ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
FEB-2009

Prin Iasiul incarcat de istorie...

Iasiul este unul din locurile din tara in care mi-am dorit mereu sa ajung. Il cunosteam doar din poze si de la televizor, numai ca fiind oarecum izolat, aproape de granita si la sute de kilometri departare de orasul nostru, nu am prea avut drum prin zona sau alte ocazie ca sa il vizitam.

Anul trecut, insa, ocazia a venit. Sotul meu a fost delegat la Bacau pentru o perioada, asa ca m-am dus sa il vizitez si i-am propus sa dam o fuga pana la Iasi. Singurul regret este ca nu am avut la dispozitie decat o zi sau, mai bine zis, cateva ore, pentru ca in ziua aceea am inclus si durata drumului dus-intors Bacau-Iasi-Bacau.

Asa ca, in putinele ore avute la dispozitie ne-am plimbat prin centrul orasului. Am vazut Teatrul National (doar pe dinafara, din pacate), dupa care, in pas de plimbare, ne-am indreptat spre Catedrala in care se odihneste Sf. Paraschiva, admirand pe drum pictorii boemi, care invadasera parcul din fata Teatrului pentru a-si vinde lucrarile.

Era weekend, asa ca am avut parte de o atmosfera placuta, dominata de artisti, de pensionari aflati la o partida de sah si de tineri iesiti la plimbare pe role, cu bicicletele sau pe jos, mai ales ca, desi era februarie, iesise soarele si vremea se incalzise.

Centrul orasului este plin de bijuterii arhitecturale. Am mentionat deja Teatrul National si Catedrala Mitropolitana, pe care am vizitat-o si in interior, dar merita amintite si alte cladiri pe care nu le-am ratat: Palatul Roznovanu, care adaposteste Primaria, Biserica Trei Ierarhi si, desigur, Palatul Culturii.

Un loc tare drag mi-a devenit Casa Dosoftei, in incinta careia se afla Muzeul Literaturii Romane, care, spre bucuria noastra, era deschis si l-am putut vizita, avand ocazia sa ne delectam privirile cu manuscrisele expuse, despre care invataserm candva la orele de istorie si la cele de literatura romana din liceu.

Regretul nostru este ca nu am avut mai mult timp si nu am putut vedea mai multe atractii ale orasului. Nu am vazut nici Universitatea, nici casa lui Creanga din cartierul Ticau si nici nu ne-am plimbat pe aleile Parcului Copou, ca sa vedem Teiul lui Eminescu.

Nu e timpul pierdut, insa, asa ca avem motive serioase sa revenim cat de curand la Iasi!

Trimis de corinka in 07.03.10 23:40:38

VIZUALIZĂRI: 1349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Teatrul National din Iasi

[07.03.10 23:58:50]

Am gasit si ilustratia muzicala potrivita:

[08.03.10 00:03:07]

O fotografie apare de doua ori, din greseala mea. Am editat comentariul, cu rugamintea sa o stergeti. Multumesc!

Sanziana
[08.03.10 07:34:09]

corinka mai mentionez si eu Plopii fara sot in Bucium unde gasesti foarte convenabil 2 pensiuni superbe ,am stat la amandoua si ,intradevar , daca nu ai reusit sa mergi in parcul Copou e pacat. Acest parc este parcul celor 4 anotimpuri, imi placea cand eram in Iasi sa merg in toate cele 4 anotimpuri, de fiecare data parca era cu totul altul.De stiut ca in week-end in fata Mitropoliei strada este inchisa circulatiei de masini,fiind loc de promenada .foarte frumos e Iasul impodobit de sarbatoare de Sfanta Parascheva cand mii credinciosi din toate colturile tarii se aduna aici.

[08.03.10 08:27:50]

Am atasat melodia solicitata de catre autoare si anume minunata balada a lui Ciprian Porumbescu !

[08.03.10 11:05:13]

Da, chiar imi amintesc ca ne-am plimbat pe strada si era plin de tineri cu role sau care se plimbau, pentru ca masinile nu circulau pe acolo. Am fost acolo intr-o sambata.

webmasterXY*
[08.03.10 18:59:26]

Sters una din fotografiile incarcate in dublu exemplar

david
[09.03.10 11:47:15]

Recomand pentru cei care ajung in Iasintown sa viziteze Manastirea Cetatuia.

Acolo veti gasi linistea interioara atat de necesara in situatia actuala a societatii.

Poate scrie Sanaziana m un review actualizat despre Manastirea Cetatuia.

Sanziana
[09.03.10 14:41:08]

cat de curand, promit, David doar sa fac ceva poze.

corinka, david, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Iașul și împrejurimile sale: