ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2020
ÎNSCRIS: 01.12.19
DEC-2019

încărcat de pe telefon!

De ținut minte!!

Buna ziua, de cativa ani am inceput sa vizitam tari diferite, si am avut parte de concedii reusite cu multe surprize placute.

Inaintea fiecarui concediu ne documentam mult despre obiectivele turistice, dar la fel de bine am fii putut avea si vacante distruse fara sfaturile celor care au fost deja, iar acestea le-am gasit marea parte aici, asta m-a facut si pe mine sa scriu acum cateva pareri, poate vor fii de folos cuiva.

Excursiile pt vizitarea obiectivelor turistice sint un factor important si recomandam cu caldura pe Amir de la Shanin Tours. Marea parte a clientilor sint romani, preturi bune, punctualitate, seriozitate, si cel mai important distractie maxima.

Cazarea in regim all inclusive e si ea importanta deoarece acest dute-vino in excursii se face la ore neobisnuite si e important sa poti lua masa la orice ora sau hotelul sa-ti pregateasca pachetelul pt drum. Asa ca faceti abstractie de ce va promite firma de turism (am intalnit o gramada de romani pacaliti cu nervii terminati) si intrati voi pe net la resortul promis unde veti vedea pareri si puteti verifica ce v-ar interesa.

Ce nu am gasit noi la pareri... moneda! Poti folosi lire egiptene, dolari, euro si lire sterline. Atentie la lirele egiptene... centii lor sint tot bancnote, si s-ar putea sa primesti rest de la lire... centi. Apoi pt celelalte monede, sfatuiesc sa aveti dolari, pt ca la ei e una si aceeasi dolarul, lira si euro. In aeroport sa infoliezi bagajul e 4 $ sau 4€ sau 4 £. Asa sint toate ce le vei plati, eu am incercat cu cativa sa le explic, avand euro, ca au valoare mai mare ca si dolarul dar greu sorti de izbanda.

Nu cheltuiti bani in excursii pt o poza pe camila! Luati un safari cu quaduri in desert, preturile sint super, veti face 50 km cu quadul prin munti si desert, veti vizita un sat de beduini iar acolo vezi merge gratis cu camilele, cat veti dori si veti face nenumarate poze, merita!

Mergeti echipati bine, noi am avut praf si in plombe ????

Sporturile de apa sint fantastice, nu ratati macar o excursie pe apa! In rest... fiti cu ochii in patru, mereu e cineva care incearca sa te pacaleasca, ascultati cu sfintenie de ghid in excursii, si totul va fii de vis.

A! Multi tantari seara, mici, mici noi nici nu am realizat ca ne muscau. Luati ceva pentru protectie de acasa ????

Inca ceva destul de important... pe noi ne-a sfatuit gidul (egiptolog) Toata apa din zona provine din Nil. Ea este filtrata... dar nu indeajuns pt corpurile noastre care nu sint obisnuite cu acele bacterii. Am incercat sa ne protejam... ne spalam pe dinti cu apa imbuteliata, dar am omis un lucru. Zilnic mancam salate, cruditati (spalate cu aceeasi apa). Binenteles ca ne-am alaturat multiiiimii de turisti care aveau probleme cu stomacul, am incercat toate leacurile, dar abia ne-am revenit dupa vreo luna.

Sfatul meu e sa consumati orice, dar preparat termic! Nu e amuzant sa pornesti in orice excursie si sa trebuiasca sa traversezi desertul cu probleme la stomac. Noi am fost mai norocosi, dar aveti grija!

Trimis de Veveritza 13 in 04.01.20 16:06:32
Validat / Publicat: 04.01.20 17:49:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 13410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veveritza 13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)

[04.01.20 17:49:15]

@Veveritza 13: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Hurghada, HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' cu plecare din regiunea Hurghada]

viki68r
[04.01.20 18:26:57]

@Veveritza 13: imi puteti spune daca se putea face baie in mare si plaja? ma refer la temperatura

adri-nico
[04.01.20 18:28:11]

Sunt in Egipt de anul trecut... Am umblat încoace si încolo... si ziua, si noaptea dar nu m-a mușcat nici o gånganie.

De spălat pe dinți am folosit apa de la baie. De băut doar imbuteliata.

Am colindat absolut toate pietele si bazarurile din toate orasele vizitate. Am mâncat capsuni de la marginea drumului, mangi, banane, cirimoia, smochine. Toate NESPALATE cu nicio apa!

NU m-am deranjat la stoman nici eu si nicio persoană din cele 30 din grup.

Singurul inconvenient a fost usturimea in gât cu care ne-am trezit inca de a doua zi, dar azi deja nu mai avem probleme.

Depinde si de noroc!

Veveritza 13AUTOR REVIEW
[04.01.20 18:33:31]

@viki68r: Eu l-am contactat pe Amir pt excursii inainte sa plecam pe FB. e foarte dragut si mi-a trimis prognoza meteo pe zile. Se preconizau in jur de 25-26 de grade, dar au fost peste 30, am fost la pescuit, snorkeling, apa placuta, iar bronzul e diferit, foarte frumos. Serile sint putin mai racoroase.

[21.03.20 17:34:00]

@Veveritza 13: Bun venit! iti spun si eu si mult succes in continuare. Frumoasa vacanta iar voi doi frumosi care se bucura de viata.

Felicitari, votat cu mare drag.

Veveritza 13PHONEAUTOR REVIEW
[21.03.20 18:35:32]

@mishu: Multumim Deocamdata stam cuminti cu calatoriile si cand se va depasii riscul de contaminare, vom calatorii la noi in tara, aceasta fiind un paradis... Norvegia Chiar ma gandeam sa scriu despre asta, noi fiind niste impatimiti ai excursiilor in natura

adri-nico, mishu, Veveritza 13, viki68r
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Hurghada: