ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2021
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Prânzul la Hanul Borzont

Concediu, plimbare, mașina, România, Ținut Secuiesc, plai surprinzător la fiecare vizitare...

Nu ma consider specializata sa povestesc despre popasuri unde se poate lua masa, însă am pășit într un loc impresionant, parca- i ranch.

La numai 15 km de Gheorgheni, în județul Harghita, se afla Hanul din Borzont (sub denumirea aceasta îl găsim pe waze) si intenționam de câteva luni sa ajung pe la el. L-am aflat de la un consultant turism, urmăritor pe rețelele de socializare fiindu-i, și a ramas în lista mea de "to do". Și a venit prilejul pentru a bifa acest wish. ????

Marți, ora prânzului, întrare specifica unui han prin interior mai întâi, nimic nu părea prea deosebit, pana ce am continuat spre terasa și a urmat impactul total de surprindere:luminozitate, verde, foișoare, o întindere mare de curte, asa ca imediat am rămas fără cuvinte, doar întorceam privirea-mi peste tot, ca sa nu ratez nimic.

Atmosfera clintelara era spre deloc afara la terasa, lumea prefera interiorul umbros și racoros.

Meniul nu este foarte diversificat, dar ingredintele daaa.

Am ales ceva din "oferta noastră" și a fost o decizie mai mult decât potrivita:o specialitate pe care o încerc pentru prima oara (obrăjori de vita cu piure de cartofi), o îmbinare perfecta de gusturi, finete, savoare, aspect plating plăcut și un sos absolut delicios. Preț pe 100g: 15 lei, porția are 250-350 g.

Nu dețin informații despre cazare și alte activități acolo, dar ele sunt probabil de găsit pe site-ul lor. Îmi limitez descrierea numai la mancare, asta e ce a dorit sa fac acolo.

Recomand vizita și, dacă va atrage locul, alegeți o masuta????!

Trimis de EllaMiha in 28.07.21 07:47:15
Validat / Publicat: 28.07.21 08:55:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GHEORGHENI.

VIZUALIZĂRI: 4192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EllaMiha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ANILUPHONE
[28.07.21 09:45:55]

Wow... cât s-a schimbat de când nu am mai fost pe acolo!!! Arată bine și acum dar eu îl știam de Hanul Bașa din Borzont... era o căsuță la șosea și o mică terasă în spate... dar mâncarea a fost curcubeu pe cerul gurii de fiecare dată...

În poza atașată este meniul prezentat de tine, dar ce este în vasul de sticlă... ?!

Felicitări pentru plimbare și alegerea hanului pentru masa de prânz!

Toate cele bune!

EllaMihaPHONEAUTOR REVIEW
[28.07.21 10:19:24]

@ANILU: Denumirea menționată de tine este cea corecta, la fel și "amplasamentul" ????. Hanul Borzont e doar un alint al meu pentru el ????.

În vasul de sticla este sosul de vișine, asezonarea ideala pentru preparatul acela, după părerea mea.

Multumesc pentru aprecieri! Gânduri bune!

Zoazore
[28.07.21 13:35:30]

@EllaMiha: Nu ma consider specializata sa povestesc despre popasuri unde se poate lua masa, insa ti-a iesit superb!

La ce spui tu ca este pe acolo si ca decor si ca bucate cuvintele sunt de prisos.

Daca imbinarea curatenie-decenta gust bun la bucate se regaseste, totul e in regula!

Bravo, mai scrie!

EllaMihaPHONEAUTOR REVIEW
[28.07.21 17:10:43]

@Zoazore: Multumesc pentru cuvinte! Gânduri bune! ????

ANILU, EllaMiha, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Gheorgheni? :