ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2021
JUN-2021
Prieteni
PREȚ 800 $
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Sfaturi utile pentru vacanța în Hurghada

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Super vacanta in Egipt (1)

Doar ce m-am intors dintr-un concediu extraordinar de 7 zile in Hurghada, Egipt, Long Beach Resort si in randurile urmatoare as dori sa va impartasesc toata experienta.

Inainte de a pleca:

Fi-ti siguri ca aveti dolari schimbati, sunt destule case de schimb valutar si v-ar cam trebuii cateva hartii de 1,5, 10 $, in Egipt 1$ == 1 euro, astfel nu recomand sa veniti cu euroi. Bugetul realizat de mine a fost 350$, bani de cheltuiala, plus 250 lei (100 LE -lire egiptene) pe care le-am scos pe la bancomat folosind Revolut. cel mai bine iesiti cu $ sa va achitati excursiile si cu LE pt bazar si alte lucruri, 4 LE = 1 LEU, 1$ = 15 LE, aveti grija ca la multi comercianti 1$ = 5-10 LE, de aceea recomand LE la bazar.

Sa aveti testul PCR facut cu 72h inainte de plecare, adeverinta de santate, o gasiti si in aeroport sau avion, si folie transparenta (la intoarcere din Egipt trebuie sa va infoliati bagajul de cala, astdel este 4$ in aeroport).

De stiut ca in Egipt, nimeni, sau cel putin 99% din oameni nu te vor ajuta daca stiu ca nu le iese si lor ceva, vreti sa va aseze cineva eserfa pe cap ->tip please, vreti sa va faca cineva poze -> tip please etc. Un prieten a urcat pe camila si i-a facut poze, nu a vrut sa il lase sa dea jos pana nu ii dadea 10$, deci aveti mare grija.

Un alt lucru important este si partea de bacsis (tips), O mare parte din Egipt este saraca, astfel fiecare ban lasat in plus ii va ajuta daca considerati ca serviciul oferit de acestia merita, plus cam toti cer, acesta nu este obligatoriu, dar recomandat.

Preturile de la ORICE din bazare, comercianti sunt SUPER umflate, negociati la singe TOT.

Sa aveti haine usoare si deschise la culoare, crema de protectie solara, papuci, pantaloni scurti, ochelari de soare, palarie (sau puteti cumpara o esarfa).

Dupa ce ati ajuns in Egipt:

Cumparati-va cartele de telefon (Orange sau Vodaphone), eu am ales Orange si am avut semnal si acoperire mai peste tot, optiunea de 16gb - 10$, dar nu am consumat tot, wi-fi-ul este OK-ish in resort dar nu duce pana in camera de hotel. Dupa ce ati iesit din terminal REFUZATI frumos persoanele care "vor sa va ajute" cu bagajele, de nu 5$ ciubuc.

Viza de 25$ pe care fiecare persoana trebuie sa o cumpere (in anumite perioada aceasta nu este necesara, pana in 01.04 daca nu ma insel)

Nu cumparati din Resort nimic, sunt overpriced toate, de obicei daca iesiti din Resort sunt multe bazare unde sunt preturi mai mici, si mai si negociati cu ei

Excursii:

[... ] -- [by webmaster] partea referitoare la excursiile opționale a fost mutată aici

Altele

Daca vreti sa va schimbati banii mari: 50,100 $ va recomand fie cand platiti o excursie, de obicei acestia vor avea bani sa va schimbe, fie in marketuri alimentare (atentie, nu bazare), fast -food, acestea sunt cu fixed priced, le puteti gasi si in oras, sau la popasuri pt Egipt, Luxor.

E bine sa aveti revolut intrucat puteti sa calatoriti cu Uber prin Hurghada sau Cairo, pt fish market sau diferite restaurante: carne de camila, calmar, diferite bauturi, de care nu veti putea beneficia stand in Resort.

Invata-ti sa spuneti: "no thank you", cred ca este cea mai folosita fraza de catre mine pt a ma scapa de comercianti :), care sunt SUPER agasanti si mai ca dau in aroganta, eu unul ii inteleg, dupa cum am zis mai sus, is super saraci, ei doar incearca sa traiasca.

La plecare, toate resorturile au un "wall" unde toate agentiile afiseaza informatii despre cursa de intoarcere si preluare autocar, sa le verificati cu o seara inainte de plecare.

Eu si prietenii mei ne-am distrat si ars la soare de minune :), dar m-i s-a parut una dintre cele mai frumoase experiente traite vreodata, urmati cu incredere sfaturile de mai sus si ve-ti avea si voi un concediu de neuitat.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de fearsom in 05.06.21 15:28:49
Validat / Publicat: 05.06.21 15:59:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fearsom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [05.06.21 15:57:30] »

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

Segmentul referitor la excursiile opționale a fost mutată în secțiunea dedicată acestora, mai precis aici: vezi impresii

webmasterX [05.06.21 15:58:12] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 03233&hid=21590.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.

webmaster [05.06.21 17:05:25] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

Dana46 [08.06.21 11:05:28] »

Multumim pentru sfaturi si impresii, dar am o intrebare: ati facut vaccinul antipolio inainte de plecare? Am citit pe MAE, conditii de calatorie, ca din aprilie ar fi obligatoriu! Stiti ceva concret?

fearsom [08.06.21 17:39:58] »

@Dana46: Pt Egipt se cere doar test PCR cu maxim 72h inainte, nu stiu ca cineva sa fii facut ceva de polio

Dana46 [09.06.21 08:32:46] »

@fearsom: Multumesc!

mcosty68 [20.10.21 16:47:40] »

Buna ziua! Cum a fost resortul?! „, urmeaza sa pleca pe 29 si mi-ar fi de mare ajutor cateva detalii. Multumesc,

Dana46, fearsom, mcosty68