ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2018
ÎNSCRIS: 17.06.13
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII

Bine de știut în Egipt

Moneda oficială este lira egipteană, paritatea fiind de aproximativ 21 lire la 1 euro și 17,6 lire la 1 $.

În avionul care ne-a dus de la Cluj la Hurghada, ni s-au dat niște formulare de complectat, pentru viză, pentru a nu mai pierde timpul cu asta în aeroport. Trebuia trecut pe ele: numele, numărul pașaportului, perioada și unde ești cazat pe durata șederii (numele hotelului).

În aeroport, după ce intri, găsești pe dreapta 2 ghișee de sticlă unde scrie mare 25$, taxa pentru viză. Touroperatorii au și ei ghișeele lor dar aici viza costa 28 euro (cel puțin la TO cu care am fost noi).

După ce achiți taxa de viză, ajungi la control pașapoarte unde predai și cartonașul complectat în avion.

Apoi ajungi la banda unde vin bagajele. La ieșirea din aeroport pe dreapta sunt ghișeele de unde îți poți cumpăra cartele pentru internet, am văzut la Orange cu 10 euro dar nu știu cât trafic includea pentru că nu mi-am luat.

Apa în Egipt nu este potabilă, nouă ne era lăsată în fiecare zi în cameră o sticlă cu apă plată pentru spălatul pe dinți dar mai luam și de la loby bar. Chiar și când făceam duș apa avea un miros mai ciudat, probabil din cauza chimicalelor cu carea era tratată. Egiptul fiind o țară cu 90% deșert, nu au izvoare deloc, apa fiind din mare, desalinizată.

Pregătiți-vă cu monede de 1-2 euro sau cu bancnote de 1 $, noi am avut 30 $ în bancnote de 1 și au fost tare utili la bacșișuri. Nu mergeți cu bancnote mari de 100, riscați să primiți rest în lire egiptene. Mai bine să aveți cu voi bancnote de 5,10 și 20 euro sau dolari. Dacă înainte nu făceau diferența între euro și $, acuma o fac, te întreabă în ce plătești și fac paritatea. Într-un singur loc, la Luxor, tariful era același și dacă plăteai în euro și dacă plăteai în $. Eu am mers cu $ la mine dar am observat că preferă euro acum, au paritatea mai bună, va recomand să luați euro cu voi.

Nu au prețuri afișate niciunde, cel puțin eu nu am observat, totul se negociază, întreabă în ce plătești și pe loc îți face prețul, în funcție de cum îi place mutra ta cred :)

De exemplu pe o punguță de sticksuri mi-a cerut 5 $ și apoi am obținut-o cu 1 $.

Pentru străini cer prețuri de 10 ori mai mari decât pentru un localnic. Când am fost în excursie și la piramide și la Luxor ne cerea 1 euro pt o sticlă de apă de 500 ml sau 2 euro pentru o cola rece dar am dat bani ghidului și ne-a cumpărat el cu 10 lire 2 sticle de cola (deci cu 25 euro cenți sticla, sper că am calculat bine).

Dacă mergeți în excursii, puteți să vi le luați fie de la touroperatorul cu care călătoriți fie de la o agenție locală la preț mult mai mic. Cei de la agenția parteneră vă sfătuiesc să nu luați excursii de la agențiile locale, că nu sunt sigure. Prostii :) Noi am luat toate cele 5 excursii prin agențiile locale, cu ghizi în engleză, foarte bine organizate, la piramide și la Luxor am mers cu microbuzul doar 2-3 familii, mult mai confortabil și cu lucruri văzute în plus (voi scrie și despre excursii separat). Am studiat pe net înainte cât de sigură e firma respectivă, am văzut recenziile pe TripAdvisor că sunt foarte ok și asta a fost, am avut mărețul curaj să merg cu 2 copii după mine în excursii de 1 zi întreagă organizate de firme mici locale. Și a fost superb.

Tot despre excursii, sfat primit de la ghidul local de la piramide: nu vă uitați în ochii nimanui, ei te agasează, te înconjoară să cumperi suveniruri, să nu aveți contact vizual cu ei, “ignore” total și treci pe lîngă ei. Se oferă să îți facă poze, că știu ei cele mai bune unghiuri, un nu hotărât și ai scăpat.

Sfat pentru doamne (mai ales dacă sunt blonde): nu vă fotografiați cu localnicii, pentru ei toate suntem Shakira (femeie frunoasa în arabă), fac poze și apoi se mândresc la toți prietenii cu asta, cu succesul lor.

În bazarurile de lîngă hoteluri tarifele sunt mari, chiar dacă se negociază nu iei statuete la 1-2 euro cum iei din Cairo sau Luxor, așa că sfatul meu e să nu uitați să vă luați suvenirurile din excursii nu din stațiune. Când mergeți în excursii nu uitați să vă acoperiți capul cu o pălărie sau șepcuță, soarele e foarte puternic, încălțăminte sport în picioare (nu recomand sandale sau șlapi, e foarte mult praf), tricouri cu mânecă scurtă, nu maieuri, sunteți totuși într-o țară musulmană. Nu uitați de asemenea în excursii crema de protecție solară și câteva sticle de apa rece, dacă aveți o gentuță termoizolantă e și mai bine. Luați-vă o pungă cu bomboane cu voi pentru copii, dacă ajungeți în satele beduinilor în safari, acestea vor fi foarte apreciate.

Cam atât am avut de spus, restul vă las să îl descoperiți din articolele cu excursiile făcute, ce vor urma :)

Trimis de ioana74 in 07.11.18 11:57:07
Validat / Publicat: 07.11.18 13:09:16

VIZUALIZĂRI: 36551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Templul Reginei Hatshepsut

micutzu
[07.11.18 14:00:08]

Frumos povestit si informatiile foarte utile. Astept cu interes informatiile si impresiile din excursii. Toate cele bune.

krisstinna
[07.11.18 15:04:51]

Ioana, eu sunt blondă și umblu cam despuiată la mare, in vacanțe

Cred ca mai bine stau acasă, cu musulmanii nu e de glumit. Sau merg și sunt cuminte, mă infofolesc bine

Dar am văzut in poze femei îmbrăcate in pantaloni scurți

Articolul ăsta nu i-l povestesc domnului C, eu încerc să-l păcălesc sa mergem acolo, nu trebuie sa știe mai multe, oricum vede numai răpitori și bombe peste tot

Aștept continuările

[07.11.18 15:54:01]

@krisstinna: stai linistita ca nu trebuie sa te infofolesti...

Vorbim doar de tricou si pantaloni scurti (nu foooartee scurti totusi, normali). In excursia la Cairo a fost cu noi o englezoaica blonda, plinuta, cu maieu si pantaloni scurti, la jumatatea bucilor (pardon de expresie ). N-a avut nici un stres...

Dl. C sa stea linistit, sunt o gramada de filtre de politie peste tot, esti in siguranta;

Eu iti recomand destinatia dar doar daca faci si excursii, aroma unei piete de mirodenii este de nedescris!

Pup cu drag:-*

[07.11.18 17:12:01]

krisstinna
[07.11.18 17:29:55]

@ioana74: Normal că pentru excursii merg acolo. Noi nu consumam alcool (poate o bere rece), nu mă interesează barurile, nici in Turcia nu știam câte baruri sunt la resort, nu mă interesa subiectul.

Avem acasă barul plin, in vacanțe nu ne omorâm după alcool.

Mai mult de o săptămâna nu cred că aș merge, vreau sa văd ceva nou, nu să fac baie in piscina.

Când aveam copilul mic mă dădeam cu el in tobogane, mă jucam cu el in piscine la turci, ne distram împreuna. Acum nu am motiv de tobogane sau piscine, deci nu mă pasionează.

Stau cuminte și aștept sa îmi povestești despre excursii

[07.11.18 17:32:03]

@ioana74: Utile sfaturi intradevar, nu stiu cand sau daca voi ajunge pe acolo insa voi tine minte.

Felicitari, votat cu mare drag.

alinafulg
[07.11.18 19:51:42]

@ioana74: Foarte uitile sfaturile. Si eu am in agenda Egiptul dar la anul va urma Malta la sfarsit de iulie și mă tot gandesc să nu fie mult prea cald.

nicole33
[07.11.18 20:37:36]

@ioana74:

Corect. Şi eu am ales varianta mai ieftină cu 25 USD în loc de 28 euro .

La Orange era mai ieftin, dar eu am luat cartelă de la Vodafone cu 14 USD pentru 8,8 GB de net valabili o lună. În două săptămâni am consumat puţin peste 7 GB, dar am avut net peste tot fără să depind de WiFi-ul slăbuţ de la hotel.

Mai bine să aveți cu voi bancnote de 5,10 și 20 euro sau dolari. Dacă înainte nu făceau diferența între euro și $, acuma o fac, te întreabă în ce plătești și fac paritatea. Eu am mers cu $ la mine dar am observat că preferă euro acum, au paritatea mai bună, va recomand să luați euro cu voi.

Eu am mers şi cu euro şi cu dolari şi nu am făcut decât o singură plată în euro. Mereu a fost mai avantajos în dolari.

Dacă îmi permiţi, aş mai adăuga două sfaturi legate de bani:

1. Nu vă bazaţi pe plata cu card bancar, cel mai adesea fiind refuzată, chiar şi în locuri unde POS-urile sunt la vedere, gen Duty Free - urile din aeroport.

2. Este utilă şi schimbarea unor sume de bani în lire egiptene, pentru intrările la obiective, pentru suplimente gen taxă foto sau obiective opţionale a căror vizitare nu este inclusă în pachetul standard al excursiei achiziţionate şi chiar pentru folosirea toaletelor publice care costă 2 EGP sau 1 USD/1 EUR .

Într-adevăr, suvenirurile cele mai ieftine au fost cele luate din excursii, iar cele mai scumpe au fost cele cumpărate de la magazinele/fabricile la care te duc ghizii în mod obligatoriu, pierzând timp preţios din timpul destinat obiectivelor excursiei

Văd că aţi fost mai activi decât noi . Felicitări!

ioan marinescu
[07.11.18 20:39:00]

Recomandări deosebit de utile pentru toți cei care au de gând să poposească pe acele meleaguri! Votat cu plăcere!

nicole33
[07.11.18 20:52:06]

@krisstinna:

eu sunt blondă și umblu cam despuiată la mare, in vacanțe

Dar am văzut in poze femei îmbrăcate in pantaloni scurți

Pe plajă şi prin resort poţi umbla oricât de dezbrăcată vrei, mai puţin topless . În restaurant te poţi îmbrăca lejer cu rochiţe oricât de scurte, doar bărbaţilor li se sugerează o ţinută mai decentă seara la cină.

Nu ai motive să te înfofoleşti, nu trebuie să exagerezi.

Doar dacă se vizitează vreo moschee, atunci ţinuta este puţin mai strictă, dar eu am intrat în tricou şi cu pantaloni scurţi, dar peste genunchi. Altfel trebuie să te acoperi cu cârpele şi şalurile lor, ceea ce eu nu-mi doream.

În rest, la Piramide sau în Valea Regilor, ţinuta este de voie, dar dacă eşti prea dezbrăcată rişti să te ardă soarele cu toată crema de protecţie aplicată repetat.

Nu te răpeşte nimeni. Este plin de poliţie peste tot. Turiştii chiar sunt foarte protejaţi.

[08.11.18 09:54:30]

@nicole33: asa e, uitasem de toalete

Peste tot unde opream, se platea intrarea cum ai zis, 1 dolar/euro sau lire egiptene. Noi am avut incluse in pretul excursiilor toate intrarile, doar pentru a poza la Muzeul de Egiptologie din Cairo am achitat cu lire si pentru bauturile de la masa de pranz din excursii, care erau extra. Da, e util sa schimbi si in moneda locala, dar nu prea mult as zice eu

[08.11.18 09:58:02]

@ioan marinescu: multumesc Domnule Puiu

lianacioban
[04.06.19 17:18:02]

Cu ce agentie locala ati mers in excursii?

[04.06.19 17:43:31]

@lianacioban: cu Ramashka Tour si Pharaoh Tour