ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
OCT-2009

Excursie la Lepsa

LEPSA - si eu am fost acolo, pasind pe urmele Vrancioaiei... In orice anotimp unele lucruri raman cel mai bun colir pentru ochii nostri, chiar daca se repeta. Astfel, Lepsa te incanta mereu cu peisajele darnice pe care ti le ofera cu generozitate.

Statiunea este situata in vestul judetului Vrancea, la intrarea in pasul Tulnici care face legatura intre Moldova si Ardeal. Din Galati este la distanta de aproximativ 200 km pe traseul Focsani-Bolotesti-Vidra-Valea Sarii-Barsesti-Tulnici-Lepsa. Este un sat linistit in care revin mereu cu placere, incarcandu-mi plamanii cu ozonul sanatos de munte.

Rezervatia Cheile Tisitei, de o frumusete deosebita, masurand 4-5 km lungime este una dintre cele mai mari zone protejate de pe teritoriul Vrancei. Plimbandu-te pe potecile din rezervatie si ridicandu-ti privirea spre versantii stancosi ai putea avea norocul sa zaresti capre negre haladuind pe stanci neatinse vreodata de cineva.

Oaza de frumusete si liniste sufleteasca este de asemenea plimbarea spre Manastirea Lepsa. Ingrijita cu migala si dragoste de catre maicute, manastirea este unul dintre cele mai vechi asezaminte spirituale din spatiul vrancean ce te indeamna la un scurt popas si o lumanare aprinsa.

La putini km de Lepsa se afla cascada Putna, rezervatie naturala in miniatura. Un scurt popas si cateva imagini surprinse aici iti incanta privirea si-ti raman pe veci in suflet.

Statiunea are numeroase pensiuni, una mai primitoare decat alta... Pensiunea la care ne-am cazat era dotata cu sala de mese, bucatarie complet utilata, TV si frigider in camera, foisor cu gratar si o parcare generoasa in curte.

Daruindu-va simtaminte calde si imagini sortite neuitarii, Lepsa va invita sa-i fiti oaspeti. Parca desprins dintr-un basm al naturii, satul vrancean iti ofera clipe de destindere totala. Doar sa stii sa-i gasesti ascunzisurile si misterele...

Trimis de Alina53 in 18.04.10 17:46:48

VIZUALIZĂRI: 3724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tablou de toamna la Lepsa

Florina38*
[18.04.10 17:55:54]

Foarte frumoasa descriere... Poze?

kmy
[18.04.10 18:08:29]

Da-ne mai multe detalii despre locul de cazare. Intotdeauna un vot pentru cei ce scriu despre Lepsa si locurile ei.

[18.04.10 18:58:32]

mutal la sectiunea deja existenta pe site "Lepsa si Muntii Vrancei". sters noua sectiune creata.

Alina53AUTOR REVIEW
[18.04.10 21:08:28]

Rugaminte pentru webmaster 77 - Andre Rieu - Edelweiss.

Multumesc

[18.04.10 21:28:01]

adaugat melodia solicitata in "antet"

Alina53AUTOR REVIEW
[18.04.10 21:48:20]

Pensiunea se numeste *MONTANA* si este situata la drumul principal, la iesirea din Lepsa spre Gresu, pe partea dreapta.

Cladirea a fost renovata recent si ofera cazare in 8 camere-3 triple si 5 duble. Toate camerele au baie proprie, incalzire centrala si apa calda in permanenta. Curtea pensiunii este foarte mare, copilasii avand mult spatiu de zburdat.

Pretul unei camere este de 80RON/zi, negociabil in functie de numarul de persoane sau de nopti de cazare.

Camera noastra nu era prea mare, dar totusi primitoare... Ne astepta doar pentru un somn odihnitor si cum se lumina de ziua o porneam in drumetie.

biancuta
[18.04.10 23:29:57]

Frumoasa prezentare. Pozele sunt foarte frumoase.

ioanna
[06.01.12 15:21:07]

Alina, rezervasem si noi la Pensiunea MOntana, dar n-am stiut cum sa fugim mai repede de-acolo, cand am vazut peretii imbracati in plastic, intrarea din afara in camere, livingul de jos plin de fum de la alti vizitatori, camerele mici de mi-am julit genunchiul in coltul unui pat cand le-am vizitat... Zona e de vis, linistita si frumoasa, dar pensiunea asta e un cosmar adevarat!

Alina53, biancuta, domidoc, ioanna, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin zona Lepșa: