ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2022
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 07.10.17
JUL-2022

încărcat de pe telefon!

Hurgada cum ajungem și ce facem la spital

Am sa descriu in câteva fraze ce am făcut eu și familia mea in Hurgada când am avut nevoie de asistenta medicală.

1. asigurați-vă ca aveți o asigurare de călătorie de la firma cu care lucrează agenția dumneavoastră, este mai simplu pentru oamenii de legătura de aici - așa Numiții ghizi locali, care ne-au sprijinit F mult.

2. asigurați-vă ca ghidul este un roman - din cauza diferentei culturale - este esențial sa îți explice cineva cum merg lucrurile pe aici chiar și cu doctorii.

3. atenție ca, in general, consultațiile in resort se plătesc și nu prea intra pe asigurare, dacă aveți nevoie sa mergeți la un spital. La spital nu am plătit nimic, doar am vb in țara pe numărul de telefon de pe asigurare și mi-au deschis dosar, mi-au comunicat nr dosarului pe care l-am spus celor de la Recepția clinicii- și atât. Ca sa ajungem la spital am luat legătura cu ghidul roman care ne-a trimis mașina de la spital. Un fel de Uber cu care ne-am deplasat între spital și resort.

4. eu și băiatul meu am foat internați câte 1 zi la spitalul ALFA din Hurgada- un fel de mini clinica cu vreo 10 rezerve de un pat, dar care are inclusiv ATI (nu știu cât de funcțional)

5. ! condițiile din spital cam ca la noi acum 20 de ani dar personalul bine intenționat. Ne-au făcut analize de sânge, raze la plamani și un tratament cu diferite medicamente și antibiotice care ne-au adus repede de la 39.5 la 37.0 iar după 12-16 ore petrecute in clinica ne-au permis sa plecam dar cu tratament.

6. in concluzie atenție mare la asigurările de sănătate și mergeți pe “căi bătătorite “pentru ca ghizii știu ce au de făcut aici. Luați-vă cartele locale - au fost de un real folos in menținerea legăturii între membrii familiei.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am avut ocazia cât am stat internat cu băiatul sa merg in afara clinicii sa fac mici cumpărături, orașul este sigur iar prețurile mai mari ca la noi dacă mergi in magazinele cu marfa de import- mai cunoscuta noua și cumpret fix.

Trimis de Bebicanu in 30.07.22 13:21:28
Validat / Publicat: 31.07.22 07:34:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 7665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bebicanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.22 07:34:03]

Odată cu priml text trimis, @Bebicanu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

rowger
[01.08.22 11:45:21]

Care a fost diagnosticul, daca nu sunt indiscret?

[01.08.22 12:31:45]

@Bebicanu: Bun venit! si succes pe mai departe si te mai asteptam si cu alte articole despre locurile frumoase vazute. Imi pare rau ca debutul tau aici a fost dat de o experienta nedorita in vacanta, bine ca lucrurile s-au finalizat cu bine. Ai mare dreptate, o asigurare e de dorit sa fie facuta degeaba, dar daca ai nevoie de ea e bine sa fie facuta cu cap.

Mult succes in continuare.

BebicanuAUTOR REVIEW
[01.08.22 16:50:16]

@rowger: infectie la plamani la amandoi, probabil din cauza prafului inhalat pe timpul Safari-ului.

Sfat: luați o masca de unica folosință pe sub baticul pe care îl veți avea pus pe fata pe timpul excursiei, praful este foarte fin iar baticul tradițional foarte rar.

Numai fata mea a scăpat pentru ca avea un batic de calitate adus de mine din alta țară araba și nu i-a intrat praf în plămâni.

avumitPHONE
[21.08.22 15:07:55]

@Bebicanu: salut. Nu stiu ce sa zic. Noi amatori de mare, am considerat ca Egiptul are de toate pentru noi. Asa a fost! In 2021 copilul de 2 ani, in ultima zi a facut 39.5 febra. Am fost norocosi. Ca am ajuns acasa si s-a recuperat prin medicina europeana.

In 2022 n-am mai fost norocosi. A doua zi, de concediu... 39 5, la copil, febra. Nimic nu a functionat cum as fi vrut, inclusiv antibioticul de acasa adus. Am ajuns la o clinica unde am fost primiti bine, am primit tratament, inclusiv o injectie. Medicamentele aveau miros de antibiotice folosite de europeni in farmacia veterinara. Am redus febra foarte greu, pana am invatat sa fac apa rece in frigider pentru comprese. Eu zuc ca, e greu in Africa daca o patesti. A fost un concediu semiratat. Copilul si-a revenit complet acasa. Noi am avut celebrul rosu in gat, doar copilul. Teoria mea ca a fost din AC dat de Taron la maxim, nevasta avea picioarele inghetate sau contactul cu o lune noua, virusi, bacterii pe care noi europenii le stim mai putin.

Imi doresc din nou in Egipt, pe la primavara. Daca iar o patim, ii spun pa.

BebicanuAUTOR REVIEW
[13.10.22 21:26:21]

@rowger: infectie la plamani la amandoi dar dupa 2 zile dupa ce am ajuns acasa, adica vreo 5 zile de la externare s-a confirmat prin test COVID-ul la toti membrii familiei. este clar ca acolo nimeni nu era interesat sa ne testeze dar curios este ca nici doctorii nu s-au ferit, cu masti sau manusi, sa nu se infecteze si ei.

avumit, Bebicanu, mishu, rowger
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Hurghada: