ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2022
AUG-2022
Cuplu
EXCELENT

Pensiunea Drumul Iancului – în apropierea casei lui Avram Iancu

Frumusețile Apusenilor mi-au rămas întipărite în minte și suflet după prima vizită efectuată în vara lui 2019 (vezi impresii). M-am întors în zonă în această vară pentru o incursiune scurtă de două zile și descoperirea altor locuri minunate în zona orașului Câmpeni. Reținusem încă de anul trecut o pensiune nou deschisă, cu păreri pozitive pe Internet, momentul propice rezervării sosind acum în august 2022. Am efectuat rezervarea pe Booking cu vreo două săptămâni înainte, cu drept de anulare și plată la fața locului.

Poziționare și acces. Nu foarte departe de orașul Câmpeni, în dreptul lacului de acumulare Mihoiești, virăm pe DJ 762 spre Vidra, iar după 5 km ajungem în satul Ponorel unde se află și pensiunea noastră. Nu are firmă, e marcată pe aplicațiile de navigație și drept punct de reper luați biserica greco-catolică din Ponorel.

Exterior. Pensiunea are aspect rustic și se află în plan secund într-o curte destul de largă, parțial pietruită, unde sunt și locuri de parcare. În aceeași curte, la șosea, se află un magazin cu de toate, parte a afacerii de familie.

O latură a ogrăzii e ocupată de o livadă de meri și peri, un leagăn, o trambulină pentru prichindei. Există și un grătar exterior într-o construcție individuală.

Generalități. Clădirea pensiunii are două etaje (câte 4 camere pe etaj) și o mansardă (încă neamenajată). Ghivece de flori înfrumusețează balcoanele, iar două terase completează în mod fericit parterul și primul cat. În interior parterul e ocupat de un spațiu de relaxare, sala de mese, un bar și o toaletă. Holurile sunt placate cu gresie, iluminat pe senzori, decorațiuni și plante înfrumusețează toate spațiile.

Camera. Am primit o cameră la etaj, potrivită ca dimensiuni, mobilată basic în stil rustic. Acces clasic cu cheie, pe jos avem parchet și două covorașe lângă pat. Încă miroase a brad în cameră de la mobilierul din lemn. Patul dublu e acoperit de o lenjerie colorată și găsim două prosoape de baie pe cuvertura tradițională. Drept mobilier mai găsim o noptieră, un cuier, și două scaune (din care unul pe balcon), veioze fixate pe perete și lustră din lemn. Nu avem măsuță sau șifonier, și nici aer condiționat (nici nu era nevoie, seara și noaptea fiind răcoare suficientă). Tv lcd de pe perete are semnal cam slab, programele se văd cu „pureci” . La ușa de la balcon lipsește o perdea sau o jaluzea.

Balconul e destul de mărișor, avem vedere la stâncile și vegetația din spatele pensiunii; e prezentă o scrumieră și un scaun. Balconul nu este delimitat fiind comun cu cealaltă cameră.

Baia e modernă, dotată cu duș walk-in și geam exterior de aerisire. Avem consumabile (hârtie igienică, săpun lichid și șampon), 2 pahare și coș de gunoi. Dușul încă nu are montat un geam/perdea antistropire (urmează).

Poate că există câteva mici „inconveniente” , dar nu într-atât de deranjante încât să ne afecteze cumva concediul. Nici gând! Totul se află încă în dezvoltare, Nicușor – tânărul minunat care gestionează alături de familie afacerea prezentându-ne planurile de extindere și dotările pe care le mai preconizează.

Mic dejun și cină. Masa de dimineață se servește, în general, după ora 08.30 și constă în porții individuale consistente. Am primit în fiecare dimineață ouă gătite diferit, brânzeturi, mezeluri, chifteluțe, șnițele, unt și dulceață, cafea sau ceai. Micul dejun a fost inclus în prețul cazării.

În fiecare seară am mâncat cina la pensiune, fiind informați dimineața despre preparatele ce urmau a se găti pentru seară. Porțiile au fost generoase, mâncarea gătită bine, gustul foarte bun, băutură din partea casei.

Personal. Pensiunea este o afacere de familie care a pornit cu „dreptul” și continuă să se dezvolte. Serviciile oferite sunt de calitate, toți cei implicați în buna desfășurare a activității, de la mic la mare, străduindu-se să rezolve orice doleanțe ale oaspeților. Atât doamnele, cât și copii și Nicușor sunt extrem de amabili și săritori, vorbesc cu turiștii, ajută cu tot ce pot. De la Nicușor aflați multe informații despre trasee și obiective turistice. Gazdele sunt primitoare, calde, au acel grai specific Apusenilor. Peste tot este curățenie. Nota 10!

Concluzii. Ne-am simțit foarte bine la pensiunea Drumul Iancului din Ponorel, amabilitatea gazdelor, gustul bucatelor și frumusețea peisajelor fiind elementele care au contribuit la reușita minivacanței din Apuseni. Mi-au rămas multe obiective de vizitat în zonă astfel că această unitate de cazare va mai fi în atenția mea.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 06.09.22 15:56:08
Validat / Publicat: 06.09.22 18:50:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIDRA [AB].

VIZUALIZĂRI: 871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Un război de țesut lângă grătarul exterior.

crismisPHONE
[08.09.22 09:50:09]

@tata123 ????: Foarte faină aceasta pensiune, detaliile moderne se completează perfect cu cele tradiționale! Iar faptul că poate oferi și alte mese, pe lângă micul dejun, este, în mod clar, un alt avantaj.

Rămâne și în atenția mea!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[08.09.22 11:07:15]

@crismis: Nouă ne-a plăcut la „Drumul Iancului” , pe primul loc se află interacțiunea cu oamenii frumoși care se ocupă cu sârguință de afacerea familială, apoi condițiile bune de cazare și, nu în ultimul rând, mâncarea sățioasă și gustoasă.

Pensiunea nu este pentru oamenii fițoși sau cei care caută lux, ci pentru cei cărora le place oarecum agroturismul, discuțiile cu localnicii și cazarea în mijlocul unui sat moțesc. Nicușor și familia lui ne-a vorbit despre planurile de extindere pe malul râului de vis-a-vis, crearea unui loc de joacă pentru copii și a unei căsuțe-apartament separată de corpul central. Să fie de bun augur!

Faptul că au intrat deja pe piața turistică locală cu mic dejun, apoi au extins serviciile gastronomice și la masa de seară constituie clar un avantaj. În imediata apropiere găsești cu greu un loc de luat masa.

Mulțumesc! Numai bine!

crismis, tata123 🔱