ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2021
Raport PREȚ/CALITATE: REZONABIL
4 AD. + 1 COPII -- v: 10

La pas prin depresiunea Baraolt

De la uriași la liliputani – Muzeul Depresiunii Baraolt

Vacanța petrecută anul trecut în Sovata mi-a dat prilejul de a investiga posibile obiective ce pot fi vizitate în acel areal geografic. Nu am reușit să le bifez pe toate în acele zile de vară astfel că în această primăvară am revenit la listă și am vizitat un muzeu spectaculos prin câteva exponate - Muzeul Depresiunii Baraolt. Administrativ muzeul din Baraolt aparține de Muzeul Național Secuiesc din Sfântu Gheorghe (ww.sznm.ro/sznmr.php?o=filiabaraolt). Citisem despre elementele inedite aflate în muzeu și îmi doream să le văd.

Amplasare. Instituția muzeală e situată în orașul Baraolt, județul Covasna, adresa exactă fiind strada Kossuth Lajos nr. 158, în apropierea giratoriului din centrul orașului. Locuri de parcare se găsesc ceva mai greu, pe marginea șoselei sau în centru.

Program și tarife. Întrucât ajungeam în zonă exact în zilele Paștelui catolic am luat legătura cu muzeul prin intermediul paginii de Facebook pentru confirmarea programului și a prețului biletelor de acces. Am primit răspuns pozitiv cu promptitudine – felicitări pentru comunicare. Programul uzual de funcționare e de luni până vineri între orele 08.00-16.00, iar tarifele se încadrează între 10 lei/adult, 5 lei/copii și pensionari, 20 lei/familii (părinți + până la 3 copii). Se pot face fotografii, nu se percepe taxă.

Vizita. Muzeul funcționează într-o clădire veche și limitată ca spațiu de expunere; există un proiect vast de construcție a unei clădiri adecvate. De altfel, muzeul are organizate doar 2 miniexpoziții, restul fiind în conservare/reorganizare.

Care sunt elementele spectaculoase care m-au atras la Muzeul Depresiunii Baraolt? În primul rând scheletul de mastodont, cel mai complet schelet descoperit până în 2008 în lume. O parte din oasele mastodontului sunt expuse într-o încăpere dedicată lui și altor exponate paleontologice. Ghidul ne explică cum a fost descoperit „uriașul” și ne prezintă alte fosile găsite în zonă. Când vorbim de mastodontul descoperit în 2008 în cariera de la Racoșul de Sus ne referim la un elefant preistoric înrudit oarecum cu specia mamuților. Fosila mastodontului s-a păstrat atât de bine întrucât a fost scufundat într-o mlaștină; a fost identificat drept un mascul vârstnic de circa 3 m înălțime, cu o lungime de aproximativ 2,8 m a fildeșilor. Pe perete este afișată o imagine a mastodontului de altădată, precum și afișe laterale cu texte explicative și imagini din timpul săpăturilor și a procesului de conservare a fosilelor vechi de 4 milioane de ani. În vitrine vedem alte oase străvechi: laba membrelor inferior/superior, dar și osul hioid (cel care ajută la mișcarea limbii - descoperire unicat).

Cea de-a doua miniexpoziție care ne-a atras aici este colecția de diorame cu scene istrice de luptă, soldăței liliputani înșirati pe planșe mai mari sau mai mici. Pentru a viziona scenele am mers într-o clădire apropiată de muzeu – lipsa de spațiu își spune cuvântul. Soldații și toate celelalte elemente ale dioramei sunt realizate de un artist din Ungaria - Homoki Gyula (erdely.ma/homoki-gyula-es ... katonak-baroton). Figurinele din plumb sunt superbe, pictate manual bucată cu bucată. Nu numai copiii se entuziasmează în fața acestor scene istorice ci și adulții. Cea mai mare scenă reprezintă bătălia de la Chichiș din 1849 dintre maghiari (honvezi) și trupele țariste, circa 2200 de miniaturi recrează lupta de atunci. În această luptă moare Gábor Áron, fondatorul artileriei secuiești – scenă redată printr-o dioramă separată de mici dimensiuni. Scenele sunt redate excelent, caii reproduși în diferite poziții, la fel soldații, puncte de artilerie, tabere, spitale de campanie, elemente de fortificații. Inedite sunt fragmentele de scenă în care cade o ghiulea sau e transportat un rănit. Altă scenă importantă e bătălia de la Timișu de Jos (1849) . Nu lipsesc dacii și romanii, turcii, austriecii etc.

Concluzii. Am vizionat astfel exponatele remarcabile de la Baraolt despre care citisem anul trecut și aștept să se materializeze proiectul clădirii noi care să adăpostească asemenea piese de muzeu. Mie mi-au plăcut și vă recomand o vizită la acel muzeu doar dacă sunteți interesați sau aveți drum în acea zonă (e greu de recomandat un muzeu micuț aflat mereu în reorganizare). Orașul Baraolt pare încremenit în timp, am remarcat monumentala statuie dedicată minerilor și biserica fortificată romano-catolică „Sf. Adalbert” .

Călătorii frumoase!

Trimis de tata123 in 29.04.21 15:08:53
Validat / Publicat: 29.04.21 16:04:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BARAOLT [CV]

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tata123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P20 Statuia minerilor din centrul orașului Baraolt.

crismisscris / TELEFON [29.04.21 20:16:00] »

Wow! Genul meu de muzeu! Mic, de nișă, super-interesant. Cred că aș putea sta ore întregi în fața miniaturilor ălora!

​Am poposit în Baraolt în septembrie 2020, între vizitarea conacului de la Micloșoara și excursia în Cheile Vârghişului. Scopul unic - să mănânce și gurile noastre ceva, pentru că, în contrast cu obiceiurile noastre, în dimineața respectivă sariseram peste micul dejun și eram efectiv morți de foame.

De aceea, nu ne-a mai ars de nicio investigație, dar, ajunsă acasă, am descoperit (virtual) acest muzeu. La fel ca tine, am zis "data viitoare", oricum n-ar mai fi încăput în programul zilei!...

Singura chestie care mă deranjează este programul. De luni până vineri?! Păi lumea are timp de vizitat mai ales în weekend, de luni până vineri oamenii mai și muncesc... Ne-am mai lovit de problema aceasta, chiar recent, cu ocazia unei incursiuni pe plaiuri buzoiene. Singura explicație plauzibilă ar fi lipsa personalului dedicat; de multe ori, bibliotecara sau mai știu eu cine poate juca și rolul muzeograful, pentru un bănuț în plus.

tata123 [01.05.21 20:00:29] »

@crismis:  Într-adevăr un muzeu de nișă încă neamenajat pe deplin, dar cele două atracții (mastodontul și dioramele cu soldăței) îi încurajează pe curioși să îi treacă pragul. Sper ca proiectata clădire de mari dimensiuni să se concretizeze, acei oameni au ce arăta!

@ All:​ Sărbătorile pascale aduc Lumină, încredere și liniște. Să ne bucurăm alături de familie! Hristos a Înviat!

crismis, tata123