ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 18.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Nu vreau sa te mai intalnesc

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care ti-ai parcat masina pe treptele hotelului sau m-ai blocat, privandu-ma de dreptul de a pleca in aceasta dupa-amiaza in Kusadasi.

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care tipi la receptie de se aude in tot hotelul, chiar daca, partial ai dreptate.

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care, ajuns la lift, apesi ambele butoane, urci in lift inainte de a permite celorlalti sa coboare, sau desi ai venit dupa mine, urci inaintea mea.

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care la restaurant iti pui dulceata in caserola pentru iaurt, iti iei o piranida de piine sau musti dintr-o jumatate de franzela, pe tine cel care iti pui in farfurie cat pentru zece si in timp ce mananci uiti sa respiri, pe tine cel care dintr-un tort ti-ai taiat o bucata cat o caramida, pe tine cel care ti-ai luat la masa de pinz un pahar cu vin rosu, doua cu vin alb si doua cu bere pe care evident nu le-ai baut, pe tine cel care ai lasat pe masa mancare cat pentru o peceptie in Somalia, pe tine cel care dupa ce ai baut suc pui paharul pe tava cu cele curate, pe tine cel care ai luat peste douazeci de prajituri pe o farfurie desi la masa erai numai cu sotia, pe tine cea care desi ai constatat ca puncul si-a facut treaba in pampers si miroase, continui procesul de savuratie linistita...

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care i-ai dat copilului sa manance statia de amplificare si la piscina trebuie sa-ti comunice din celalat capat, tot felul de lucruri lipsite de importanta, sa nu le numesc cretinisme, pe tine cel care nu faci dus inainte de a intra in piscina, pe tine cel care mergi la wc. fara papuci si apoi intri in bazin, pe tine cea care arunci tot felul de pietre in piscina pe care trebuie sa le gaseasca acei indivizi care-ti reproseaza ca este prea multe, pe tine cel care iti speli incaltarile acolo unde eu ma racoream, pe tine cel care te joci in bazin cu mingea de fotbal, pe voi cele care ati venit la plaja cu punga de 0, 2 lei din hipermarket...

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care accepti sa mananci cinci portii de cartofi la terasa de pe plaja unde mustele sunt la ele acasa, pe tine cea care dai copilului sa bea acel suc infect dintr-un pahar care a fost spalat numai cu apa rece, detergent YOK, pe tine cel care te apostrofeaza sotia ca puteai bate cartile si la Arieseni, dar tu NU si Nu, ai baut deja pana la ora 11. 20, o tava de pahare de bere si vrei sa continui pana la 44 de pahare ca asa-i, HAC! , traditia.

Nu vreau sa te mai intalnesc pe tine, cel care la sauna intri si iesi de doua ori pe minut, pe tine cel care intri fara prosop ca doar lemnul poate sa absoarba toata transpiratia ta, pe tine cel care pleci fara a face dus.

NU VREAU SA TE MAI INTILNESC PE TINE CEL CARE fluturi hartia de 100E, pe sub nasul DJ, care are o dilema intre a rezolva un capriciu sau a rezista tentatiei. Si la ei este foamea-n gat asa ca acum ascult MANELEE, stav-ar Guta si alti Salami in GAT!

Daca nu te/ai regasit printre ei, mi/ar placea sa ne intalnim in concediul urmator, iar daca te simti cu musca pe caciula, scrie unde vrei sa mergi si imi caut eu o alta destinatie.

Trimis de otos in 19.06.10 16:16:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: MIRACLE

VIZUALIZĂRI: 2214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (otos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.06.10 16:45:36]

frumoasa, eleganta si binevenita luare de pozitie - INCURAJATA pe acest site.

M-s bucura insa daca ai reusi sa-ti faci timp sa completezi si alte (eventuale) motive care te-au determinat sa scazi destul de mult gradul de satisfactie acordat hotelului.

daciu flori
[19.06.10 16:48:31]

imi spuneti si mie daca merita mers la acest hotel?

vali_tulcea
[19.06.10 16:55:24]

Imi place cum ai scris si cum ai reusit sa punctezi toate elementele negative pe care le-ai intalnit insa cand mergi cu agentii de turism din romania clar ca vei gasi multi conationali... si fiind multi trebuie sa fie si cativa care sa isi dea in petic... Sa stii ca imi pare rau daca lucrurile acestea ti-au stricat sejurul insa ca sa nu te enervezi la maxim trebuie sa le treci cu vederea... mai ales pe cele care nu te afecteaza direct...

Iar faza cu persoana care venea de la piscina si se ducea la wc in picioarele goale chiar mi s-a intamplat si mie la hotelul Slavey... Eu coboram din lift iar persoana respectiva tocmai intra in wc cu picioarele goale... l-am luat de bratz si i-am zis ca daca nu se duce sa isi ia papuci o sa il astept pana iese si il escortez in camera sa isi faca dus... s-a uitat ciudat la mine si s-a intors sa isi ia papuci. Cred ca a realizat ca oricat de curat ar fi la "toilet" totusi nu se face sa te duci in picioarele goale si apoi sa defilezi prin hotel sau mai rau sa intri in piscina... Oricum ciudat este ca pt a ajunge la "toilet" trebuie sa treci si prin snack-bar asta ca sa puna capac...

Dar sunt sigur ca in timp o sa mai invatzam si o sa fie bine... Chestiile astea sunt reminescente de pe vremea comunismului cand eram invati sa facem baie la cap numai sambata... iar pe litoralul romanesc nu era decat marea... piscinele lipsind cu desavarsire...

Oricum, eu zic ca trebuie sa le spunem si sa ii facem atenti pe cei predispusi catre asemenea lucruri pt a lua aminte altadata...

Mi-ar fi placut sa ne spui parerea ta si despre hotel, pt ca am vazut pareri impartite vis-a-vis de aceasta locatie si sunt cam "pierdut"...

karinutza2001
[19.06.10 18:49:44]

in acest review ai "laudat" romanii... din pacate ai mare dreptate ( -- dar ce vina are hotelul?

inca ceva... eu una niciodata nu m-am uitat ce are celalalt pe masa,

la faza cu baia ai mare dreptate (, si eu am vazut oameni care merg desculti la wc, nu stiu cum au curaj sa intre asa...

otosAUTOR REVIEW
[19.06.10 21:40:43]

Revin la rugamintea celor care au citit ce am scris, considerand ca este de datoria mea sa fiu impartial si sa las de o parte supararea.

Aspecte pozitive:

- Am facut rezervarea prin agentia TUI (scuze, nu ii fac reclama), care nu m-a dezamagit, asigurandu-mi cazarea, chiar daca era overbooking si altii au avut probleme, fiind redirectionati chiar spre Bodrum, dupa lungi scandaluri la receptie.

- Hotelul este amplasat intr-o zona cu un relief framantat, arid, cu un tarm dantelat si o plaja cu trei randuri de sezlonguri.

- Arhitectura moderna a hotelului se imbina armonios cu cele 6-7 piscine (scuze, nu le-am numarat) amplasate in terase, care asigura un aer aerisit si sezlonguri libere la orice ora. Sunt piscine cu acces numai pentru adulti sau copii.

- Spatiile de joaca sunt multe si diversificate, iar echipa de animatori, apreciez, isi face datoria, polarizand atentia pe categorii de varste la sporturile (jocurile) din apa sau de pe plaja.

- Camerele cu vedere la mare (despre celelalte nu stiu) sunt spatioase, placut mobilate si accesorizate cu tot ce este necesar. Baia este in atentia zilnica a cameristei, care isi face pe deplin datoria.

- Accesul la sauna, la jacuzzi si hamam este gratuit, intregind aspectele pozitive ale hotelului.

- Restaurantul are un aspect placut si curat.

- Meniul este variat, predominand preparatele cu specific traditional, salatele si branzeturile.

- Cina se serveste in doua serii, ca sa nu se aglomereze.

- Cofetaria obtine o nota buna, in viziunea mea, desi nu ma omor cu dulciurile.

- Seara, se pot face rezervari la restaurante cu specific sau poti merge in amfiteatru la un spectacol mai mult sau mai putin reusit.

- Prosoapele pe plaja se schimba ori de cate ori doresti (contra card), chiar peste programul afisat.

- Solicitati la receptie parola pentru wireless si veti avea Internet in camera.

----

Aspecte negative:

- Lipsa locurilor de parcare (presupun ca ei se asteptau sa vina numai nemti cu avionul) si nu au luat in calcul un aflux atat de mare de romani cu masini personale.

- Oricand poti gasi masina blocata, iar cei de la hotel nu intreprind nimic in acest sens, desi cei de la receptie stiu foarte bine unde sunt cazate persoanele posesoare ale masinilor care blocheaza accesul.

- Receptionerii sunt depasiti uneori de situatie si va recomand sa ajungeti inainte de ora 13.

- Nisipul adus de nu stiu unde, este plin de impuritati lucru la care participa cu spor si turistii.

- unele terasele de la tarm sunt INFECTE, omul sfinteste locul, muste care iti scot ochii, pahare spalate fara detergent, produse de o calitate indoielnica oferite la consum cu zimbetul pe buze de un el si o ea care par a face munca in folosul comunitatii.

- la tobogane programul te priveaza de placerea de a cobori pe unde vrei cand vrei

FRATILOR, ma cearta sotia ca intarziem!

Sper sa revin cu altceva util

balasa violeta
[20.06.10 00:31:47]

otos, FELICITARI! Nu este normal sa fugim de noi, dar asta este! Eu la jacuzzi am vazut cum o doamna, cu papuci de la sapa (plini de noroi) a probat temperatura apei, copilul din bratele ei si-a scapat suzeta in jacuzzi (acolo unde mama-sa bagase papucii) a luat-o si a bagat-o in gura copilului... nu am stiut cum sa plec mai repede. Odios!

[20.06.10 00:43:40]

ba da, ESTE normal sa ne indepartam, sa ne delimitam de UNII dintre ai nostri.

Si eu sunt categoric pentru luarea de atitudine, pentru izolarea lor si pentru tratamentul pe care il merita - dispretul public .

Pentru ca, dincolo de disconfortul pe care il provoaca tuturor, nu uitati ca imaginea pe care o formeaza pe acolo se rasfrange asupra tuturor ce vorbesc aceeasi limba cu ei!

karinutza2001
[20.06.10 00:46:34]

din pacate asa e: (... si mie mi-a fost rusine deseori ca sunt romanca... degeaba criticam noi serviciile de la hotel, cand de fapt problema mare suntem noi... sau unii din noi.

pepsi70ro
[20.06.10 07:41:49]

Felicitari @otos, sunt de aceeasi parere cu tine iar review-ul tau este excelent, poate ca n-ar trebui postat aici, ci undeva unde sa-l vada cati mai multi din cei care se regasesc in review-ul tau, desi aceia nu prea au timp sa intre pe acest site si sa scrie cum n-au fost lasati sa-si parcheze masinile pe spatii verzi sau blocand alte masini, sau cum n-au fost lasati sa iasa cu sacosa plina de mancare din restaurant dupa ce au lasat jumatate de farfurie plina pe masa.

Un superbonus oferit cu toata placerea, felicitari!

dea
[20.06.10 20:18:25]

Felicitari otos, ti-am citit de cateva ori review-ul tau si m-a impresionat.

Din pacate asa suntem noi, oamenii... cu bune si rele.

Unii ne regasim, altii si daca ne regasim, n-o recunoastem... dar sincer, ceea ce ai scris este perfect si foarte adevarat.

Eu l-as posta la toate hotelurile din Turcia, in lifturi, sa le citeasca toti romanii care trec pe acolo si atunci poate o sa reusim sa ne EDUCAM.

Nu de putine ori ni s-a intamplat sa ne fie rusine ca suntem romani, dar n-am luat atitudine, cred ca a venit momentul s-o facem.

Voi merge peste 5 zile la acest hotel, in mare stiu la ce sa ma astept, dar, mai mult decat conditiile bune sau rele de la hotel o sa ma, , supere " astfel de atitudini ale conationalilor nostri.

Insa, pentru a nu-mi strica concediul o sa-i evit si o sa -i dispretuiesc public, atat cat imi voi permite.

Concediu PLACUT tuturor, si otos, poate ne mai impartasesti impresii din vacanta ta de la CCD (o faci intr-un mod foarte atractiv si placut)

Felicitari inca o data pentru talentul tau de narator!

kouklakys*
[21.06.10 09:33:06]

@ Otos, multumesc pentru precizari... total de acord cu tine... sper sa ma pot "abtine"...

@ Dea, sper sa ne vedem pe acolo, in 5 zile plecam si noi... pentru prima oara in Turcia.

De cateva zile tot urmaresc parerile despre acest hotel si sincer... nu mai cred pe nimeni...

Revin cu impresiile mele!!!

[21.06.10 09:46:27]

kouklakys & all:

Saft: Incearca sa-ti dai seama care dintre cei care au scris se aseamana cel mai bine din punct de vedere turistic cu tine:

- cam ce pretentii si asteptari au avut de la hotel;

- daca au mai fost sau nu in Turcia; daca au fost, ce termen de comparatie au

- care este felul lor de-a fi in general - par oameni echilibrati, mai entuziasti sau, dimpotriva, predispusi pe carcoteala (justificata sau nu).

Fa un exercitiu, asa de fun, si selecteaza doi-trei autori care se potrivesc cu tine (ai afinitate turistica cu ei). Cu un pic de atentie, lucrurile indicate mai sus se pot citi usor in si printre randurile scrise.

Pun pariu ca impresiile tale vor fi in acelasi ton cu cu ale celor astfel selectati

kouklakys*
[21.06.10 11:21:08]

multumesc ..am sa incerc ...

abth2*
[21.06.10 15:22:39]

Nu, nu merita! Am dat banii de pomana ... M-am simtit agresata si frustrata de drepturile mele ca turist.

[21.06.10 15:31:40]

ne-am bucura sa iti faci timp sa scrii un review propriu, abth2, cu mai multe detalii din experienta de-acolo.

Daca doresti s-o faci, acceseaza te rog linkul ADAUGA IMPRESII NOI de imediat dedesubt.

PETRONELLA
[23.06.10 17:32:10]

NU.

PETRONELLA
[23.06.10 17:39:40]

OTTOS,aceleasi ganduri ...

presario
[23.06.10 17:58:29]

Abia acum am citit = super !!!

Subscriu in totalitate !!!

Bravo !!!

giginio
[26.06.10 20:38:31]

Si daca tot aveti simtul umorului: intro seara la discoteca un cuplu aveau in picioare acele incaltari de baie contra aricilor de mare, pietre, etc. Da erau conationali ca sa nu prelungesc suspansul, iar la un momendat el ii spune ei: ma rod adidasii si numai di n cauza ta i-am luat invers (se refera la stangul in dreptul si invers). Va dati seama ca nu am mai avut nevoie de nici un animator, oamenii faceau toti banii, am zambit amar si m-am dus la un loc putin mai intunecat. Am vrut sa-l intreb daca nu i-au dat si instructiuni de folosire dar nu am avut spor oamenii erau extrem de entuziasti, toata lumea era a lor (chiar daca alcolul era puternic diluat, totusi ziua e lunga vara) si am considerat mai prudent sa ma abtin mai ales ca, cel putin ea era imprevizibila in miscari (in acea zi si soarele a fost f puternic) asa ca i-am lasat sa se exprime si sa-i bucure si pe altii cu prestatia lor.

Vedeti ca am si amintiri frumoase de la cdc si mai am. Scuze celor in cauza dar daca citesc aceste randuri sigur li se elucideaza o enigma.

Vacante frumoase si vremuri bune (ploua cam mult, nu?)

florianais
[27.06.10 12:26:07]

Bravo Otos!

Mai cred, ca nu vrei sa te mai intilnesti nici cu urmatorii:

- care vin la 7 dimineata si isi trintesc prosoapele pe 6 sezlonguri si 3 hamace si apoi merg sa continue somnul pina cind se face dupa masa. Nu conteaza ca altii stau sa caute un loc liber.

- care nu stiu sa spuna un banal "Multumesc" chelnerilor, cameristelor, barmanului etc, chiar daca sejurul este all inclusive.

Si ar mai fi, dar mare parte ai punctat-o tu excelent.

daciu flori
[27.06.10 17:18:59]

si noi vroiam sa mergem ,dar ne-am razgindit multumim pentru pareri

pisicacorina
[09.07.10 14:22:56]

corect cu ocupatul sezlongurilor, dar plaja fiind atat de mica, normal ca nu erau locuri nici pentru un sfert din turisti.

ff multi din personal, nu stiau limba engleza. jalnic.

Diaura*
[09.01.12 21:50:16]

@otos

Felicitari pentru modul manierat in care te-ai racorit, de toti nervi si nemultumirile acumulate.

Repeti de cateva ori ” nu vreau sa te mai intalnesc”. Iti dau dreptate. Dar la intrebarea ” cum sa fac sa nu mai am parte de ei? ” ce raspuns ai gasit?

Eu mi-am analizat vacantele din ultimii ani si am ajuns la concluzia fericita ca nu am prea avut ghinion ca tine.

De ce? Cum de am avut noroc?

In primul rand, nu imi iau pachete AI, caci imi place sa cutreier cat mai mult. Stau mai putin la odihna si relaxare la piscina sau pe plaja (oricum nu stiu sa inot si de cativa ani nici la plaja nu mai am rabdare sa stau). Deci sansa de a da nas in nas cu ” rusinicile ” scade simtitor in aceste conditii.

Pentru cei care vor totusi doar odihna si relaxare, raman intrebarile;

Cum sa fac sa nu mai am parte de ei?

Cum sa nu-i mai vad?

Este suficient sa ii ignor, sau trebuie sa merg eu intr-un capat al lumii si ei in celalat?

Eu personal as merge cat mai departe, unde nu a calcat neam de ” scuipator de seminte ”...

abth2*, balasa violeta, chelie_d, daciu flori, dea, Diaura*, florianais, giginio, karinutza2001, kouklakys*, PETRONELLA, pisicacorina, vali_tulcea
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :