ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2024
JAN-2024
Cuplu

Perioade de reduceri în Europa

Salut,

Având în vedere că de multe ori în city break-uri sau în concedii ne dorim să facem și cumpărături la preț redus, m-am hotărât să scriu despre perioadele de reduceri din Europa de care noi profităm la maximum.

Fiind din Cluj Napoca, cea mai accesibilă destinație de cumpărături (cu mașina) este Viena, unde de obicei reducerile de iarnă încep imediat după Revelion și țin până în februarie. Primul nostru popas este de obicei la Outlet Parndorf, care prin definiție au reduceri tot anul, doar că după sărbătorile de iarnă încep alea adevărate, aici poți găsi produse reduse și de două ori, (de exemplu, reducere de 40 % + încă 20 %- 30 % suplimentar!). Același lucru se întâmplă și la începutul lunii iulie când încep reducerile de vară.

Plecăm dimineața din Cluj, ajungem la Outlet pe la prânz și stăm până seara, nu ne aruncăm să cumpărăm tot felul de prostii și la orice preț pentru că seara mergem în Viena, ne cazăm și a doua zi mergem pe Mariahilferstrasse, cea mai comercială stradă a Vienei. Pornim de la gară și mergem spre centru, pe ambele laterale ale străzii sunt magazine de firmă, unele branduri pe care în România nu le găsești. Când terminăm cu această stradă, trecem pe lângă Operă și intrăm pe Karntner strasse, la fel stradă comercială, dar deja nivelul de calitate și preț crește (Peek & Clopenburg mareeee de tot, Steffl, mareeee) la capătul străzii este Stephans Dom (catedrala din Viena), acolo facem stânga și mergem pe Graben strasse spre Hofburg (reședința imperială) și iarăși crește nivelul de calitate și prețuri, intrăm în zona de lux! Pe toate străduțele sunt magazine de top, boutiquri de lux, bani să ai!

Dacă ai timp, poți merge la SCS Vosendorf în sudul Vienei, acolo este un mall cu o mulțime de magazine + în imediata apropiere sunt magazine separate cu articole sportive sau electronice. La fel sunt și alte malluri în Viena, dar noi preferăm locațiile menționate. În drum spre casă ne mai oprim o dată la Outlet și mai dăm o tură prin magazine.

Spania. Reducerile de vară le preferăm noi, și acelea încep la 01 07 în toată Spania, am avut parte de niște reduceri adevărate și de 50 %, am fost foarte mulțumiți de achiziții.

Franța. Am prins acum reducerile de iarnă și am cumpărat articole de la Galeriile Lafayette de pe Champs Elysees sau Bdul. Hausmann cu 50 % + 20 % suplimentar, Tommy, Polo, altele, am mers la mall-ul Westfield de la Les Halles aproape de Notre Dame și acolo am cumpărat cu 40 % reducere, practic peste tot găsești prețuri bune în ianuarie la Paris.

Italia. Reducerile de vară încep de prin 01 - 07 07 în funcție de regiune și țin de la 3 săptămâni până la 60 de zile, iar cele de iarnă de prin 04,05 01 și țin între 30 și 90 de zile.

Marile avantaje pe care le obții atunci când sunt reduceri sunt cele financiare și cele de ofertă superbogată, reducerile sunt reduceri (nu ca la noi) ! , găsești branduri pe care noi nu le avem și articole din colecții care de multe ori în România nu apar sau apar cu întârziere.

Dacă tot aveți ocazia să călătoriți în vestul Europei prin lunile ianuarie - februarie, iulie-august, să vă gândiți și la acoperitul trupului nu numai la suflet, în funcție de orașul unde mergeți căutați zonele comerciale și, succes!

Trimis de cosmin09 in 10.02.24 20:23:15
Validat / Publicat: 10.02.24 21:33:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Viena, Salzburg, Insbruch, Munchen, Istanbul, Praga, Paris, Budapesta, Belgrad, Valencia, Malaga, Alicante, Madrid, Barcelona, Londra, Grecia, Turcia, Egipt, Slovacia, Polonia, Cipru, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmin09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[10.02.24 21:33:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mprofeanuPHONE
[11.02.24 09:12:33]

@cosmin09: Bun articolul tău cu multe informații utile despre perioada și zonele unde sunt reduceri. Cine știe poate mă aflu acolo și o plimbare și la cumpărături nu strică!

cosmin09PHONEAUTOR REVIEW
[11.02.24 11:33:11]