ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2019
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAR-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Se putea și mai rău - Restaurantul Vios (de la Sara's Sons)

Cum spuneam ceva mai devreme, am avut vineri după-amiază „plăcuta” surpriză să mi se spună la restaurantul hotelului Minerva că la ora 16 ei nu servesc masa... (!!!)

Așadar, la sfatul cuiva dintre colegi, am coborât câțiva pași până la Sara's și am încercat să mâncăm acolo. Ce a ieșit... ceva mai jos:

Accesul: din stradă, cam ciudat - pe o ușă dintre locurile de parcare, parcă e ușă de garaj... Se urcă pe o scară două etaje (sau cu liftul), trecând prin dreptul secțiunii de tratamente (și implicit, cu aroma specifică de sulf) - asta pentru pofta de mâncare, dacă nu aveți deja una. Sau dacă e prea mare, s-o mai taie.

Se intră în restaurant (aflat peste drum de recepție) și... ecou... ecou... ecou... (adică dai peste o sală perfect goală). Nici măcar un ospătar în zare. Ne ajută însă fata de la recepție, și până la urmă apare unul, îmbrăcat cam... hm... not ok, deși părea că e în uniforma potrivită. Doar că uitase s-o mai schimbe de ceva vreme, iar luciul vremii nu îi prea conferea o distincție deosebită. Ne aduce două meniuri, apoi ne ia comanda: o porție de frigărui asortate pentru mine (cu o garnitură de orez) și pentru iubi, o friptură de porc cu o salată de varză dulce. De băut? o apă plată și o bere Heineken.

Vine omul cu băutura, și ne punem pe așteptat mâncarea. Și am așteptat-o de a venit friptura rece, orezul meu lipicios rău de tot și tot el fu mirat când a fost rugat să mai încălzească mâncarea adusă!!!

Concluzia: nu recomand, decât ca alternativă la alte bombe la fel de nefericite din stațiune.

Trimis de Dragoș_MD in 19.03.19 16:32:45
Validat / Publicat: 19.03.19 16:52:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 1084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Restaurantul Vios (de la Sara's Sons) - cotletul de porc și salata (înainte de reîncălzire)

msnd [19.03.19 17:20:06] »

Sunt surprins, și îmi pare rău pentru experiența neplăcută.

Noi am mâncat de două ori acolo, și nu am avut astfel de probleme. Este drept că nu am acordat mare atenție uniformei ospătarului, dar frigăruile, cu cartofi prăjiți la mine, au fost ca lumea. Doina nu a avut nici un comentariu negativ la cele două porții de păstrăv și de șalău, doar că au fost un pic cam mari, și au necesitat două porții de mujdei fiecare. Eu am fost puțin surprins de „patul de pâine prăjită” de sub „Cotletul a la Vios”, dar, după explicații, n-am avut ce face și l-am acceptat.

Chiar și micul dejun, servit în sistemul „micul dejun al zilei”, a fost destul de variat și suficient. Nota proastă a acestuia a fost ceaiul din prima zi, servit în pahare de plastic, de unică folosință.

Dar, pe ansamblu, pentru noi a fost bine, chiar fără a lua în considerare prețurile, sub cele ale altor restaurante din zonă.

Zoazore [19.03.19 18:40:03] »

@Dragos: Măi, dar mofturos mai ești! Friptura fierbinte vă ardea la limbă, iar orezul mai bine lipicios decât crud! Vrei sa faci ochii ca poporul chinez? Eeeiii!

Acum, sincer, imi pare rău pentru experiența neplăcută. Din ce-a scris @msnd, s-ar părea c-ați avut voi ghinion! În poze arată bine, totuși!

roth [20.03.19 20:53:33] »

auuu, si eu am recomandat cu caldura dupa ce a fost laudat de colegi ca si alternativa pentru o masa.

Regret, se intampla si la case mai mari, zice o vorba din batrani.

Nu imi dau seama unde e gresit, la noi ca acceptam sau la ei ca scad calitatea serviciilor???

Speram la o imbunatatire, eu chiar imi doresc sa ma bucur de turismul romanesc asa cum ma bucur de cel extern, desi... uneori privesc lunggg si inghit in sec.

msnd, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Herculane?: