ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2017
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2017

Sase zile, patru tari - Ungaria- Slovacia - Polonia

Una din dorintele noastre mai vechi a fost sa facem o vizita la Muzeul National Auschwitz Birkenau din Polonia.

Bine unii dintre voi o sa va intrebati ce cauta astia in mierz de iarna la inceputul anului la un asemenea memorial.

Raspunsul este simplu; atunci are familia noastra un mic ragaz pe care il folosim pentru o scurta vizita la prietenii nostri care locuiesc undeva langa Budapesta. Si uite asa an de an de la acesta intalnire mai derapam pe zapada si pe ger in alte locuri frumoase, care zicem noi merita toata atentia.

Plimbarea din acest an am gandit-o ca un minicircuit, ceea ce a rezultat a fost o plimbare cu plus si minus.

In data de 3 ianuarie dimineata in jurul orei 7,30 impreuna ca alti amici ne-am imbarcat intr-o masina, cum altfel decat nemteasca care functioneaza pe motorina (full rezervorul 60 litri) si dusi am fost pe urmatorul traseu:

Ziua 1

Chitila, Pitesti (A1), Sibiu, Alba Iulia, Gilau - Campia Turzii (A3), Oradea, achizitionat de la benzinaria Moll, vinieta Ungaria 10 euro valabila pe 10 zile, Bors 600 Km in Vama Bors putine masini, control identitate foarte rapid imediat am pus GPS-esul pentru cei 60 km ramasi pana la Hajduszoboszlo unde rapid ne-am cazat si apoi fuguta la termale pentru refacere- Hungarospa.

Ziua 2

Hajduszoboszlo - Kosice 200km, drum facut in mare parte pe autostrada in Ungaria, apoi pe undeva dupa localitatea ungara Tornyosnemeti urmeaza vechiul punct de frontiera (spatiul Schengen). Slovacia desi o tara micuta au fost luati de val si trecuti de Europa la moneda EURO zic io prematur, drumurile lor regionale sunt foarte bine intretinute si aerisite ca si traffic. La Kosice am cumparat vinieta lor care de curand a trecut la sistem electronic cu 10 Euro/10 zile. Tot aici la benzinarie am mancat cea mai buna prajitura cu branza, de stateam si ne intrebam toti daca nu cumva am nimerit la vreo cofetarire, De la benzinarie am pus GPS-esul sa ne conduca in centrul vechi al orasului pentru o vizita de recunoastere.

Kosice - Auschwitz (prin Lenoce - Slovacia si Nowy Targ (Polonia) 280 km

Traseul acesta l-am parcurs destul de greoi drumul a fost in mare parte parcurs pe o sosea cu doua benzi, zona destul de muntoasa, zapada deja ne-a cam incurcat planurile. Undeva in zona de granita Slovacia - Polonia am mers pe o creasta de munte destul de singuratici cu ceva animale salbatice; carduri de caprioare, vulpite ici si colo, chiar si uli, in mod normal ar fi trebuit sa ne bucuram de toate aceste salbaticiuni dar ce sa vezi nici tipenie de asezare umana.

In fine dupa intrarea in Polonia lucrurile s-au schimbat si incet dar sigur am dat de celebrele ambuteiaje si asa am tinut-o mare pare din Polonia.

Ziua 3

Auschwitz

vreme geroasa -18 grade in miezul zilei

Vizita la muzeu (orele 9,30- 13)

incarcat rezervor motorina 60 litri cam 300 lei.

Dupa amiaza tur al orasului vechi Auschwitz

Spre seara program de targueli (vodka si dulciuri pentru prieteni din Ungaria)

Ziua 4

vreme geroasa -19 grade, polei, ninsori, ambuteiaje, accidente in apropiere de Cracovia - cursul diminetii

Auschwitz - Cracovia 74km, GPS-esul ne scoate pe autostrda A4, s-a circula bine desi fulguia binisor, aproape de zona comerciala a Cracoviei un tonomat ne-a incasat 10 zloti adica 11,1 lei.

Aici in Cracovia ne propusesem sa vizitam Fabrica lui Oskar Schindler si cartierul evreiesc Kazimierz.

Muzeul era inchis de fapt ambele muzee si cel de arta contemporana (sarbatoare inchis 5,6 ianuariae)

Cartierul nu m-a impresionat cu nimic. Ce este drept mi-ar fi placut sa stam mai mult in centrul vechi dar dupa ce am parcat masina ne-am dat seama ca este ingrozitor de frig.

Dupa micuta noastra incursiune spre pranz am plecat spre Budapesta 390 km.

Granita pe unde am trecut din Polonia in Slovacia a fost undeva dupa localitatea poloneza Chyzne.

Drumul prin Slovacia a fost impecabil desi mare parte se circula pe o singura banda pe sens, orasele mai importante pe langa care am trecut au fost Banska Bystica si Zvolen iar granita cu Ungaria am trecut-o undeva dupa localitatea Sahy.

In Ungaria dupa Vac am zarit un pic Dunarea dar si aglmeratia din vecinatatea Budapestei.

A urmat M3 si M0 cu capat de linie pentru noi la Pecel.

Ziua 5

Budapesta

A fost plina - intai tur rapid al Budapestei

Cumparaturi la Arkad

Petrecere seara (Sf Ion si Craciun pe stil vechi) - fiecare a sarbatorit ce a crezut de cuviinta...

Ziua 6

Pecel - Chitila 832 km

traseu urmat: Szeget, Nadlac vama noua, Arad, Timisoara, Lugoj Sibiu (A1) cu intrerupere dupa Lugoj pana dupa Ilia., Apoi Valea Oltului, Valcea, Pitesti, Centura Bucuresti, Chitila.

Total 2400 km

- 60 litri motorina 300lei

- matrice Ungaria 10 euro

- vinieta Slovacia 10 euro

- autostrada Polonia 10 Zloti

- cazare Hajduszoboszlo/1 noapte 40 euro

- cazare Auschwitz/2 nopti cu mic dejun 640 zloti

- plin motorina la Auschwitz aprox 300 lei.

TOTAL DRUM SI CAZARI DOUA FAMILI FARA CAZARE BUDAPESTA: 1585 LEI deci 793 LEI de fiecare familie fara cheltuieli personale.

Trimis de adrianbogdan in 17.01.17 13:20:38
Validat / Publicat: 17.01.17 15:11:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 3848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Cracovia

webmasterX [17.01.17 15:10:46] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite tip... Vişegrad // Ungaria, Slovacia, Polonia, EUROPA" (deja existentă pe sait)

Multe dintre obiectivele atinse ar merita articole proprii...

adrianbogdan [17.01.17 15:24:02] »

@webmasterX: Buna!

Am doua care mi se plimba prin cap sper sa reusesc sa le scriu in perioada urmatoare.

Daca se poate atasa Chris Rea cu Road to hell v-as foarte multumi?!

Cu bine!

elviramvio [17.01.17 15:50:10] »

@adrianbogdan:

Ati facut ceva drum pe vreme geroasa. Sunteti curajosi, fortati probabil si de imprejurari. Astept sa te vad sa-mi povestesti despre drum. P14, era unul din eroi banuiesc, ai ales bine locul de poza.

maria55 † [17.01.17 16:00:10] »

@adrianbogdan: sunteti niste temerari! Nu as fi avut curajul sa plec intr-o asemenea expeditie si pe un asemenea ger, chiar daca destinatia ar fi de milioane! Totul e bine cabd se termina cu bine... iar tu erai obisnuita cu -17 geade????! De prin gara...

Cracovia e superba! Cel putin asa pare din poze!

elviramvio [17.01.17 16:05:09] »

@maria55:

Pai de aia erau asa zgribuliti in poze, acolo erau -17 grade, in gara sunt mereu pe plus, multe grade!

adrianbogdan [17.01.17 16:07:28] »

@elviramvio: Da sa sti ca am avut probleme cu mana lui, in permanenta a stat in manusa si cu tot cu manuse in buzunar practic nu a facut nicio poza, din acesta cauza eu a trebuit sa-i pozez la greu pe amicii cu care ne-am insotit la drum in conditii de multe grade cu minus.

De condus auto nu a condus el pentru ca nu am fost cu masina noastra si el oricum isi uitase permisul de conducere acasa si ne-a spus deabea acasa de ce nu a vrut sa conduca.

ne revedem curand, pup!

adrianbogdan [17.01.17 16:14:19] »

@elviramvio: @maria55, Gara de Nord e placere in stare latenta, numai cand vad formatia noastra ma incalzesc, nu stiu daca este correct sa zic ca bag adrenalina la greu in corp, poate un doctor sa imi explice dar pe cuvant daca simt frigul in gara. Poate aurolac... ceva... nu stiu?

Sa ne revedem cu bine!

Carmen Ion [17.01.17 16:46:08] »

@adrianbogdan: Draga mea adrianbogdan , mare curaj pe capul vostru să porniţi la un drum de 2.400 km pe timp de iarnă. Dacă vă prindea pe acolo vreun viscol, ce făceaţi? Rămâneaţi înzăpeziţi?

Aştept cu interes relatările tale despre locurile vizitate. Mă bucur c-aţi ajuns la Hajdu şi aţi apucat să faceţi o băiţă. Păstrez amintiri frumoase din staţiune. În Kosice am poposit şi eu în urmă cu 10 ani; e un oraş industrial dar cu câteva obiective interesante - am o poză cu catedrala.

La Budapesta am fost de mai multe ori dar în Polonia nu, şi sunt curioasă ce impresie ţi-a făcut Cracovia.

PS: foto 19 şi 20 - ce-ai cu mine?

adrianbogdan [17.01.17 16:54:02] »

@Carmen Ion: Buna!

Raspunsul meu este special pentru P19, P20, ma dau si io mare ca am mancat prajituri acolo la cofetarie si la pachet am luat un tort acasa, la Pecel mi-am dat seama ca am dat o caciula de bani la cofetaria aia dar zau daca mi-a parut rau.

Pup!

Carmen Ion [17.01.17 17:01:27] »

@adrianbogdan:

webmasterX [17.01.17 17:19:13] »

@adrianbogdan:

Daca se poate atasa Chris Rea cu Road to hell v-as foarte multumi?!

elviramvio [17.01.17 17:26:49] »

@Carmen Ion:

Si cu mine dar nu m-am dat de gol, am salivat in tacere!!

krisstinna [17.01.17 21:30:08] »

@adrianbogdan: Bine ați venit acasă! Mă gândeam eu că ați tremurat de frig

Mie mi-a plăcut Cracovia dar am văzut-o vara

Am o curiozitate, chiar îl întrebam și pe domnul C: cum ați făcut voi 2400 km cu 60 de litri de motorină? Noi facem 1000-1100 maxim cu cei 60 de litri. E adevărat că avem un tanc, dar nici cu masina sport a copilului nu reușim o așa performanță. Tot mă întrebă C: dar ce mașină au?

Bravo pentru vacanță! A fost palpitantă și ieftină, a fost pe gustul meu

nicole33 [17.01.17 21:39:51] »

@krisstinna:

cum ați făcut voi 2400 km cu 60 de litri de motorină?

Sunt două plinuri de motorină de câte 60 litri, unul la Bucureşti şi unul la Auschwitz.

Mi se pare plauzibil.

krisstinna [17.01.17 22:24:22] »

@nicole33: Corect: 2*60 ziceam și eu. Unul la dus și unul la întors.

Chiar mă ofticam că n-am si eu o asemenea mașină fantastică.

Să vedem ce zice Roxana

adrianbogdan [17.01.17 22:36:38] »

@krisstinna: ce sa zic ca iti doresc din tot sufletul o masina care sa consume 60 litri motorina la 2400 km,

Am facut doua plinuri unul in Otopeni si unul in Aschwitz din spusele propietarului un plin are 60 litri pe care masinuta l-a baut in circa 1200km.

Pe cel de la Auschwitz l-am platit io personal .

Noi am fost multumiti de consum dar nu si de timpul petrecut pe drum, dar asta este o alta mancare de peste.

Va imbratisez pe toti!

Nasshu [17.01.17 22:43:21] »

@adrianbogdan: vreau și eu una din asta...

dar nu am înțeles... ați băgat de doua ori 60 și ai parcurs 1200 sau cu 60 ai facut DOAR 1200?

am facut doua plinuri unul in Otopeni si unul in Aschwitz din spusele propietarului un plin are 60 litri pe care masinuta l-a baut in circa 1200km.

păi, ori 60 la 2400 ori ''papă'' 60 la 1200 adica 120 la la 2400 ( cu vântul în spate?! Sau poate i-ați dat drumul la vale, ați uitat să menționați o benzinărie, sau era un auto hibrid !)

adrianbogdan [17.01.17 22:59:41] »

@Nasshu: Buna!

Hai ca acuma toti doriti masina omului, cui sa o dau mai intai.

Inca odata consum 60 litri la 1200km parcursi.

Noi am parcurs in total pe circuit 2400 km deci am facut doua plinuri a cate 60 litri

Completez ca si la Krisstinna viteza de deplasare a fost cea legala si chiar sub cea legala si de aici omu nostru a mai castigat niste km.

asa ca nu va bucurati vitezomani!

Cu bine!

mishu [18.01.17 11:34:27] »

@adrianbogdan: Foarte frumos circuitul insa eu sigur nu m-as aventura iarna la un astfel de traseu din cauza vremii.

Astept sa ne mai povestesti mai multe, asta l-am luat ca un articol de prezentare a traseului cu care doar ne-ai dat pe la nas.

Tot pe la nas ne-ai dat si cu prajiturelele, insa macar daca au fost bune, ati iesit in castig.

Felicitari, votat cu mare drag.

webmaster26 [16.01.18 18:08:17] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

adrianbogdan, elviramvio, maria55, mishu