șosea? Și mă enervez și întru iar pe traseul din pădure că e mai fain ca șoseaua deși părea proaspăt asfaltată. Și țup țup țup ajung urgent la bisericuța cu cimitir de pe drum, iau o bancă de piatră în folosință – jandarmii parcă – și gândesc ce greu i-o fi colegei în sus pe Măgură. Ia să o sun! Și-mi răspunde blajin:

- Eu sunt în restaurant la masă că m-a ajuns curierul din urmă și mi-a dat un ride.

Măh... eu știam... curierul sună mereu de două ori... 🤔

🙄, ce specie o fi ăsta de a sunat o singură dată? ...

Nu m-am lămurit. M-am ales, însă cu ceva poze frumoase.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ștrandul, parcul, orientare turistică, ape termale, cimitirul de pe drum, Monumentul Eroilor, Mănăstirea Măgura Ocnei pentru care urcă multe cabluri prin pădure, ... benzinăria, crâșma și bisericile, podul peste Trotuș...

to be continued

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Este

Trimis de Mioritic in 10.06.21 19:44:55
Validat / Publicat: 10.06.21 23:10:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU OCNA [BC]. A mai fost în/la: Hotel Măgura, Salina Trotuș, prin târg,
  • Alte destinații turistice prin care a fost: multe

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mioritic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P38 lângă Târgu Ocna, biserica Măgura Ocnei,