ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2017

Venus, o stațiune de suflet

Am numit această stațiune astfel, pentru că este un loc în care am fost de cele mai multe ori pe litoralul romanesc. Aici veneam cu părinții în fiecare an, până am început să merg cu gașca de prieteni în Costinesti câțiva ani, apoi cu copilul mic la Mamaia, a urmat Albena cu AI., Thassos, Nei Pori. Anul acesta am revenit în stațiunea Venus după 15 ani, (pentru ca in luna de miere am fost la Venus si acum am implinit 15 ani de casnicie tot la Venus) și am găsit-o schimbată în bine. S-a construit mult, s-a modernizat și amenajat plaja, sunt foarte multe opțiuni pentru servirea mesei, multe alimentare, farmacii, bazar cu obiecte mai mult sau mai puțin necesare pe plajă, tonete cu fructe, etc.

Noi am fost cazați 7 nopți la Vila Caltun (vezi impresii), unde ne-am simțit foarte bine. De la vila noastră până la plajă trebuia să parcurgem o distanță de aptoximativ 200m. Pe acest traseu spre plajă treceam pe lângă Cherhanaua Venus de pe malul lacul Razlem, unde am servit prânzul în două zile, prin fața Hotelului Vulturul, traversam strada principală a stațiunii și intram pe aleea spre plajă plină de tonete cu de toate pentru toți, alimentară, aprozar, farmacie, cofetărie, rulotă cu gogoșele și apoi se continua bazarul de-a lungul plajei.

Plaja

Plaja este foarte lată, plină cu șezlonguri, unde este afișată atenționarea că este interzisă plaja pe cerceafuri. Costul utilizării unui sezlong este de 20lei/zi. Între zonele cu șezlonguri sunt porțiuni înguste de plajă unde se poate sta pe cearceafuri. Noi, pentru prima oara în viața, nu am stat la plajă deloc. Ieșeam dimineața pe la ora 10 din pensiune și era suficient de cald pentru baia în mare. Ne lăsam hainele lângă salvamar, într-o plasă și intram la bălăceala aproximativ o oră. Pentru că la ora 11 era deja foarte cald, o porneam spre vilă. Anul acesta am hotărât că soarele nu ne face bine și renunțăm la plajă. Anul acesta nu ne-am ars!

Nisipul este fin, curat, intrarea în apă este lină, se adâncește treptat, este foarte potrivită pentru familii cu copii mici.

Când am ajuns noi la mare, nu erau valuri, iar culoarea mării era albastră. Seara am văzut că a fost subiect de știri culoarea mării care era albastră ca mediterana (vedeți în fotografii).

În două zile marea a avut valuri mari, a fost mai agitată și au fost alge, care se strângeau tot timpul de pe țărm, ca să fie curățat malul mării.

Distracții

De pe plajă se pot închiria jetski-uri cu tariful de 100lei/15 min., hidrobiciclete, plimbări cu canapeaua (35lei/ pers. /15 min.), plimbări cu banana, cu vaporul, cu barca.

Dimineața, pe plaja Perla Venusului de la ora 10:30 are loc gimnastica de dimineață pe ritmuri de latino fitness și zumba, cu Cristi Pietricica care începe ziua cu " Vă pupacesc de vă zăpăcesc! " Este multă animație, distracție și premii. O atmosferă plăcută, plină de energie pozitivă vă va face să vă simțiți bine în vacanță.

După-amiaza, în același loc, Cristi Pietricica, instructor de dans, învață turiștii de pe plajă să danseze salsa, bachata, merengue. În săptămâna în care am stat noi pe plajă, am învățat pași de bachata și după ce i-am legat a ieșit dansul din filmuletul pe care am să îl rog pe webmaster să îl posteze. Nu știam nimic despre acest dans, dar dacă îl înveți este chiar frumos. La cursurile de dans și înviorare de pe plajă se adună aproximativ 50-100 de turiști.

Premii am câștigat și eu: o plimbare la mare cu hidrobicicleta, o plimbare cu canapeaua, bilete la Circul Bonaccini.

Circul Bonaccini este un spectacol fascinant, uimitor, la care am mers de două ori cât am stat la mare, un spectacol de circ italian pe care vi-l recomand din tot sufletul. Costul biletelor este de 35 lei pentru adulți și 25 lei pentru copii. Ei vor avea spectacole pe litoral toată luna august.

Parcul de distracții din Venus, își începe activitatea la ora 19. În acest loc găsiți binecunoscutele: carusele cu buburuze, cu avioane care se ridică la înălțime mare, cu căluți și mașinuțe care se învârt, cinema 7d, shooting ark - adică să tragi la țintă, trenuleț pe șine, mașinuțele electrice care se ciocnesc și nelipsita minge pentru box, ca să îți măsori puterea. Aici băiatul nostru a mers cu mașina două ture, era ziua lui de naștere și vroia să conducă mașinuța.

Terasele

Noi am mâncat după cum am mai spus, 2 zile la Cherhanaua Venus și 5 zile la Turkish Grill & Pizza pentru că ne-a plăcut foarte mult mâncarea și atmosfera.

Într-o zi am zis sa încercăm și în alt loc. După ce am străbătut toată stațiunea să ajungem " La Caru cu scoici", pentru că îmi era mie dor de mâncare grecească, nu am avut curajul să ne așezăm la masă pentru că nu era nimeni. Ne-am întors și am spus să încercăm " La Foișoare", o terasă cu autoservire, despre care am citit pe Afa și avea recenzii favorabile. Ne-am ales și ocupat masa, eu m-am dus la vitrine să văd ce preparate îmi fac poftă și când să mă așez la rând, am observat că acesta era până la ieșirea din autoservire. Am spus că nu sunt dispusă să stau pe căldură la rând o oră, că doar sunt în concediu, trebuie să mă simt bine. Am plecat mai departe spre centru și am ajuns în dreptul altei autoserviri cu un spațiu generos pentru servirea mesei, "Aylin". Am văzut că era rând și aici. Pe drum am trecut și intrat pe la autoservirea "Terasa Vulturul", cred că ține de hotelul cu același nume pentru că este după parcarea hotelului, vis-a-vis de acesta. Nu m-a convins să rămânem ceea ce am văzut în vitrinele cu mâncare și ne-am continuat drumul obosiți de la căldură până am ajuns la Cherhanaua Venus, unde era răcoare și nu a trebuit să stăm la nici un rând ca să putem mânca preparate delicioase.

Pentru persoanele interesate de servirea mesei pe cont propriu în Venus, pot să vă spun că sunt foarte multe opțiuni pentru toate buzunarele.

Pe lângă terase și restaurante sunt și multe locuri de unde puteți cumpăra kebab și shaorma de pui sau vită, hot dog, gogoși, vată pe băț, înghețată.

Chiar dacă trotuarele sunt crăpate, cum am citit într-o recenzie, pe noi nu ne-a deranjat, acest lucru l-am regăsit și în Bulgaria în Albena, și în Thassos. Motivele principale pentru care merg la mare sunt apa mării, plaja si nisipul.

Seara o plimbare pe faleză sau pur și simplu să stai pe șezlonguri și să asculți sunetul valurilor care se sparg de țărm, să urmărești zborul pescărușilor, vă vor relaxa și vor creea amintiri care vă vor rechema în anul următor la mare.

Pentru noi, sejurul la Venus a fost peste așteptări, începând de la cazare și mâncare, până la distracție și relaxare. Am avut noroc si am prins vreme buna, apa calda peste 23 grade Celsius.

Rog webmasterul sa ataseze filmuletul. Multumesc!

youtu.be/9B3SKYbcyPE

Trimis de Dana2008 in 12.08.17 00:49:51
Validat / Publicat: 12.08.17 11:46:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 12302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Venus

[12.08.17 11:46:23]

maryka
[12.08.17 11:58:09]

Foarte frumos și felicitări pentru aniversare! La câți mai mulți!

nicole33
[12.08.17 12:06:05]

@Dana2008:

Frumoasă aniversare, frumoase poze.

La mulţi ani fericiţi împreună!

[12.08.17 12:09:33]

krisstinna
[12.08.17 12:22:15]

Dana, iubita mea, nici nu știu cu ce sa încep

Mulți ani fericiti, să aveți zile senine și nopți fierbinți, să aveți parte de tot ceea ce e mai bun pe pământ, să fiți sănătoși și sa va trăiască băiatul.

În Venus mergeam și noi cu piciul nostru, făceam plajă doar între Venus și Saturn, era perfect, pustiu și liniște. În urmă cu 20 de ani zic.

Ai scris un articol emoționant, dintr-o petală de stațiune ai creat un buchet.

Pozele sunt frumoase, tu ești minunată, dansul din clip e util, mi-a plăcut tot, aici, la tine.

Sunteți o familie frumoasă, felicitări!

[12.08.17 13:02:33]

@webmaster45: Mulțumesc frumos!

[12.08.17 13:18:09]

@krisstinna: Te salut Krisstinna! Ești o dulce! Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Îți mulțumesc frumos și pentru urări ????!

Să ne aniversăm 15 de căsătorie în același loc în care am fost în luna de miere. A doua zi după ce am ajuns, pe plajă unde se dansa chabata au pus melodia noastră pe ritm de chabata, original Ben E. King și noi am început să dansăm. Parcă eram la nuntă, a fost melodia mirilor, de deschidere a dansului! Ce coincidență! Sau nu? De ziua noastră să fie piesa noastră și să dansăm pe plajă, ca la nuntă... cei 15 ani s-au risipit în acele momente.

Domnul Pietricica ne-a observat dansul de îndrăgostiți, l-a văzut și pe băiat lângă noi și ne-a pus o piesă cu la multi ani. Toți cei de la dans ne cântau la mulți ani și ne aplaudau!

Ce cadou superb, unic, plin de emoție!

Pe lângă toate acestea am primit și cadouri: plimbare cu hidrobicicleta și bilete la Circ.

Pe curând, draga mea! ????

krisstinna
[12.08.17 13:29:01]

@Dana2008: Of, mi s-a făcut pielea de găină!

Am lacrimi în ochi, jur că m-ai impresionat.

Cât de mult înseamnă să știi să te bucuri de lucruri simple, lucruri care-ți hrănesc sufletul și spiritul.

Felicitări, pentru mine ești o persoană specială și tu știi prea bine asta.

[12.08.17 14:33:43]

@webmaster: Mulțumesc frumos pentru MG! Mă simt onorată!

[12.08.17 17:25:30]

@krisstinna: Mulțumesc frumos!

Îți mai zic una și am încheiat, eu cu soțul facem în curând 21 de ani de când suntem împreună, prieteni și iubiți.

[12.08.17 17:31:02]

@maryka: Mulțumesc frumos pentru vizită, aprecieri și urări! ????

ANILU
[12.08.17 21:04:03]

@Dana2008: Ce Venus, ce plajă, ce mare... ești TU!

Doamne ce bine arăți după 15 ani de căsnicie și ce mămică frumoasă!

Să revin... la Venus am fost și noi anul trecut special pentru concertele Life pe plajă.

Atmosfera de pe plajă cu Pietricica am trait-o din plin.

Superbă aniversare, sunteți niște romantici incurabili.

Să fiți fericiți.

Ce m-am emoționat citind articolul și ecourile. I-am citit și soțului, cine este? Stai sa-ti arat cine este. Și i-am arătat pozele ca să știe despre cine este vorba.

Emoționant, romantic, fericire și bucurie asta am simțit și așa să trăiți până...

Toate cele bune.

[12.08.17 22:57:30]

@ANILU: Mulțumesc frumos pentru pentru ecoul emoționant, pentru urări, pentru vizită și aprecieri! ????

Ce mult îmi place să vorbesc cu prietenii mei de pe Afa. Abia aștept să te cunosc, la următoarea întâlnire Afa de la care sper să nu mai lipsesc.

Până atunci, îți urez călătorii plăcute și pe curând!

Să auzim numai de bine!????

elviramvio
[12.08.17 22:58:30]

@Dana2008:

Multi ani impreuna si cu tot ce va dorti voi! Si sa sarbatoriti in fiecare an asa frumos!

[12.08.17 23:02:21]

@elviramvio: Bună, dragă Elvira! Mulțumesc frumos pentru vizită și urări!

Călătorii plăcute! ????

elviramvio
[12.08.17 23:06:39]

@Dana2008: ????

danaeldreny*
[13.08.17 12:10:38]

Pozele sunt absolut superbe …

[13.08.17 17:31:36]

@danaeldreny: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri! ????

[20.08.17 18:58:08]

@Dana2008: La Multi Ani! Impreuna si viata sa va fie plina de amintiri frumoase. Articolul acesta este cu totul aparte, nu este vorba despre o statiune, este vorba despre o viata frumoasa, cu amintiri care va leaga si pastreaza dragostea pe mai departe. Impresionant totul si mai ales cum va bucurati voi de ceea ce va inconjoara.

Felicitari, votat cu mare drag.

[20.08.17 21:01:26]

@mishu: Mulțumesc frumos Mishu, în primul rând pentru cuvintele frumoase!

Mulțumesc pentru vizită și aprecieri!

Ai dreptate, mă bucur de tot ce mă înconjoară, flori, forma norilor, ..., dar mai ales de fiul meu și soțul meu.

Călătorii plăcute!

Aurici
[11.09.17 15:56:49]

@Dana2008: Am lipsit o lună de pe aici și tot încerc să mai recuperez și eu câte ceva. Foarte sensibilă și romantică! Și frumoasă! La mulți ani fericiți și din partea mea și astea să fie valorile pe care să le apreciezi încă mulți ani.

Ar fi cazul să mă duc și eu la Cap Aurora, nu? Acolo am fost în săptămâna de miere, dar n-am mai revenit. N-a fost să fie până acum. Dar dacă vreodată o să vezi doi chinuindu-se cu un rock, pe plajă la Cap Aurora, să știi că noi o să fim ăia...

Sosorina
[21.08.18 16:11:10]

foarte detaliata si emotionanta relatarea! anul asta la sfarsit de august mergem si noi la Venus - pt mine prima data in viata, sper sa fie totul ok. Din intamplare am pus ochii si pe cazaea recomandata de tine, abia dupa aceea am citit si review-ul tau si a fost o confirmare sper sa fie un sejur reusit.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.12.21 13:24:04]

@Dana2008: Am fost şi noi anul trecut în Venus pentru prima dată şi mi-a intrat la suflet, aşa că anul viitor vom alege Venus cu certitudine. Îmi place mult stilul acesta de vacanţă, în care nu eşti legat de programul all inclusive şi ai libertate deplină să-ţi faci programul după bunul plac. Şi sunt atâtea de făcut în zonă, că nu există posibilitatea de a te plictisi! Am pus ochii pe Casa Timerar, care este peste drum de Cherhana, însă şi Tahne este de avut în vedere. Oare Cristi Pietricica mai activează? Noi am fost pe plaja dintre Venus şi Saturn, de care ne-am îndrăgostit, şi nu am ajuns în zona Perla Venusului.

ANILU, Aurici, cris1982, Dana2008, danaeldreny*, elviramvio, maryka, mishu, Sosorina
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Venus:

• pagină generată în 0.071619987487793 sec