ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2016
ÎNSCRIS: 15.04.10
OCT-2015

Un hotel ultracontroversat; noi am fost foarte mulţumiţi

În excursia de pe coasta Licia cu format „plăteşte unul, se plimbă doi” am fost cazaţi în trei hoteluri diferite. Toate foarte bune. Hotelul Onyria Claros le surclasează prin mărime, eleganţă, priveliste asupra mării şi munţilor... cam aşa începea reviewul pe care-l scrisesem. Pentru că asta a fost şi rămâne părerea mea. Când să văd dacă pe sait există rubrică pentru el, m-am pomenit că începând din 2009 şi până astăzi, s-au scris 51 de reviewuri despre acest hotel. Am citit câteva apoi am început să le sortez după titluri: excelent, ţeapă, nu vă duceţi, un concediu de vis, execrabil, superb. Măi să fie! Am numărat reviewurile pro şi pe cele contra. 24 dintre ele sunt elogioase cu mici atenţionări, 23 îl desfiinţează şi 4 scot în evidenţă atât părţile bune cât şi cele rele. Mi-am dat seama că pentru două nopti de tranzit cât am stat scolo, ajungând seara după orele de plajă sau baie şi plecând dimineaţa la opt, nu pot avea o părere autorizată cu care să-mi susţin punctul de vedere cum poate face un turist de 7 zile. Deasemeni una e să vii în iulie-august odată cu oameni dornici să fie în atenţia personalului şi alta în octombrie, grup compact de 100 de persoane şi personalul este acela care-ţi dă atenţie. Pot scrie numai despre condiţiile de cazare şi masă şi pot descrie puţin domeniul de 10 ha pe care este construit. Hotelul este amplasat în localitatea Ozdere la 35 km de Kusadasi care se află spre sud-est sau la 60 km de Izmir în direcţia nord-vest. Este aşezat deasupra golfului Claros şi încă de pe şosea hotelul ca o redută ţi impune prin înălţime şi soliditate. Noi am fost cazaţi la etajul doi al clădirii principale cu cinci nivele. Sunt 170 camere de lux de 30 mp, 12 suite de 70 mp în care baia are jacuzzi şi câteva King suite. Pe domeniu mai sunt o serie de Garden Villas cu două etaje care au peste 300 camere şi deasemeni opt vile VIP cu piscină proprie, baie cu abur, etc. Ca să vă daţi seama de complexitatea activităţilor puse la dispoziţie, dau un extras din pagina hotelului care pe mine m-au năucit:

Copii: bufet, 2 piscine, loc de joaca, mini-club (8-11 ani), baby phone (contra cost), carucior (contra cost), bona (contra cost)

Plaja: 2 plaje proprii, cu nisip. Una pentru adulti. Bar pe plaja - gratuit. La piscina si pe plaja: umbrele, sezlonguri, saltele - gratuit. Prosoape de plaja - cu garantie.

Relaxare: Gratuit, sauna, baie cu aburi, jacuzzi, camera cu zapada, sala de fitness, aerobic, aqua aerobic, mini-fotbal, 2 terenuri de tenis cu suprafata sintetica (ziua), inchirierea echipamentului de tenis, tenis de masa, darts, tir cu arma cu aer comprimat, mini-golf, bocce, sporturi nautice fara motor, windsurfing (cu licenta), program de animatie, muzica live, discoteca (intrarea), ,,Contra cost, baie turceasca, masaj, biliard, bowling (2 piste), lectii de diving, sporturi nautice cu motor, lectii diving, camera de gheata

Teritoriu: restaurant principal, meniu dietetic, 5 restaurante a la carte (italian, turcesc, pescaresc, asiatic - cu rezervare, o masa/sejur de 7 nopti la fiecare restaurant, gratuit; bauturile alcoolice - contra cost; bucatarie internationala - cu rezervare, contra cost), 7 baruri, 4 piscine exterioare, piscina interioara, aquaparc (8 tobogane pentru adulti, 8 tobogane pentru copii), medic la solicitare, centru SPA, coafor, spalatorie, curatatorie chimica, lant de magazine, 2 sali de conferinte (50-400 pers)

