ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2024
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUN-2024
Familie

Două restaurante de top

Cum micul dejun a fost inclus în prețul cazării de la Pensiunea „Comfort”, și acesta fiind și bogat, mai rămânea o masă, ceva între prânz și cină în cele două zile, pentru că în a treia, am plecat spre casă, cu oprire pentru un prânz în Mediaș.

Ciuperca mică/ Kicsi Gombo

Aveam informații despre restaurantul „Ciuperca mică” / „Kicsi Gombo” , pe care l-am găsit foarte ușor, fiind situat lângă Lacul Ursu, central. pe strada Bradului, stradă unde se afla și pensiunea. Am citit că înainte de 1942, acolo a funcționat un atelier fotografic, iar începând cu această dată, s-a deschis un restaurant în acea clădire. Clădirea are o formă mai deosebită, este octogonală, semănând cu o ciupercă, de unde și numele. Are două etaje, loc în interior și patru terase, loc de joacă pentru copii. Dar ceea ce face să fie foarte căutat acest restaurant este amplasarea lui la malul Lacului Ursu. În timp ce servești masa, te bucuri de priveliștea deosebită asupra lacului. Un restaurant aglomerat, dar am găsit totuși o masă liberă pe terasa de la etajul I. Una dintre terase este mai aproape de malul lacului, se ajunge la ea coborând trepte, ceea ce mie nu-mi place, dar nici nu era vreo masă liberă. Acolo este și locul de joacă.

Meniul este internațional, prețurile mai mari ca în altă parte, dar cred că intră și peisajul în preț.

În 12 iunie în Budapesta, a câștigat premiul „Restaurantul maghiar al anului, din Transilvania” . Mă așteptam ca în meniu să găsesc și o mâncare specific ungurească, și anume gulaș, dar nu, asta nu era. Nu că lipsea atunci, ospătarul a spus că nu fac. O fi prea comun acest fel de mâncare! Am luat o salată de bulgur cu avocado, roșii, castraveți, la 25 lei. porția a fost mare, o salată gustoasă. Avocado, doar o idee, poate așa e rețeta. Am completat cu un fresh de portocale, 19 lei. M-ar fi tentat supa de usturoi în pâine, dar mi-a făcut cu ochiul salata de bulgur pe care voiam s-o încerc și care a câștigat în fața supei.

In afară de faptul că nu am găsit gulaș într-un restaurant cu un asemenea premiu, nu mi-a plăcut și că este cam înghesuit, spațiul pe terasă fiind îngust. Mesele sunt foarte aproape una de alta, abia poți să te strecori ca să ajungi la masă fără să deranjezi.

Mi-a plăcut că muzica era în surdină. Mi-a plăcut și amabilitatea ospătarului. Mi-a plăcut priveliștea și atmosfera.

Bello Pizza & Grill

După experiența de la„Ciuperca mică” , ne-am gândit pentru a doua zi să încercăm altceva. Pe aceeași stradă, în diagonală cu „Kicsi Gombo” (folosesc și denumirea maghiară), am descoperit restaurantul„Bello Pizza & Grill” , care, vă spun sincer, mie mi-a plăcut mai mult. În restaurant se poate intra și din strada Bradului, și din această parte nu arată spectaculos, o fațadă obișnuită, dar și din parc, în partea aceasta te întâmpină o construcție frumoasă, în care lemnul și sticla se îmbină armonios încadrându-se perfect în peisaj. Are două etaje, o terasă circulară, de unde te bucuri de peisajul oferit de parc. Nu vezi, ca dincolo, Lacul Ursu, dar vezi flori, brazi, auzi ciripitul păsărelelor.

Aici am găsit și gulaș! Unul bun, dar am mâncat și mai bun. A fost un gulaș-supă, doar cu cartofi, iar gulașul trebuie să conțină și găluște de făină mici. În meniu a mai intrat un ardei iute și smântână, puse alături de castron. O porție generoasă, 400 g, a costat 28 lei. Nu aș fi putut mânca și altceva, pentru că a fost consistent acest gulaș-supă. Fiica mea a luat Crispy wrap care este o lipie umplută cu piept de pui crispy, totul completat cu salată, ceddar, sos andaluz, salată coleslaw, cartofi prăjiți. Și acest fel a fost mult, parcă prea mult, prea bogat, nu i-a putut face față , dar restul a fost pus la pachet. A costat 46 lei. O notă bună: pâinea este din partea casei în acest restaurant. N-am încercat pizza, despre care citisem că este vedeta localului, dar eu nu mă omor după ea.

Mi-au plăcut locul unde este situat restaurantul, spațiul mai aerisit, nu cu mese înghesuite, atmosfera caldă pe care o dă folosirea lemnului în construcție și decorarea interiorului, mâncarea, servirea și prețurile.

Dacă ar fi să le recomand, ambele restaurante merită . Le consider restaurante de top în Sovata.

Din scurta mea vizită în Sovata, am rămas doar cu impresii bune legate și de cazare, și de mâncare, și de frumusețea locului, dar și de amabilitatea celor cu care am interacționat.

Trimis de Rodel in 19.06.24 14:16:46
Validat / Publicat: 19.06.24 16:40:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Lacul Ursu văzut de pe terasa restaurantului.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.06.24 16:52:02]

@Rodel: Ce bine arată totul! Abia aștept să ajungem și noi la finalul lunii august!

Mulțumesc pentru recomandări!

cris1982