ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2020
JUN-2020
Prieteni
2 AD. + 12 COPII -- v: 8, 16 ani
BUN

Descopera  Comuna Poșaga din jud Alba cu Cheile Poșăgii, Schitul Poșaga și Biserica Izvorul Maicii Domnului

În ziua în care am urcat la izvorul Cascadei Șipote vezi impresii, am făcut drumeția la Vânătările Ponorului - vezi impresii, am avut timp și de o plimbare pe Valea Poșăgii pentru a vizita obiecivele situate aici.

Localizare

Comuna Poșaga este situată în Munții Trascăului, în Depresiunea Sălciua, la confluența râurilor Poșaga cu Arieș. Este aproape de Cascada Șipote.

Accesul

Soseaua este în stare foarte bună, drumul îngust străbate Cheile Poșăgii, unde veți descoperi pe lângă frumusețea Cheilor, schitul Poșaga și Biserica Izvorul Maicii Domnului.

Cheile Poșăgii

Acestea se află pe teritoriul comunei Poșaga, între satele Poșaga de Jos și Poșaga de Sus, fiind formate de pârâul Poșaga.

Cheile pot fi străbătute pe jos, lungimea lor nu este mare, aproximativ un kilometru, dar peisajul este foarte frumos și merită observat și admirat.

Înălțimea pereților calcaroși este de 450 metri.

Schitul Izvorul tamaduirii Poșaga, din anul 1933

Piatra de temelie a fost pusă în anul 1933 iar în anul 1948, schitul a fost gata. În anul 1959 schitul a fost închis de comuniști. Din anul 1979 viața monahală a fost reluată.

Înainte de intrarea în Cheile Poșagii veți observa un zid lung și înalt relizat din piatră, pe care sunt încastrate chipurile mai multor domnitori și personalități istorice.

Din stradă se poate vedea turla frumoasă, din lemn sculptat, cu multe ornamente, a bisericii cu hramul Adormirea Maicii Domnului. Schitul este unul de călugări.

La data vizitei noastre, poarta imensă din lemn sculptat era închisă și am rămas cu mari regrete că nu am reușit să îl vizităm. Nu era nimeni în curte că să ne deschidă poarta.

Am observat prin gard biserica, chiliile, magazinul bisericesc, clopotnița, altarul de vară și am fotografiat atât cât am reușit. Se observa de la distanță frumusețea construcțiilor sculptate în lemn de stejar, lucrarea fiind efectuată în 1981, de un meșter din Vale Sprie.

Biserica Izvorul Maicii Domnului

Acesta se află la o distanță de 100 metri de la Schit. Accesul se face traversând un pod peste pârâul învolburat.

Izvorul se află la subsolul unei biserici, unde se intră ca într-o grotă semiluminată. Se spune că acest izvor a vindecat boli. Aici este și Icoana Maicii Domnului.

Biserica este mică, frumos decorată cu picturi recente. Nu am întâlnit pe nimeni acolo care să supravegeze locul.

Recomandarea

Într-o scurtă și plăcută plimbare puteți să vă bucurați de locuri frumoase, unice și să adăugați la cutia cu amintiri alte minunății din Apuseni.

Trimis de Dana2008 in 22.07.20 15:58:29
Validat / Publicat: 22.07.20 17:59:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII şi CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[22.07.20 21:07:03]

@webmaster:  Mulțumesc frumos!

tata123 🔱
[23.07.20 08:30:20]

@Dana2008:  Uneori imaginile captate în timpul ploii sau imediat după au farmecul lor; stâncile din Cheile Poșăgii au o culoare deoasebită în momentul în care sunt ude (vezi P 11,15,18) - comparativ cu cele postate de @Alina Morar pe vreme uscată (vezi impresii).

Apropo de Horea, Cloșca și Crișan (ale căror chipuri apar sculptate pe poarta mănăstirii) = a fost publicată Legea 138/2020 care îi declară martiri și eroi ai națiunii române pe Vasile Nicula, Ion Oargă și Gheorghe Crișan, ceremoniile cultural-științifice urmând a se desfășura anual în data de 2 noiembrie.

Mulțumim pentru semnalarea acestei frumoase destinații.

Dana2008PHONEAUTOR REVIEW
[23.07.20 15:14:04]

@tata123:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Să știi că la tine m-am gândit când am scris, pentru că mi-ai scris într-un ecou că intenționezi sa ajungi in zonă.

Mai scriu inca o drumeție azi pentru că apoi plecăm in​​ concediu și poate ajuta pe cineva informațiile acestea.

Acum dreptate, pietrele in apă sunt minunate, uscate își pierd din magie.

Călătorii plăcute! Sănătate! Numai bine! ​

Dana2008, nomak_03, tata123 🔱