Fiind sfârşit de sezon, grupul nostru de români a fost cazat în deluxe room Camerele sunt studiouri de 30mp dotate în afara patului dublu şi cu o canapea mare în colţ pe care ar putea dormi doi copii mari. O oglindă lungă cât ţine peretele dublează spaţiul camerei. Telefon, noptiere, birou lung pe care era aşezat televizorul cu cablu pentru 100 posturi inclusiv România Internaţional, minibar, pardoseala cu mochetă bine întreţinută, aer condiţionat funcţional, WI-Fi gratuit, foarte curat. Minibarul deşi în funcţiune avea uşa legată cu o sfoară şi un fel de sigiliu, indiciu că musafirii de o noapte-două nu au voie să servească din el. Baia în culori pastel are cadă şi duş, cosmetice de tot felul dar ce nu mi-a plăcut şi supărat tare, lângă chiuvetă este o oglindă măritoare care mi-a stricat dispoziţia în următoarea jumătate de oră. Ce babă am văzut în ea! Cine o fi fost? La sosire am fost serviţi cu o băutură slab alcoolizată. În această clădire este o mare risipă de spaţiu. Uşile de intrare sunt foarte înalte iar holurile au peste 4-4.5 m înălţime. Dealungul coridoarelor foarte largi sunt vitrine ale unor magazine de firmă, sală de sport, de bowling.

Restaurantul în care am servit cina şi micul dejun în regim de bufet se afla la etajul -2 şi este enorm. Aspectul este de foarte elegant. Mâncarea a fost la fel ca la celelalte restaurante, foarte multe feluri cu de toate: salate, carne, peşte, mâncare gătită, paste, dulciuri, fructe dar cumva nu era complet pe gustul meu: ori nu avea sare deloc, ori era prea condimentată ori, ori, trebuia să găsesc şi eu ceva mai pe defect. Ca şi ceilalţi ne serveam cu câte o linguriţă-două din felurile cele mai aspectoase pentru ca apoi să mănânci un sfert din ce ţi-ai pus în farfurie. Acasă tot aşa facem? Nu.

La subsol-3 erau multe magazine cu mărfuri ieftine de bazar. Tot de acolo se ieşea spre mare parcurgând o grădină foarte sofisticată. Din păcate drumul era în pantă şi până la mare era o distanţă apreciabilă aşa că nu am coborât. Mă gândesc că vara pe caniculă nu e deloc plăcut ca după plajă să urci panta pe soare, pe o distanţă de câteva sute de metri. Am stat mult pe balcon urmărind linia şerpuitoare a piscinelor şi seara, în depărtare spectacolul de karaoke. Fiind înnorat nu am prins apusul dar dimineaţa am văzut cum soarele ieşind peste munţi pentru câteva minute înroşea orizontul şi răsfira nuanţe rozalii în apa mării.

Întru totul am fost foarte mulţumiţi. Atunci de ce jumătate din useri nu l-ar recomanda? Am tras concluzia că pentru cei care au venit în plin sezon, hotelul era prea aglomerat şi personalul insuficient pentru a face faţă solicitărilor turiştilor. Deasemeni majoritatea au fost nemulţumiţi de curăţenia care se făcea la ore total nepotrivite când oamenii obosiţi de plajă voiau să se odihnească în camere. Deasemeni pe caniculă lipsa băuturilor reci pe plajă a generat o stare de nemulţumire. Posibil ca şi noi dacă am fi stat mai multe zile în plin sezon şi am fi venit pentru plajă am fi sesizat aceleaşi lipsuri. În privinţa cazării propriuzise şi a mâncării, singurele aspecte pe care le-am „gustat”, aproape niciun user indiferent de sezon nu a avut obiecţii. Dacă vi-l recomand sau nu? Cu siguranţă că da în extrasezon şi pentru un sejur scurt. Pentru 7 sau 14 zile, citiţi mai întâi reviewurile scrise şi apoi daţi cu bobii. Pentru noi cazarea a fost aleasă de firma cu care am făcut excursia şi nu avem ce regreta.

Trimis de Michi in 08.02.16 18:38:23
Validat / Publicat: 08.02.16 19:34:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Răsărit de soare printre nori

• Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :