MiniGhiduri AmFostAcolo toate destinațiile [pg.168/657]
N.B.:
Filtrare per țară disponibilă - vezi mai sus meniul
HOMEConstanta-Çanakkale-Marmaris-Istanbul-Constanta
Am plecat din Constanta spre Çanakkale pe la ora 06.00 pe urmatorul traseu:Negru Voda, Varna, Shumen, Yambol, Hamzabeyli, Edirne, Uzunköprü, Kilitbahir-ferry-boat, Çanakkale. Vigneta pentru Bulgaria am cumparat-o online de pe site-ul: bgtoll.bg. Sticker-ul HGS l-am cumparat a doua zi de la un Ptt situat inainte de Aydin. Am platit 70 de lire si dupa toata plimbarea mai am 22 de lire in cont. Se poate verifica pe aplicatia de mobil HGS.
Pe [...]citește review
- scris de paulcta
în 30 Jun 2019 în rubrica Drumul spre Marmaris [ 27 voturi, 22050 PMA, 6954 viz.]
M-am hotarat sa scriu acest articol deoarece am vazut ca e unul singur scris de prin 2011 si care fost destul de critic. Si eu l-am citit si m-am dus cu inima stransa in vacanta. S-a dovedit ca nu era "dracul chiar asa de negru".
Cred ca cea mai mare greseala o fac agentiile care nu se axeaza pe calitatea vanzarii, ci pe cantitatea vanzarii, nu ii intreaba pe oameni ce asteptari au de la hotel, unde au au mai fost, ce termen de comparatie au si multe altele.
Gradul de satisfactie dupa [...]citește review
- scris de AlwaysTransylvania
în 30 Jun 2019 în rubrica Neptuno Beach (ex Smartline) [Amoudara] [ 20 voturi, 23900 PMA, 2503 viz.]
Deja ma simt veteran in Sarti, avand in vedere ca vara aceasta am revenit aici pentru inca 12 zile (am stat si anul trecut, tot vreo 12).
Daca ai de gand sa vizitezi aceasta zona (care merita din plin, asa cum poti descoperi din reviewul meu pentru Sarti) trebuie sa stii urmatoarele lucruri legate de mancare, dar si de restaurante:
Despre mici gustari, dulciuri si fast food:
1. Daca esti pe plaja, vei descoperi ca sunt baieti care vin cu gogosi (insa sunt foarte bune, aduse de la patisera [...]citește review
- scris de Anduise
în 29 Jun 2019 în rubrica Unde mâncăm? Taverne în Sarti şi împrejurimi [ 29 voturi, 25200 PMA, 10868 viz.]
I. Ne distrăm la Aqua Magic!
În urmă cu câteva zile am ajuns la Mamaia. A fost o vizită de o singură zi, așa că am căutat o posibilitate de a ne distra cât mai mult. Ne-am gândit la telegondolă și plajă, dar pentru asta va mai fi timp cu altă ocazie; o altă variantă era plimbarea cu autobuzele City Tour, însă am mai făcut acest lucru anul trecut (impresii aici). Ei, uite că încetul cu încetul s-a conturat ideea că ar trebui să mergem la Aqua Magic, mai ales că nu [...]citește review
- scris de Floryn81
în 29 Jun 2019 în rubrica Aquapark Aqua Magic [ 44 voturi, 57200 PMA, 4093 viz.]
Prima experiență turcească nu înseamnă doar cazare, masă, baie și plajă. Înseamnă și cunoașterea împrejurimilor, așa am ales să sacrific o zi din vacanța noastră pentru un mic tur ghidat în Alanya și împrejurimi. Excursia cu o durată de aproape o zi mai exact orele 9.00-18.00 a cuprins următoarele obiective: Urcarea cu telegondola la Cetatea Alanya, vizitarea acestuia, coborârea de la cetate la Peștera Damlataș aflată lângă Plaja Kleopatra, vizitarea peșterii, un [...]citește review
După mai multe tentative, iată că am vizitat și noi Canionul ”Șapte Scări”. Când? Sâmbătă, în prima zi a weekend-ului de Rusalii, plecând dis-de-dimineață de acasă pentru că doream să ajungem cât mai repede pe traseul către canion. Pe la ora 09.45 eram în apropiere; din DN 1 (direcția Brașov - Predeal) am intrat pe drumul secundar spre obiectivul nostru. Pe marginea drumului erau deja grupuri de mașini parcate, altele veneau în urma noastră, așa că am ochit un loc [...]citește review
- scris de Floryn81
în 27 Jun 2019 în rubrica Canionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii] [ 37 voturi, 33300 PMA, 2072 viz.]
Rovaniemi este capitala provinciei Laponia din nordul Finlandei și un centru comercial regional. Are o populație de 60.038 locuitori. este situat foarte aproape de Cercul arctic, între dealurile Ounasvaara și Korkalovaara. Toate excursiile au facut parte dintr-un progam de tip sejur cu insotitor organizat de o agentie din tara, in colaborare cu o agentie locala numita Safaris Lapland, profesionisti de tot respectul. O parte din activitati erau incluse in pret, altele optionale, dar hotelul [...]citește review
- scris de viki68r
în 26 Jun 2019 în rubrica Descoperă Rovaniemi și Ținutul lui Moș Crăciun [ 26 voturi, 33800 PMA, 6676 viz.]
Perioada sejurului: 1-15 iunie
Alegerea hotelului
Aşa cum am povestit deja (vezi impresii), în lipsa unor informaţii recente, alegerea s-a bazat pe criteriul preţului. Alegând un hotel scump, de lanţ internaţional renumit, am ştiut că nu am cum să dau greş.
Steigenberger Marhaba Thalasso 5* din Hammamet întrunea cam toate cerinţle mele. Era situat pe plajă, pe o plajă superbă cu nisip, resortul era suficient de mare şi bine îngrijit şi avea un concept all inclusive [...]citește review
- scris de nicole33
în 24 Jun 2019 în rubrica Steigenberger Palace Marhaba Thalasso (ex Riu Palace) [ 95 voturi, 122100 PMA, 19679 viz.]
Vizitarea Meteorelor a fost, precum vă povesteam, scopul principal al excursiei noastre de Paști de anul ăsta. Multă vreme m-am gândit să nici nu mai povestesc despre ele; ce-ar mai fi de adăugat?! Numai pe AFA sunt 57 de articole pe acest subiect, dintre care 8 mini-ghiduri! Dar... „mai m-am gândit” și... iată-mă-s! În fond, ele au fost motivul principal al sejurului! Și am atâtea poze frumoase de arătat! :)... Și, poate, mai important decât orice argument, povestea mea ar [...]citește review
Dupa cum am mai scris, croazierele creeaza dependenta. Si nu numai atat, simti nevoia de a creste doza anuala. Prin urmare croaziera cu Costa Pacifica in insulele Canare a fost a doua de anul acesta.
Traseul a fost: Savona, Marsilia, Lanzarote-Arecife, Santa Cruz de Tenerife, Madeira-Funchal, Malaga, Roma, Genova, si 4 nopti pe mare intercalate, in total 11 nopti.
Nu voi scrie despre traseu, caci acestea sunt impresii de cazare, nu de calatorie, respectiv cazarea, masa, distractiile si [...]citește review
- scris de dianamea
în 21 Jun 2019 în rubrica Croaziere cu Costa Pacifica [ 27 voturi, 34400 PMA, 3971 viz.]
Afișate [1671—1680] MG // din total 6562