ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2017
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2017

la PMM* = 90 PLN

Mie mi-a dat cu zecimala!!

Cum spuneam la inceputul anului am plecat 6 zile de nebuni impreuna cu o alta pereche de amici prin Europa de est, avand drept capat de linie Muzeul Auschwitz.

Ideea de a vizita Muzeul Auschwitz- Birkenau ni se plimba prin cap de mai mult timp si nu gaseam o portita prin care timpul sa ne dee voie sa ajungem acolo. Uite ca in miez de iarna am zis gata mergem sa vizitam...

Rezervarea am facut-o de pe booking si a constat in doua nopti de cazare 4,5 ianuarie.

Din Bucuresti pana la Auschwitz am parcurs circa 1200km. cu masina pe traseul Bucuresti, Oradea, Hajduszoboszlo, Kosice, Auschwitz cu cazare intermediara la Hajduszoboszlo (660 km).

Vreau sa fac precizarea urmatoare:

In cautarile mele care au precedat alegerii unui traseu optim am gasit pe map, denumirea in limba poloneza a orasului Auschwitz = Oswiecim.

Asadar am ajuns la cazare in jurul orei 18, cheile de la camere ne-a fost inmanata de tipul care ulterior am constatat ca este ospatar spun asta deorece micuta receptie se afla in restaurantul vilei.

Aveam rezervate doua camere duble una cu pat matrimonial pentru prieteni nostril si una dubla twin adica camera noastra.

Ce am primit??

doua camere la etajul intai: zic bine pana aici,

Deschidem usa camerei noastre pentru ca era chiar in dreptul scarilor si stupoare, cred ca era cea mai mica camaruta (anexa) din toata vila aia, curat si cald nimic de zis dar baia micuta rau si enervanta la uitilizare.

Deschidem cealalta camera si ce sa vezi amici nostri aveau o camera imensa cu un pat matrimonial mare cu masuta si doua fotoli, o baie cu fata umana in care puteai sa te misti.

Pe loc m-a cuprins gelozia pe amici si fuguta cu cheia in plisc la ospatar... sa ne schimbe nenicu acesta camera, dar ce sa vezi lucrul acesta se putea decat a doua zi asa ca doua zile am zis ca nu o sa moara nimeni ca doarme in camera mica.

Camera noastra caci am stat in ea pana la urma...

Foarte calduroasa, foarte luminoasa, Wi-Fi nemaipomenit, cu mocheta e jos si cu mobilier, nou, modern, cu balcon (avea scrumiera, pentru fumatori).

... dar cu un tv (lcd) pus aiurea pe un perete intr-un intrand ingust al camerei unde se gaseau doua paturi unite acoperite cu lenjeri albe imaculate.

Pe langa faptul ca m-a gasit si o mare raceala pe acolo am facut si taras pe coate sa pot intra la culcare. Noptiera cu medicamente era pusa la picioare asa ca tarsul pe coate noaptea sa fie mai placut.

Bine toata noaptea aveam impresia ca acel lcd o sa cada in patul meu.

Baia

Enervant de mica, dar foarte curata, ehipata cu consumabile si prosoape, apa calda dar... foarte greu cu miscatul. La closet trebuia sa ai mare grije pentru ca riscai sa dai cu capul de micuta chiuveta.

Dulapul de haine

era utilizabil si spatios astfel ca tot ce ne prisosea prin camera era pus in dulap. Ce sa zic acest dulap a fost ca un liant in acea camera.

Casa scarii foarte curata si frumos decorata dar persista un miros ciudat care nu mi-a placut, semana cu cel de prajit intens.

Restaurantul

foarte mare, si luminos impodobit ca de altfel intreaga vila cu imagini din ziare vechi laminate, cu mese si scaune din lemn masiv foarte faine, a fost locul preferat al trupei noastre.

Mancare impecabila pentru carnivori, portia foarte generosa, preturile foarte bune, deserturi bune pentru cine a vrut.

Ambianta placuta, muzica in surdina,

Restaurantul cuprinde cum am mai spus receptia si o micuta expunere de obiecte si bauturi traditionale pe care puteai sa le achizitionezi.

Micul dejun

s-a servit la cerere 20 zloti/persoana

nu stiu cum reusesc polonezi sa fie foarte amabili si sa prezinte mancarea pe care ti-o serveste impecabili.

Deci cele doua dimineti petrecute aici au inceput cu cafea, ceai, suc de fructe, lapte si iaurturi, cereale, mezeluri de cea mai buna calitate, oua prajit, carnati, legume, cascaval, portocale, dulceturi, miere, salata caprese, etc.

Parcarea

generoasa si ziceau ei in oferta locatiei ca este supravegheata si eu zic sa-i credem pe cuvant.

Plata pentru cele doua nopti de cazare plus micul dejun am efectuat-o chas in zloti in dimineata in care am plecat.

Din curtea vilei pana la Muzeul Auschwitz sunt cam 3,5 km si vreo 2,5 km pana in centrul vechi al oraselului. Un mall maricel se afla la o distanta de un kilometru de locatie. Staia de autobuz se afla la aprox. 500 metri.

Orasul Cracovia la 74km (pe autostrada)

Daca recomand cazarea?

Da o recomand dar atentie la camera.

Cu bine!

Rog frumos webul daca poate sa ataseze Club mix by DJ Ludwig de pe youtube.,

Trimis de adrianbogdan in 03.02.17 14:11:15
Validat / Publicat: 03.02.17 15:43:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 2038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 restaurantul
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 PLN pe cameră

webmasterX [03.02.17 15:26:43] »

Mutat în rubrica "Old Tree Villa & Restaurant , OSWIECIM (Auschwitz)" (nou-creată pe sait)

adrianbogdan [03.02.17 16:05:15] »

@webmasterX: M-am prins mai greu, dar da, acolo se afla

mishu [03.02.17 16:46:38] »

@adrianbogdan: In primul rand ar trebui sa ne spui nr camerei ca sa spunem daca facem rezervare acolo ca nu vrem camera nr... .

Pe mine cel mai rau m-ar fi deranjat patul, pentru ca eu as fi dormit "la perete" si ar fi trebuit sa-mi caut o pozitie de dat jos din pat.

Oricum, baia ta e parfum fata de baia pe care am avut-o noi la Targoviste (si am pus poza), faceai echilibristica ca sa intri la dus.

Dar totusi puteai sa faci poze si in camera prietenilor si sa ne indici si numarul aceleia sa stim ce sa cerem.

In schimb s-au scos cu masa, micul dejun arata bestial, nu mi-e foame dar inghit in sec. In rest nu stiam cam cum e cu paritatea, ai spus tu ca suntem cam tandea pe mandea.

Felicitari, votat cu mare placere.

adrianbogdan [03.02.17 17:05:19] »

@mishu: Buna!

Nu mi-am permis sa fac poze, in prima faza cand au deschis ei usa de la camera m-a palit gelozia si dupa aceea ei s-au extins cu bagajul peste tot ca doar aveau unde, io ce puteam sa le zic mai sa mai stranga din bagaj ca vreau sa le pun camera pe AFA, dar te asigur ca era destula camera.

Camera noastra avea numarul 104

Baia ar fi fost ok in mod normal as fi trecut cu bine peste hopul asta dar eram atat de ametita si cu chef sa zac incat cand ajungeam la buda ma enervam cumplit ca trebuia sa fiu atenta la cap.

Pup!

maria55 † [03.02.17 19:36:30] »

@adrianbogdan: si... Adrian Bogdan ce a zis??!! ????????

adrianbogdan [03.02.17 20:16:13] »

@maria55 e, nici lui nu I-a convenit camera si mai ales pozitia televizorului dar s-a resemnat repede cu mancarea de la restaurant care recunosc (io nu am mancat cat au mancat ei) ca a fost delicioasa.

Chiar mi-a atras atentia sa nu le dau note mici ca nu vad ce mancare buna au.

Pe el frigul de afara l-a incurcat cel mai rau.

Cu bine!

webmaster26 [04.02.17 11:20:48] »

@adrianbogdan: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

adrianbogdan, maria55, mishu