ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
AUG-2014

Hanul Basa Fogado (Borzont) te cucereste de la prima intalnire

Dragi calatori daca va veti afla vreodata in zona traseului Sovada-Gheorgheni, in directia de mers spre Gheorgheni e musai sa opriti in Borzont la hanul secuiesc Basa Fogado.

E usor de reperat din strada veti vedea o furculita si un cutit incrucisate, uriase e imposibil sa nu le remarcati.

Asadar veti poposi la un han unguresc, eu una la prima vedere am ramas impresionata de tot amenajari, decoruri cu produse (borcane muraturi, ardei uscati, porumb etc), gradina, separeele, cuptoarele. Toate dau o lectie despre traditia secuiasca.

Si daca sunteti la han sa stiti ca veti manca bine. Va vor intampina ospataritele care vorbesc maghiara mai bine decat romaneste dar asta nu e o problema.

Meniul e variat cu multe specialitati ale casei asa ca nu visati la traditionalii cartofi prajiti cu snitel ci incercati ceva din bucataria ungureasca. Portiile sunt sanatoase, mancarea proaspata, preturile corecte.

Hanul e mereu plin, cei care au fost odata sigur revin cand sunt in zona.

Pofta buna!

Trimis de simplegirl in 15.07.16 10:48:49
Validat / Publicat: 15.07.16 12:31:39

VIZUALIZĂRI: 5820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

HYUNDA-I
[16.07.16 10:45:54]

Buna ziua!

Localizati mai bine hanul, cati km de la Gheorghieni, etc

Multumesc

Dan17
[18.07.16 15:41:49]

Subscriu celor scrise de "@simplegirl". Restaurantul este efectiv "ceea ce trebuie", cu totul la superlativ: mancare, atmosfera, muzica traditionala. Preturile absolut ok (8 lei o ciorba de cartofi cu tarhon si costita, 12 lei un gulas, etc...). Painea si apa minerala sunt incluse in pretul mancarii (asta ca un apropo restaurantelor obisnuite, care sunt in stare sa-ti taxeze si sarea pe care o pui in mancare).

Nu strica o rezervare in prealabil.

Hanul este localizat pe partea stanga a drumului dintre Gheorgheni si Sovata, la 16 km de Gheorgheni.

simplegirlAUTOR REVIEW
[18.07.16 21:01:28]

@HYUNDA-I - Locatia exacta DN 13B, directie dispre Praid spre Gheorgheni in satul Borzont, str Principala nr 131

Daniel35
[21.09.17 17:51:08]

Adevarat! Am fost si eu de mai multe ori acolo si mancarea este excelenta! Pot sa dea oricand clasa la multe din alte restaurante mai de "fite"... Am fost odata pana acolo din Tg. Mures (unde locuiesc) special ptr. mancare si am dormit la o pensiune din zona...

Seara muzica lautareasca, a doua zi dimin. micul dejun acolo, iar la amiaza am mancat tot acolo Ba mai mult am luat si doua portii de ciorba acasa una de fasole si una de perisoare in zama de varza...

Sa nu cumva sa ratati "Ciolan cu cartofi la cuptor" este divin!

Va las ca-mi ploua-n gura...

Dan17, Daniel35, HYUNDA-I, simplegirl
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Gheorgheni? :