ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2017
ÎNSCRIS: 26.07.09
JUN-2017
4 AD. + 2 COPII -- v: 6&7 ani

Foarte nemulțumit

Mocanita Sovata - la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!

Am fost la Sovata special pentru a face o plimbare cu Mocanita in data de 3 iunie 2017. Cum in Maramures si Bucovina nu ajunsesem inca la o plimbare cu Mocanita, am zis ca daca tot venim in citybreak la Sighisoara sa dam o fuga si pana la Sovata. Am plecat de dimineata de la cazarea din Sighisoara - despre care am scris aici - si in jur de orele 10:00 am ajuns la Gara din Sovata de unde pleaca Mocanita. Desi trenul pleaca la orele 11:00 in prima cursa, nu mai erau bilete deja. Un vagon si jumatate era liber, insa asteptau un grup de copii veniti in excursie cu scoala.

Dezamagiti, mai putin adultii, mai mult cei doi copii de 6, respectiv 7 ani aflati cu noi, am plecat sa vizitam Salina Praid decisi sa ne intoarcem la cursa de la 13:30 cand ni s-a spus ca nu au grup de copii deci vor fi locuri. Asta a fost prima bila neagra acordata celor care se preocupa/organizeaza calatoriile cu Mocanita.

Zis si facut, la 12:30 eram inapoi, DAR peroanele erau pline de oameni cu copii, unii chiar foarte mici care asteptau trenul de mai mult de doua ore, practic ramasesera in gara sa il astepte de la prima cursa pe un soare torid si o temperatura de peste 28 de grade celsius.

Am asteptat, fiul meu a dorit sa faca o nevoie mica si am fost nevoiti sa folosim singura toaleta "ecologica" cred ca se cheama care era amplasata langa cladirea de langa peroane (nici nu era timp sa caut alta varianta), copilul a fost oripilat de mizeria si mirosul din ea... asta a fost a doua bila neagra.

Cand a aparut trenul, evident ca toata lumea s-a agitat si s-a inghesuit pe peroane, am fost nevoiti sa ne luptam pentru a putea "ocupa" o bancuta de doua locuri pentru copii macar. Am vazut multi parinti nevoiti sa isi smulga copii in lacrimi de langa tren pentru ca efectiv nu mai erau locuri sa se urce. Nu vreau sa ma gandesc ce era in sufletul acelor copii si al parintilor lor, stiu ce ar fi fost in al meu daca nu am fi avut norocul sa prindem acea bancuta...

Sotul si fratele meu au renuntat sa ramana in tren, tocmai de indignare si au plecat cu masina sa ne astepte la capatul traseului in Campul Cetatii. Eu si cumnata mea am ramas pentru calatorie DUS deoarece eram fiecare cu copilul si ne-am dorit foarte tare sa le oferim celor mici aceasta calatorie, altfel as fi renuntat si eu. A treia bila neagra!

Calatoria in sine este una placuta, insa dupa aceste "lupte" nu mai aveam chef nici de glumele celor doi insotitori de tren - Mircea si Carmen - probabil in alte circumstante am fi avut...

La capatul traseului ma asteptam sa existe ceva... surpriza - nu e nimic! Cobori... sau nu... trenul stationeaza 10 minute si se intoarce. Romanii nu stiu sa faca bani din turism, asta e clar. O toneta cu inghetata si suc rece ar fi facut minuni... sau o terasa cu bere rece pentru adulti... un mic... orice ar fi fost bun... macar niste bancute si mese amenajate de picnic...

A patra bila neagra!

Am parasit Campul Cetatii cu masina si ne-am indreptat spre Brasov incontinuarea itinerarului nostru, urmarind de data aceasta de pe sosea Mocanita - ne-am luat la revedere... caci nu vom mai calca pe aici pana cand nu se vor pune la punct cu organizarea.

Nu inteleg ce poate fi asa de complicat sa mai existe inca o persoana care sa elibereze biletele de calatorie in gara, astfel incat... daca nu mai are bilete sa afli asta din timp si sa pleci, macar nu astepti 2 ore in soare ca sa te urci in tren si sa iti dai seama ca nu sunt locuri...

Sper ca review-ul meu sa ajunga la cei care pot lua masuri si sa o faca, caci vor pierde multi "clienti" daca continua sa se comporte asa. De la noi cu siguranta ar fi incasat dublu daca am fi calatorit 4 adulti si 2 copii dus-intors...

Nu recomand aceasta locatie decat poate in extrasezon (dar am inteles ca nu functioneaza atunci :) )!

Trimis de ElenaP in 08.06.17 10:16:21
Validat / Publicat: 08.06.17 11:06:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 6201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenaP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Pe traseu...

ANILU
[08.06.17 19:37:36]

@ElenaP: Tot în 3 iunie ne-am plimbat și noi cu Mocanita dar cu cea de la Moldovita.

A fost aceeași nebunie, aglomerație.

Era de așteptat în această minivacanta.

Dar, noi ne-am plimbat anul trecut cu mocanita de la Sovata în luna mai și a fost foarte bine. A fost o plimbare foarte frumoasă, ne-a plăcut.

Nu trebuie să fiți supărați doar erați în vacanță.

Toate cele bune.

ElenaPAUTOR REVIEW
[08.06.17 20:59:26]

@ANILU: Ne-a trecut supararea repede ca am ajuns la Brasov si pe drum ne-am reincarcat cu frumoasele peisaje si mai ales cu zecile de cuiburi de berze cu puiuti aflate pe acest drum .

Singura suparare pe noi ca si popor in general este ca acceptam sa fim tratati in acest fel. Daca nimeni nu ar mai merge acolo si nu ar mai da bani (100 lei de familie dus intors) poate s-ar achimba ceva.

Eu tot mai sper ca lucrurile se vor schimba si in tara noastra...

Seli
[06.08.19 12:48:04]

Dezamăgitor Suntem un grup de 90 de persoane sun sa fac rezervare pentru mocanita de la ora 11 mi se răspunde că nu este posibil incerc sa le explic ca in grup sunt 29 de copii cu vârste între 4 și 14 ani mi se răspunde sa merg cu tot grupul la ora 9 și să ne ocupăm mocanita. Cum este posibil sa tin 29 de copii 2 ore pe peron ???????????? Doamne în ce lume trăim?

ANILU, ElenaP
Alte impresii din această RUBRICĂMocănița Sovata - Câmpu Cetăţii: