ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2022
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2022

Splendorile Apusenilor – Prin Vidra și împrejurimi

Mai întâi vă urez Sărbători de iarnă cu bucurii, liniște și sănătate. Sfântul Crăciun să vă adune pe toți în jurul bradului, alături de familie, prieteni și cei dragi. Bucate gustoase, căldură și daruri tuturor celor care au fost cuminți! ????

Moții sunt legați de munți cu lanțuri trainice, cu neputință de rupt. Ei nu știu să vorbească mult despre dragostea lor; simt numai, că după câteva luni în câmpie, încep să se usuce

– scrie Geo Bogza în „Țări de piatră, de foc și de pământ” , în 1939.

Fiind cazați la pensiunea Drumul Iancului (vezi impresii), chiar într-unul din satele comunei Vidra – sonorul Ponorel – am putut vedea sau revedea locuri pitorești. Comuna Vidra e formată din 39 de sătulețe și cătune înșirate pe valea Arieșului Mic și pe costișe însorite. Ne aflăm doar la câțiva kilometri distanță de orașul Câmpeni (vezi impresii), „capitala” Țării Moților.

Sunt atât de multe locuri frumoase în zonă, unele cunoscute la nivel național, altele știute doar pe plan local. Dacă scotocești și prin cotloanele Internetului mai găsești informații despre obiective mărunte, dar la fel de frumoase ca altele arhicunoscute. Sintetizez câteva atracții turistice din zona Vidrei, poate cândva vor fi de folos viitorilor turiști:

✏️Cascada Pișoaia – într-unul din cătunele comunei – Nemeși – găsim o spectaculoasă cădere de apă, o adevărată rezervație peisagistică. Și spun spectaculoasă nu din prisma debitului mare, ci din punctul de vedere al înălțimii (circa 18 m) și al frontului de împrăștiere a apei – pe o distanță de 25 m firele de apă pică ca o perdea diafană. Nu mai puțin frumoase sunt bazinele succesive și micile cascade din aval.

O bucată de drum trebuie să mergeți pe jos, printre case și fânețe, după care veți auzi vuietul apei. Deși mai vizitasem această „duruietoare” nu am ezitat să mai mergem încă o dată și cu ocazia acestei vacanțe. Bucurați-vă de peisaj!

✏️Dealul cu Melci – o rezervație paleontologică, importantă mai ales pentru specialiști – geologi. Vorbim despre un punct fosilier în care vedem cochilii ale unei specii de scoici, cu „căsuța” asemănătoare melcilor. Trebuie să fiți atenți pentru a nu trece nepăsători pe lângă acest mic obiectiv, se află chiar în dreptul uliței de acces către cascada Pișoaia. La această a doua vizită am mai descoperit printre copacii din zonă alte câteva felii de gresie în care au rămas înțepenite în timp cochiliile.

✏️Casa memorială „Avram Iancu” – în cătunul Incești, chiar pe marginea drumului județean, descoperim muzeul memorial dedicat „Crăișorului Munților” . Complexul muzeal e format din casa natală a lui Avram Iancu și mai multe corpuri de clădire care găzduiesc un muzeu istoric, etnografic, o biserică și biblioteca (vezi impresii). De data aceasta nu am mai vizitat muzeul, ne-am mulțumit doar cu o privire admirativă asupra căsuței din lemn cu acoperiș țuguiat, matrice natală a patriotului român.

✏️Izbucul Văii Morilor – în mijlocul unei rezervații naturale (Cheile Văii Morilor) se află un izbuc mirific. Am mai întâlnit în zona Apusenilor astfel de izvoare de unde apa țâșnește cu presiune (vezi impresii) și am fost impresionat de frumusețea lor. Din acest motiv am mers și pe Valea Morilor în căutarea acestui loc de naștere a unui curs de apă, mai ales că se afla foarte aproape de pensiune.

Se poate ajunge cu autoturismul pe drumul comunal asfaltat DC 185 care trece prin locuri minunate legând de lumea contemporană un cătun pierdut pe înălțimi. Acolo unde se termină asfaltul, pe lângă un pod, urmați la început o potecă, apoi vuietul apei ce iese din stâncă. Am descoperit mai multe cascade mici, brazi înalți, stânci și o cavernă care se căsca în peretele de piatră. Este un obiectiv mai puțin cunoscut, eram doar noi și zgomotele naturii

✏️Alte obiective în zonă: iubitorilor căilor ferate le recomand o plimbare cu Mocănița Apusenilor din Câmpeni (vezi impresii), chiar dacă traseul nu e spectaculos; cele câteva biserici vechi din cătunele comunei Vidra; marea întindere de apă a lacului Mihoiești străjuită de biserica „Sf. Împărați Constantin și Elena” ; numeroasele case și anexe gospodărești tradiționale întâlnite prin sate.

Recomand tuturor să viziteze zona Apusenilor, Natura a creat absolut totul la superlativ.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 24.12.22 17:48:24
Validat / Publicat: 25.12.22 06:57:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII şi CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Izbucul Văii morilor (în spate grota).

liviu49
[25.12.22 07:38:34]

Start vot!

Totodata cele mai bune urari de sanatate, noroc si fericire!

Si de asemenea felicitari pentru acest articol care ne prezinta locuri mirifice din Apuseni.

Nu am mai fost in Apuseni de prea mult timp si sper ca in 2023 sa reusesc macar o saptamana sa o petrec in acea zona. Dupa anul nou voi incepe sa pregatesc aceasta drumetie, chiar daca va fi facuta, probabil, mai muklt cu masina. Sunt atat de multe locuri pe care imi doresc sa le revad, dar si mai multe pe care imi doresc sa le vad prima data. Acest articol, ca si altele publicate pe AFA imi vor fi de folos pentru configurarea traseelor si obiectivelor de vizitat.

Numai bine si calatorii placute!

Michi
[25.12.22 09:33:07]

@tata123 ????: Mă alătur şi eu urărilor tale şi doresc tuturor celor care-ţi citesc reviewul (dar şi celorlalţi, ocupaţi cu sărbătorirea Naşterii Domnului), Crăciun Fericit şi un an 2023 mai bun decât cel care se încheie.

Citindu-ţi reviewul mi-au sărit în ochi denumirile Cascada Pisoaia, Dealul Melcilor şi Mihoieşti (eu am văzut barajul, probabil că era şi un lac). La fel ca şi Liviu49 am fost demult acolo, dar când? Oricum, înainte de 2018 când a fost o cotitură în activitatea mea turistică. Şi caută Michi şi caută un review sau măcar o poză despre cele de mai sus. Da, am fost în oct. 2014, am găsit câteva poze dar review nema, că mă ocupasem de Roşia Montană. La cascada Pisoaia ştiu că am mers ceva pe jos, am escaladat un bolovan, am admirat frumuseţea ei şi am zărit în dreapta deasupra cascadei o căbăniţă. Dacă nu era reviewul tău, amintirea ar fi rămas în straturile uitate ale memoriei.Si un sfat pentru cei care nu au memorie prea bună: înafară de centralizatorul pe ţări sau după dată pus la dispoziţie de sait, după ce scrieţi un review, salvaţi-vă undeva trei rânduri despre el, neapărat cu denumirile a ce aţi văzut şi data.

mprofeanuPHONE
[25.12.22 18:11:35]

@tata123 ????: Crăciun Minunat! Țara Moților este și pe lista mea. Am fost pe acolo, am văzut alte obiective dar cascada și Dealul cu melci nu au fost în vizorul meu deși dacă îmi aduc aminte pe lângă deal am trecut, era un indicator acolo...

[25.12.22 18:25:03]

@tata123 ????: Craciu feicit si tie si celor dragi tie! Frumoase locuri ne prezinti acum si este cea mai buna invitatie pentru a ajunge prin aceste locuri ia pozele sustin cele spuse.

Felicitari, votat cu mare drag.

Rodel
[27.12.22 10:01:50]

Superbă această zonă, iar pozele postate sunt grăitoare pentru frumusețea locurilor!

Felicitări pentru impresiile și imaginile postate!

[28.12.22 21:59:02]

@liviu49: Nu poți număra frumusețile din România. Mereu există posibilitatea de a descoperi locuri inedite, surprinzătoare. Vă doresc să aveți o vacanță minunată în Apuseni, timpul nu va fi niciodată suficient pentru a vedea tot ce ne dorim.

Dar stabiliți-vă un plan în linii mari, cu obiective principale de vizitat și, obiective secundare, de rezervă (în caz de vreme rea, oboseală etc.). Distanțele deși par scurte în număr de kilometri între obiective, timul efectiv de parcurgere e mai mare, doar suntem la munte și drumul șerpuiește în serpentine peste tot.

Vacanțe frumoase! Un An Nou cu bine!

[28.12.22 22:11:34]

@Michi: Mă bucur că (și) acest articol a stimulat amintiri frumoase din călătoriile prin România. La Mihoești există într-adevăr pe lângă lac și baraj - 29 m înălțime (miez de balast). De fapt pe baraj trece șoseaua care face legătura cu comuna Vidra astfel că toate autovehiculele traversează barajul pe coronament.

Până la cascada Pișoaia se merge pe jos pe o uliță șerpuitoare, pe lângă câteva gospodării. Câțiva săteni întreprinzători și-au deschis curțile și au încropit parcări ad-hoc. Sper ca peisajul natural să nu se strice cu vremea (în P02 deja se vede o construcție care nu prea dă bine).

Să auzim de bine! Un An Nou cu sănătate!

[28.12.22 22:19:16]

@mprofeanu: Mulțumesc, Apusenii sunt atât de ofertanți din punct de vedere turistic. Vom fi mereu surprinși de Natură și Moți!

@mishu: Locurile frumoase sunt prezente peste tot! Trebuie doar să avem curajul să le căutăm și să scriem despre ele. Iar fotografiile exemplifică frumusețea acestor locuri (păcat că puțini apreciază). Mulțumesc!

@Rodel: Câtă liniște și relaxare ne induce Mama Natură! Apusenii ne demonstrează cu prisosință acest lucru. Imaginile captate redau doar o parte din ceea ce vede ochiul. De când am fost prima dată în Apuseni îndemn pe toată lumea să meargă măcar o dată în acestă zonă, vor fi uimiți. Mulțumesc!

@all :Un An Nou cu speranțe de mai bine, sănătate și călătorii frumoase!

liviu49, Michi, mishu, mprofeanu, Rodel, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Valea Arieșului / Țara Moților: