ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2010
MAY-2009
DURATA: 6-8 zile
7 AD. + 1,5 ani COPII

Cum m-am indragostit de Apuseni

Totul a inceput acum 5 ani, cand mi-am cunoscut viitorul/actualul sot:)... vroiam la munte, dar nu pe eterna si mult prea fitoasa Valea Prahovei, eram satula... si atunci sotul imi spune 'te duc in Apuseni, in varf de munte, in Tara Motilor! '... zis si facut... isi suna amicul de acolo, la care mai fusese in trecut, ii spune ca venim, si plecam... dupa un drum de circa 8 ore (ajungeam in Grecia in timpul asta, dar asta e Romanika, pacat ca nu sunt emoticoane, era potrivit unul care se da cu capul de zid!! ) pe inserat, ajungem in Sohodol, la Cabana Lihoc... nu am vazut mare lucru in jur, prea luminat nu era satucul, insa am urcat cu masina niste pante abrupte, de am crezut ca ma lasa inima... asa mi-am dat seama ca eram in varf de deal:) Pentru ca drumul e lung pana acolo, din Bucuresti, musai trebuie sa stai cel putin 3-4 nopti ca sa intelegi ceva... mai putin, dupa parerea mea, nu merita...

Dimineata, cand ne-am trezit, am iesit imediat in curte... ce am vazut in jur, mi-a taiat respiratia... un loc atat de frumos, mai rar... cabana era intr-adevar in varf de deal, vecinii nu erau foarte aproape, ne simteam de parca eram stapanii dealului, intimitate, iar casuta era ca-n povesti, casuta bunicilor, ideal!!Primavara arata senzational, pliiin de flori de munte, iarba deasa cat vezi cu ochii. Aerul era atat de curat si mirosul de roua ma ametea, eu, bucuresteanca, fara bunici la tara, parca eram pe alta lume acolo!

Mai departe, nu stiu de unde sa apuc povestirea, caci am atat de multe sa va povestesc... mai ales ca de atunci, am mers in fiecare an, anul trecut de 2 ori chiar, ultima oara cu baietelul nostru de an si cateva luni...

Am fost cazati de cele mai multe ori la Lihoc in Sohodol, pentru ca asta ne-am dorit, natura... acolo, se inchiriaza toata cabana, si nu este nimeni sa aiba grija de tine, te gospodaresti singur, vii aprovizionat, si ai tot ce-ti trebuie, ca acasa, cat sa-ti faci mancare, dus etc... (revin cu impresii, ca deja de Paste am rezervat iar, mergem in gasca, si am inteles ca s-a mai renovat cate ceva). Te duci ca la casa de vacanta:)

A doua locatie unde am stat este Casa Padurarului, tot a lui Cristi, in Scarisoara, pe malul Ariesului... aici gasesti conditii de pensiune, este constructie noua de 3-4 ani, foarte curat si dragut, camere cu baie, living cu tv, bucatarie, gazda va prepara masa la cerere, ne-am simtit foarte bine si aici.

Hai sa va spun ce se poate face in zona: prima data cand am fost, ne-am lasat pe mana amicului Cristi, sa ne plimbe, sa ne arate zona, dar mai ales, sa ne duca in pesteri ce nu-s usor accesibile (pasiunea sotului si a lui Cristi), datile urmatoare am inceput sa ne mai descurcam si singuri:) Cristi face tot felul de super excursii prin zona, are si un IMS decapotabil,ATV, sa vezi senzatii tari prin padure cu el:)) iarna, sanie trasa de cai lipiteni

O alta locatie de vis este Cabana Runc, in varf de munte, la Runc, aproape de Horea, izolat, destul de greu accesibil, traseul de jos din Scarisoara pana la Runc dureaza cateva ore, dar e foarte fain! Acolo, socrii lui Cristi iti prepara o masa moteasca, cu branza framantata, mamaliguta, jumari,ciulama de hribi, lapte proaspat sau ce se mai gaseste prin gospodaria lor, de-ti lasa gura apa. Am mancat cea mai buna dulceata de afine cu merisoare din viata mea, m-am imprietenit cu caii lipitani, supeerbi, am vazut vulpea la 10 metri de mine, prin padure, iar apoi am dormit neintorsi toata noaptea, dupa aerul aceala tare, de sus... e de poveste locul!

Am mers in Cetatile Ponorului, cu Cristi drept ghid, unde am dat de zapada, era un sfarsit de octombrie... nu eram foarte bine echipati, asa ca m-am udat rau, am inghetat,m-am enervat, traseul in conditiile alea meteo era foarte dificil, sa nu mai zic ca am plecat dimineata si ne-am intors seara, ne-a invartit omul ala pe-acolo de numa... am zis ca nu mai ies de acolo, in schimb baietii erau in extaz... dar una peste alta, a meritat sa vad Cetatile, impresionant peisaj acolo sus!

Dar nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ce am facut noi, sa mearga in Cetati doar vara, ca sa nu-si strice cheful de drumetie...

Apoi, pesterile: eu nu am intrat in toate, din lipsa de... curaj:)) dar sotul si gasca au vazut pana acum cateva pesteri spectaculoase, dupa cum vedeti in poze: Darninii, Zgurasti, Hoanca Apei, Scarisoara, Vartop (ghetarul si pestera), Coiba mare si Coiba mica le-am vazut de-afara, caci era zapada si prea frig, Poarta lui Ionele, si ar mai fi...

Formatiunile din pesteri sunt impresionante, salile imense, lacurile subterane au o apa limpede, mai dai si peste colonii de lilieci... imi povestea sotul ce senzatie a incercat cand s-a tarat printr-o vagauna strampta cat corpul lui, si dupa cativa metri a iesit intr-o sala imensa, i s-au taiat picioarele:)

Am mai fost intr-o drumetie(pe jos, 'pantofarii' urcau cu jeepurile sau cu ce masini puteau, insa si le faceau praf pana sus, e drum de munte, neasfaltat) la Ghetarul Scarisoara, interesant, s-a mai scris despre el, nu reiau... dar atata imbulzeala, lipsa de organizare, lume necivilizata... ce sa mai zic... am nimerit prost, in weekend...

Un alt loc ce mi-a rams in suflet - Casa de Piatra, in drum spre Vartop... este un satuc unde am gasit cei mai frumosi clopotei/ghiocei, aproape ireali, ii veti vedea in poze!

Am mai fost sa vizitam cariera de marmura de langa Sohodol, am fost si la Poiana Sohodolului, unde este o superba manastire ce statea sa cada, abia dupa 1989 s-a reusit renovarea sa, iar mai tarziu, prin donatia facuta de Nicolae Furdui Iancu si familia sa (nascut in Sohodol), s-au mai ridicat niste troite de marmura. De aici, cu ajutorul patintelui de la manastire, am primit aceeptul de a vizita ferma de capre a artisului Furdui Iancu, ce se afla undeva in zona. Este ceva de nedescris acolo, cum artistul a pastrat o parte din vechea casa moteasca a bunicilor, a restaurat-o, si a transformat-o in muzeu!

Ferma este aparata de 2 caini husky, foarte bine dresati, care stiu sa se joace cand e cazul, dar stiu sa-si apere si teritoriul foarte aprig cand e cazul! Responsabilul fermei, un om foarte deschis si amabil, ne-a aratat ferma, ne-a povestit, ne-a invitat la o cana cu lapte de capra, proaspat, si i-a facut cadou baietelului meu o bucata mare de cas de capra, deliciossss!

Eu abia astept sa revin! Anul asta de Paste, intentionam sa mergem exact la manastirea Poiana Sohodol, ne dorim un Paste motesc 100%.

Nu pot decat sa va recomand cu mana pe inima Apusenii, fabuloasa tara Motilor!

Trimis de TLA in 26.02.10 14:26:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII şi CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 5023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TLA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sohodol-Lihoc

[26.02.10 16:57:16]

Se pare că ce-am făcut eu când am fost în Apuseni e joacă de copil, pe lângă ce povesteşti tu.

Îmi dai motive să revin, după ce am fost şi eu doi ani la rând pe-acolo.

Din fericire este o zonă mai puţin atinsă de "turiştii" cu fiţe.

La ora când citesc review-ul tău, pozele nu au fost încă validate, dar abia aştept să le văd.

În orice caz, mă bucur că mai face cineva "reclamă" acestor locuri care chiar merită.

[26.02.10 17:16:31]

hihi, ce m-ai amuzat Costi! uite ca ma enervez ca nu pot edita, imi tot amintesc cate ceva ce as adauga chestii pe alocuri si nu merge... vroiam musai sa specific o chestie... pe noi ne-a ajutat mult faptul ca am platit cazarea oarecum modic fiind prieteni, insa chiar si fara sa ne fi cunoscut, preturile nu-s deloc mari, comparativ cu alte locuri, in plus, chiar merita pentru fumusetile ce ti le ofera Tara Motilor!

Alt aspect super-super pentru noi, ne aprovizionam de la vecini cu: tuica, lapte proaspat muls, unt facut de ei, iaurt, o smanatana groasa de statea lingura tapana in ea, paine pe vatra etc

Si inca ceva, foarte important: NERECOMANDAT pitipoancelor, manelistilor, fitosilor si 'pantofarilor'... ptr acestia, exista Valea Prahovei (ma rog, poate exagerez... ) si alte locuri cu dedicatie...

Sunt prea frumosi, onesti, primitori, sinceri si cu frica de Dumnezeu motii, spun eu, adevaratii romani, incat sa-i pangarim...

[26.02.10 17:59:38]

Excelent review, revigorant din toate punctele de veder, tonic chiar. Desi sunt nascut pe undeva prin apropierea acelor locuri, ajung extrem de rar pe-acolo si mi-ai starnit un dor nebun cu-ale tale descrieri...

[26.02.10 18:07:07]

Multumesc, webmaster.Nu am prea mult talent narator si am incercat sa rezum ce am de povestit cat pot de mult si tot m-am intins cat o zi de post stiu din propria-mi experienta ca n-am rabdare sa citesc mult, prost si fara rost acum ma bucur ca a meritat efortul, am tot scris si atasat poze de azi dimineata, cand imi dadea voie piciul..

dannek
[26.02.10 18:19:09]

Aveti mare dreptate in legatura cu acele meleaguri am fost in zona Albac,Garda de sus, Arieseni, am intilnit oameni deosebiti, bucatarese excelente peisaje nemaipomenite, fara repros, numai vremea nu a tinut cu mine ca a plouat mai tot timpul. Virful Virtop este extraordinar cred ca este mai frumos decit pe Valea Prahovei.

Pt mine singurul dezavantaj este ca eu sunt in celalalt capat al tarii si fac o zi pina acolo. in rest as reveni cel putin odata pe luna in acele zone!

[26.02.10 18:29:48]

In drumetiile noastre, am vazut si Albac, Garda de Sus si Arieseni, de unde este prietenul nostu, faine locuri, toate la fel simt si eu, daca nu ar fi atat de greu de ajuns acolo, as merge mult mai des.

[26.02.10 18:54:17]

review care se inscrie perfect in sectiunea "Descopera Ardealul" asa ca l-am mutat la aceasta sectiune, deja existenta pe site.

[26.02.10 19:35:01]

@TLA

Am văzut şi pozele şi, aşa cum mă aşteptam, sunt foarte frumoase.

Mă bucur că mai sunt şi în generaţiile tinere oameni cărora le place să cutreiere la pas locuri frumoase şi nu au nevoie neapărat de hoteluri luxoase, cu piscine şi fitness ca să se simtă bine.

Cel mai mult mi-a plăcut poza de la peştera Runc, despre care nici nu ştiam că există ...

Cel mai puţin, popasul Ghencea, care se potriveşte ca nuca-n perete în Ţara Moţilor.

Şi mai văd că aveţi şi un junior (îmi stătea pe limbă să întreb, dar m-am abţinut, să nu fiu indiscret), pe care îl antrenaţi deja.

Să vă trăiască, să fie sănătos şi să se bucure de locurile frumoase din ţara asta, cât or mai fi ...

Iar tu să ne mai scrii poveşti frumoase care să ne inspire pentru călătoriile viitoare, sau măcar să ne facă imaginaţia să-şi ia zborul.

[26.02.10 19:52:03]

Costi, multumesc mult pentru aprecieri si ma bucur ca ti-au placut pozeleMie mi s-au aprins calcaiele dupa cutreierat dupa ce mi-am cunoscut sotul, care a fost omul muntilor multi ani, in special in tineretile lui fragede si acum este pasionat de asa ceva, si noi cand calatorim, in tara sau strainatate, incercam sa simtim pulsul locului respectiv, sa gustam din traditii, cautam ineditul..iar pustiul nostru, implineste peste 2 saptamani venerabila varsta de 2 ani, si speram sa ne mosteneasca pasiunea de a calatori, de a cunoaste natura, tara asta, dar nu numai..ta-su abia asteapta sa mearga la pescuit cu el, si cand o fi mai maricel, cu cortul pe la munte

[26.02.10 20:06:56]

s-a tot comentat zilele acestea ca turismul romanesc este in coma, dar iata TLA ne arata ce poate sa ofere Romania, eu stiu sigur ca multi occidentali viseaza la asa ceva, poate ca aceasta este solutia, cu astfel de gen de locatii ar trebui sa iesim pe piata, sunt sigur ca nu ar fi gresit!

Am atasat melodia de mai sus daca nu se potriveste cu trairile tale TLA, putem sa schimbam!

Oricum eu ca simplu cititor multumesc pentru aceste impresii!

[26.02.10 20:13:30]

bai, serios ca ma faceti sa rosesc... ma simt flatata de comentariile voastre, nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa ma primiti asa frumos

Asa este, tara asta are niste resurse si un potential turistic fantastic, poporul e de vina ca nu stie sa le valorifice, si aia de sus in special!..

Uite ca odata cu replicile voastre, imi mai amintesc cate ceva de povestit: ne povestea Cristi ca are grupuri de straini, francezi in special, englezi, care vin in vacanta la el acolo, si-s disperati sa stea in natura, ii dorm in hambar, in fan, si ziua in capite, sus la Runc. O frantuzoaica a plecat in drumetie singura, de nebuna si a reaparut dupa 2 zile, de s-au speriat astia ca naiba, ca au mancat-o lupii p-acolo..Ce facuse ea.. avea in rucsac apa, ceva de mancare, a tinut marcajele, si a decis ca peste noapte sa doarma intr-un adapost cu fan facut de padurar pentru caprioare Asta ca sa vedeti cat sunt de disperati strainii dupa ce avem noi, si cum apreciaza ei natura nemodificata prea mult de om, asa cum e in Apuseni!

Webmaster, nu am nimic Marcel Pavel/Etno, insa nu au treaba cu ce-i in Apuseni prin simplul fapt ca nu-s autentici... genul asta, etno dance, mi se pare un soi de terci

Sincer, as aprecia daca ai pune aceasta melodie, si din alte motive personale, mi-o canta maia mea, ardeleanca... "Nicolae Furdui Iancu - Ciobanas cu trei sute de oi"

[26.02.10 20:21:42]

atunci sa-l ascultam pe domnul Furdui

[26.02.10 20:22:35]

@webmaster13

Melodia cerută de TLA este aici:

... şi bine ai venit pe amfostacolo.ro, TLA

marian 1973
[26.02.10 21:16:26]

Frumos spus. PMA de la mine.

krondia*
[27.02.10 14:36:16]

Acesta este licarul de speranta in care spuneam ca eu cred! Acesta este "aurul" de la suprafata muntilor Apuseni... Nu am mai ajuns de multa vreme in aceste locuri de teama drumurilor. Am auzit de mai multe cazuri cand turistii au ramas izolati dupa o ploaie sau ninsoare mai zdravana. Cum stau, de fapt, lucrurile? Sunt practicabile soselele, exista riscul sa se rupa vreun pod si sa ramai pe acolo... Multam si multe puncte ca mi-a placut!

[27.02.10 14:46:32]

Krondia, multumesc.. bai, eu inca nu inteleg exact cum functioneaza site-ul, care-i treaba cu punctele, nu am avut timp sa ma documentez si familiarizez cu procedura..postez impresiile mele si ale sotului din locurile care ne plac(sau nu) in ideea ca poate fi util.. stiu cum e sa cauti pana-ti vine rau informatii si poze dintr-un un loc si sa nu gasesti mare lucru. Insa daca am ce face cu punctele, sunt bine venite, multam inca o data

Acum sa-ti raspund: drumurile nu-s rele pana in Apuseni, sunt chiar ok, altfel nu am fi mers nici noi asa des, atatea ore.. nu se pune problema sa ramai p-acolo, poduri nu sunt, din cate stiu, poate ala din Campeni, dar e trainic.. Am prins vreme de tot felul pe drum, de la ninsoare marunta in noiembrie, la ploi torentiale. Problema e ca-s multe tiruri si d-aia se merge ca dupa mort, mai ales pe Valea Oltului, si evident, ca tara asta nu are autostrazi..altfel, e chiar frumos drumul! eu iti recomand sa mergi, nu o sa-ti para rau,o sa injuri tot drumul, dar uiti cand ajungi acolo

krondia*
[27.02.10 15:11:47]

Pe prima pagina a site-ului gasesti detalii despre concursul care este in desfasurare. In mare, daca impresiile tale sunt apreciate, pe langa cele 1.000 de puncte pe care le primesti automat dupa incarcarea reviewului, mai primesti puncte de la utilizatori: 200 sau 400 PMA (puncte multumire apreciere) pe baza carora la sfarsitului anului se intocmeste un clasament si se pot acorda si premii mai mult sau mai putin simbolice. Pozele primesc si ele puncte: 50 automat si inca 50 daca descrierea este sugestiva (doar primele 20 de poze se puncteaza pe un review). Pentru alte detalii poti intra si pe forum, gasesti adresa tot pe prima pagina.

A nu se puncta ecoul meu.

[27.02.10 15:40:32]

aha, multam de info

MOT
[29.04.10 19:46:00]

Salutare Natiune

Sunt din zona si doresc sa va multumesc pentru parerile bune despre aceasta zona. A crescut inima in mine de abia pot tst. Vreau sa va zic cateva lucruri despre acea zona. Jumatate fictiune si jumatate realitate va las pe voi sa alegeti care.

Mai sus In Lehesti unde este manastirea. inainte sa treceti dealul la manastire va intoarceti si va uitati in partea stanga si pe partea dreapta a dealului este terenul neamului meu. in Partea stanga in acel parau din se spune ca se extragea aur cu unelte vechi de lemn.

1. Se zice ca stra stra stra... bunicul meu a mers la Regele Carol sa ii ceara voie sa isi faca covor de monede de aur. Carol a zis ca numai daca le pune in cant (In picioare) ca altfel ii calca pe fata.

2. exact in acele locuri a copilarit Furdui Iancu. Care si acum l poti intalni acolo avand o ferma de aprox. 150 de capre.

3. la Varsarea paraului in valea Verde este La Hude unde s-au ascuns sateni de razboi era singura pestera in marmura din lume acum este o cariera deosebita de marmura. Dar sa trecem peste asta sa vb de bine

4 Tot in stanga se poate vedea Muntele Gaina unde este targul de fete (se vindeau fetele de maritat) cautati pe net are o legenda interesanta cu un ou de aur care se cauta in fiecare an pe cea mai apropiata duminica de 20 iunie.

5. Tot in aceasi directie pe dealul opus se gasea un batran In urma cu 10 ani care facea o solutie din coada de Rac de munte mascul si femela prinsi intr-o anumita noapte a anului o data la 4 ani asa se potrivea (are aprox 40 cm. nu mint am prins unul in valea din dreapta este foarte pretentios la poluare din aceasta cauza este rar) pe care daca o foloseai iti lasai sotia gravida negresit. Batranul o exporta in Germania de aici veste si istoria Germanilor cu case de vacanta in Valea Verde. (in partea stanga) In part5ea dreapta in diminetile de primavara vara se ridica ceata asa de deasa incat ai impresia ca poti calca pe ia. Parca esti in rai si astepti sa iasa ingerasi din nori (lumea cu capul in jos) Acolo este Izvorul Verde care are o apa asa de buna si curata (am vrut sa o inbuteliez si sa o vand dar se strica tot peisajul) Peste dealul acela la 5 km se afla Rosia Montana.

6 Acum daca nu v-ati plictisit va intoarceti cu fata la manastire care se vede in stanga jos.

Acea manastire a fost construita intr-o perioada foarte grea (daca asta este criza imaginativa vremuri in care oameni mancau urzici si nu delicatesa se numeste aproape iad razboi etc) nu imi pare rau pentru acei oameni ci ii respect. Bunicul meu a trait 84 de ani acolo si facea zilnic 14 km pe jos nu pe strada sau pe drumurile le criticati mai sus cu vehementa pe vaile si muntii a mancat numai mancare ecologic produsa in acea zona. A fost in razboi si a lucrat in mina si constructii toata viata La 83 de ani a castigat un concurs sportiv de rezistenta cu mine. si eu nu sunt tocilar ci sportiv de performanta la acea vreme cu diplome si cupe cu care pot sa dovedesc.

Sa revenim.

La constructia acestei manastiri au murit 3 oameni si 8 perechi de boi ca sa aduca piatra cu care s-a construit. Au cules aurul din parau cu care s-a facut foita din picturile icoanelor din manastire. Repet in vremuri pe care noi nu le putem spune ca sunt grele pentru ca nu le cunoastem.

7 in fata se vede Valcanul o adevarata opera a naturi un munte alb de unde se extrage varul din vremea Dacilor.

8 in dreapta este Comuna Vidra unde s-a nascut Avram Iancu.

La inceput am vrut sa scriu doar multumiri tuturor celor de aici pentru aprecieri. Vreau sa il Salut pe Cristi cel mai temerar prieten al meu. Care duce mai departe visul pe care l-am avut impreuna.

V-am dat cred o alta dimensiune a zonei pe care ati vizitat-o.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.04.10 20:29:04]

Salutare... MOŢ(iune)! bine ai venit pe la noi! şi mulţumim frumos pentru legende şi descrieri!

[29.04.10 20:55:36]

Motule, frumos, frumos asa e , ai prezentat o alta perspectiva a locurilor si data viitoare cand merg acolo, ma voi uita cu atentie imprejur mi-a placut punctul 5, foarte tare!) apropo, de Paste am fost iar la Sohodol cu prietenii, in noaptea de Inviere am fost la manastirea Poiana Sohodol, si ne-am simtit iarasi excelent cu totii, in cele 5 zile de aer curat, liniste si frumusete naturala!

abbilbal*
[09.07.10 04:29:18]

Şi dacă tot am ajuns aici vă propun un circuit pe crestele apusenilor. Relativ pe creste. Cu plecare din Alba Iulia sau Deva.

Pentru că sunt de-al casei, plec din Alba iulia, ajung la Zlatna, apoi la Abrud, Câmpeni, Arieşeni, trec în judeţul vecin Bihor, cobor la Nucet, dau o fugă la Ştei, Vaşcău, Cărpinet, Vârfurile, Baia de Criş, Ţebea, Brad, se trece pe la Muntele Găina pentru a se ajunge la Abrud şi de acolo acasă la Alba Iulia.

Durata: minimum o zi, maximum cât se doreşte. Dacă circuitul se face spre toamnă, sunt şanse reale de-a umbla deasupra norilor, care apar ca o mare întinsă şi liniştită.

[21.04.13 11:14:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Țara Moților" (nou-creată, între timp, pe sait)

abbilbal*, Costi, dannek, krondia*, marian 1973, MOT, TLA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Valea Arieșului / Țara Moților: